PROIECT DID. Urcus Spre Inviere (1)

9
PROIECT DIDACTIC I. Date generale: Data: 12.V.2011 Şcoala: Şcoala cu clasele I – VIII „Nicolae Bălcescu” Oradea Profesor: Alina Deliman Clasa: a IV-a A Disciplina: Religie Titlul lecţiei: Urcuş spre Înviere (evaluarea cunoştintelor despre Patimile, Moartea, Îngroparea şi Învierea Mântuitorului Iisus Hristos) Tipul lecţiei: lecţie de evaluare a cunoştinţelor Scopul lectiei: dezvoltarea capacităţii de trăire afectivă a elevilor faţă de suferinţele Mântuitorului; Obiective operationale: O1- să descrie evenimentele care s-au petrecut în Săptămâna Patimilor, observând icoanele prezentate, folosindu-se de cunoştinţele anterioare, fiind capabili să identifice fiecare eveniment din icoane; O2- să identifice învăţăturile care se desprind din evenimentele prezentate, din noţiunile repetate anterior, fiind capabili să enunţe cel puţin două; O3- să precizeze modalităţi concrete de aplicare a învăţăturilor desprinse în viaţa activă de creştin, folosindu-se de îndrumările profesorului, prezentând cel puţin un caz; O4- să manifeste interes pentru păstrarea şi transmiterea tradiţiilor de Sfintele Paşti, enumerând tradiţiile specifice acestei sărbători din activităţile desfăşurate; O5- să enumere modalităţile prin care ar putea fi ucenici devotaţi ai Mântuitorului Iisus Hristos, discutând cu colegii de echipă, reuşind să identifice cel puţin două dintre acestea. Obiectiv formativ –educativ: determinarea elevilor pentru a cinsti Patimile şi Învierea Domnului prin post, rugăciune, bucurie, înfăptuirea binelui şi participarea la slujbele bisericii

description

g

Transcript of PROIECT DID. Urcus Spre Inviere (1)

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Data: 12.V.2011coala: coala cu clasele I VIII Nicolae Blcescu OradeaProfesor: Alina Deliman

Clasa: a IV-a A

Disciplina: Religie

Titlul leciei: Urcu spre nviere (evaluarea cunotintelor despre Patimile, Moartea, ngroparea i nvierea Mntuitorului Iisus Hristos)Tipul leciei: lecie de evaluare a cunotinelor

Scopul lectiei: dezvoltarea capacitii de trire afectiv a elevilor fa de suferinele Mntuitorului;

Obiective operationale:

O1- s descrie evenimentele care s-au petrecut n Sptmna Patimilor, observnd icoanele prezentate, folosindu-se de cunotinele anterioare, fiind capabili s identifice fiecare eveniment din icoane;

O2- s identifice nvturile care se desprind din evenimentele prezentate, din noiunile repetate anterior, fiind capabili s enune cel puin dou;

O3- s precizeze modaliti concrete de aplicare a nvturilor desprinse n viaa activ de cretin, folosindu-se de ndrumrile profesorului, prezentnd cel puin un caz;

O4- s manifeste interes pentru pstrarea i transmiterea tradiiilor de Sfintele Pati, enumernd tradiiile specifice acestei srbtori din activitile desfurate;

O5- s enumere modalitile prin care ar putea fi ucenici devotai ai Mntuitorului Iisus Hristos, discutnd cu colegii de echip, reuind s identifice cel puin dou dintre acestea. Obiectiv formativ educativ: determinarea elevilor pentru a cinsti Patimile i nvierea Domnului prin post, rugciune, bucurie, nfptuirea binelui i participarea la slujbele bisericiiStrategia didactic1. Metode i procedee : M1-conversaia, M2-exerciiul, M3-explicaia, M4-expunerea, M5-povestirea, M6-lectura expresiv, M7-observarea dirijat, M8 -cntarea religioas, M9-argumentarea.

2. Mijloace de nvmnt:m1 icoane, m2 fie de lucru, m3 CD player, CD cu pricesne .3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate pe grupe, activitate frontal i activitate individual.

Resurse1. Oficiale : Programa colar pentru disciplina religie, clasa a IV-a;

Planificarea calendaristic orientativ;

Proiectarea unitii de nvare.

2. Temporale : numr de lecii: 1

durata : 50'

3. Bibliografice

1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982.

2. *** Viu este Dumnezeu, Editura Harisma", Bucureti, 1992.

3. Cucos, Constantin, Educatie religioasa, Editura Polirom, Iasi 19994. Muha, Camelia, Caiet de religie, clasa a IV-ar Editura Sf, Mina", lai, 2002.5. Plmdeal. Mitropolitul Ardealului, Antonie, Cuvinte la zile mari. Sibiu, 1989II DESFURAREA LECIEI

Nr. crtMomentele lecieiOb. op.Timp (min.)Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetodei procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

12345678910

1.Momentul organizatoric2Salut elevii

Rostete rugciunea mpreun cu eleviiNoteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice care urmeaz s se desfoare.Rspund la salut

Rostesc rugciunea

Se pregtesc pentru nceperea activitii didactice;

exerciiulActivitate frontal

2.Captarea ateniei2Profesorul va purta o scurt discuie despre srbtorile prilejuite de nvierea Domnului i tradiii de Sfintele Pati

Elevii ascult cu interes i privesc icoanele prezentateexpunerea

observaiaicoane Activitate frontal

3.Anunarea temei i a obiectivelorO1

O2

O3

O4

O5

2'Astzi ne vom aminti de evenimentele care s-au petrecut n Sptmna Patimilor folosindu-ne de cunotinele dobndite la ore. Va trebui sa recunoatei evenimentele din imaginile pe care le avei pe fiecare banc, s le descriei, s identificai nvturile care se desprind din evenimente i modaliti concrete de aplicare a acestor nvturi n viaa activ de cretin. De asemenea vei enumera cteva modaliti prin care am putea fi ucenici devotai ai Mntuitorului Iisus Hristos.

n partea a doua a orei vom organiza un concurs de ordonare n ordine cronologic a evenimentelor petrecute n Sptmna Mare

Noteaz titlul leciei pe tabl: Urcu spre InviereElevii ascult i identific materialele de pe bnci.explicaiaActivitate pe grupe

4.Desfurarea lecieiO1

O2

O3

O4

2

25

Profesorul va preciza grupelor de elevi sarcinile de lucru i timpul realizrii lor:

- fiecare grup i va alege un lider care va reprezenta echipa i va expune rezolvarea cerinelor;

- descrierea evenimentului prezentat n imaginile aflate pe banc (prezentarea evenimentului, persoanele prezente la eveniment, ziua n care a avut loc, locul desfurrii, alte momente importante) 4 min.

- expunerea descrierii 1-2 min.

- identificarea unor nvturi care se desprind din evenimentul prezentat 1-2 min.

Pe fiecare banc, alturi de imagini, se va afla o fi pe care sunt notate cerinele i pe care elevii vor putea nota rspunsul.

Fiecare echip i va alege un lider care va prezenta rspunsul echipei.

Grupa nr. 1

- icoan cu intrarea Domnului n Ierusalim;

- imagine cu ramuri de finic;

Grupa nr. 2

- imagine cu trdarea lui Iuda;

Grupa nr. 3

- icoan cu Splarea picioarelor Apostolilor;

- icoan cu Cina cea de Tain;

- icoan cu Rugciunea din Grdina Ghetsimani;

Grupa nr. 4

- Icoan cu Iisus n faa arhiereilor;

- Icoan cu Iisus n faa lui Pilat

- icoan cu Patimile lui Iisus

- icoan cu Rstignirea Domnului;

- Icoan cu punerea n mormnt a lui Iisus

- Imagine cu un aspect din Slujba Prohodului Domnului;

Grupa nr.5

- Icoan cu nvierea Domnului;

- Icoan cu femeile mironosie la Mormntul lui Iisus

- Imagine cu un aspect din Slujba Invierii Domnului;

Grupa nr. 6

- Imagine din timpul slujbei Deniilor;

- Imagine cu un co cu ou;

- Imagine din timpul Spovedaniei i mprtaniei;

- Imagine cu coul cu bucate pentru Sfintele Pati;

- Imagine cu un aspect din Slujba Invierii Domnului.Elevii ascult indicaiile profesorului, identific materialele pe bnci i i nsuesc cerinele.

Elevii vizualizeaz icoanele i imaginile i redacteaz, pe fi, rspunsurile la cerine. (Fia nr. 1)

Liderul fiecrei echipe prezint evenimentul.

Expunerea

Explicaia

exerciiul

Icoane

ImaginiFi de lucru(Anexa 1)

Activitate pe grupe

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5.Obinerea performaneiO3

O58

Profesorul propune un concurs de ordonare a evenimentelor n ordine cronologic. Profesorul va nmna fiecrui lider de echip o fi de lucru pe care se afl niruite enunuri legate de evenimentele petrecute n Sptmna Patimilor. Elevii vor trebui s noteze n dreptul enunului cifra corespunztoare ordinii cronologice a desfurrii evenimentelor.

Va ctiga grupa care termin prima i care are cele mai puine greeli. Premiul concursului va fi un ou de ciocolat pentru fiecare membru al echipei ctigtoare. Ceilali participani vor primi cte o bomboan.

In timp ce elevii elaboreaz rspunsurile, profesorul pune un fond muzical cu pricesne.

Profesorul cere elevilor s precizeze modaliti concrete de aplicare a nvturilor desprinse n viaa activ de cretin.Profesorul cere elevilor s enumere modalitile prin care ar putea fi ucenici devotai ai Mntuitorului Iisus Hristos.

Elevii lucreaz n echip la elaborarea rspunsului completnd fia de lucru. (Fia nr. 2)

Elevii rspund la ntrebri.

Conversaia

audiia muzical

conversaia

conversaia

CD pricesneActivitate pe grupe

Activitae frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6.Evaluarea rezultatelor

3'Profesorul, mpreun cu elevii, va stabili echipa ctigtoare a concursului, n urma verificrii rspunsurilor.Elevii echipei care a terminat prima rezolvarea fiei citesc rspunsul, ateptnd rezultatul. Celelalte echipe fac verificarea i, dac este cazul, corecterea fielor.Conversa-ia

explicaiaFi de lucru

(Anexa 2)Activitate

frontal

Aprecieri verbale

Premierea echipei ctigtoare

7.Aprecieri i recomandri4'Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor i implicarea n lecie.

Se noteaza elevii care au participat la lectie.Expunerea

conversaiaActivitate

frontal

Aprecieri verbale

8.ncheierea activitii2'Profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal;Elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;exerciiulActivitate

frontal

ANEXA 1FIA NR. 1

Privete imaginile de pe banc i rspunde urmtoarelor cerine:

1. descrie evenimentul prezentat n imagini mpreun cu echipa (prezentarea evenimentului, persoanele prezente la eveniment, ziua n care a avut loc, locul desfurrii, alte momente importante);2. identific cel puin dou nvturi care se desprind din evenimentele prezentate.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ANEXA 2FIA NR. 2

1. Ordoneaz n ordine cronologic urmtoarele evenimente:Tot n acea noapte a nceput judecarea lui Iisus la curtea arhiereului Caiafa.

Rugndu-Se lui Dumnezeu, Iisus binecuvnteaz pinea i vinul instituind Sfnta Tain a Euharistiei.

Atunci femeile mironosie i-au anunat pe ucenicii lui Iisus cele aflate de la nger: Hristos a nviat!Vineri, nainte de apusul soarelui, Iisus a fost pus n mormnt.

O hlamid roie I-a fost pus pe umeri dup ce a fost dezbrcat de hainele Sale, la curtea guvernatorului Pilat.

Schingiuit, batjocorit, ncununat cu spini, Iisus i purta crucea grea pe dealul Golgota.

Iuda este descoperit Apostolilor ca fiind cel care-L va vinde.

Hristos intr n Ierusalim n timp ce poporul striga: Osana, Fiul lui David!...Osana ntru cei de sus!

Nicodim i Iosif, cu permisiunea lui Pilat, dau jos de pe cruce trupul lui Iisus.

Iar ngerul le-a spus: Nu v nspimntai! Cutai pe Iisus Nazarineanul cel rstignit? A nviat!

Temtori, soldaii care pzeau mormntul, au alergat n cetate ca s spun arhiereilor cele petrecute.A fost rstignit ntre doi tlhari.

Spre sear, Domnul merge s se roage n grdina Ghetsimani mpreun cu Apostolii.

n mari chinuri, dup trei ore, Mntuitorul moare pe cruce.

2. Completnd n csue cu prima liter a fiecrui enun (dup ce le-ai ordonat) vei obine cuvintele cu care cretinii se salut de la Pati pn la nlarea Domnului la Cer.!SUCCES!!!