Proiect de Lectie Somaj
Transcript of Proiect de Lectie Somaj
Unitatea de invatamant: COLEGIUL NATIONAL „ION MAIORESCU” GIURGIUProfesor: Stirbu OrtansaDisciplina de studiu: Economie Data: 19.05.2011Clasa: a XI-a CNr. elevi: 28
Proiect de lectie
Unitatea de invatare: Inflatia si somajulSubiectul lectiei: SomajulTipul lectiei: predare –invatare-evaluare (mixta)Competentele specifice vizate: Descrierea si enumerarea caracteristicilor somajului, a cauzelor generatoare de somaj cat si a masurilor pentru prevenirea si diminuarea lui.
Obiective operationale:
O1. Sa defineasca termenii de “somaj” si “somer”, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O2. Sa dea exemple de cel putin 3 caracteristici ale somajului, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O3. Sa enunte cel putin 3 cauze generatoare de somaj, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O4. Sa enumere cel putin 3 procese care determina aparitia somajului, pe baza expunerii anterioarea a profesoruluiO5. Sa identifice politicile de ameliorare ale somajului, pe baza exemplelor date de profesor.
Locul desfasurarii lectiei: Sala de clasa, Corp C
Desfasurarea lectiei
Etapele lecţiei(evenimentele,
momentele)
Timp alocat
(în minute)
Activitatea profesorului
Activitatea elevilorMetode şi mijloace
de învăţământ utilizate
Modalităţi de evaluare
Moment organizatoric 2 min
-saluta elevii;-aranjeaza materialele didactice in ordinea utilizarii lor;-stabileste ordinea si disciplina;-noteaza absentii.
-raspund salutului profesorului;-fac liniste-isi pregatesc caietul de notite si manualul;-raspund la prezenta.
-metoda: conversatia; -mod de lucru: frontal;-mijloace: catalog, manual, caiet.
Captarea atenţiei 3min
Prezinta desfasurarea orei.
-elevii asculta;-intreaba profesorul daca nu inteleg un aspect ce urmeaza a fi prezentat in lectie.
-conversatia-observatia didactica
-Intrebari punctuale:Cunoaşteti care este valoarea somajului in Romania la ora actuala.
Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor
operaţionale
2 minPrezinta tema lectiei si scrie titlul pe tabla
Isi noteaza titlul in caiete -explicatia
Reactualizarea cunoştinţelor
anterioare necesare învăţării care
urmează (eventual, aprecierea şi notarea
răspunsurilor elevilor)
3 min
Sunt verificate cunostintele anterioare ale elevilor, in legatura cu lectia(pune intrebari de genul: -Cum se calculează ritmul de crestere al PIB-ului?)
Raspund la intrebarile profesorului.
-conversatia -Intrebari deschise: Ce indicatori economici considerati ca sunt influentati de indicatorul somaj?
Comunicarea noilor 20 min O1: intreaba elevii ce Raspund; Explicatia, Evaluare pe parcurs: elevii care
conţinuturi: organizarea şi
dirijarea învăţării (în funcţie de situaţiile de învăţare construite)
stiu ei despre somaj si someri; da exemple de definitii ale “somajului” si “somerului”
O2: Enumera caracteristicile somajului (indicatorii somajului)
O3: da exemple de cauze generatoare de somaj; ii intreaba ce alte cauze ar mai putea exista
O4: vorbeste despre principalele categorii de procese care determina aparitia somajului
O5: enumera masuri de diminuarea somajului
Isi noteaza in caiete;
isi noteaza in caiete aceasta enumerare si formulele;
urmaresc explicatiile profesorului si cer lamuriri, noteaza daca e ceva ce este punctat de profesor ca fiind foarte important;
Il asculta pe profesor si noteaza in caiete ce considera profesorul ca este mai important
conversatia,dau raspunsuri corecte legate de conceptele in discutie vor fi notati.
Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de
precizări, completări etc.
10 min
- elevii primesc spre rezolvare Fisa de lucru (Anexa nr. 1)
-rezolva fisa de lucru;
-raspund intrebarilor profesorului;
-pun intrebari;
-metoda: conversatia euristica, explicatia
-mod de lucru: individual
-mijloace: caietul, manualul
-evaluare pe parcurs si finala
Evaluarea performanţei
5 min
-profesorul solicita elevilor sa prezinte rezolvarea fisei de lucru;
-asculta raspunsurile elevilor si ii completeaza;
-raspund solicitarii profesorului;
-discuta impreuna cu acesta pe baza intrebarilor
-metoda: conversatia de verificare
-mod de lucru: frontal
-mijloace: caietul
- evaluare finala, se noteaza raspunsurile corecte.
Fixarea cunoştinţelor 4 minClarificarea testului Elevii raspund si se
corecteaza-metoda: conversatie
Stabilirea sarcinilor pentru activitatea
independentă a elevilor.
1 min
-stabileste tema pentru acasa (4 probleme din culegere)
-isi noteaza tema pe caiet -metoda: conversatia de fixare
-mod de lucru: individual
-mijloace: caietul, manualul, culegerea
Anexa nr. 1
Fisa de lucru
La o populatie totala de 22.000.000 de locuitori existenti intr-o tara, rata celor inapti de munca, din diferite motive (varsta, sanatate etc), este de 42%, numarul somerilor 700.000 de persoane, iar 9.500.000 de persoane sunt angajate.
Sa se determine:
a) numarul locuitorilor inapti;b) numarul persoanelor apte de munca (populatia activa disponibila)c) gradul de ocupare a fortei de muncad) rata somajului.
Rezolvare
a) Rata inaptilor= Populatia inapta/Populatia totala *100 = 42% Populatia inapta = Rata inaptilor * Populatia totala : 100 = 42 * 22.000.000/100 = 9.240.000 persoane
b) Populatia activa disponibila = Populatia totala – Populatia inapta = 22.000.000 – 9.240.000 = 12.760.000 persoanec) Gradul de ocupare = Populatia ocupata/Populatia activa disponibila * 100 = 9.500.000/12.760.000 * 100 = 74,45%d) Rata somajului = Numarul de someri/Populatia ocupata * 100 = 700.000/9.500.000 * 100 = 7,3%