PROIECT DE LECŢIE romana.doc

9
PROIECT DE LECŢIE Data : 27.05.2013 Clasa : a III-a Şcoala : Gimnazială Tăureni Prof.învăţ.primar:Şuteu Simona -Cristina Aria curriculară:Limbă şi comunicare Disciplina : Limba română Tema : Propoziţia dezvoltată. Părţi secundare de propoziţie Tipul lecţiei : mixtă, predare-învăţare Scop: formarea deprinderilor de a folosi în comunicare propoziţii dezvoltate Obiective operaţionale : O 1 să recunoască părţile principale de propoziţie; O 2 – să recunoască o propoziţie dezvoltată; O 3 – să alcătuiască propoziţii simple şi propoziţii dezvoltate; O 4 – să transforme propoziţiile simple în propoziţii dezvoltate şi invers; O 5 – să diferenţieze noţiunile de propoziţie simplă, propoziţie dezvoltată; O 6 – să participe cu interes la lecţie. Strategii didactice: activ-participative, explicativ-reproductivă, inductiv-deductivă. Forme de organizare : frontal, individual. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea, metoda cadranelor. Material didactic : manualul, fişe, biletele pentru extragere, tabla. Bibliografie : 1. „Psihologie pentru examenele de definitivat şi grade didactice” – Editura Polirom, 1998 – coordonator Constantin Cucoş; 1

Transcript of PROIECT DE LECŢIE romana.doc

Page 1: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

PROIECT DE LECŢIE

Data : 27.05.2013Clasa : a III-a Şcoala : Gimnazială TăureniProf.învăţ.primar:Şuteu Simona -CristinaAria curriculară:Limbă şi comunicareDisciplina : Limba românăTema : Propoziţia dezvoltată. Părţi secundare de propoziţieTipul lecţiei : mixtă, predare-învăţare Scop: formarea deprinderilor de a folosi în comunicare propoziţii dezvoltateObiective operaţionale :

O1 – să recunoască părţile principale de propoziţie;O2 – să recunoască o propoziţie dezvoltată;O3 – să alcătuiască propoziţii simple şi propoziţii dezvoltate;O4– să transforme propoziţiile simple în propoziţii dezvoltate şi invers;O5 – să diferenţieze noţiunile de propoziţie simplă, propoziţie dezvoltată;O6 – să participe cu interes la lecţie.

Strategii didactice: activ-participative, explicativ-reproductivă, inductiv-deductivă.Forme de organizare : frontal, individual.Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea, metoda cadranelor.Material didactic : manualul, fişe, biletele pentru extragere, tabla.Bibliografie :

1. „Psihologie pentru examenele de definitivat şi grade didactice” – Editura Polirom, 1998 – coordonator Constantin Cucoş;2. „Pedagogie şi psihologie pentru examenele de definitivat şi grade didactice” – Editura Gheorghe Alexandru, 2001 –

coordonator Marin Stoica;3. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română – Editura Aramis, Bucureşti, 2001;4. „Metodica limbii române în învăţământul primar” – Editura Multimedia, Arad, 1998, coordonator Anton Ilica.5. www.didactic.ro

1

Page 2: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

Momentele lecţiei

Ob.op.

Conţinutul şi metodica desfăşurării lecţiei Strategii didacticeActivitatea învăţătorului Activitatea elevilor

1.Organizarea activităţii

O6 Pregăteşte materialele pentru lucru; stabileşte ordinea şi disciplina.

Elevii se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie.

2.Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor anterioare

O1, O6

Se verifică tema scrisă, frontal, timp în care învăţătorul verifică individual şi alte caiete de teme. Face aprecieri asupra temelor realizate.

Cu ajutorul ciorchinelui se verifică lecţia anterioară:Ce este subiectul?La ce întrebări răspunde?Prin ce poate fi exprimat?Ce este predicatul?La ce întrebare răspunde?Prin ce se exprimă?Ce exprimă?Cum se mai numeşte legătura dintre subiect şi predicat?

Elevii numiţi citesc tema din caiete cu intonaţia corespunzătoare-

Răspund la întrebările adresate, corectează sau completează răspunsurile colegilor.

- activitate frontală

- evaluare orală, frontală- metoda ciorchinelui

3. Captarea atenţiei

O3 O6

Nu toate propoziţiile pe care le formulăm pot fi simple. Avem nevoie să arătăm prin cuvinte că o floare poate fi frumoasă şi că primim caiete sau bomboane.Pentru a înţelege mai bine, observăm imaginea din carte.Ce observaţi în imagine?

Deschid manualul la pagina 118.

Elevii ascultă şi observă.

Răspund la întrebări.

- Activităţi orale, scrise, individuale, frontale.

2

Page 3: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

Ce spune fetiţa?Este o propoziţie simplă?De ce nu?

- observaţia- conversatţa

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

O6 Astăzi veţi învăţa despre propoziţia dezvoltată şi despre părţile secundare de propoziţie, veţi recunoaşte prin ce sunt exprimate.Scriu titlul pe tablă. Fac precizări despre aranjarea în pagină, punctuaţia titlului.

Scriu pe caietele de clasa titlul noii lecţii.

- activitate frontală

5.Dirijarea activităţii de învăţare

O1, O2, O3, O4, O5, O6

Sriu pe tablă propoziţia :„Elevii silitori primesc diplome.”

Care este predicatul?Care este subiectul?Analizaţi-le.Formulaţi întrebări la care să răspundă cuvintele : silitori şi diplome.

Se dă propoziţia simplă :„Mama zâmbeşte.”

Dezvoltaţi propoziţia.Se scrie pe tablă propoziţia obţinută.Se formulează întrebări la care să răspundă noile cuvinte.

Copiază propoziţia.

Subliniază predicatul (P) şi subiectul (S).

Le analizează.Formulează întrebările :Care elevi ?Ce primesc?

Dezvoltă propoziţia.

Formulează întrebările.Elevii îşi expun părerile.Scriu definiţiile în caiete.

- activitate frontală.

- activitate frontală

3

Page 4: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

Propoziţia obţinută se numeşte propoziţie dezvoltată. De ce credeţi că se numeşte astfel?Se defineşte propoziţia dezvoltată. Se definesc părţile secundare de propoziţie (PS).

Metoda cadranelor:1.Notează cu adevărat sau fals porpoziţiile :

Roşcata fură.-propoziţie simplăIonică a plecat la pescuit. - propoziţie simplăVa răsuna codrul. - propoziţie dezvoltatăEu rezolv cu plăcere exerciţiile. - propoziţie dezvoltatăPlânge. - propoziţie simplăClovnul râde cu poftă. - propoziţie dezvoltată

2. Transformă următoarele propoziţii simple în propoziţii dezvoltate.

Râul curge.Primăvara a sosit.Fluturii zboară.Pomii au înflorit.Mieii zburdă.Păsările cântă.

3. Alcătuieşte propoziţii dezvoltate după

Completează cadranele.

- problematizarea

- activitate individuală- exerciţiul gramatical- metoda cadranelor

- activitate frontală

4

Page 5: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

imaginea:

4.Transformă următoarele propoziţii dezvoltate în propoziţii simple :

Baloane colorate plutesc în văzduh.Peste pădurea liniştită zboară raţele sălbatice.Zânele bune au baghete fermecate.Ei pleacă în excursie.Radu a câştigat concursul.Trei citesc ziarul local.

Ne intoarcem la manual la pagina 118 de la „Să lucrăm”, exerciţiul 2.Daţi alte exemple de propoziţii dezvoltate.

Completaţi pe caiete exerciţiul 1 de la „ Îmi

Deschid manualele. Scriu în caiete.

-activitate individuală- exerciţiul gramatical

- conversaţia

5

Page 6: PROIECT  DE  LECŢIE romana.doc

folosesc cunoştinţele”. Manual, pagina 118.

6.Asigurarea feed-back-ului

O3 Se lucrează pe caiete.Alcătuiţi cinci propoziţii, din care trei dezvoltate şi două simple despre casa bunicii.

Scriu în caiete. - activitate individuală

7.Evaluarea O6 Se fac aprecieri în funcţie de obiectivele operaţionale propuse şi de descriptorii de performanţă.Cine credeţi că s-a descurcat cel mai bine astăzi la lecţie?

- autoevaluare

8.Tema pentru acasă

O6 Din manual ,pagina 118, „Să lucrăm”, exerciţiul 1 şi exerciţiul 2 de la „ Îmi folosesc cunoştinţele” + Atelier. Se explică tema.

Îşi notează tema.

6