PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

download PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

If you can't read please download the document

Transcript of PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRATA URSUL PACALIT DE VULPE Ed. Paraschiv Emanuela

Data: Nivelul: Tema de studiu anuala:CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Tema proiectului: Fascinanta lume a animalelor Subtema: Locuitorii padurii Domenii experientiale: DLC+DS Denumirea activitatii: Educarea limbajului Forma de realizare: Activitate integrata Tema activitatii: Ursul pacalit de vulpe, Ion Creanga Tipul de activitate: mixt (predare, sintetizare)

Scopul: Dezvoltarea capacitatii de a sintetiza informatiile unui text citit, dezvoltandu-si atentia,creativitatea limbajului si a increderii in posibilitatile de relationare si asumarea responsabilitatilor. Formarea capacitatii de explorare si descriere verbala a elementelor din mediul inconjurator.

-

Obiective operationale: Sa asculte activ textul citit de educatoare; Sa sintetizeze textul, elaborand un rezumat de idei; Sa formuleze, sa adreseze intrebari legate de text; Sa explice/clarifice notiuni, cuvinte, situatii din text; Sa faca predictii,exprimand opinii, idei, concluzii;

Sa gaseasca asemanari si diferente intre cele doua animale din padure; Sa manipuleze rapid materialele; Sa interpreteze un cantecel despre personajele din text; Sa colaboreze in grupuri mici.

Strategii didactice: Metode si procedee: lectura, metoda interactiva de grup invatarea reciproca, observatia, demonstratia, conversatia, explicatia, povestirea, metoda Bula dubla. Material didactic: planse cu imagini din poveste, buline colorate pentru diferentierea copiilor pe echipe, coronite pentru lideri, palete cu intrebarile Ce? Cine? Cum? De ce? Din ce cauza?, recompense. Forma de organizare: pe grupe, frontal Locul de desfasurare: sala de clasa Durata: 70 min.

Desfasurarea activitatiiEVENIMENT DIDACTIC CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1.Moment organizatoric

2.Captarea atentiei

Voi aseza mobilierul si voi pregati toate cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: Aranjarea masutelor pentru cele 4 grupe Pregatirea materialelor didactice Aerisirea salii de grupa Intrarea ordonata a copiilor in sala de clasa Copiii vor fi repartizati in patru grupe, dupa culoarea bulinei pe care au ales-o (galbenrezumatorii, verde-intrebatorii, rosucalificatorii, albastru-prezicatorii). Cei care au aceeasi culoare de bulina de vor aseza la masuta la care gasesc bulina reprezentativa si placute cu initialele : R, I, C, P, dar si coronite pentru lideri. Captarea atentiei se realizeaza printr-o Surpriza ghicitoare: La cotete da tarcoale, La blana e roscovana,

Observarea comportamentului; Corectarea tinutei;

Interesul pentru continutul surprzei

3.Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

4. Dirijarea invatarii

5.Obtinerea performantei

Si mai este si vicleana Ghici ce e? (Vulpea) Le voi arata o imagine cu o vulpe. DLC Astazi, la activitatea de educare a limbajului,va voi citi povestea Ursul pacalit de vulpe de Ion Creanga. Voi trebuie sa ascultati si sa tineti minte cele citite, deoarece la sfarsit trebuie sa povestiti, sa puneti intrebari si sa dati raspunsuri din continutul povestii. Explicarea regulilor de desfasurare a activitatii pe grupe: Grupa 1- rezumatorii:vor povesti pe scurt continutul povestii in mod clar si concis (vor fi ajutati de imaginile sugestive prezentate in timpul lecturii). Grupa 2-intrebatorii: vor formula intrebari despre continutul textului citit, pe care le adreseaza colegilor. Ei analizeaza raspunsurile primite, le analizeaza daca este cazul ( se vor ajuta de paletele de intrebari). Grupa 3- clarificatorii:explica cuvintele si expresiile noi din text, vor clarifica situatia ursului judecand faptele vulpitei, pe care o vor pedepsi. Grupa 4- prezicatorii: gases un alt final textului prezentat. Se va spune continutul povestii cat mai expresiv, folosind mimica si gestica corespunzatoare. Continutul povestii va fi expus urmarindu-se succesiunea evenimentelor, prezentandu-se simultan imagini sugestive. Pe parcursul citirii se vor explica cuvintele noi prin sinonime ( tufa, vizuina, vicleana, cataveica). Activitatea in grupuri: Le voi cere copiilor sa precizeze care esre titlul si autorul povestii si sa priveasca cu atentie imaginile pe care le-am afisat simultan cu citirea, pentru ca fiecare grup sa-si rezolve sarcina data. Grupul rezumatorilor va prezenta pe scurt continutul povestii (copiii vor fi ajutati de imaginile prezentate in timpul lecturarii).

Conversatia; Explicatia;

Observarea comportamentului

Explicatia;

Relationarea in timpul formarii echipelor;

Metoda invatarii reciproce;

Constituie grupurile dupa cerintele educatoarei;

Explicatia;

Activitatea, implicarea copiilor in cadrul grupurilor; Rezumatul povestii;

Observatia;

6.Asigurarea retentiei si a transferului 7.Evaluare 8.Incheiera activitatii

Grupul intrebatorilor analizeaza imaginile si vor pune intrebari, cu ajutorul paletelor cu intrebari (posibile intrebari). -Cine mana carul? -Cine s-a asezat in mijlocul drumului? -Cine a venit in vizuina vulpii? -Ce a facut taranul cu vulpea? -Ce l-a invatat vulpea pe urs sa faca pentru a prinde si el peste? -Cum era noaptea in padure? -Cum era ursul? -Unde l-a trimis vulpea pe urs? -De ce s-a prefacut vulpea moarta in mijlocul drumului? Grupul clarificatorilor va expune argumentand:-comportamentul inselator al vulpii (viclenie) -comportamentul naiv al ursului (naivitate) De asemenea, judecand faptele vulpii pot sugera posibile pedepse. Grupul prezicatorilor va gasi un alt final povestii, unul mai fericit pentru urs. Tranzitie: cantec Vulpea, cat e de sireata! DS- Cunoasterea mediului: Bula dubla Se vor analiza urmatoarele aspecte: comportamente, hrana, infatisare, adapost Copiii vor rezolva o fisa de evaluare: Incercuieste numai imaginile care fac parte din poveste. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense ( ecuson cu imaginea unui urs). La final, copiii vor interpreta cantecul Ursul pacalit.

Invatarea reciproca;

Formularea rapida a intrebarilor;

Povestirea;

Explicarea cuvintelor noi si a situatiei ursului; Comunicarea ideilor; Formularea unui final al povestii Convorbire, activitate frontala

Exercitiul individual; Interpretarea cantecului.

Fise de evaluare; Recompense.