Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

6
Proiect didactic Data: 12 decembrie 2012 Şcoala: Titu Maiorescu, nr. 23 Clasa: a III-a D Propunător: Trofin Anişoara Adina Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba română Unitatea de învăţare: Întrebări şi răspunsuri în comunicare Titlul lecţiei: Adjectivul Tipul lecţiei: Consolidare Scopul lecţiei: - exersarea capacităţilor şi a deprinderilor de a recunoaşte şi utiliza adjectivul în propoziţii/ texte; - consolidarea cunoştinţelor dobândite despre adjectiv; Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1: - să definească (corect) adjectivul; O2: - să identifice adjectivele în propoziţiile / textele date: O3: - să precizeze locul adjectivului în propoziţii date; O4: - să facă acordul adjectivului cu substantivul a carui însuşiri le arată; O5: - să analizeze adjective din propoziţii date (precizând numărul, genul şi substantivul a carui însuşiri le arată); 1

Transcript of Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

Page 1: Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

Proiect didactic

Data: 12 decembrie 2012

Şcoala: Titu Maiorescu, nr. 23

Clasa: a III-a D

Propunător: Trofin Anişoara Adina

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba română

Unitatea de învăţare: Întrebări şi răspunsuri în comunicare

Titlul lecţiei: Adjectivul

Tipul lecţiei: Consolidare

Scopul lecţiei: - exersarea capacităţilor şi a deprinderilor de a recunoaşte şi utiliza

adjectivul în propoziţii/ texte;

- consolidarea cunoştinţelor dobândite despre adjectiv;

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1: - să definească (corect) adjectivul;

O2: - să identifice adjectivele în propoziţiile / textele date:O3: - să precizeze locul adjectivului în propoziţii date;

O4: - să facă acordul adjectivului cu substantivul a carui însuşiri le arată;

O5: - să analizeze adjective din propoziţii date (precizând numărul, genul şi substantivul a

carui însuşiri le arată);

Strategia didactică:

a)Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic,

observaţia;

b) Mijloace didactice: fişe de lucru, planşă (rebus), manual pentru clasa a III-

a;

c) Forma de organizare: frontală, individuală;

Resurse : - umane: 30 elevi;

- temporale: 50 minute;

1

Page 2: Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

- bibliografice: Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1985;

Desfăşurarea lecţiei

Nr.

Crt.

Secvenţele

lecţiei

Ob.

op.

Conţinut

instructiv-educativ

Strategia didactică

EvaluareMetode

şi

procedee

Mijloace

didactice

Forma de

organizare

1.

Moment

organizatoric

Mă asigur că am la

îndemână toate

materialele didactice

necesare desfăşurării

lecţiei.

2.

Reactualizarea

cunoştinţelor

însuşite anteriorO1

Adresez elevilor întrebări

referitoare la lecţia

studiată anterior.

- ce este adjectivul?

- de câte feluri poate fi

adjectivul (câte feluri de

însuşiri ale substantivului

cunoaşteţi?)

Conver-

saţia

Tabla

Frontală Evaluez

cunoştinţele

despre adjectiv

asimilate

anterior.

3.

Captarea

atenţiei O2

Împart elevilor câteva

biletele pe care sunt scrise

proverbe. Voi cere

elevilor să scrie pe tablă

adjectivele identificate în

fiecare proverb

(proverbele din anexa 1) .

Conver-

saţia Tabla

Bileţele

Frontală

Evaluez

capacitatea

elevilor de a

identifica

adjectivele

dintr-o

propoziţie

dată.

4. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

- Astăzi vom continua să

vorbim despre adjectiv,

despre locul adjectivului

în propoziţie .

Voi scrie pe tablă data şi

titlul lecţiei.

Conver-

saţia

Tabla Frontală

2

Page 3: Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

5.

Dirijarea

învăţării

3

Page 4: Proiect Didactic - Adjectivul Cl a 3a

Anexa 1

Proverbe

Prietenul bun se cunoaşte la zile negre.

Prietenul adevărat nu se supără când şi spui adevărul.

Cartea e o comoară nepreţuită.

Vorba dulce mult aduce!

La pomul lăudat să nu te duci cu sacul !

4