Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

11
PROIECT DE LECTIE Şcoala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU Data: 31.10.2012 Clasa: a VII-a Profesor: Iacob Ionela Florina Disciplina : Limba si literatura romana Subiectul lecţiei: ,,Sfarsit de toamna’’ de V. Alecsandri – imagini artistice, elemente de versificație Tipul lectiei : dobandirea de noi cunostinte Timp : 50 de minute Obiective: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1: sa să citească adecvat, corect şi fluent un text poetic; O2: să desprindă elementele de detaliu dintr-un text citit; O3: să identifice imaginile artistice O4: să sesizeze în poezie expresivitatea unor îmbinări de cuvinte O5: să identifice sentimentul dominant al poeziei şi modul de a-l exprima; O6: să identifice tipurile de rimă Metode şi strategii didactice: M1 - conversatia , M2 - explicatia M3 - învatarea prin descoperire M4 – problematizarea M5 – exercițiul

description

lectie

Transcript of Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Page 1: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

PROIECT DE LECTIE

Şcoala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU

Data: 31.10.2012

Clasa: a VII-a

Profesor: Iacob Ionela Florina

Disciplina : Limba si literatura romanaSubiectul lecţiei: ,,Sfarsit de toamna’’ de V. Alecsandri – imagini artistice, elemente de versificațieTipul lectiei : dobandirea de noi cunostinteTimp : 50 de minute

Obiective:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1: sa să citească adecvat, corect şi fluent un text poetic;

O2: să desprindă elementele de detaliu dintr-un text citit;

O3: să identifice imaginile artistice

O4: să sesizeze în poezie expresivitatea unor îmbinări de cuvinte

O5: să identifice sentimentul dominant al poeziei şi modul de a-l exprima;

O6: să identifice tipurile de rimă

Metode şi strategii didactice:

M1 - conversatia ,M2 - explicatiaM3 - învatarea prin descoperireM4 – problematizareaM5 – exercițiul

Material didactic: manualul, fișe de lucru

Forme de organizare: activitate frontală combinată cu activitate independentă

individuală.

Page 2: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Etape Activitatea de învăţare Durata Metode

şi

resurse

Activitatea

profesorului

Activitatea elevului

1.Moment

organizatoric

-notează absenţii

-verifică pregătirea celor necesare

lecţiei

-îşi pregătesc cele necesare

lecţiei

2’ -

2. Verificarea

temei de casă

- elevii au avut drept tema

alcătuirea unei compuneri și a unui

desen despre venirea toamnei

-câțiva elevi citesc compunerile

realizate și prezintă desenele

8’

-

3. Evocare - profesorul le cere elevilor să

scrie într-un minut toate

sentimentele și stările pe care le

asociază cuvântului toamnă

- elevii notează cât mai multe

cuvinte în caiet

5’ Fișa de

lucru

4. Realizarea

sensului

- profesorul le prezintă elevilor un

text non-literar, preluat de pe

wikipedia, în care este prezentat

anotimpul toamna (vezi anexa 1)

- după citirea textului non-literar

se va face o re-lectură a poeziei;

- profesorul împarte elevilor fișe

de lucru privitoare la elementele

naturii descrise în poezie și la

modificările pe care acestea le

suferă la sfârșitul toamnei. (vezi

anexa 2)

- pe baza unei fișe de lucru,

elevii vor identifica elementele

naturii a căror schimbare este

descrisă în poezie.

- pe aceeași fișă de lucru, elevii

vor identifica acele sintagme

prin care sunt descrise

modificările pe care le suferă

elementele naturii la sfârșitul

25’ M1

M2

M3

M4

Manual

Fișa de

lucru

Page 3: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

- profesorul explică elevilor

conceptul de imagine artistică

- profesorul realizează pe tablă o

schemă privitoare la imaginile

artistice și solicită elevii să

grupeze sintagmele identificate de

ei pe cele două coloane: imagini

vizuale și imagini auditive

- profesorul cere elevilor să

identifice și să noteze pe fișele de

lucru acele versuri în care sunt

exprimate stările sufletești ale

omului determinate de schimbările

din natură

- profesorul ghidează o discuție

prin care se urmărește

reactualizarea noțiunilor de vers și

strofă:

Cum se numește un rând

dintr-o poezie?

Cum sunt grupate versurile

într-o poezie

- profesorul împarte elevilor fișe

de lucru privitoare la tipurile de

rimă (vezi anexa 3)

- profesorul notează pe tablă

schemele tipurilor de rimă

identificate de elevi

toamnei.

- elevii participă la completarea

schemei

- elevii realizează schema pe

caiete

- pe aceeași fișă de lucru, elevii

vor identifica versul/versurile în

care sunt surprinse stări

sufletești

- elevii răspund la întrebări

- elevii notează în caiete

definițiile versului și a strofei

- elevii vor rezolva exerciții

date în fișa de lucru pentru a

descoperi singuri tipurile de

rimă

- elevii notează în caiete

definiția rimei și schemele

tipurilor de rimă

5.Reflecție - profesorul împarte elevilor o fișă - elevii completează rebusul de 5’ M5

Page 4: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

de lucru cu un rebus (vezi anexa 4) pe fișa de lucru Fișa de

lucru

6.

Anunțarea

temei pentru

acasă

- exerciții din auxiliar 1’

Page 5: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Anexa 1

Toamna este unul din cele patru anotimpuri ale climei temperate. Este anotimpul care

face legătura între vară și iarnă. În emisfera nordică toamna începe în jurul

lunilor august/septembrie pe când în emisfera sudică începutul toamnei este considerat în

jurul lunii martie. În această perioadă frunzele foioaselor încep să cadă. Acestea se

îngălbenesc, treptat capătă o culoare roșiatică sau brună după care cad. De aceea, în America

de Nord toamna este numită și fall însemnând cădere. Este anotimpul în care zilele devin din

ce în ce mai scurte și mai răcoroase, nopțile devin din ce în ce mai lungi și mai friguroase iar

în unele țări precipitațiile tind să crească treptat.

Page 6: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Anexa 2

1. Completați următorul tabel:

Elemente ale naturii descrise în poezie

Sintagmele prin care sunt descrise aceste elemente ale naturii

2. Transcrieți versul/versurile în care sunt exprimate stările sufletești ale omului

determinate de schimbările din natură:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

Page 7: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Anexa 3

Citiți cu atenție următoarele strofe:

Pe o stâncă neagră , într-un vechi castel , Unde curge-n vale un râu mititel, Plânge şi suspină tânăra domniţă , Dulce şi suavă că o garofiţă. (Dimitrie Bolintineanu- Muma lui Ştefan cel Mare)

Nu mai sunt pe luncă flori , Văile-s deşarte , Ţipă carduri de cocoriPribegind departe! ( St. O. Iosif – Cântec )

Pe unde-a fost cumplire odatăDoarme acum întreaga fire , Peste-un iad de zvârcolireCade-o pace-ntunecată. ( G. Cosbuc- Pe dealul Plevnei)

Iar Manole sta , Nici că mai lucra , Ci mi se culcaŞi un vis visa.... ( Monastirea Argesului)

Cerințe: Numerotați, la fiecare strofă, versurile de la 1 la 4.

Subliniați sunetele identice de la sfârșitul fiecărui vers.

Observați ce versuri se termină cu aceleași sunete și uniți-le între ele.

Page 8: Proiect de Lectie Sfarsit de Toamna

Anexa 4

Completand rebusul de mai jos veți obține pe prima coloană de pe verticală numele tipului de operă literară în care se încadrează textul Sfârșit de toamnă de Vasile Alecsandri:

1. Opera literara structurata in versuri si strofe.2. Cuvantul cu forma diferita si sens opus3. Cuvantul cu forma diferita si sens asemanator4. Anotimpul cand se culeg strugurii5. Sinonimul lui scolar6. Vocabular sau...............