Proiect de Lectie Rradacina

9
Proiect didactic Clasa: a V-a Obiectul: Biologie Subiectul: Rădăcina- alcătuire şi funcţii Profesor: Olaru Stefan Mihăită Scopul lecţiei: Stabilirea corelaţiilor dintre structura şi funcţiile rădăcinii în vederea înţelegerii rolului rădăcini în viaţa plantelor. Obective operationale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: - să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini; - să clasifice diferitele tipuri de rădăcini; - să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii; - să recunoasca specii de plante dupa forma rădăcinilor; - să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor prin evidenţierea funcţiilor sale; Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Demersul didactic: a.Resurse procedurale: observaţia, conversaţia euristică, demonstraţia b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul - pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini;

description

radacina

Transcript of Proiect de Lectie Rradacina

Page 1: Proiect de Lectie Rradacina

Proiect didactic

Clasa: a V-a

Obiectul: Biologie

Subiectul: Rădăcina- alcătuire şi funcţii

Profesor: Olaru Stefan Mihăită

Scopul lecţiei: Stabilirea corelaţiilor dintre structura şi funcţiile rădăcinii în vederea

înţelegerii rolului rădăcini în viaţa plantelor.

Obective operationale:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

- să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini;

- să clasifice diferitele tipuri de rădăcini;

- să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii;

- să recunoasca specii de plante dupa forma rădăcinilor;

- să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor prin evidenţierea funcţiilor sale;

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Demersul didactic:

a.Resurse procedurale: observaţia, conversaţia euristică, demonstraţia

b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul

- pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini;

Evaluare: formativă prin chestionare orală.

Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.

Page 2: Proiect de Lectie Rradacina

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Organizarea lecţiei - Pregătesc materialul didactic.

- Notez în catalog elevii absenţii şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăsurarea lecţiei.

Îşi pregătesc cărtile şi caietele.

2. Verificarea cunoştinţelor

-Prin chestionare orală verific lecţia. Ţesutul vegetal.Tipuri de ţesuturi.

Ce este un ţesut vegetal?

Ce tipuri de ţesuturi cunoaşteţi?

Care sunt ţesuturile conducătoare?

Ce rol au ţesuturile asimilatoare?

- o grupare de celule care au aceeaşi formă, structură,şi îndeplinesc aceeaşi funcţie.- de protecţie, conducătoare,de susţinere,asimilatoare,de depozitare,secretoare.-vase conducătoare lemnoase şi vase conducătoare liberiene

- au rol în prepararea hranei

3. Captarea atenţiei- Prezint elevilor imagini cu alcătuirea externă a rădăcinii şi îi încurajez să spună ce observă.

Urmăresc rădăcinile pe care le au pe masă.

4. Anunţarea temei şi obiectivelor

-Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care elevii trebuiesă le cunoască la terminarea lecţiei.

-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

Page 3: Proiect de Lectie Rradacina

5.Dirijarea învăţării - prezintă materialul didactic

respectiv rădăcinile .Unde credeti că se dezvoltă rădăcina?Rădăcina este organul plantei care creşte în pământ.Folosindu-mă de materialul didactic existent dirijez pe elevi în descoperire structurii externe a rădăcinii şi a tipurilor de rădăcini (denumind părţile componente ale acesteia) şi a funcţiei de fixarea plantelor.

Solicit elevilor să observe materialul biologic viu pentru a evidenţia însuşirile rădăcinii.-Realizez o clasificare a rădăcinii după forma lor.

-Solicit elevilor să se grupeze in grupe de câte patru pentru a observa cu ajutorul lupei părţile componente ale vârfului rădăcinii.

-Solicit elevilor să deseneze vârful rădăcinii observat de ei.

-Cer elevilor să observe cu ajutorul lupei si celelalte zone externe ale rădăcinii.Explică rolul perilor sugători, acela de a absorbi din sol apa cu sărurile mineale.

-Utilizând diferite rădăcini stabilim funcţiile rădăcinii.-Centralizez funcţiile rădăcinii.

- Cer elevilor sa observe structura interna a radacinii.Explica zonele radacinii, de la exterior la interior, aratand pe mulaj.

-în pământ

- noteaza definitia rădăcinii- studiază tipurile de rădăcini

-Elevii testează materialul biologic evidenţiind însuşirile lui.

-Elevii spun că rădăcinile sunt pivotante,firoase,rămuroase şi dau exemple de astfel de rădăcini.

-Elevii observă şi concluzionează că vârful rădăcinii este acoperit de un ţesut de apărare numit scufie.

-elevii realizează desenul solicitat folosindu-se si de imaginile din manual, planşa de la tablă şi atlasul botanic.

Elevii observă celelalte zone:zona netedă,zona perilor absorbanţi, zona aspră, urmăresc explicaţiile şi completează in caiete schiţa lecţiei.

Enumeră funcţiile rădăcinii pe care le-au descoperit şi completează schiţa lecţiei.

Elevii observa zonele radacinii – epiderma, scoarta si cilindrul central.Completeaza schita lectiei.

6. Obţinerea performanţei elevilor

Inventariez principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea

Răspund la întrebări observând planşele, atlasele si imaginile din

Page 4: Proiect de Lectie Rradacina

răspunsuri rapide, clare, concrete. manual.7. Evaluarea

performanţei- Prin chestionare orală pe tot parcursul orei. Sunt notaţi elevii care au dat răspunsuri deosebite ce necesită gândire logică - Cer elevilor apoi sa completeze fisa de lucru.

Se gândesc şi răspund la întrebările adresate de profesor.

Page 5: Proiect de Lectie Rradacina

SCHITA LECTIEI:

Rădăcina - alcătuire şi funcţii

Radăcina = organ vegetativ al plantei care creste în pământ.

Funcţiile rădăcinii: - fixează planta în sol şi îi dă stabilitate; - absoarbe apa cu sărurile minerale; - conduce seva brută prin vasele lemnoase şi seva elaborată prin vasele liberiene;

- unele rădăcini depozitează substanţe de rezervă ; Ex: morcov, ridiche,sfeclă

Tipuri de rădăcini: - pivotantă (morcov,fasole, trifoi). - firoasă (grâu,secară,lalea). - rămuroasă(stejar, fag,brad),

Alcatuire externă: - scufia:acoperă şi protejează vârful rădăcinii. - zona netedă (zona de creştere) - zona absorbantă (zona perisorilor absorbanti): asigură absorbţia apei cu sărurile minerale; - zona aspră

Structura interna: - epiderma - scoarta - cilindrul central ----------- vase lemnoase si vase liberiene

- maduva.

Page 6: Proiect de Lectie Rradacina

FISĂ DE EVALUARE

1.Completaţi enunţurile următoare:Radacina este organul...................al plantei si se gaseste in.........................Apa cu sarurile minerale este absorbita prin ....................

2. Enumeraţi părţile externe a unei rădăcini.----

3. Alege raspunsul corect:Radacina creste in lungime prin:

a) scufieb) zona netedac) zona perisorilor sugatorid) zona aspra

4.Asociati planta cu forma corespunzatoare a rădăcinii:

1Brad A. firoasă2.Grâu B. pivotantă3.Fasole C. Rămuroasă

4. Completati pe urmatorul desen zonele radacinii: