Proiect Didacti1.intervale

12
Proiect Didactic Profesor: Nan Anca Elena Scoala: Clasa: VII, VIII Aria curriculara: Matematica si Stintele naturii Obiectul: Matematica Unitatea de invatare: Numere reale. Intervale Tipul lectiei: predare –invatare. Obiective de referinţă: OR1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii: OR2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi de rezolvare a problemelor OR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaţiei în studiul matematicii. Obiective operaţionale:

Transcript of Proiect Didacti1.intervale

Proiect DidacticProfesor: Nan Anca Elena

Scoala:

Clasa: VII, VIII Aria curriculara: Matematica si Stintele naturii

Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: Numere reale. Intervale

Tipul lectiei: predare invatare.

Obiective de referin:

OR1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcule specifice matematicii:

OR2. Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare i de rezolvare a problemelor

OR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaiei n studiul matematicii.

Obiective operaionale:a) cognitive

OC1.Sa identifice in exercitii sau in probleme numerele reale

OC2. Sa reprezinte pe axa numerelor intervale de numere reale

OC3. Sa scrie o multime sub forma de interval

OC4 Sa efectuze operatii cu intervale

b) afective

OA1. Elevii s fie ateni

OA2. S participe cu interes la lecie

OA3. S manifeste curiozitate i creativitate n rezolvarea sarcinilor propuse

c) psiho-motorii

OP1. S aeze corect n pagin

OP2. S scrie lizibil n caiete i pe tabl

Stategii didactice:

a) metode i procedee folosite: conversaia; observaia independent; explicaia; nvarea prin descoperireb) mijloace de realizare: caietul;tablaETAPELE LECIEI OBIECTIVECONINUT I SARCINI DE INSTRUIRESTRATEGII DIDACTICEMETODE DE EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment

organizatoric

(2 min.)

OA1

OA2-Pregtirea leciei cu cele necesare

-Aerisirea salii de curs

- Se pregtesc pentru lecie.Conversaia

2.Captarea atentiei (2 min)OA2

OA3- II voi intreba care este definitia intervalelor.

Cum am putea defini intervalele?- Elevii raspund la intrebarile profesoruluiConversatia

Brainstorming

Frontala

3.Anunarea temei si a obiectivelor

(3min )OA3-Anun subiectul leciei Intervale .Comunic elevilor obiectivele stabilite.

Ne propunem sa aflam ce sunt intervalele

-Noteaz subiectul leciei pe caiet i sunt ateni la obiectivele anunate

Fiecare elev primeste o fisa de exercitii.Conversaia

ExplicatiaObservare

sistematic

4.Dirijarea invatarii(15 min)OC1

OC2

OC3

OC4

Se face o sinteza a notiunii se interval.

Apoi se propun spre rezolvare exerciitiile cuprinse in fisa de lucru.

Fisa de lucruConversatia

Munca independenta

Explicatia

Caietul.

Observare

sistematic

5.Intensificarea retinerii si asigurarea transferului

(13 min)

OP1

OP2Se solicita cate un elev pentru a prezenta la tabla.un anumit tip de exercitiu de pe fisa si se discuta frontal rezolvarea lui Elevii participa activ la discutarea exercitiilor prezentate la tabla notand eventualele observatii sau ideiConversatia si explicatia Observare

sistematic

6. Evaluarea performantei

(5 min)OC1

OC2

OC3Se fac aprecieri recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie.-Isi fac autocorectarea folosind fise de lucru.ConversatiaAprecierea verbal

7.Tema pentru acasa (2 min)Exercitiile ce au ramas neefectuate si fisa de lucru nr 2Elevii noteaza temaConversatia

IntervaleI. Definiii simple ale intervalelor, tipuri de intervale, exemple

II. Numerele - i +a. Definim dou semne noi - = minus infinit i = + = plus infinit .

b. Aceste 2 semne se vor numi tot numere.

c. Elenusunt numere reale.

d. Numerele - i se numescnumere infinitei din aceast cauznumerele realese numescNUMERE FINITE.

e. Numerele infinite au urmtoarele proprieti (axiomatice) :

i. -<

ii. Pentru orice numr real a, avem- < a < .

III. Intervalele (de numere reale) sunt submulimi sau pri ale mulimii numerelor reale.

IV. Orice interval are2 capetea. finte , adic dou capete numere reale

b. sau infinite

c. sau un capt finit i unul infinit.

d. Dac un capt al intervalului este un numr a finit , adic din R , atunci se spune c este un intervalulmrginitla captul a sau n a.

e. Dac un capt al intervalului este sau - , atunci intervalul estenemrginitn acel capt.

f. Dac intervalul si conine un capt , atunci intervalul se spune c estenchisn acel capt. (exemple mai jos)

g. Dac intervalul nu-si conine un capt , atunci intervalul se spune c estedeschisn acel capt.

V. Definiiile intervalelor la nivelul clasei a 8-aa. Intervalele mrginitei. Fie a i b dou numere reale , deci FINITE , cu a