Proiect Didactic - Def de Vedere

5
Proie ct de lecţie DATA: 29.11.2011; CLASA: IA; PROPUNĂTOR: Sirca Edwin; DISCIPLINA: Educaţie Muzicală; TITLUL LECŢIEI: Cântecul „Melc , melc” ; TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi. METODE DIDACTICE : conversaţia, explicaţia, demonstraţia MATERIAL DIDACTIC : CD-player, CD-ul cu cântece şi negativele acestora. FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupe, individual. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să respecte comanda şi tonul de începere a cântecului „Melc , melc”; O2- să redea textul cântecului „Melc , melc”; O3- să redea linia melodică a cântecului „Melc , melc”; O4- să intoneze cântecul „Melc , melc” în cor respectând regulile elementare de cânt. OBIECTIVE SPECIFICE : O1- dezvoltarea auzului fonematic ; O2 – dezvoltarea imaginatiei ; O3 – recunoasterea sunetelor muzicale ;

Transcript of Proiect Didactic - Def de Vedere

Proiect de lecieDATA: 29.11.2011;

CLASA: IA;PROPUNTOR: Sirca Edwin;DISCIPLINA: Educaie Muzical;

TITLUL LECIEI: Cntecul Melc , melc ;

TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi.

METODE DIDACTICE : conversaia, explicaia, demonstraia

MATERIAL DIDACTIC : CD-player, CD-ul cu cntece i negativele acestora.FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupe, individual.OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1- s respecte comanda i tonul de ncepere a cntecului Melc , melc;

O2- s redea textul cntecului Melc , melc;O3- s redea linia melodic a cntecului Melc , melc;

O4- s intoneze cntecul Melc , melc n cor respectnd regulile elementare de cnt.

OBIECTIVE SPECIFICE :

O1- dezvoltarea auzului fonematic ;

O2 dezvoltarea imaginatiei ;O3 recunoasterea sunetelor muzicale ;

O4 memorarea verurilor din cantec ;

ETAPELE LECIEI TIMP CONINUTUL TIINIFIC AL LECIEI STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee Mijloace de nvmnt Forma de organizare

1. Moment organizatoric 1 min.Stabilirea ordinii i lintii n clas; antrenament foniatric.-conversaia-frontal

2. Reactualizarea cunotinelor 5 min.

Se audiaz cntecul nvat anterior. Elevii trebuie s recunoasc titlul acestuia . Cntecul nvat anterior se numete Iepuras. Se repet cntecul Iepuras.-conversaia-observaia

-exerciiul-cntecul Iepuras - CD-player-frontal

3. Captarea ateniei 5 min.

Se citete ghicitoarea:

Casa mare-si duce-n spate,Pe talpici adevarate,Iar pe unde trece lasaFir de-argint si de matase. R: melcul.-conversaia -observaia -exerciiul-frontal

4. Anunarea temei i a obiectivelor 1 min.Astzi la ora de Educaie muzical vom nva cntecul Melc , melc. Pentru a-l interpreta ne vom folosi de melodia de pe CD.-explicaia -expunerea

5.Dirijarea nvrii (Activiti introductive)23 min. Exerciii organizatorice: Poziia corect pentru cntat, spatele drept, lipit de banc, umerii trai puin napoi, capul sus, privirea nainte.

Exerciii pentru respiraie:

Stigerea lumnrilor de pe tort- elevii expir prelungit pe gur, ca i cum ar sufla n tort, simultan cu aplecarea din talie nainte. Mirosul aerului proaspt i rece de iarn- elevii inspir nazal i expir bucal pe cuvintele: Ce rece i curat e aeurl!

Umflm balonul- elevii sufl imaginndu-i c umfl un balon.Pregtirea vocii pentru cnt. Exerciii de cultur vocal:

Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu. La ,la ,la.....

Toba bate : bum, bum ,bum!

Ta ,ta ,ta.....-exerciiul-demonstraia

-conversaia

-observaia-negativul i pozitivul cntecului Iepuras- CD-player-frontal

Tra, la, la, la, la.

Dili, dili, dum, dum.

Audierea cntecului:

Se audiaz de pe CD cntecul Melc , melc pentru a reine linia melodic.

Analiza coninutului:

Formularea ctorva ntebri pe baza cntecului:

Despre ce a fost vorba n cntec?

Cum a fost melodia, vesel sau trist?

nvarea pe rnd a strofelor , invatatorul citeste cate un vers , iar clasa repeta .nvarea pe fragmente:

Se demonstreaz prima strof, apoi nvtorul d tonul de comand. Se repet cu elevii fiecare strof din cntec i refrenul la fel. nvtorul i nva pe copii tot cntecul.

Cntarea integral a cntecului:

nvtorul va cnta mpreun cu elevii tot cntecul.

6. Asigurarea transferului i a reteniei 6 min.Se reia cntecul n urmtoarele modaliti:

Pe rnduri i pe bnci (fiecare rnd/banc cnt cte o strof) .

Cnt toat clasa mpreun.

-exerciii-pe rnduri de bnci

-pe grupe

7. Asigurarea feed-backului 3 min. Interpretarea corecta a cantecului .-exerciiul-negativul cntecului Iepuras

-CD-player-frontal

-individual

8. ncheierea activitii 1 min.Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a orei i se cere repetarea cntecului pentru ora viitoare.-frontal