Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

6
ŞCOALAE ARTE ŞI MESERII NR. 1 VIŞEU DE SUS – MARAMUREŞ PROIECT DIDACTIC CLASA : a – IV – a B PROPUNĂTOR : înv. Şomcutean Mircea DATA : 23. 10. 2006 DISCIPLINA : ISTORIE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : FAMILIA, FORMĂ DE ORGANIZARE UMANĂ CONŢINUT : RECAPITULAREA ŞI CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR ( activitate transdisciplinară ) ELEMENTE DE CONŢINUT : REALIZAREA CIORCHINELUI - Istoria ca disciplină REPREZENTAREA PE AXA TIMPULUI A UNOR DATE ISTORICE FAMILIA – PRIMA FORMĂ DE ORGANIZARE UMANĂ CENTRUL CIVIC AL ORAŞULUI VIŞEU DE SUS - ( semimachetă ) SPAŢII GEOGRAFICE – PORT, DATINI ŞI OBICEIURI ( „Ţara Maramureşului” , „Ţara Oaşului” , „Ţara Făgăraşului” Etnia germană din Vişeu de Sus) OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. COGNITIVE : - să răspundă la întrebări privind istoria ca disciplină de studiu - să sistematizeze cunoştinţele sub forma unui ciorchine - să stabilească evenimente importante din viaţa familiei - să ştie să reprezinte pe axa timpului unele date istorice, evenimente din viaţa familiei şi datele personale Mircea Somcutean 1

description

Proiect didactic la materia istorie, pentru clasa a iv-a, folositor pentru studentii aflati in practica.

Transcript of Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

Page 1: Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

ŞCOALAE ARTE ŞI MESERII NR. 1VIŞEU DE SUS – MARAMUREŞ

PROIECT DIDACTICCLASA : a – IV – a BPROPUNĂTOR : înv. Şomcutean MirceaDATA : 23. 10. 2006DISCIPLINA : ISTORIEUNITATEA DE ÎNVĂŢARE : FAMILIA, FORMĂ DE ORGANIZARE UMANĂCONŢINUT : RECAPITULAREA ŞI CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR ( activitate transdisciplinară )ELEMENTE DE CONŢINUT :

REALIZAREA CIORCHINELUI - Istoria ca disciplină REPREZENTAREA PE AXA TIMPULUI A UNOR DATE ISTORICE FAMILIA – PRIMA FORMĂ DE ORGANIZARE UMANĂ CENTRUL CIVIC AL ORAŞULUI VIŞEU DE SUS - ( semimachetă ) SPAŢII GEOGRAFICE – PORT, DATINI ŞI OBICEIURI ( „Ţara Maramureşului” , „Ţara Oaşului” , „Ţara Făgăraşului” Etnia germană din Vişeu de Sus)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. COGNITIVE : - să răspundă la întrebări privind istoria ca disciplină de studiu - să sistematizeze cunoştinţele sub forma unui ciorchine - să stabilească evenimente importante din viaţa familiei - să ştie să reprezinte pe axa timpului unele date istorice, evenimente din viaţa familiei şi datele personale - să realizeze un fotomontaj cu temă dată - să ştie să selecteze de pe internet informaţii necesare - să cunoască spaţii geografice şi să prezinte portul popular

specific

b. AFECTIVE :- să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerii de dialog- să participe activ la activităţile iniţiate în cadrul grupei de lucru

- să manifeste toleranţă faţă de etniile conlocuitoare

c. MOTRICE :

Mircea Somcutean

1

Page 2: Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

- să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul comunicării orale orale şi scrise

- să selecteze, decupeze şi lipească imagini puse la dispoziţie pentru realizarea unei planşe

- să prezinte un dans popular dintr-o zonă geografică

RESURSE PROCEDURALE : a. METODE ŞI PROCEDEE : - explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia,

jocul de rol, expunerea, comparaţia ciorchinele fotolange brainstorming b. FORME DE ORGANIZARE : - frontal, individual, în echipe

MATERIALE : calculatoare, fotografii de familie, copii xerox a actelor personale şi de familie, planşe , eseurirealizate de elevi, costume populare şi ilustraţii din spaţii geografice diferite, foarfece, lipici, coliciorchinele „Istoria ca disciplină de studiu” – prezentare power point, pian video-clipuri cu dansuri

populare prezentate la diferite evenimente de ansamblul folcloric „Maramureş” al Şcolii de Artă şi Meserii Nr. 1 Vişeu de SusBIBLIOGRAFICE : Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Steluţa Vlad – manual pentru clasa a IV a Editura Aramis

- pagini publicate pe internet „Ţara Maramureşului”, „Ţara Oaşului”

EVENIMENTELE INSTRUIRII

DURA -TA

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSEMETODE

PROCEDEEFORME DE

ORGANIZAREMATERIALE

MOMENT ORGANIZATORIC

2min

Pregăteşte materialele ce vor fi folosite pe parcursul activităţii

Pregăteşte elevii pentru începerea orei de curs ( patru echipe a câte patru elevi )

Se pregătesc pentru începerea activităţii

ExplicaţiaConversaţia

SPARGEREA GHEŢII 1min

Se prezintă elevilor activitatea şi actorii activităţii

Fac cunoştinţă cu persoanele implicate în activitate

Conversaţia

CAPTAREA ATENŢIEI

5min

Se prezintă elevilor un material power point Formulează întrebări

Urmăresc materialul prezentatIdentifică personajele şi

ConversaţiaBrainstorming

Frontal Calculator Materialul „Familia „

Mircea Somcutean

2

Page 3: Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

Solicită răspunsuri sarcinile fiecăruia .Formulează răspunsuri

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

20min

Adresează întrebări referitoare la conţinutul istorieiEvaluează şi corectează răspunsurile date de eleviOferă soluţii in realizarea ciorchineluiEvaluează rezultatul muncii depuse în realizarea ciorchineluiPrezintă ciorchinele in power pointOrientează atenţia elevilor asupra unei planşe pe care este prezentată axa timpuluiFormulează întrebări referitoare la : * Unităţile de măsură pentru timp* cifre folosite * epocile străbătute de societatea omeneascăSolicită elevii să reprezinte pe axa timpul diferite date şi evenimentePrezintă conţinutul materialelor din plic şi sarcina de lucru :Realizarea unei semimachete „Centrul civic al oraşului Vişeu de Sus”Prezintă materialul audio – vizual „O plimbare prin

Sunt atenţi la întrebările puseFormulează răspunsuriRealizează ciorchinele „Istoria ca disciplină de studiu”exprimă opinii proprii referitoare la realizarea ciorchineluişi a materialului power point prezentat

Formulează răspunsuriPoziţionează pe axa timpului date şi eveni- mente

Îşi exprimă opiniile referitoare la materialul

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

Brainstorming

FrontalIndividual

Pe echipe

TablaCreta

coloratăFoi creioane

colorate

Calculator material în prezentare power point

Plicuri ce conţin ilustraţii ce reprezintă obiective amplasate în spaţiul geografic al

Mircea Somcutean

3

Page 4: Proiect Didactic Istorie Clasa a IV A

centrul oraşului”Conversaţie cu elevii referitor la materialul vizionatPrezintă elevilor şi analizează harta centrului civic al oraşului Vişeu de Sus.Supraveghează echipele, oferă soluţiiEvaluează rezultatul muncii depuse

prezentatFormulează întrebări şi răspunsuri

Analizează materialele primiteDecupează ordonează, lipeşteRealizează semimacheta

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

centrului civic Vişeu de Sus şi pe alte spaţii

FoarfeceLipiciFoaie de hârtie

ACTIVITATE ÎN COMPLETARE

15min

Solicită elevii să prezinte eseurile pregătite în faţa claseiPrezintă video clipuri cu dansuri populare din zonele prezentate în eseuri

Prezintă materialele pregătite:Hapca Mădălina – „Ţara Maramureşului”Cozneac Raul„Ţara Oaşului”Etnia germană din Vişeu de SusLocalizează pe hartă spaţiile geografice avute în studiuUrmăresc şi comentează vido clipurile prezentate

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

Expunerea Eseul

Individual Eseurile pregătiteCostume populare

Imagini din spaţiile geografice prezentate

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

5min

Interpretează la pian Melodia „Dansul fetelor de la Crihalma”

Fetele prezintă : „Dansul fetelor de la Crihalma”

Joc de rol In echipă Pian Costume populare

Mircea Somcutean

4