proiect de lectie stilurile functionale ale limbii.doc
-
Upload
cdiairinei -
Category
Documents
-
view
865 -
download
15
description
Transcript of proiect de lectie stilurile functionale ale limbii.doc
DATA:26 aprilie 2012UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Colegiul National Radu Negru, Fagaras CLASA: a IX-a DARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL LECŢIEI: Stilurile funcţionale ale limbii române UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Personalitaţi,exemple,modele etice si civiceTIPUL LECŢIEI: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelorDURATA: 50 minuteScopul lecţiei: formarea deprinderii de analiză a unui text funcţional.
MOTIVAŢIA:Este o lecţie valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ-participative ;stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în
raport cu diversele mesaje receptate;cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare;abordarea
flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi;să devină conştienţi de propria gândire şi de folosire a limbajului personal;dezvoltarea interesului
faţa de comunicarea interculturală.
Competente generale utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare;
stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
Competente specifice Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare Redactarea unor texte diverse din care vor reieşi funcţiile dominante ale limajului
a. cognitive:La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili de:1. încadrarea unui text, stilului funcţional căruia îi aparţine;2. argumentarea încadrarii textului în stilul funcţional respectiv;3. identificarea trăsăturile tuturor stilurilor funcţionale;4. creearea unor texte aparţinând unor stiluri funcţionale diferite,
b.afective:Valori si atitudini 5. dezvoltarea atentiei concentrate si a spiritului de observatiei (pe un text dat) cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare; cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi;
PRINCIPII DIDACTICE: - principiul însuşirii conştiente şi active;- principiul continuităţii;- principiul accesibilităţii;
Strategia didactică: a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, analiza de text. b) Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală şi pe grupe c) Mijloace didactice:fişe de lucru, manualul e) Evaluare: continua
Resurse umane: -clasă de nivel mediu; -capacităţi normale de învăţare a elevilor;
-cunoştinţelor lor anterioare;
Locul de desfăşurare:sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
Manual de limba română pentru clasa a IX-a, coord. A. Costache, Editura Art;
SCENARIU DIDACTIC
OB.OP.
ETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
DO
ZA
RESURSEI
RESURSEIIACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1 2 3 4 5 6 7
I. Momentul organizatoric
- asigură condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic şi stabilirea liniştii.
- se pregătesc pentru începerea orei de limba română
- se organizează în grupe de câte cinci elevi:artistii,tehnicienii,legiştii,publiciştii si realiştii.
1’
-frontal -rechizitele, materialele pentru lecţie
II. Captarea atentiei/ discuţii pregătitoare
-Fiecare elev va primi câte un postit pe
care să noteze trăsaturi morale ale
propriilor personalităţi care să înceapă cu
iniţiala prenumelui.Vor trece pe rând în
faţa clasei pentru a se prezenta ,”stilul”
fiecaruia punându-şi amprenta asupra
întregii expuneri
-elevii noteaza pe postituri trăsaturi morale ale propriilor personalităţi pe care le prezinta printr-un stil unic.
5’
-conversaţia
-aprecierea
-frontal
-planşă, marcher
III. Anunţarea titlului lecţiei şi a
Elevii vor recapitula succint toate stilurile funcţionale deja studiate: stilul - scriu titlul lecţiei în caiete
1’ -conversaţia
O1
O3
obiectivelor
beletristic, stilul ştiinţific, stilul publicistic, stilul oficial -administrativ şi stilul colocvial.-prezentarea unui material power-point cu informaţii despre stilurile funcţionale ale limbii române Fiecare elev va primi cate o fişa recapitulativă a stilurilor funcţionale.
- ascultă obiectivele lecţiei
-vizioneaza prezentarea power-point
10’
-frontal
-vizionarea/ ascultarea
-proiecţie
O1
O2
O3
IV. Dirijarea învăţării Profesorul organizează elevii în cinci
grupe a câte şase elevi, fiecare echipă conţinând elevi cu performanţe neomogene. Elevii sunt anunţaţi de la început că va câştiga echipa ce va oferi răspusurile cele mai complete şi argumentate, dovedind şi cunoaşterea celorlalte stiluri funcţionale. Se stabileşte un reprezentant al fiecărei echipe. Fiecărei grupe i se oferă o fişă de lucru distinctă, conţinând un text aparţinând unui alt stil funcţional:
Grupa ARTIŞTILOR ,,Sara pe deal buciumul sună cu jale, Turmele-l urc,stele le scapără-n cale, Apele plâng clar izvorând din fântâne, Sub un salcâm, dragă, m-aştepţi tu
-vor răspunde la întrebările ce le sunt adresate.
-Foi flipchart
-formulează întrebări, dau răspunsuri,
10’
-conversaţia
analiza de text.
-Foi
flipchart
pe mine.’’ ( ,,Sara pe deal’’, M. Eminescu)
Grupa TEHNICIENILOR
,,Bacteriile sunt organisme unicelulare sau coloniale, răspandite pretutindeni in natură: in sol, in apa, in aer, in corpul plantelor, animalelor si al omului. O celulă bacteriană este formată din: perete celular, membrană, citoplasmă şi substanţă nucleară difuză, numită nucleoid. La exteriorul peretelui celular, unele bacterii pot fi inconjurate de o capsulă gelatinoasă.’’ (,, Regnul Monera’’)
Grupa LEGIŞTILOR ,, Art. 25. (1): Copilul are dreptul la libertate de gândire, de conştiinţă şi de religie. Art. 28 (1): Copilul are dreptul la respectarea personalităţii şi individualităţii sale şi nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare sau degradante”.(Legea privind protecţia şi promovarea drepturilor copiilor)
Grupa PUBLICIŞTILOR
Tragedie feroviară,,Aproximativ 180 de persoane au fost
rănite după ce un tren de călători a deraiat
După expirarea timpului de lucru este chemat pe rând fiecare reprezentant al grupelor, pentru a nota schematic trăsăturile stilului funcţional din fişa de lucru corespunzătoare. Membrii fiecărei echipe vor exemplifica fiecare trăsătură cu argumente din text. În cazul în care nici un membru al echipei nu cunoaşte răspunsul corect, acesta va fi oferit de membrii celorlalte echipe, ce vor acumula astfel punctaj mai mare.
- elevii din fiecare echipă îşi împart rolurile în realizarea produsului comun
- formulează întrebări, dau răspunsuri
-exerciţiul
-analiza de text.Problematizarea
în noaptea de luni spre marţi, în estul Australiei. Garnitura feroviară asigura legătura pe ruta Brisbane-Cairns şi avea la bord 157 de pasageri şi un echipaj format din 7 persoane. Şapte dintre cele nouă vagoane ale garniturii au deraiat într-o zonă în care viteza trenului a fost estimată la 151 de jm la oră. O anchetă a fost declanşată pentru a se determina cauzele accidentului.”
(Ziarul,, Libertatea’’)
Grupa REALIŞTILOR
- Hei, Maria, ce mai faci? - Sunt ok, cam stresată că se apropie
examenul.Simt c-o iau razna. - Ei, las’ ca te descurci tu, eşti fată
deşteaptă.
Profesorul oferă timp de lucru 10 min., toate grupele având de răspuns în scris la aceleaşi cerinţe: 1)Numiţi stilul funcţional căruia i se încadrează textul; 2)Argumentaţi încadrarea textului în stilul funcţional ales, precizându-i caracteristicile stilistice. Profesorul intervine discret prin întrebări, oferind el însuşi informaţiile doar în cazul în care nici un elev al clasei nu cunoaşte răspunsul.
- elevii din fiecare echipă îşi împart rolurile în realizarea produsului comun
Profesorul intervine discret prin întrebări, oferind el însuşi informaţiile doar în cazul în care nici un elev al clasei nu cunoaşte răspunsul.
apreciereainterevalua-rea
O4V. Asigurarea conexiunii inverse
Se realizează evaluarea unor priceperi şi deprinderi de muncă in echipă, prin antrenarea elevilor în rezolvarea unei sarcini de lucru .
Pornind de la cuvântul ,,floare” sau ,,inimă’’, elevii au de realizat două texte a câte 3 rânduri fiecare, texte aparţinând stilului ştiinţific şi stilului beletristic.
- elevii din fiecare echipă îşi împart rolurile în realizarea produsului comun
- Celelalte echipe fac aprecieri asupra răspunsurilor şi a lucrului în echipă.
10’
-conversaţia-observaţia sistematiza-tă
-apreciereainterevalua-rea
-Foi
flipchart
-fişe de lucru
O4
VI. Fixarea cunoştinţelor
Prin tragere la sorti,elevii vor avea de realizat un text publicistic:-reportaj,interviu,anunţ,slogan,ştire, având ca tema viata de licean sau aspecte legate de activitaţile desfaşurate în cadrul GRUPULUI ŞCOLAR DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ FETEŞTI.
-elevii vor realiza texte publicistice, apoi se vor expune raspunsurile;
10’
-prezentarea
-apreciereainterevalua-rea
planse de flipchart
VII. Încheierea lecţiei
-Face aprecieri generale asupra lecţiei, oferind diplome tuturor grupelor pentru participare interactiva la activitate.Tema: Li se cere să întocmească cate un text reprezentativ pentru fiecare stil functional.
- Elevii îşi notează tema şi fac aprecieri asupra impactului lecţiei.
2’
2’ -frontal
-aprecierea
FIŞA RECAPITULATIVĂ A STILURILOR FUNCŢIONALE ALE LIMBII ROMÂNE
Particularităţile stilului artistic:
Particularităţile stilului ştiinţific:
Particularităţile stilului oficial:
Particularităţile stilului publicistic:
Particularităţile stilului colocvial:
limbajul conotativ
vocabularul bogat (conţine arhaisme, neologisme, elemente de argou şi jargon)
ambiguitate şi echivoc
structură gramaticală variată
se adresează sensibilităţii, intelectului şi generează emoţii estetice
expresivitate foarte mare
caracter subiectiv uneori apar
abateri de la normele limbii literare
funcţia poetică şi expresivă (emotivă).
Particularităţile stilului ştiinţific: obiectivitatea , claritatea,
precizia impersonalitatea,
expresivitate zero specializarea lexicală:
termeni din tehnică şi ştiinţă
limbajul denotativ, neologic (datorită înnoirii tehnicii şi a ştiinţei)
limbaj de specialitate greu de înţeles de către nespecialişti
sintaxă simplă scop informativ absenţa ambiguităţii,
echivocului şi a figurilor de stil
funcţia exclusiv referenţială (cognitivă), transmiţând informaţii, raţionamente, idei
absenţa oricărei nuanţe afective
caracter obiectiv, impersonal, lipsit de afectivitate
vocabular sărac limbaj denotativ accesibilitate,
precizie, claritate formule
stereotipe exprimare neutră,
rigidă, obiectivă, impersonală
absenţa termenilor familiari, a cuvintelor populare, a argoului
coordonarea este preferată subordonării
respectă normele limbii literare
funcţia referenţială, conativă
destinat unui public eterogen (variat), cu o pregătire profesională diferită sau cu diferite niveluri de cultură
are scopul de a informa publicul, de a comenta fapte de viaţă socială, de interes economic, politic pe înţelesul tuturor
vocabularul divers acumulând inovaţii şi clişee
varietatea şi bogăţia vocabularului determinate de diversitatea tematicii abordate
limbaj accesibil publicului variat
folosirea citatului şi a mijloacelor extralingvistice (fotografii, filme)
structură gramaticală simplă utilizarea limbii literare alături
de formulări specifice limbajului cotidian
amestecul de elemente ce provin din celelalte stiluri funcţionale
pentru a capta atenţia cititorilor apelează la titluri şi subtitluri incitante, imagini, ilustraţii grafice, culoare
funcţia referenţială, conativă, expresivă
folosit în relaţiile particulare, în viaţa cotidiană
încărcătură afectivă foloseşte formule de
adresare asociere cu mijloace
nonverbale, paraverbale
nu respecta întotdeauna normele limbii literare (elipsa)
foloseste expresii, termeni argotici
foloseste diminutive, augmentative,cuvinte in vocativ , vorbirea la imperativ, interjecţii
caracter oral, expresiv se caracterizează prin
degajare, simplitate.
9
10