Proiect Didactic Ciocarlia 2

12
PROIECT DE LECȚIE Data: 23.03.2011 Grup Şcolar “Constantin Brâncuşi” Structura: Școala Generală Nr. 5 Petrila, Hunedoara Clasa: a IV- a A Inst. Mezei Ligia- Maria Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare : Înfloresc grădinile Tema: Ciocârlia, după Ion Agârbiceanu Tipul lecției: Mixtă Scop: - desprinderea informaţiilor esenţiale dintr-un text; - dezvoltarea capacităţii de exprimare orală. Obiective operaționale: cognitive O1 - să citească activ, corect , conştient şi expresiv textul în întregime, selectiv şi pe fragmente; O2 - analizeze textul pe fragmente şi să formuleze ideile principale; O3 - să formuleze enunţuri, întrebări şi răspunsuri care să dovedească înţelegerea textului; O4 - să alcătuiască planul simplu de idei şi să reproducă textul pe baza planului; O5 - să rezolve sarcinile date în exerciţiile de îmbogătire a vocabularului. afective

description

lb rom cls 4

Transcript of Proiect Didactic Ciocarlia 2

PROIECT DE LECIE

Data: 23.03.2011Grup colar Constantin BrncuiStructura: coala General Nr. 5 Petrila, HunedoaraClasa: a IV- a AInst. Mezei Ligia- MariaAria curricular: Limb i comunicareObiectul: Limba i literatura romnUnitatea de nvare : nfloresc grdinileTema: Ciocrlia, dup Ion AgrbiceanuTipul leciei: MixtScop: - desprinderea informaiilor eseniale dintr-un text; - dezvoltarea capacitii de exprimare oral.

Obiective operaionale: cognitiveO1 - s citeasc activ, corect , contient i expresiv textul n ntregime, selectiv i pe fragmente;O2 - s analizeze textul pe fragmente i s formuleze ideile principale; O3 - s formuleze enunuri, ntrebri i rspunsuri care s dovedeasc nelegerea textului;O4 - s alctuiasc planul simplu de idei i s reproduc textul pe baza planului;O5 - s rezolve sarcinile date n exerciiile de mbogtire a vocabularului. afectiveOA1- s participe cu interes la lecie; psihomotorii OM1- s scrie corect i rapid n caiete i pe fie, respectnd regulile de aezare n pagin.OM2- s manevreze cu atenie materialul didactic utilizat;OM3 s-i reprime tendina de a practica micri inutile.Strategie didactic:Metode: lectura explicativ, conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, demonstraia, povestirea, munca independent. Mijloace: fie de lucru, copcel din polistiren, flori i frunze din hrtie colorat (pentru exerciiile de asociere a sinonimelor i antonimelor), manual, caiete. Organizarea activitii:- activitate frontal, activitate individual.Forme i tehnici de evaluare: observarea sistematic, proba oral, proba scris.

Bibliografie: Ioan erdean, Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Corint, Bucureti 2008; Curriculum Naional Programe colare pentru nvmntul primar, Limba i literatura romn, Bucureti, 2005; Tudora Piil i Cleopatra Mihilescu ,Limba Romn- Exerciii, jocuri-clasele I-IV,Bucureti, Editura Aramis, 2005; Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu,Limba i literatura romn: manual pentru clasa a IV-a,Bucureti, Editura Aramis,2006; Dumitru Logel, Elena Popescu, Elena Stroescu- Logel, Sinteze de metodic a predrii limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Carminis, Piteti;

DESFURAREA LECIEI

Etape, obiective, timp Coninut i strategie didacticMetode, mijloace

Activitatea nvtoareiActivitatea elevilor

I.Moment organizatoric ( 1 min) Pregtesc materialul didactic necesar orei. Asigur climatul de ordine i disciplin pentru nceperea leciei.Se pregtesc pentru lecie.

conversaia

II. Verificarea cunotinelor nsuite anterior( 10min)

O5 ntreb cum se numete lecia pe care au pregtit-o pentru astzi. mpart elevilor frunze i flori pe care sunt scrise diferite cuvinte din text i solicit identificarea unor sinonime/ antonime corespunztoare. Verific cantitativ temele elevilor.

Solicit elevii care au frunzuliele s asocieze cuvintele scrise pe frunze cu cele de pe flori i s prind n copcel fruza i floarea corespunztoare. sinonimemoft- toansurs- zmbetzvoi- luncparfum- mireasmbasme- povetiantonimedeparte- aproape tineree- btrneegolit-umplut acestea- acelea

Propun verificarea frontal a temelor i numesc elevii care vor citi exerciiile. Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu.

Scriu n caiete sinonimele/ antonimele descoperite.

Elevii asociaz cuvintele i prind frunzele i florile n copcel.

Citesc exerciiile rezolvate acas.

conversaiaflori i frunze din hrtie

exerciiul caiete

copcel din polistiren

exerciiulconversaia

conversaia

III. Captarea i orientarea ateniei(3min) Solicit intonarea cntecului nfloresc grdinile. Particip la intonarea cntecului.

exerciiul

IV. Anunarea subiectului, a scopului i a obiectivelor(1min)

Spun elevilor c astzi vom lucra tot pe acelai text i anume Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu, c ne vom ocupa de analiza textului pe fragmente ,de alctuirea planului de idei,de povestirea textului, pentru a-i forma deprinderea de a nelege un mesaj scris. Notez titlul la tabl.Sunt ateni i rein tema leciei.

i noteaz titlul pe caiete.

explicaia

V. Dirijarea nvrii (20min)

O1

O1

O2

O3

O2O3

O2

O4 Solicit citirea integral a textului de ctre unul din elevi i precizarea numrului de alineate; Citire selectiv: - al zecelea alinea - o propoziie interogativ; - o propoziie exclamativ; - o propoziie enuniativ;- o propoziie negativ;- propoziia n care se vorbete despre iarb, la nceputul primverii;- propoziia n care se vorbete despre toanele iernii, la nceputul primverii;- propoziia n care se vorbete despre aspectul cmpului la ntoarcerea iernii;- propoziia n care se vorbete despre activitatea oamenilor la nceputul lui martie;- propoziia n care se vorbete despre chipul lui Iona la auzul ciocrliei; Reamintesc elevilor cerinele pe care trebuie s le respecte atunci cnd se face analiza textului pe fragmente: parcurgerea independent a fragmentului, reflectare asupra coninutului, faptelor, limbajului utilizat, reproducerea n gnd a coninutului, reflectarea asupra celei mai bune formulri a ideii principale. Prezint ca model primul fragment i parcurg etapele frontal mpreun cu elevii. Ofer posibilitatea discuiilor libere, formulrii de ntrebri i rspunsuri. Se alege cea mai bun formulare a ideii principale i va fi scris pe tabl. 1. La nceputul lui martie oamenii ncep s ias cu plugurile. Continui analiza frontal i le cer elevilor s parcurg aceleiai pai n analiza celui de-al doilea i al treilea fragment. Se noteaz ideile principale. 2. Soarele strlucete biruitor. 3. Iona iese cu oile la pscut i vede , primul, ciocrliile. Anun elevii c vor face analiza ultimelor dou fragmente n mod independent, procednd asemntor.

Solicit citirea ideilor principale n ct mai multe variante i notarea celor mai potrivite dintre ele la tabl n planul de idei. 4. Copii discut despre aceast pasre cltoare. 5. Vasilic a nceput o poveste despre ciocrlie i cntecul ei. Numesc un elev care va citi planul de idei, de la tabl, n ntregime. Urmresc textul cu atenie.

Citesc propoziiile corespunztoare.

Iarba se grbi s-i arate acele verzi i fragede. ntr-o sear, ddu drumul zpezilor.

Dimineaa era alb ct btea ochiul.

Ei ncepur s ias cu plugurile.

Un zmbet larg i inund ntreaga fa.

Sunt ateni i i reamintesc cerinele.

Analizeaz fragmentul.

Formuleaz ideea principal n mai multe variante i o noteaz pe cea mai potrivit att pe tabl ct i n caiete.

Analizeaz fragmentele.

Scriu ideile principale n caiete.

Analizeaz fragmentele independent i noteaz ideile principale nn caiete.

Citesc ideile principale.

Urmresc ideile principale n caiete.

lectura explicativ

conversaia

conversaia

explicaia

observaiademonstraia

conversaia

exerciiul

conversaia

munca independent

exerciiul

VI.Fixarea cunotinelor(3min)O4 Numesc un elev care s povesteasc textul pe baza planului.Urmresc povestirea colegului lor i intervin cu completri (dac este cazul)povestirea

VII.Evaluare (5min)

O5

Distribui elevilor fiele de evaluare. Acestea conin urmtoarele cerine: 1. Completeaz enunurile:a) Titlul textului este b)Autorul textului este.. 2. ncercuiete varianta corect: a) Aciunea se petrece la sfritul primverii / la sfritul iernii / la nceputul primverii. b) Cntecul ciocrliei nu i impresioneaz / i bucur / i ntristeaz pe oameni. 3. Scrie din text:a) dou numerale: . .b) dou pronume personale: .. 4. Explicai expresiile: -ddu drumul zpezilor zmbetul i inund faa Supraveghez activitatea independent a elevilor.

Rezolv fia de evaluare.

fie de evaluare

munca independent

exerciiul

proba scris

VIII.Tema pentru acas(1min) Le comunic tema pentru acas. Dau cteva indicaii pentru rezolvarea ei. ( ex8./ pag.89)i noteaz tema.Ascult indicaiile.conversaia

IX.Concluzii i aprecieri(1 min) Fac aprecieri asupra modului cum s-a desfurat lecia i a participrii elevilor la lecie. Le cer s-i exprime i ei prerea.Evideniez elevii care au rspuns mai mult pe parcursul orei. Acord calificative acestor elevi.Ascult aprecierile i i spun prerea n legtur cu modul de desfurare a leciei.

conversaia

Numele_________________

FI DE EVALUARE 1. Completeaz enunurile: a) Titlul textului este .. b)Autorul textului este ... 2. ncercuiete varianta corect: a) Aciunea se petrece la sfritul primverii / la sfritul iernii / la nceputul primverii. b) Cntecul ciocrliei nu i impresioneaz / i bucur / i ntristeaz pe oameni. 3. Scrie din text: a) dou numerale: . . b) dou pronume personale: 4. Explicai expresiile: ddu drumul zpezilor, zmbetul i inund faa. Numele_________________

FI DE EVALUARE

1. Completeaz enunurile: a) Titlul textului este .. b)Autorul textului este ... 2. ncercuiete varianta corect: a) Aciunea se petrece la sfritul primverii / la sfritul iernii / la nceputul primverii. b) Cntecul ciocrliei nu i impresioneaz / i bucur / i ntristeaz pe oameni. 3. Scrie din text: a) dou numerale: . . b) dou pronume personale: 4. Explicai expresiile: ddu drumul zpezilor, zmbetul i inund faa...