Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

12
PROIECT DIDACTIC Data: 17.05.2012 Disciplina: Chimie Profesor: Aldea Elena Bogdana Clasa: a IX-a G Titlul lectiei: Reactii redox: Numar de oxidare Tipul lectiei: Lectie de comunicare / insusire a unor noi cunostinte Unitatea de invatare: Reactii redox Competente generale: 1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee intalnite in viata de zi cu zi. 2. Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante, demonstrand rationamente deductive şi inductive. 3. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor. Competente specifice: 1.1. Descrierea comportarii speciilor chimice studiate într-un context dat. 1.3. Explicarea observatiilor efectuate în scopul identificarii unor aplicatii ale speciilor si proceselor chimice studiate. 3.1 Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relatiile relevante, etapele rezolvarii. 3.2 Integrarea relatiilor matematice în rezolvarea de probleme.

Transcript of Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

Page 1: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.05.2012Disciplina: ChimieProfesor: Aldea Elena Bogdana Clasa: a IX-a GTitlul lectiei: Reactii redox: Numar de oxidareTipul lectiei: Lectie de comunicare / insusire a unor noi cunostinteUnitatea de invatare: Reactii redox

Competente generale: 1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee intalnite in viata de zi cu zi. 2. Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante, demonstrand rationamente deductive şi inductive. 3. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor.

Competente specifice: 1.1. Descrierea comportarii speciilor chimice studiate într-un context dat. 1.3. Explicarea observatiilor efectuate în scopul identificarii unor aplicatii ale speciilor si proceselor chimice studiate. 3.1 Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relatiile relevante, etapele rezolvarii. 3.2 Integrarea relatiilor matematice în rezolvarea de probleme. 4.2 Folosirea corecta a terminologiei specifice chimiei.

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili: 1. sa defineasca numarul de oxidare; 2. sa indice regulile de stabilire a numerelor de oxidare; 3. sa stabileasca numarul de oxidare a elementelor in diferiti compusi.

Obiective formative: - dezvoltarea competentelor de lectura; - dezvoltarea capacitatii de a valorifica cunostintele insusite anterior; - formarea deprinderilor de munca intelectuala; - formarea unui limbaj specific chimiei.

Page 2: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

Metode didactice: - explicatia, conversatia euristica, descoperirea dirijata, metoda activitatii cu fise, fisa de evaluare-ciorchinele, algoritmizarea, problematizarea, rezolvarea de exercitii si probleme.

Material didactic: - diferite fise (de cunostinte sau de documentare, de lucru, de evaluare), manual, tabla si creta.

Page 3: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

SCENARIUL DE DESFASURARE A LECTIEI

MOMENTELE LECTIEI

TIMP DESFASURAREA ACTIVITATIIMETODE SI PROCEDEE

FORMA DE ORGANIZARE

EVALUARE

I. Moment organizatoric 2 min

-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog;-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei.

Conversatia Frontala

II. Reactualizarea cunoştinţelor

5 minProfesorul adreseaza elevilor cateva intrebari despre procesul de ionizare si formarea legaturilor ionice.Elevii raspund la intrebari.

Conversatia euristica

Frontala

III. Captarea atenţiei 2 min

Reactiile REDOX la acumulatori Acumulatorii sunt echipamente ce transforma energia

chimica in electricitate. Acumulatorii sunt un mod eficient de a face electricitatea portabila. Pe masura ce intregul glob devine dependent de electricitate, mobilitatea bateriilor joaca un rol si mai important in viata de zi cu zi.

Conversatia euristica

FrontalaObservarea sistematica

IV. Scrierea titlului lectiei

pe tabla si comunicarea obiectivelor

1 min

Profesorul: -anunta titlul lectiei ce urmeaza a fi predate si il scrie pe tabla: „Reactii redox-Numar de oxidare.” -anunta obiectivele lectiei.Elevii: noteaza in caiete.

Conversatia Frontala

V. Dirijarea învăţării

15 min Profesorul: -Defineste numarul de oxidare (NO): Def. Numarul de oxidare (N.O.) este sarcina ionului intr-un compus ionic sau sarcina formala a unui atom intr-un compus covalent considerat ionic (se ia in considerare deplasarea electronilor de legatura). Altfel spus: Numarul de oxidare al unui atom sau al unui ion este egal cu numarul electronilor proprii

Conversatia Frontala Observarea sistematica

Analiza raspunsurilor

Page 4: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

implicati in formarea de legaturi ionice sau covalente. -Imparte elevilor fise de documentare cu privire la regulile de stabilire a NO.-Cu ajutorul elevilor, dupa lecturarea de catre acestia a fisei de documentare, profesorul explica regulile de stabilire a NO, dar si principalele exceptii. Elevii: noteaza in caiete.

Explicatia

VI. Obţinerea performanţei 20 min

Profesorul propune spre rezolvare exerciţiile din fisa de lucru.Elevii: rezolva exercitiile din fisa de lucru.

Exercitiul Individuala si frontala

Aprecieri verbale

VII. Asigurarea conexiunii

inverse

4 minProfesorul propune spre rezolvare fisa de evaluare. Elevii: rezolva exercitiile Conversatia Frontala

Aprecieri verbale

VIII. Aprecierea activitatii elevilor si asigurarea

transferului cunostintelor

1 min

Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, critice (daca este cazul), dar mai ales de incurajare pentru toti elevii.Ca tema pentru acasa stabiliti N.O. ale elementelor in compusii: PCl5 , HNO3 , NO, LiH, KBr.

ConversatiaExplicatia Individuala

Page 5: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

FIŞĂ DE DOCUMENTARENUMĂR DE OXIDARE N.O.

Numărul de oxidare al unui atom sau al unui ion este egal cu numarul electronilor proprii implicati in formarea legaturilor ionice sau covalente.

Reguli de stabilire a NUMĂRULUI DE OXIDARE

Numărul de oxidare al substantelor elementare (necombinate) este egal cu 0 (zero).

Exemplu: atomi: Mg0, Na0, Al0, K0, S0, Ba0, Zn0

molecule:

Numărul de oxidare al hidrogenului este +1.

Exemplu: H+1Cl, , , H+1NO3

o excepție: în hidrurile metalelor alcaline, numărul lui de oxidare este -1. Exemplu: NaH-1

Numarul de oxidare al oxigenului este -2 Exemplu:

o excepție: în cazul peroxizilor numarul de oxidare este -1 Exemplu:

Numărul de oxidare al fluorului într-o moleculă (cu excepția moleculei de F2) este întotdeauna -1.

Exemplu:

În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din grupa întâi este +1.

Exemplu:

Page 6: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din grupa a doua principală este +2.

Exemplu:

In compusii binari se atribuie unui element N.O. cu semnul „+” sau „-” in functie de electronegativitatea elementelor din compus (i se atribuie N.O. cu semnul „-” elementului mai electronegativ) .

Exemplu: - in CH4 , C are N.O.=-4 (C este mai electronegativ) - in CCl4 , C are N.O.=+4 (Cl este mai electronegativ).

Numărul de oxidare al unui ion este egal cu sarcina sa.

Exemplu:

Suma numerelor de oxidare ale elementelor ce formează o moleculă neutră este egală cu zero.

Exemplu: Într-o moleculă de H2SO4 (acid sulfuric), suma numerelor de oxidare ale hidrogenului, sulfului si oxigenului este zero.

FISA DE LUCRU

Stabiliti numerele de oxidare ale elementelor prezente in substantele chimice si in ionii de mai jos tinand cont de principalele reguli de stabilire a NO:

Page 7: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

(NO3)-

(PO4)3-

(SO4)2-

Na2O2

CaCO3

KMnO4

K2Cr2O7

HClO4 (acid percloric)

HClO3 (acid cloric)

HClO2 (acid cloros)

HClO (acid hipocloros)

FISA DE EVALUARE

Stabiliti numerele de oxidare ale Mn in compusii din schema de mai jos:

Page 8: Proiect Didactic Clasa Ix Insp.

NUMAR DE

OXIDARE

Mn

K2MnO4

MnO2

Mn

MnSO

4

KMnO4