PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

12
PROIECT DE LECTIE Profesor: Nan Anca Elena Şcoala : Colegiul National “Doamna Stanca”Fagaras Data: Clasa : a IV-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Obiectul: Matematică Unitatea de învăţare: Scaderea in concentrul 0-20 Tema lecţiei: consolidare Durata: 50 min Obiective de referinţă: OR1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii:

Transcript of PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

Page 1: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

PROIECT DE LECTIE

Profesor: Nan Anca Elena

Şcoala : Colegiul National “Doamna Stanca”Fagaras

Data:

Clasa : a IV-a

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

Obiectul: Matematică

Unitatea de învăţare: Scaderea in concentrul 0-20

Tema lecţiei: consolidare

Durata: 50 min

Obiective de referinţă:

OR1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii:

OR2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi de rezolvare a problemelor

OR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaţiei în studiul matematicii.

Page 2: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

Obiective operaţionale:

a) cognitive

OC1. Sa efectueze scaderi cu numere naturale in concentrul 0-20 fara trecre peste ordin( 1 si 5)

OC2. Să verbalizeze în mod constant modalităţile de calcul folosite în operaţii şi probleme simple care implică adunarea

OC3 Să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate

b) afective

OA1. Elevii să fie atenţi

OA2. Să participe cu interes la lecţie

OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse

c) psiho-motorii

OP1. Să aşeze corect în pagină

OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă

Stategii didactice:

a) metode şi procedee folosite: conversaţia, observaţia sistemica, explicaţia, puzzele cu numereb) mijloace de realizare: caietul , puzzele.c) forma de organizare: frontal, individuală , orala

Page 3: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

Bibliografie: Programa scolară – clasele I si a II-a”, Bucuresti, 2006 Aritmetică – clasa I – exerciŃii, jocuri si probleme” M. Neagu, C. Petrovici – Ed. Polirom, 1997 „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I. Neacsu si colaboratorii – E.D.P.

ETAPELE LECŢIEI

OBIECTIVE

CONŢINUT ŞI SARCINI DE INSTRUIRE

STRATEGII DIDACTICE

METODE DE

EVALUAREACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment

organizatoric

OA1

OA2

- Aerisirea salii ce clasa

- Pregătirea lecţiei cu cele necesare

- Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia

2.Verificarea cunostintelor dinlectiile anterioare

(10 min)

OA2

OA3

-Se verifica daca elevii au inteles notiunile din lectiile anterioare.

- Elevii raspund la intrebarile profesorului

Conversatia Verificarea prin sondaj

3.Anunţarea temei si a obiectivelor

(3min )

OA3 Astazi la ora de matematica vom vorbi despre Scaderea numerelor in concentrul 0-20

-Notează subiectul lecţiei pe caiet şi sunt atenţi la obiectivele anunţate

Conversaţia

Explicatia Observare

sistematică

4.Dirijarea OC1 Voi face o sinteza teoretica a operatiei de Elevii sunt atenti si noteaza pe Conversatia

Page 4: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

invatarii(15 min)

OC2

OC3

scadere.

Profesoara propune exercitii orale cu scaderi in concentrul 0-20 pe baza intuitiv- actionala.

Ofer elevilor fisa de lucru.

caiete. Munca independenta

Explicatia Observare

sistematică

5.Intensificarea retinerii si asigurarea transferului

(13 min)

OP1

OP2

Elevii vor efectua tabla scaderii in concentrul 0-20

Scaderi cu 1,2, 3, 4,5,6, 7, 8, 9, 10,

Elevii participa activ la rezlvarea exercitiilor prezentate la tabla notand eventualele observatii sau idei in caiete.

Conversatia si Explicatia

Observare

sistematică

6. Evaluarea performantei

(5 min)

OC1

OC2

OC3

Se fac aprecieri recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie.

-Isi fac autocorectarea folosind fise de lucru.

Conversatia Aprecierea verbală

7. Tema pentru acasta

Preimesc o fisa de lucru ca tema pentri acasa.

Converatia

Page 5: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

FIŞĂ DE LUCRU

1. Calculează!

10+ 4= 12- 2= 1+ 2+ 3+10= 20- 1- 2- 3- 4=

10+ 7= 18- 8= 5+ 5+ 0+10= 19- 5- 4- 3- 2=

6+10= 11- 1= 1+ 3+ 3+10= 18- 2- 1- 5- 4=

5+10= 13- 3= 4+ 6+ 0+10= 17- 5- 2- 6- 1=

2. Completează tabelul!

a 1 11 0 16 10 15 14 12

3+a

a 16 13 19 15 18 14 20 17

a-3

Page 6: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

3. Calculează şi descoperă valorile steluţelor!

+2 +5 -3 +1 -5 +6 +4

4. Descompune pe 15, 17, 13, 19 şi 11 după modelul:

ZU = Z + U + U

Ex: 16= 10+ 4+ 2

1

Page 7: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

Fisa de lucru

1. Calculeaza:13 + 6 = … 17 – 12 = … 10 + 5 = … 17 – 4 = … 12 + 6 + 1 =

19 – 10 = … 4 + 11 = … 18 – 7 = … 2 + 10 = … 19 – 5 – 4 =

3 + 14 = … 9 – 8 = … 5 + 12= … 13 – 3 = … 12 – 10 + 6 =

2. Completeaza:

18 – … = 12 6 + … = 17 … + 14 = 18 15 = … – 3 10 = 16 – …

… + 3 = 17 15 – … = 3 … – 15 = 2 4 = 19 – … 16 = … + 3

3. Afla termenul necunoscut:

6 + a = 18 a – 14 = 1 19 – a = 14

a = ………. a = ………… a = ……….

Page 8: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

a = ……. a = ……….. a = ……….

V: ……….. V: …………. V: ………..

4. Scrie câte doua exerciţii de adunare şi doua de scadere folosind numerele date: 3, 19, 16 17, 2, 15

___________ ___________ _____________ _____________

___________ ___________ _____________ _____________

5. Mareşte cu 6 numerele: 4, 12, 10, 11:

_____________ _____________ ______________ ____________

6. Afla numerele cu 12 mai mici decât: 15, 19, 13, 12:

_____________ _____________ ______________ _____________

7. Micşoreaza suma numerelor 4 şi 13 cu 7.

______________________________________

Page 9: PROIECT de LECTIE.adunarea in Concentrul 0-20

8. În gradina sunt 18 lalele. Florin a cules 5 lalele pentru mama lui.

Câte lalele au ramas în gradina ?

Rezolvare

……………………………………

Raspuns : ……………..

9. Ion are în ograda lui 12 gaini, 2 cocoşi şi 5 gâşte.Câte pasari are Ion în total?

Rezolvare

………………………………….

Raspuns: …………………