Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

8
Proiect didactic Data: 04.05.2009 Clasa: a X-a I1 Şcoala: Liceul Teoretic „ Nicolae Bălcescu” Studentă: Szeremi Beáta-Edina Obiectul: Limba şi literatura romană Subiectul: “Floare albastră” de Mihai Eminescu Tipul lecţiei: predare-învăţare Scopul: -dezvoltarea sensibilităţii pentru poeziile eminesciene - dezvoltarea competenţelor de argumentare şi de gândire critică - dezvoltarea capacităţii de exprimare liberă dobandirea cun de analiy a unui txt liric cultiv gust pt lect Obiective operaţionale: cognitiv-formative: O 1 – să lectureze expresiv poezia, respectand semnele de punctuaţie şi componentele intonaţiei; O 2 – să argumenteze că textul aparţine genului liric O 3 – să definească specia literară, cu ajutorul lexemelor din careul de cuvinte; O 4 - să recunoască temele şi motivele romantice prezente înpoezie O 5 – să identifice imaginile auditive, vizuale etc. din poezie; O 6 – să comenteze motivele din poezia „Floare albastră” şi din întreaga creaţie eminesciană, în baza exemplelor propuse de către profesor; O 7 – să analizeze un text liric din punct de vedere stilistic, prozodic şi al imaginilor artistice afective:

description

Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

Transcript of Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

Page 1: Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

Proiect didactic

Data: 04.05.2009Clasa: a X-a I1Şcoala: Liceul Teoretic „ Nicolae Bălcescu”Studentă: Szeremi Beáta-EdinaObiectul: Limba şi literatura romanăSubiectul: “Floare albastră” de Mihai EminescuTipul lecţiei: predare-învăţareScopul:

-dezvoltarea sensibilităţii pentru poeziile eminesciene - dezvoltarea competenţelor de argumentare şi de gândire critică - dezvoltarea capacităţii de exprimare liberădobandirea cun de analiy a unui txt liriccultiv gust pt lect

Obiective operaţionale:

♦ cognitiv-formative: O1 – să lectureze expresiv poezia, respectand semnele de punctuaţie şi componentele intonaţiei; O2 – să argumenteze că textul aparţine genului liric O3 – să definească specia literară, cu ajutorul lexemelor din careul de cuvinte; O4 - să recunoască temele şi motivele romantice prezente înpoezie O5 – să identifice imaginile auditive, vizuale etc. din poezie;O6 – să comenteze motivele din poezia „Floare albastră” şi din întreaga creaţie eminesciană, în baza exemplelor propuse de către profesor;O7 – să analizeze un text liric din punct de vedere stilistic, prozodic şi al imaginilor artistice♦ afective: O8 – să-şi exprime emoţiile postlecturale; O9 – să aprecieze valoarea artistică a poeziei;O10 – sa aprecieze valoarea artistică a marelui poet Mihai Eminescu♦ de evaluare: O11 – să demonstreze deprinderi de muncă în grup; O12 – să demonstreze abilităţi de interpretare a textului.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee- se vor folosi, alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum brainstorming, ciorchinele, conversaţia euristică, lucrul cu manualul, analiza literară

Page 2: Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

b) Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă şi individuală; lucrul în perechi

c) Mijloace de învăţămant: manual, volum de versuri,fişe de lucru pe grupe de cate 2

Evaluare: apreciere verbalăd)Bibliografie: Limba şi literature romană.Manual pentru clasa a X-a, Ed. Art, Bucureşti,2005.

Page 3: Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

Scenariul didactic

Etapele lecţiei Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode de învăţare

I . Moment organizatoric

Salutul.-pregătesc materialul didactic pentru lecţie.-asigur climatul de ordine şi bună dispoziţie-notez absenţii-verific lecţia precedentă şi tema scrisă

Salutul.-pregătesc cele necesare pentru oră

-informativ si formativ-participative

II.Captarea atenţiei

-propun elevilor un rebus care urmează să fie completat în timpul lecţiei pentru definirea apartenenţei poeziei la o specie a genului liric

-receptează mesajului oral/scris

- elementul-surpriza

III. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-elevii sunt anunţaţi că în această oră vor învăţa despre poezia “Floare albastră” de Mihai Eminescu-scriu subiectul şi obiectivele pe tablă

- receptează mesajului oral/scris

- notează titlul în caiete

IV. Activitatea dirijată de către profesor

-subliniez aspectele relevante legate de viaţa şi opera lui Mihai Eminescu

-informeaza asupra unor aspecte importante din viata si opera poetului

-citesc poezia în

Page 4: Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

-rog elevii să deschidă manualele la p. 124, să citească poezia „Floare albastră”-―Ce stare v-a insuflat lectura versurilor? De ce? -Lecturaţi expresiv poezia.

-după citirea poeziei elevii vor răspunde la următoarele întrebări: a. Care consideraţi că este semnificaţia florii albastre în viziunea lui Eminescu?b. Identificaţi tema şi motivele romantice.c. Comentaţi posibilele semnificaţii ale titlului

-Impart elevii in trei grupe si impart fisele de lucru. Precizez sarcinile de lucru pentru fiecare echipa si pentru fiecare membru al grupei. Aduc explicatii suplimentare, acolo unde este cazul. Ofer un timp de lucru. 5 min.-Monitorizez activitatea elevilor,

gînd, urmăresc semnele de punctuaţie, componentele intonaţiei.

- Lectura expresivă, cu voce tare.

-elevii vor răspunde la întrebări

-receptarea mesajului oral si scris;-intrebari suplimentare;-rezolvarea sarcinilor de lucru in echipa;-notarea rezolvarilor in caiete

- Lectura expresivă

- formativ-participative-conversaţia

- formativ-participative

lucrul pe grupe

Page 5: Proiect Didactic Floare albastra de Mihai Eminescu

intervenid cu sugestii tehnice acolo unde este cazul.

-Accentuez mărcile genului liric, figurile de stil, elementele de versificaţie, sistematizand informaţiile la tabla.

-identificarea şi definirea elementelor de versificaţie

- Conversatia- învăţarea prin descoperire

V. Feed-back - verificarea indeplinirii obiectivelor operationale

-Verific îndeplinirea obiectivelor prin întrebari inverse, de revenire, de legătura, întrebari frontale, individuale, imperative- Aduc lămuriri, fac observaţii-Apreciez raspunsurile elevilor si motivez notarea acestora.

-exercitii de definire a genului literar/liric,a figurilor de stil,-exercitii de identificare a marcilor lirice;-intrebari suplimentare

-Activitate frontala, individuala-conversaţia

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului

-Precizari, observatii cu referire la tema pentru acasa.

- receptarea mesajului oral si scris;-notarea temei in caiete;-intrebari suplimentare

-informative si formativ-participative

expunereaconversatia