Proiect Didactic Clasa a 5-A A

download Proiect Didactic Clasa a 5-A A

of 7

description

doc

Transcript of Proiect Didactic Clasa a 5-A A

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR:

prof. Diana Cornea

DATA:

14.01.2005

UNITATEA DE NVMNT: c. 08 D. Cantemir Oradea

CLASA:

a V a A

DISCIPLINA:

Religie Ortodox

SUBIECTUL LECIEI:

Pilda celor zece fecioare ( Matei 25, 1-13 )

TIPUL LECIEI:

comunicare/ nsuire de noi cunotine

SCOPUL LECIEI:

nsuirea unor nvturi date de Mntuitor, n vederea consolidrii comportamentului religios moral;

educarea tinerilor n vederea pregtirii pentru Judecata de Apoi;

OBIECTIVE OPERAIONALE: la sfritul orei elevii vor fi capabili:

O1 s rezume coninutul pildei / parabolei;

O2 s explice simbolurile din pild;

O3 s precizeze motivul necunoaterii timpului celei de-a doua veniri a Mntuitorului;

O4 s prezinte modalitile de pregtire pentru ntmpinarea Mirelui;

O5 s formuleze nvturi folositoare progresului n viaa spiritual;

OBIECTIVE FORMATIV EDUCATIVE: la sfritul orei elevii vor fi capabili:

O6 s-i formeze comportamentul religios moral n vederea ntmpinrii Mirelui;

O7 s-i manifeste intenia de a aplica nvturile n viaa zilnic;

STRATEGIA DIDACTIC:

Metode i procedee:

conversaia, explicaia, lectura biblic, povestirea, - exerciiul, observarea dirijat, problematizarea, dramatizarea;

Mijloace de nvmnt:

plana Pilda celor zece fecioare , Sfnta Scriptur,

Forme de organizare: activitate frontal;

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

Biblia sau Sfnta Scriptur;

Clugru, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;

Cuco, Constantin, Educaia religioas , Editura Polirom, Iai, 1999;

Cuco, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i gradele didactice , Editura Polirom, Iai, 1998;

Leon, Magda, Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin ortodoxe , Editura Aramis, Bucureti, 1998, pag. 84;

Muha, Camelia, Caiet de religie cretin ortodox, cls. a V a, Editura Sfnta Mina, Iai, 2001;

Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998;

DESFURAREA DEMERSULUI DIDACTIC:

Nr. crt.Momentele lecieiOb. op.CONINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIVTimpMetode i procedeeMijloace de nvmntEvaluare

Forme de organizare

I.Momentul organizatoric- salutul;

- rugciunea;

- notarea absenelor interesarea de cei care lipsesc;

- pregtirea pentru nceperea orai managementul clasei;

2

min.conversaia;

exerciiul;activitate

frontal;

II.Actualizarea

cunotinelor

anterioare De ce a rostit Mntuitorul Pilda Samarineanului milostiv?

- pentru a ne nva c trebuie s ne iubim aproapele;

Profesorul le cere elevilor s prezinte, pe scurt, coninutul pildei.

Ce nvturi desprindem din aceast pild?

- s-i iubim la fel pe toi oamenii;

- s fim milostivi;

- nimeni nu trebuie s fie departe de semeni;

8

min.conversaia;

povestirea;activitate frontal i individual;

aprecieri verbale;

III.Pregtirea aperceptiv a elevilor

Ce i pregtete omul prin milostenie?

- un loc n mpria Cerurilor;

Credei c toi oamenii se pregtesc pentru viaa de dincolo?

- nu, doar unii, fiindc alii se lenevesc fiind nepstori;

- unii se gndesc c sunt prea tineri i se vor pregti la btrnee;

Ce prere avei despre acetia din urm?

- greesc, deoarece nimeni nu tie cu exactitate cte zile mai are de trit;

Ce credei c se poate ntmpla cu acti oameni, care i amn pregtirea?

- pot muri nepregtii,,

- nu se pot bucura de fericirea venic;

Dragi copii, despre toate acestea ne vorbete Mntuitorul ntr-o alt pild!3

min.conversaia;activitate

frontal;

aprecieri verbale;

IV.Anunarea titlului i a obiectivelor propuse

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7 Se anun i se scrie pe tabl titlul noii lecii:

Pilda celor zece fecioare .

Astzi vom vorbi despre modul n care ne putem pregti pentru a doua venire a Mntuitorului ( a Mirelui ), tocmai pentru a nu ne surprinde nepregtii i vom ncerca s formulm, mpreun, nvturile acestei pilde. Nu uitai, e important s le aplicm n viaa zilnic i, mai ales, s-i nvm i pe alii.

2

min.expunerea;activitate

frontal;

V.Comunicarea /nsuirea noilor cunotine

01

02

03 Se noteaz pe tabl trimiterea biblic ( Matei 25, 1-13 ).

Profesorul citete expresiv pilda.

Se explic cuvntul priveghere a pzi , precum i alte cuvinte necunoscute, asta dac este cazul ( se presupune ca profesorul i cunoate elevii ).

Se prezint elevilor plana cu Pilda celor zece fecioare .

Li se cere s identifice personajele i s rezume coninutul pildei.

Profesorul alege dintre elevi povestitorul, mirele i un slujitor. Ceilali elevi vor fi mprii n dou grupe, una reprezentnd fecioarele nelepte i alta, fecioarele nenelepte.

Apoi, cere elevilor s citeasc pe roluri aceast pild.

Se va purta o conversaie cu copiii:

Pe cine credei c reprezint Mirele?

- pe Mntuitorul nostru Iisus Hristos;

Ce nelegi prin nunt n cinstea lui Hristos?

- Judecata de Apoi;

Cine sunt fecioarele?

- oamenii chemai la Judecat;

Ce oameni sunt reprezentai prin fecioarele nelepte?

- oamenii pregtii permanent pentru sfritul vieii pmnteti;

Dar prin fecioarele nenelepte?

- oamenii nepregtii;

De unde tim c fecioarele nelepte erau pregtite pentru nunt?

- aveau candele mpodobite i pline cu undelemn;

Ce simbolizeaz candela fiecrei fecioare?

- sufletul omului;

Dar untdelemnul, ce simbolizeaz?

- faptele bune svrite de om;

Ce rspndete candela n jur, cnd este aprins?

- lumin;

Precizare: aa cum candela lumineaz n jur, tot le fel i sufletul omului trebuie s aduc lumin n viaa semenilor, dup cuvintele Mntuitorului:

15

min.lectura biblic;

explicaia;

povestirea;

dramatizarea

observarea dirijat;

conversaia;

explicaia;

Plana Pilda celor zece fecioare

Sfnta Scriptur;

Sfnta Scriptur;

activitate frontal;

activitate individual;

activitate frontal;

aprecieri verbale;

activitate frontal;

VI.Fixarea cunotinelor

O4

O5 Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, aa nct s vad faptele voastre cele bune i s slveasc pe Tatl vostru Cel din ceruri ( Matei 5, 16 ).

Profesorul va pune ntrebri elevilor si:

Toi oamenii au sufletul mpodobit cu fapte bune?

- nu, mai sunt i unii care se aseamn cu fecioarele nenelepte;

De unde trebuie s-i procure untdelemnul fecioarele nenelepte?

- de la cei ce vnd;

Cnd trebuie s adunm, noi, fapte bune?

- cnd suntem n via, dup aceea nu mai putem;

Ce se ntmpl cu cei care mor nepregtii?

- nu sunt primii n mpria Cerurilor, rmn afar;

Profesorul va citi povestirea Comori ascunse (* ).

tim cnd va veni iari Iisus Hristos pe pmnt?

- copiii dau diverse rspunsuri;

Precizare: iat rspunsul Mntuitorului dat Sfinilor Apostoli, care L-au ntrebat despre momentul precis (data) al sfritului lumii: De ziua i ceasul acela nimeni nu tie, nici nici ngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatl

( Matei 24, 36 ).

De ce nu trebuie s tie oamenii oamenii timpul celei de-a doua veniri a lui Iisus Hristos?

- pentru a se pregti continuu s-l ntmpine pe Mirele Bisericii;

Se va cere elevilor s caute, n pild, sfatul pe care ni-l d Mntuitorul: Privegheai, c nu tii ziua, nici ceasul cnd vine Fiul Omului .

Precizere: n cultul ortodox exist o slujb care se numete miezonoptic, pentru c se svrete la miezul nopii. Troparele acestei slujbe ne amintesc de Mirele care sosete pe neateptate, n miezul nopii, i ne ndeamn la pregtire permanent prin fapte bune.

10

min.conversaia;

lectura;aprecieri verbale;

activitate frontal;

VII.Precizarea i explicarea temei pentru acas

Meditai dac suntei pregtii pentru a doua venire a Mntuitorului! 2

min.explicaia;activitate frontal;

VIII.ncheierea activitii

- rugciunea;

- salutul;

- se mulumete elevilor pentru contribuia adus n desfurarea orei;

3

min.activitate frontal;

aprecieri verbale;

activitate frontala;

Comori adunate (* )

ntr-un ora tria odat un om zgrcit. Toat viaa n-a fcut altceva dect s strng i s strng tot mai mult avere.! Niciodat nu i-a fost mil de cineva srman. Nu ddea ceva de poman nici n ruptul capului. O singur dat, ntr-o duminic, trecnd prin faa unei biserici, i-a aruncat unui ceretor doi bnui. n rest, toat viaa lui n-a dat nimic. Cnd preotul l ntlnea i l apostrofa, el rspundea mereu:

- Printe, n lumea asta totul poate fi cumprat. Cu siguran c i n lumea cealalt este la fel. Cu cte bogii am strns eu, nu se poate s nu ajung n rai. Oricte sfaturi I-ar fi dat preotul, el nu voia s le asculte. Azi aa, mine aa, pn cnd, ntr-o noapte, a avut un vis ngrozitor. Se fcea c murise i ajunsese la Poarta Raiului, cnd la intrare, Sfntul Petru l-a ntrebat:

- Bine, omule, ce-i cu tine aici?

- Sfinte Petre, a vrea i eu s intru n rai.

- Dar, crezi tu c poi?

- Sfinte Petre, dac trebuie eu pltesc. Am comori nenumrate

- Pi, de ce n-ai spus aa, omule, dac ai comori strnse nu-i nici o problem. Ia s vedem ct avere ai la tine.

N-a mai putut omul de bucurie cnd a auzit c poate plti. Doar toat viaa nu fcuse altceva dect s strng i s strng. A nceput s se scotoceasc prin toate buzunarele, dar, s vezi i s nu crezi, nu mai gsea nici un ban. Vzndu-l att de ncurcat, Sfntul Petru i-a spus:

- Mai caut, mai caut, poate vei gsi, totui, ceva!

i, ntr-adevr, omul a gsit pe fundul unui buzunar doi bnui.

- Aoleo, dar de ce nu am dect att? Pe pmnt aveam de mii de ori mai muli. Aici de ce am ajuns numai cu doi bnui?

- Ei, omule, I-a rspuns Sfntul Petru, cnd ajungi aici ai doar ce-ai druit n via. Acestea sunt comorile pe care fiecare le strnge n cer. Cu ele poi, ntr-adevr, s intri n rai, dar crezi c doi bnui sunt de ajuns!? n toat viaa n-ai druit dect aceti bnui unui om srman ce atepta ajuorul tu n poarta unei biserici. Dac, n timpul vieii, ai fi strns mai multe comori cereti, poate ai fi intrat n rai, dar aa

Tocmai n acea clip, omul nostru s-a trezit din vis, speriat de tot. Din acea z,i nu a mai fost la fel. A ncercat s adune comori doar n cer. Erau atia sraci ce aveau nevioe de ajutorul su!

( Leon Magda, Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin ortodoxe , Editura Aramis, Bucureti, 1998, pagina 84 )