Proiect Didactic Educatie Muzicala1

download Proiect Didactic Educatie Muzicala1

of 7

Transcript of Proiect Didactic Educatie Muzicala1

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    1/7

    PROIECT DIDACTIC

    Unitatea de invatamant:

    Data:

    Clasa: I

    Prof. Inv. Primar:

    Aria curricular: Arte

    Disciplina: Educa ie muzical

    Subiectul: Vulpea si gasca

    Tipul lec iei : formare de priceperi i deprinderi

    Obiective fundamentale :

    Valorificarea n practica vocal a elementelor de limbaj muzical receptate.

    Exprimarea prin muzic.

    Obiective de referin :

    1.1.-s reproduc un repertoriu de cntece receptate dup auz, respectnd cerin ele unei emisii,

    intona ii i dic iei corecte;

    2.5.-s acompanieze ritmic cntecele;

    2.6.-s i exprime argumentat preferin a pentru anumite cntece .

    Obiective opera ionale :

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    2/7

    conversa ia;

    explica ia;

    demonstra ia;

    exerci iul;

    problematizarea;

    munca pe grupe.

    Materiale didactice:

    vilpea si gasca plan ;

    -cd cu cntece

    Material informa ional:

    Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 1998;

    Stanciu Alexandru-Chiril; Stanciu Emilia,Abecedar muzical pentru cl.I, Craiova, Ed.

    Gh.Cru Alexandru, 1995

    Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la cl. I-IV; Bucureti, Ed.Didactic i Pedagogic

    Palade Marian,Hai s ne jucm, copii!, Suceava, Editura ,,Gheorghe Tofan, 2009

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    3/7

    Momentele leciei Coninutul activitii

    Strategia didactic

    EvaluareOB.OP. Metode i

    procedee

    Formede

    organizare

    Mijloace denvare

    1. Momentorganizatoric

    Se asigur un climat de ordine idisciplin necesar desfurrii nbune condiii a leciei.Se pregtesc materialele necesaredesfurrii activitii.Se stabilete inuta corporal la orade educaie muzical.

    conversa ia frontal

    Ini ial , a

    comportamentului

    2. Activit i muzicale

    O5

    Exerciiide respira ie:Propun elevilor s-i imagineze

    c se afl ntr-o pdure, apoi vor

    executa cteva exerciii derespiraie.

    Recit versurile:

    Spatele de scaun rezemmPieptul nainte l ndreptmTrandafirul rou cu drag mirosim,i rostim:Ce frumos miroase floarea !

    - Balonul mare acum l umplemDeci cu toii aer n el s suflm!Urmresc realizarea unei respiraiiample, lungi i bine dozate.Exerciii de dicie:Exerciii de dicie i de respiraie

    explica ia

    exerci iul

    explica ia

    observa ia

    frontal capacitatea de arezolva sarciniledate

    capacitatea de arezolva sarcinile

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    4/7

    O5

    O5

    prin jocul: Repet dup mine!Trenul pleac de la gari strbate-ntreaga ar.Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu.Toba bate: bum! bum! bum!Hai copii cu toi la drum!

    ntr-un lift, pe covora,Un pui mic de iepuraPlnge c n-are curajS se urce la etaj.

    Exerciii de nclzire vocal :- vocalize cu ajutorul vocalelor a,e, i, o, u;

    - vocalize pe sunetele arpegiuluigamei Do- explic, demonstrez, executconcomitent cu elevii i urmresccorectitudinea exerciiilor.

    exerci iul

    explica ia

    observa ia

    Demonstraia

    Exerci iul

    frontal

    date

    3. Reactualizareacuno tin elor

    Joc: ,,Ghicete cnteculntr-un coule se afl bileele cu

    versuri din cntecele nvate.Dup citirea biletului elevii

    ghicesc despre ce cntec estevorba, apoi l cnt. La refren sepoate bate din palme.

    ,,Bate vantul frunzele......- ,,Scolarei si scolarite

    Conversaia

    exerci iul

    jocul didactic

    frontalcoule

    bileele cuversuri

    Evaluare continu

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    5/7

    4. Captarea atenieiObservnd plana ,,vulpea sigasca, discutm despre aminalelepe care le observam si relatiadintre acestea.

    conversaiaobservaia

    frontal plan

    4. Anunarea temei i aobiectivelor

    Anun tema lec iei i obiectivele opera ionale propuse, pe n elesul elevilor. Voi anun a titlul noului cntec pe care l vom nv a n ora de azi: Vulpe tu mi-ai furatgasca.

    conversa ia frontal

    5. Executarea unoractivit i de formare de priceperi i deprinderi

    O1

    Cntarea modelRecit versurile cntecului apoi cntmodel.

    Vulpe tu mi-ai furat gasca

    Vulpe tu mi-ai furat gasca,dami-o inapoi, dami-o inapoi

    Vulpe tu mi-ai furat gasca,dami-o inapoi, dami-o inapoi

    Ca de nu eu vin cu pusca si cutrei copoi

    Ca de nu eu vin cu pusca si cutrei copoi

    Lele vulpe fi cuminte nu mai

    tot fura, nu mai tot fura,Lele vulpe fi cuminte nu mai

    tot fura, nu mai tot fura,Gaste fripte si placinte nu-s de

    dumneata,Gaste fripte si placinte nu-s de

    dumneata,

    Conversaia

    Explicaia

    Problematiza-rea

    demonstra ia

    frontal

    Observaresistematic

    Capacitatea de a

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    6/7

    O2

    O3

    O4

    O5

    O6

    Vulpe tu mi-ai furat gasca, dami-oinapoi, dami-o inapoi

    Vulpe tu mi-ai furat gasca,dami-o inapoi, dami-o inapoi

    Ca de nu eu vin cu pusca si cutrei copoi

    Ca de nu eu vin cu pusca si cutrei copoi

    nv area cnteculuiSe nva cntecul cu ntreagaclas. Se cnt cu elevii primeledou versuri ale primei strofe, apoiurmtoarele dou versuri. Se cntntreaga strof. Se va proceda la

    fel i cu a doua strof, apoi se cnt mpreun tot cntecul.Cntarea cu nuan a potrivitmpreun cu elevii, voi cntamen innd ritmul.Cntarea cu mi care corporalElevii cnt cu text i utilizeaz aplauze la refren.

    sesiza mersulmelodic

    capacitatea de acnta dup cerine

    6. Ob inerea performan ei

    O8

    Interpretarea se realizeaz:- pe rnduri;- ntreg colectivul.

    explicaiaexerciiul

    frontalpe rnduri,individual

    capacitatea de areproducecntecul nvat

    7. Activitatetransdisciplinar

    O7Elevii primesc fisa pe care suntgasca si vulpea iar copii trebuie sa

    conversa ia frontalPlan Culori

  • 7/29/2019 Proiect Didactic Educatie Muzicala1

    7/7

    le coloreze tinand cont de culorilelor naturale.

    8 ncheierea activit ii Se fac aprecieri asupra modului ncare a fost realizat activitatea deeduca ie muzical.

    Explica ia Frontal Aprecieri verbale