PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

16
INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC I În lumea culorilor Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 14 Târgovişte Data: 24 februarie 2012 Profesor: Diaconeasa Elena-Simona Nivel: II (grupa mare ,, Hărnicuţii”) 1

Transcript of PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Page 1: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC I

În lumea culorilor

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 14 TârgovişteData: 24 februarie 2012Profesor: Diaconeasa Elena-SimonaNivel: II (grupa mare ,, Hărnicuţii”)

PROIECT DIDACTIC1

Page 2: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

TEMA ANUALĂ: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

TEMA SĂPTĂMÂNII: „În lumea culorilor”

TEMA ZILEI: ,,Curcubeul”

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (predare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi)

FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă (predare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi)

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ALA 1 + DŞ + DEC + ALA 2

DURATA: o zi

ADP:

Rutine: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Curcubeul aduce bucurie!”

Sosirea copiilor la grădiniţă – deprinderi specifice

Servirea micului dejun – „Sunt cel mai harnic” – deprinderi de igienă şi autoservire

Salutul. Prezenţa. Calendarul naturii.

Tranziţii:

Culori primare – culori secundare – joc de mişcare

Ghiceşte culoarea – joc de atenţie

Culorile (cântec)

10 degeţele (joc muzical)

ADE: Cunoaşterea mediului (DŞ): Lectura educatoarei – „Pictorul” de Adriana Mihai, poezie despre

curcubeu

Educaţie artistico-plastică (DEC): Tema plastică – Culori primare, culori binare de gradul I

Subiectul – „Curcubeul” (tehnica fuzionării)

ALA 1:

Bibliotecă: „Cărticica curcubeului” – trasarea de elemente grafice: punctul, linia orizontală,

verticală, oblică, bastonul şi zala după model şi liberă;

Joc de masă (Ştiinţă): „Curcubeul” – puzzle, reconstituirea întregului din părţi;

„Aşează-mă la culoarea mea” – alegerea jetoanelor şi sortarea după culoare;

Construcţii: „Curcubeul” – construirea prin alăturare, suprapunere şi îmbinare a jucăriilor în

culorile curcubeului.

ALA 2: Deprinderi motrice: mers şi variante de mers, alergare şi variante de alergare, sărituri,

dezvoltarea socializării, a colaborării, a spiritului de observaţie, relaxare.

Joc de mişcare: „Pictorul distrat”

Joc distractiv şi de atenţie: „Coşuleţul rupt”

Joc pe calculator: „Culorile comice””2

Page 3: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Scop: Ş – dezvoltarea capacităţii de însuşire a cunoştinţelor despre formarea curcubeului; efectuarea

unor experimente simple pentru a observa obţinerea culorilor primare din culori binare;

DEC - consolidarea deprinderii de a compune cât mai armonios spaţiul plastic folosind tehnica

fuzionării.

ALA - consolidarea deprinderii de a trasa semne grafice după model şi liber, de a construi prin

alăturare, suprapunere, de a reconstitui întregul din părţi şi a sorta jetoanele după culoare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE:

Ştiinţă:

să descrie fenomenul apariţiei curcubeului;

să asocieze culorile primare şi binare obiectelor corespunzătoare (foc, soare, cer, portocală, frunze,

liliac);

să obţină culorile binare din culorile primare cu ajutorul experimentelor;

să respecte ordinea culorilor în trasarea curcubeului;

Artă:

să denumească grupele de culori (primare şi binare) în planşele prezentate;

să picteze curcubeul folosind tehnica fuzionării;

să realizeze compoziţia respectând ordinea culorilor;

ALA 1:

Bibliotecă:

să exerseze elemente grafice învăţate (punctul, linia orizontală, verticală, oblică, bastonul şi zala) în

spaţiu dat şi liber;

să realizeze cărticica respectând ordinea culorilor curcubeului şi paginaţia;

să coloreze titlul cărţii în culorile curcubeului.

Joc de masă:

să reconstituie imaginea curcubeului;

să aşeze jetoanele la culoarea potrivită;

Construcţii:

să construiască curcubeie de diferite forme şi mărimi prin alăturarea, suprapunerea şi

îmbinarea jucăriilor;

să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea temei;

ALA 2:

să respecte regulile de joc;

3

Page 4: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

să execute deprinderile motrice învăţate (mers şi variante de mers, alergare şi variante de

alergare, sărituri)

să respecte ritmul impus de educatoare;

să aplice regulile de joc;

să coopereze cu colegii;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, povestirea, jocul,

demonstraţia, lucrul individual, munca în echipă şi perechi, învăţarea prin descoperire,

experimentul, brainstormingul, turul galeriei (evaluarea pe centre).

Mijloace didactice: cercuri colorate din autocolant, calendarul naturii, ppt cu imagini din

„Povestea culorilor”, instalaţie pentru pom, recipiente de sticlă colorată, tempera pentru sticlă,

recipiente transparente pentru amestecul de culori, coloranţi alimentari – roşu, galben şi albastru,

lapte, săpun lichid, instalaţie pentru pom, bol transparent, căsuţă pentru păpuşi, hârtie creponată

neagră, cd-uri, lipici, hârtie glace, acuarele, pensule, bloc de desen, recipiente pentru apă, bureţi,

şerveţele, planşe cu culori primare şi binare de gradul I, paginile cărţii, creioane, carioci, jetoane,

jocuri puzzle înfăţişând curcubeul, jetoane pentru jocul de masă, stative îmbrăcate în culorile

curcubeului, jucării pentru construcţii: cuburi de lemn şi spumă, Rotodiscuri, Lego, diverse

jucării, flanelograf.

Forma de organizare a colectivului: frontal, în grup, individual, în perechi.

BIBLIOGRAFIE:

1. Bojneag, M., Educaţie plastică – Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Editura

Tehno-Art, Petroşani, 2007.

2. Botez, G., Solvăstru, D., Atlas cu elemente de limbaj plastic – îndrumător pentru educatoare,

Editura Aramis, Bucureşti, 2007

3. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – ghid metodic -, 60

metode şi 200 de aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar, Editura Arves, 2002.

4. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei Cercetării şi

Tineretului, anul 2008;

5. Dăscălescu, T., Fulger, E., Tomescu, V., Metodica educaţiei plastice pentru învăţământul

preprimar, Editura Bibliotheca, Târgovişte, 2006.

6. Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2010.

4

Page 5: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

7. Ezechil, L., Păişi-Lăzărescu, M., Laborator preşcolar – ghid metodologic, ediţia a II-a

revizuită, Editura V& I Integral, Bucureşti, 2002.

www.didactic.ro

www.trilulilu.ro

www.educatoarea.ro

Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu un joc de mişcare „Culorile primare - culorile secundare”

prin care se cere copiilor să sară pe forme din autocolant, lipite pe covor, acesta fiind drumul spre

Lumea culorilor. Copiii se aşează în semicerc pe pernuţe şi urmează salutul, prezentarea musafirilor,

completarea panoului de prezenţă şi a calendarului naturii. Salutul se va realiza prin formula „Bună

dimineaţa culoarea…”

Se realizează prezenţa cu ajutorul jocului „Cartonaşe colorate”, apoi se stabileşte cum este

vremea şi se aşează jetoanele corespunzătoare la calendarul naturii. Se va iniţia o scurtă discuţie despre

tema săptămânii având ca suport intuitiv imagini din „Povestea culorilor” .

(ADP) Introducerea în activitate se va realiza prin intermediul elementului surpriză - instalaţia de pom

introdusă în căsuţă neagră. Discutăm despre lumină, despre importanţa ei şi cât de importante sunt

culorile în viaţa noastră. Tot astfel un pictor, acum mult timp, a descoperit culorile şi lumea a prins

viaţă. Noi trebuie să pictăm cât mai frumos şi să participăm la experimentele despre culori pentru a-l

ajuta pe pictor în misiunea lui, aceea de a ne înfrumuseţa în continuare viaţa.

Citesc „Pictorul” de Adriana Mihai şi explic cuvintele: sobru, îmbinat, liliac.

Tranziţie În cerc copiii vor interpreta cântecul ,,Culorile”.

Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în fiecare centru, invitând grupa de

copii să le viziteze, intuind materialele puse la dispoziţie şi alegând centrul preferat. Se aminteşte

copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi – vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe

alţii, să lucrăm frumos, să nu pătăm, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi protejăm lucrările

făcute de colegi şi cooperăm pentru realizarea acestora.

Voi împărţi copiilor din centrul „Ştiinţă” fişele despre formarea curcubeului, le explic sarcinile şi

mă voi duce în centrul „Artă”, pentru a le reaminti preşcolarilor tehnica fuzionării, prin care vom realiza

curcubeul, dar şi culorile pe care le vom folosi astăzi.

Pentru a destinde atmosfera ne vom juca jocul de atenţie „Ghiceşte culoarea”. Voi numi un

obiect/fenomen/animal iar copii vor trebui să-i numească culoarea (căpşună – R, portocala – O, răţuştele

– G, frunza – V, cerul – A, hârtia de copiat – I, vânăta - V). Discutăm despre culorile primare, secundare

şi reamintesc etapele fuzionării sau tehnica culorilor umede.

5

Page 6: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

În centrul „Ştiinţă”, cu ajutorul copiilor voi realiza două experimente care au ca subiect

curcubeul. Cu ajutorul coloranţilor alimentari, al laptelui şi săpunului lichid voi demonstra cum se

dispersează culoarea. Pentru a fixa mai bine culorile curcubeului vom confecţiona un curcubeu din hârtii

A4 color şi cd-uri.

La finalizarea sarcinilor din sectoare vom realiza turul galeriei pentru a vedea cum au lucrat

copiii, vom face aprecieri asupra comportamentului şi activităţii copiilor. Lucrările realizate vor căpăta o

utilitate şi anume decorarea sălii de clasă.

6

Page 7: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment

didacticConţinut ştiinţific

Strategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Moment

organizatoric

Reactualizarea

cunoştinţelor

anterior

dobândite

Asigur condiţiile optime necesare

desfăşurării activităţii: aerisesc sala de

grupă, pregătesc materialele didactice,

organizez copiii.

Voi prezenta musafirii. Se va

purta o scurtă discuţie legată de felul

cum ne simţim astăzi, ne vom saluta

prin intermediul jocului ,,Bună

dimineaţa, culoarea …!”.La panoul

de prezenţă vor observa care sunt

copiii absenţi, după cartonaşele

colorate, personalizate, aflate pe latura

stângă a calendarului, vor stabili ziua,

luna, anotimpul, ataşând imaginea cu

vremea (citirea Calendarului Naturii).

Copiii se vor aşeza pe covor în

semicerc. Cu ajutorul imaginilor din

„Povestea culorilor” voi iniţia o scurtă

discuţie despre tema săptămânii.

Conversaţia

Povestirea

Calendarul

naturii

Catalogul

Prezentare

PPT cu

imagini di

„Povestea

culorilor”

calculator

Observarea

comporta-

mentului

iniţial;

aprecieri

verbale

pozitive.

Captarea

atenţiei

Introducerea în activitate se va

face prin prezentarea elementului

surpriză: căsuţa îmbrăcată în negru,

stabilindu-se astfel importanţa luminii

şi a culorilor în viaţa noastră. Voi

recita poezia „Pictorul”, voi explica

sensul cuvintelor necunoscute şi vom

alcătui propoziţii cu acestea.

Conversaţia

Învăţarea prin

descoperire

Brainstormingul

Instalaţie pen-

tru pom,

căsuţă, hârtie

creponată

neagră.

7

Page 8: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Eveniment

didacticConţinut ştiinţific

Strategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Anunţarea

temei, a

conţinutului şi a

obiectivelor

Se va realiza direct, prin

anunţarea temei şi a scopului

activităţii, în termeni accesibili

preşcolarilor.

În centrul „Ştiinţă” o să aflăm

multe lucruri despre curcubeu şi

culorilor din care acesta este format,

cu ajutorul unui experiment ştiinţific.

În centrul „Artă”, folosind

tehnica fuzionării vom picta

curcubeul.

La centrul „Bibliotecă” o să

realizăm cărticica curcubeului punctul,

linia orizontală, verticală, oblică,

bastonul şi zala. Pe pagină o să

folosim o singură culoare, culoare care

se regăseşte în curcubeu. La sfârşit o

să paginăm, o să colorăm coperta şi o

să capsăm cartea.

La centrul „Construcţii”vor avea

de construit cu ajutorul cu cuburilor,

din lemn, Rotodiscuri mari şi mici -

curcubeul. Pe covor sunt aşezate şapte

stative în culorile curcubeului. Lângă

fiecare stativ vor aşeza doar jucării

care au aceeaşi culoare.

La centrul „Joc de masă” vor sorta

jetoane după culori şi vor rezolva

jocuri puzzle.

Expunerea

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

jocul

acuarele,

pensule,

bureţi, coli A4

paginile cărţii,

creioane,

carioci.

stative

îmbrăcate în

culorile

curcubeu-lui,

cuburi de

lemn şi

spumă,

lego

jocuri puzzle

jetoane

Stimularea

interesului

pentru

activităţi.

8

Page 9: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Eveniment

didacticConţinut ştiinţific

Strategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Dirijarea

învăţării

După prezentarea centrelor rog

copiii să-şi aleagă activitatea şi centrul

unde doresc să lucreze.

Voi împărţi copiilor din centrul

„Ştiinţă” fişele despre formarea

curcubeului, le explic sarcinile şi mă

voi duce în centrul „Artă”, pentru a le

reaminti preşcolarilor tehnica fuzionă-

rii, prin care vom realiza curcubeul,

dar şi culorile pe care le vom folosi

astăzi. Voi reaminti copiilor culorile

primare şi secundare cu ajutorul

jocului „Ghiceşte culoarea” şi le vom

descoperi în imagini. Vom trece la

realizarea temei, insistând ca foaia să

nu fie udată foarte tare cu buretele şi

copiii să folosească toate culorile

curcubeului.

În aria „Ştiinţă” cu ajutorul

copiilor voi executa un experiment

prin care copiii sa înţeleagă

dispersia/amestecul culorilor.

În centrul „Bibliotecă” copiii

trasează elemente folosind o singură

culoare pe pagină, colorează cifrele

pentru pagini şi decorează coperta

cărţii.

În centrul „Construcţii” cu

ajutorul jucăriilor de construcţii

aşezate prin alăturare, suprapunere şi

îmbinare.

Lucru individual şi

în perechi

Fişe de lucru

Învăţarea prin

descoperire,

Exerciţiul

Experimentul

lapte

coloranţi

alimentari

săpun lichid

Colaborarea

dintre copii,

respectarea

regulilor,

aplauze,

aprecieri

verbale.

Aprecierea

răspunsurilor

copiilor.

Observarea 9

Page 10: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Eveniment

didacticConţinut ştiinţific

Strategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

La centrul „Joc de masă”

partenerii de joc interacţionează în

bună înţelegere, într-o atmosferă

distinsă, plăcută, sortează corect

jetoanele şi rezolvă jocurile puzzle

Probă practică comportamen-

tului copiilor

Obţinerea

performanţei

Vom discuta despre ceea ce am

realizat, pentru asigurarea îndeplinirii

obiectivelor propuse. Vom trece pe la

fiecare măsuţă să vedem rezultatele

obţinute.

Observaţia

Turul galeriei

Analiza

produselor

activităţii

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

ALA 2

Se vor desfăşura jocurile:

Joc de mişcare: „Pictorul distrat”

Joc distractiv şi de atenţie:

„Coşuleţul rupt”

Joc pe calculator: Culorile comice

1. Pictorul distrat. Pictorul trebuie să

cumpere culori pentru tablouri.

Acestea sunt aşezate în diferite locuri

ale clasei. Copiii trebuie să-l ajute în

găsirea lor. La comanda educatoarei:

„Alergam să luăm culoarea albastră!”

copiii se vor grupa lângă măsuţa pe

care se află culoarea albastră.

Trebuie să adunăm toate culorile

curcubeului.

2. Coşuleţul rupt. Copiii sunt împărţiţi

în trei culori, roşu, galben şi albastru.

Educatoarea este asistenta pictorului.

Ea va anunţa cu voce tare ce culoare

Explicaţia

Conversaţia

Jocul

Respectarea

regulilor de

joc

Aprecieri

verbale

10

Page 11: PROIECT DIDACTIC INTEGRAT februarie 2012.doc

Eveniment

didacticConţinut ştiinţific

Strategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

aşteaptă în coşul ei. „Doresc să vina la

mine culoarea mării!”

Culorile se prind una de cealaltă,

formând un şir. Când educatoarea

anunţă „Coşuleţul s-a rupt!”toţii copii

se aşează în grupa lor de culori.

Încheierea

activităţii

Vom aprecia activitatea copiilor, vom

lăuda toţi copiii pentru progresele

făcute. În încheiere vom interpreta

jocul muzical „10 Degeţele”.

Conversaţia

11