Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

25
PROIECT DIDACTIC UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MOGA”, DIȚEŞTI PROFESOR : BURLACU MARIA DATA: 5 NOIEMBRIE 2015 CLASA: a V-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECȚIEI: Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri. TIPUL LECTIEI: comunicare şi însuşire a cunoştinţelor DURATA: 50' SCOPUL: 1. cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii; 2. stimularea gândirii autonome. COMPETENȚE GENERALE: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 2. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; COMPETENȚE SPECIFICE: 2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/situaţii de comunicare diverse (de dialog sau de monolog); 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare; 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text; 4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.

description

proiect de lectie cu fise de lucru

Transcript of Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Page 1: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MOGA”, DIȚEȘTI

PROFESOR : BURLACU MARIA

DATA: 5 NOIEMBRIE 2015

CLASA: a V-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: Sfârșit de toamnă de Vasile Alecsandri.

TIPUL LECTIEI: comunicare şi însuşire a cunoştinţelor

DURATA: 50'

SCOPUL: 1. cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în

domeniul literaturii;

2. stimularea gândirii autonome.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de

comunicare monologată şi dialogată.

2. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/situaţii de comunicare diverse (de

dialog sau de monolog);

2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare;

3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;

3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text;

4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. – să citească corect, fluent, expresiv şi conştient poezia Sfârşit de toamnă de Vasile

Alecsandri , respectând punctuaţia şi ortografia cerute de text;

2. să înţeleagă semnificaţia cuvintelor în text;

3. să sesizeze în poezie expresivitatea unor îmbinări de cuvinte;

4. - să extragă mesajul fiecărei strofe;

5. - să comenteze conținutul poeziei;

Page 2: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

b) Afective:- să participe cu interes/activ la actul de învăţare/comunicare;

- să-și exprime liber propriile păreri, gânduri și sentimente față de frumusețile naturii în

anotimpul toamna;

- să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, munca în

echipă, lectura explicativă, dezbaterea, problematizarea, săculețul cu surprize, exercițiul oral și

scris;

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, alternativ cu activitatea

independentă individuală și pe grupe;

Mijloace de învăţare: – manual pentru clasa a V-a de Alexandru Crișan, Sofia Dobra și Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas, București; fişe de lucru, schema, tabla, creta,

videoproiector, laptop.

Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor. Din punct de vedere al capacităţii de învăţare nivelul

clasei este mediu. Majoritatea elevilor dispun de o capacitate receptivă normală şi posedă resurse

suficiente pentru buna desfăşurare a activităţii didactice. Doi elevi au un ritm lent de învățare și cu

ei se va lucra separat.

Timp: 50 min

Bibliografie:

1. Vasile Alecsandri, Poezii, Editura „CARTEX2000”.

2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura

„Polirom”, Iaşi, 1999

3. Sofia Dobra, Ghid de limba şi literatura română pentru clasele V-VII, Plus, Bucureşti,

2004;

4. Carmen Guguș, Ora de limba română, Ghid metodologic al profesorului de limba

română, Europolis, Constanța, 2006.

SCENARIUL DIDACTIC:

Page 3: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Nr.

crt.

Secvenţeleinstruirii

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didacticăEvaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilorResurse procedura

Resurse materiale

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

1 min

Profesorul asigură ordinea şi pregăteşte materialele necesare pentru lecţie. Notează absenţele.

Se pregătesc pentru ora de limba şi literatura română. Elevul de serviciu numeşte absenţii.

Conversaţia Frontal

2. Verificarea temei5 min

Profesorul verifică tema cantitativ şi calitativ, solicitând elevilor, prin sondaj, să citească exerciţiile, să facă observaţii şi corectările ce se impun. Profesorul face aprecieri asupra modului de realizare a temei.

Elevii citesc compunerile, fac observaţii, aprecieri, corectări.

Conversaţia Caietele de teme

FrontalIndividual

Aprecieri verbale

3. Captarea atenţiei/discuţii pregătitoare

6 min

Profesorul pune elevilor melodia „Plâns de toamnă” interpretată de Tudor Gheorghe, însoțită de imagini și le cere elevilor să-și exprime sentimentele inspirate de ceea ce au audiat și au văzut.

Elevii audiază melodia șiConversaţia Laptop,

videoproiector.

FrontalIndividual

Aprecieri verbale

4. Anunţarea subiectului şi obiectivelor

lecţiei2 min

Profesorul le spune elevilor că în lecția de astăzi vor vedea cum este reflectat anotimpul toamna în viziunea poetului Vasile Alecsandri. Anunță obiectivele lecției.Atenţionează elevii asupra corectitudinii scrisului. Solicită elevilor să facă preziceri despre conţinutul textului.

Ascultă, apoi scriu pe caiete data şi titlul lecţiei.Îşi exprimă opinia despre conţinutul textului.

ConversaţiaCaieteTabla

FrontalIndividual

5. Dirijarea învăţării

Profesorul realizează lectura model a

textului. După ce ascultă poezia, elevii

Elevii ascultă lectura

model, apoi citesc

FrontalIndividual Aprecieri

Page 4: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

25 min vor citi și ei textul, respectând semnele

de ortografie, intonația specifică

acestuia. Elevii vor fi antrenați într-o

discuție de exprimare a impresiilor

create de poezia lui Vasile Alecsandri.

După ce elevii răspund întrebărilor,

profesorul prezintă acestora un acvariu

în care sunt trecute o serie de

sentimente umane și îi invită să extragă

de acolo câte un bilețel. Elevii vor avea

de asociat sentimenul scris pe biletul

extras, unei strofe sau unui vers din

textul suport.

După această activitate, profesorul

împarte colectivul de elevi în patru

grupe de lucru și le cere acestora să

identifice semnele specifice sfârșitului

de toamnă, așa cum reies din poezia lui

Vasile Alecsandri (vezi Anexa 1).

Raportorii fiecărei grupe vor prezenta

răspunsurile care vor fi scrise pe tablă și

în caiete.

expresiv textul.

Răspund întrebărilor

adresate de profesor.

Vin și extrag bilete din

acvariu și formulează

răspunsuri.

Elevii receptează şi-şi

notează în caiete ideile

scrise pe tablă.

Conversaţia

Învăţarea prin descoperire

Conversaţia

CaieteAcvariul sentimentelor

Fişele de lucru

TablaTextul suportFișe de

FrontalIndividual

IndividualLucrul în echipă

verbale

Aprecieri verbale individuale şi de grup

Observare sistematică a comporta-mentului elevilor

Page 5: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Se împart fişe de lucru, elevii din

fiecare grupă trebuie să identifice

imaginile artistice (vizuale și auditive)

corespunzătoare strofei alocate și

elementele celor două planuri care apar

în text (planul cosmic și planul

terestru).

Apoi, pe baza răspunsurilor primite,

profesorul notează la tablă imaginile

specifice tabloului de toamnă (vei

Anexa 2).

Fiindcă au lucrat bine, profesorul le

spune că vor lua o pauză de pizza, dar,

fiindcă nu știe ce preferințe au, le cere

acestora să pună ingredientele după

propriul plac:

a)alt titlu pentru poezie

b)trei cuvinte-cheie din text

c)trei sentimente provocate de

poezia citită

d)un mesaj pentru autor

Ascultă sarcinile de lucru.

Solicită lămuriri dacă este

cazul.

Rezolvă, sarcinile

indicate, emit opinii

proprii, adresează

întrebări.

Lucrează în echipă

pentru realizarea sarcinii

de grup.

Învățarea prinDescoperire

lucru

Fișe de Lucrul în perechi

Page 6: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

(vezi Anexa 3).

Pentru elevii cu ritm lent de învățare,

sunt pregătite fișe de lucru cu un grad

de dificulate scăzut, astfel încât aceștia

să ajungă să înțeleagă textul. Fiindcă

sunt doi elevi în această situație (Pană

Alice și Staicu Marian), se vor folosi

alternativ lucrul individual și în perechi.

La început, vor fi antrenați în activitatea

clasei, iar din momentul dirijării

învățării, aceștia primesc o fișă (vezi

Anexa 4) în care ideile din text sunt

amestecate, rolul lor fiind acela de a le

ordona, corespunzător strofelor. După

ce realizează această sarcină de lucru,

elevilor li se cere să-și aleagă din

poezie patru versuri care le-au plăcut

cel mai mult și să-și exprime părerea

despre mesajul transmis de acestea,

începând cu oricare dintre structurile:

Mi-a amintit de ...../M-a ipresionat... (se

va folosi metoda Jurnalul cu dublă

Lucrează în perechi,

adresează întrebări pentru

a lămuri eventualele

neînțelegeri.

Emit opinii proprii.

Învățarea prinDescoperire

lucru

Jurnalul cu dublă intrare.

Individual

Page 7: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

intrare- vezi Anexa 5).

6. Asigurarea feedback-ului 8 min

Activitatea se va încheia cu un feedback, ce va consta în comletarea unei planşe afişate (Anexa 6) în clasā.Pentru cei doi se va folosi Harta poeziei (Anexa 7).

La solicitarea profesorului, elevii completează fișa afișată.

ConversaţiaPlanşeCaietele elevilor

FrontalIndividual

Aprecieri verbale din partea profesorului şi a colegilor

7. Evaluare formativă

Profesorul face aprecieri verbale în legătură cu activitatea elevilor la clasă. Acordă note acolo unde este cazul.

FrontalIndividual

8. Asigurarea retenției și a transferului(1 min)

Tema pentru acasă:- Redactează o scrisoare adresată poetului Vasile Alecsandri, autorul poeziei „Sfârşit de toamnă”, în care să-i împărtăşeşti emoţiile şi sentimentele pe care le-ai trăit pe parcursul lecturii.

Elevii notează tema şi reţin indicaţiile pe care le dă profesorul.

Explicația

Page 8: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Anexa 1 Sfârșit de toamnă

(Vasile Alecsandri)

1. Notaţi semnele sfârşitului de toamnă desprise din textul poeziei:

Sfârșit de toamnă

Page 9: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Anexa 3Ati lucrat bine până aici . Facem o pauză de pizza şi completăm, punându-i ingrediente

dupa plac:a)alt titlu pentru poezieb)trei cuvinte-cheie din textc)trei sentimente provocate de poezia citităd)un mesaj pentru autor

Page 10: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Anexa 6 Sfârșit de toamnă

de Vasile Alecsandri

Înțelegerea textului folosind metoda diamantului. 1.

2. 3.

4.

4. 3. 2. 2. 1.

1.

1. Un cuvânt pentru anotimpul descris de poezie. 2.Două forme de relief ( din text)3.Trei cuvinte care denumesc animale domestice. 4. Patru verbe care semnifică pustiirea naturii.3. Trei substantive, nume de păsări călătoare . 2. Două substantive care definesc stări sufletești. 1. Un substantiv care definește un sentiment sugerat de versurile poeziei.

Variante de răpunsuri așteptate:1. toamna2.câmpie, luncă3. boi, cai, câini4.părăsit-au, au fugit, pribegit-au, șuieră 3. cocostârci, rândunele, cucoare.2. dor, gând1. tistețe

...................

...........................................

.........................................................

.......................................................................................

.........................................................

.............................................

...................

..

Page 11: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Titlul lecturii este.............................................. ...................................

Autorul este ………………..……………………………

Fiecare strofă are patru .......................

Identificaţi cel puţin cinci semne ale sfârşitului de toamnă din poezia scrisă de Vasile Alecsandri.

Anexa 7HARTA POEZIEISfârşit de toamnă

Poezia are ………… strofe.

Identificaţi cel puţin trei expresii frumoase în poezia “Sfârşit de toamnă” de V. Alecsandri.

Descoperiţi semnificaţia următoarelor cuvinte: oaspete-.......................... a pribegi-........................ veştejit-.......................... iluzie-............................. rănchează-......................

Page 12: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Schema tablei

Strofa I: - Imaginea de ansamblu – exodul păsărilor călătoare; - Elemente de detaliu – terestre: cocostârci, rândunele, cârduri de cocori, cuiburi; - Imagini artistice – predominant dinamice; - Sentimente – tristeţe. Strofa a II-a: - Imaginea de ansamblu - transformările din natură; - Elemente de detaliu – terestre: câmpia, lunca, frunzele; - Imagini artistice – vizuale - dinamice; - Sentimente – melancolie.Strofa a III-a: - Imaginea de ansamblu – atmosfera agitată şi întunecată a toamnei; - Elemente de detaliu – cosmice: nouri, soare - terestre: corbi; - Imagini artistice – vizuale - dinamice - auditive; - Sentimente – nelinişte,tristeţe, teamă, regret;Strofa a IV-a: - Imaginea de ansamblu – apariţia iernii; - Elemente de detaliu – cosmice: vântul, crivăţul - terestre: boii, câinii, caii, omul; - Imagini artistice – auditive; - dinamice; - Sentimente – nelinişte, spaimă;Concluzia: În poezia „Sfârşit de toamnă”, Vasile Alecsandri a realizat un impunător tablou de toamnă ce reflectă sentimentele poetului faţă de forţele naturii, capabile să schimbe viaţa omului şi a tuturor vieţuitoarelor.

Anexa 2

Page 13: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Sfârşit de toamnă (Vasile Alecsandri)

Grupa 1

Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din prima strofă.

Imagini vizuale Imagini auditive

Grupa 2

Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din a doua strofă.

Imagini vizuale Imagini auditive

Anexa 2

Page 14: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

Sfârşit de toamnă (Vasile Alecsandri)

Grupa 3

Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din strofa a treia.

Imagini vizuale Imagini auditive

Grupa 4

Poezia Sfârşit de toamnă de Vasile Alecsandri surprinde – după cum sugerează şi titlul- transformările pe care le suferă natura în acest anotimp. Scrieţi imaginile vizuale (cele care se adresează văzului) și pe cele auditive (cele care se adresează auzului) prin care sunt surprinse elementele cadrului natural aparţinând atât spaţiului terestru cât şi celui cosmic din strofa a patra.

Imagini vizuale Imagini auditive

Anexa 4Sfârșit de toamnă

Page 15: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

(Vasile Alecsandri)

Ordonați ideile din puzzle-ul următor așa cum pot fi ele desprinse din text.

- lunca e bătută de brumă şi ruginită

Anexa 5Sfârșit de toamnă

- păsările călătoare au plecat- câmpia este veştejită şi tristă

- omul se apropie de foc - soarele se ascunde printre nori

- ziua scade, vântul şuieră - frunzele copacilor se dezlipesc de crengi

şi cad

- se apropie iarna călare pe crivăţ

- norii sunt negri şi ameninţători

- animalele sunt la adăpost

Page 16: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

(Vasile Alecsandri)

Jurnal cu dublă intrare

Alege din poezia „Sfârșit de toamnă” patru versuri care ți-au plăcut ce mai mult și notează impresia care ți-acreat-o, folosind oricare dintre structurile „M-a impresionat...Mi-a amintit de...”

Universul operei (versul preferat) Universul eu (ce îmi sugerează)

Acvariul sentimentelor

Page 17: Plan Inspectie Sfarsit de Toamna

TRIETEȚE

NOSTALGIE

MELANCOLIE

DOR

DURERE

TEAMĂ

FRICĂ

REGRET

VESELIE

NEPĂSARE

ÎNȚELEGERE

IUBIRE

REVOLTĂ

FERICIRE

AGITAȚIE

DEPRIMARE

ÎNSINGURARE

ABANDONARE