Proiect didactic clasa a2-a Buburuza

15
Data : 10.11.2014 Clasa : a II-a D Prof. înv. primar: Noaghea Codruţa- Maria Unitatea şcolară: Şcoala gimnazială nr.11 Braşov Aria curriculară : Limbă şi comunicare Obiectu l: Limba şi literatura română Subiectul : „Buburuza” de Eugen Jianu Tipul lecţiei : însuşire de noi cunoştinţe Obiective de referinţă: 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere; 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii. Obiective operaţionale: O1- să citească corect, coerent şi conştient textul; O2-- să răspundă la întrebările adresate; O3 -să numească personajele textului; O4 – să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi întâlnite în text; O5 – să rezolve în cadrul grupului cerinţele aflate pe fişa de lucru.

description

Clasa a-2-a

Transcript of Proiect didactic clasa a2-a Buburuza

Data : 10.11.2014Clasa: a II-a DProf. nv. primar: Noaghea Codrua- Maria

Unitatea colar: coala gimnazial nr.11 Braov

Aria curricular: Limb i comunicareObiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Buburuza de Eugen Jianu Tipul leciei: nsuire de noi cunotineObiective de referin:

3.4 s citeasc n ritm propriu un text nou de mic ntindere;4.3 s utilizeze sensul cuvintelor noi n enunuri proprii.Obiective operaionale:O1- s citeasc corect, coerent i contient textul;O2-- s rspund la ntrebrile adresate; O3 -s numeasc personajele textului;O4 s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor noi ntlnite n text;O5 s rezolve n cadrul grupului cerinele aflate pe fia de lucru.Obiective afective

OA1: Cultivarea interesului pentru lectur; OA2: Dezvoltarea iniiativei comunicative, a curajului de a interveni n actul comunicrii i a spiritului de cooperare, n condiiile desfurrii activitii pe grupe.Elemente de strategie didactic:

Resurse procedurale:a) Metode de transmitere i nsuire a cunotinelor:Metode de comunicare oral: conversative- conversaia

expozitive- explicaia Metode de comunicare scris- lectura explicativ

b) Metode de explorare: observarea

c) Metode bazate pe actiune: exercitiul, problematizarea

d) Metode activ- participative: Brainstorming,diamantul,cadraneleResurse materiale:

a) Mijloace de exersare i formare a deprinderilor: fie de lucru, manualul, caietul elevuluib) Mijloace de evaluare: stimulennteForme de organizare: frontal, individual, pe grupeDurata: 45 minute.

Locul de desfurare: sala de clasMaterial bibliografic:

T. Piil, Cl. Mihilescu, Limba i literatura romn Manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis, 2004

Carmen Iordchescu, S dezlegm taina textelor literare clasa a II-a, Editura Carminis, Piteti, 2001

Curriculum naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998

M. Barcan, O. Ptracu- Suport de cursMetode active

Nr.

crTMomentele lecieiOb.OP.Do

zareELEMENTE ESENIALE DE CONINUTSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Metode i procedeeMijloaceForme de organizare

1.Moment organizatoric

1 min. Asigur n clas ordinea i linitea, ambiana educaional favorabil desfurrii n bune condiii a leciei.

Pregatirea materialelor.ConversatiaCrti,caiete

2.Verificarea temei

2 min.Verific calitativ tema prin citirea oral de ctre elevi.

ConversatiaCaietul elevului

frontalChestionare oral

3.Captarea si mentinerea atentiei2 min.Voi citi poezia ,, Primvara de Vasile Alecsandri (Anexa 1)Adresez ntrebri:

Ce anotimp este prezentat?

Care sunt lunile anotimpului primvara?ConversatiaExplicatiaFi

frontalObservarea sistematica a comportamentului elevului

4.Reactualizarea cunostintelor dobndite anterior2 min.Verific cunostintele dobndite anterior cu ajutorul unei fise de lucru .(Anexa 2)Care este cuvntul care are mai multe silabe?

(buburuza)Explicatia

ConversatiaFisa de lucru

5.Anunarea temei si enunarea obiectivelor3 min.Astzi, n cadrul orei de limba romn vom citi textul Buburuza dup Eugen Jianu .Se scrie titlul lectiei si autorul pe tabl si se anunt principalele obiective ale lectiei.Explicatia

ConversatiaCaietul elevuluitablafrontal

6.Dirijarea invriiO2

O1

O3O421 minPrezint cteva date despre autor. Eugen Jianu a scris multe legende i poveti pentru copii. Se recomand citirea ctorva dintre ele: ,,Legenda licuriciului , Legenda ghiocelului, Vulpea i racul, Brlogul ursoacei. a) Citirea ilustraiei:

Se discut imaginea corespunztoarea textului.

b)Lectura model a textului

c)Lectura silenioas a textului: solicit lectura n gnd a textului.

d)Dialogul dirijat, referitor la coninutul textului. - Care sunt personajele textului?

- Cnd i unde se petrece aciunea?

- Unde erau bunicul i nepotul?

- De unde a aprut buburuza?

- Ce a neles buburuza?

e) Exersarea actului citirii:

-cer elevilor citirea n ritm propriu, n lan.

-cer elevilor citirea fragmentului n care sunt prezentate semnele primverii.

-citirea fragmentului n care este descris buburuza.

f)Decodarea textului.Sunt identificate cuvintele noi (crng, a deretica, larm) i expresiile noi.

g) Rentregirea coninutului de idei:

se realizeaz lectura integral a textuluiUtilizez metoda Diamantului n vederea dezvoltrii capacitii elevilor de a sintetiza principalele informaii din text.(Anexa 3)Brainstormingul

ConversatiaExercitiul

Lectura

Lectura

Fisa autorului Planse cu deseneManualul

frontalfrontal

individualChestionare orala

7.Obinerea performaneiO510 minPregtesc elevii pentru activitatea de grup;

Reamintesc regulile metodei Cadranele,,Rezolv sarcinile propuse din fia de lucru;

(Anexa 4)Explicatia

Fisa de lucrufrontalVerificarea activitatii de grup

8.Evaluarea elevilor

3 min.Propun elevilor ca metod de evaluare: Metoda 3-2-1.(Anexa 5)Elevii completeaz fia cu 3 cuvinte noi nvate din text, 2 personaje i adreseaz o ntrebare n legtur cu textul. Exerciiul Fie de lucru Individual Calificative

9.Aprecieri. Concluzii finale1 min.Apreciez la modul general comportamentul, conduita elevilor din timpul orei.

Elevii care particip activ la ora vor fi recompensati cu stimulente .

Elevii vor citi textul acas i vor rspunde la intrebrile 5 i 6 din manual, de la pagina 82.

Conversatiastimulentefrontal

Anexa 2 1. Scrie denumirea fiinelor din imagini:

....................... .................... ........................ ............................

....................... .................... ......................... ............................a) desparte cuvintele n silabe

b) noteaz cu v sub vocale i cu c sub consoane

Anexa 2 1. Scrie denumirea fiinelor din imagini:

....................... .................... ........................ ............................

....................... .................... ......................... ............................a) desparte cuvintele n silabe

b) noteaz cu v sub vocale i cu c sub consoane

Anexa 1Primvara

de Vasile Alecsandri A trecut iarna geroas,Cmpul iar a nverzit Rndunica cea voioasLa noi iari a sosit.

Dintr-o creang-n alta zboar Sturzul galben, aurit Salutare, primvar, Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se ngn,Mii de fluturi vezi zburndi pe harnica albinDin flori miere adunnd.

Cnt cucu-n dumbrvioarPe copacul nflorit,Salutare, primvar,Timp frumos, bine-ai venit!

Anexa 4

DIAMANTUL

1

2

3

4

5Pentru a completa rubricile diamantului utilizez ntrebri orientative de tipul:

1Cine este personajul principal al textului studiat ? 2Care sunt nsuirile acestui personaj ?

3 Ce s-a ntmplat cu acest personaj ? Ce face el/ea? 4 Ce aciuni svrete personajul ? 5 Ce este ? Anexa 5 CADRANELE1. Unii cuvintele:

Cu acelai sens: Cu sens opus:

voioas insect cald important

a zis vesel neimportant prima

gz a spus ultima nceput

a strigat frig 2. Completai spaiile libere folosind cuvintele date:

Primvara, n , se aude ciripitul psrelelor .

Mama prin camere .

Pe terenul de fotbal este .

( crng, a tici , deretic, larm)

3.Alctuii un enun folosind cuvntul buburuza.............................................................................................................

............................................................................................................

............................................................................................................

4. Desparte in silabe cuvintele din propozitia:Albinele deretic stupul.

............................................................................................................

............................................................................................................

............................................................................................................

Hyperlink-edit hyperlink-descarcam prezi-dezarhivam-content-prezi