Proiect de Lecţie Română, Cls a II-A

download Proiect de Lecţie Română, Cls a II-A

of 12

description

proiect de lectie romana

Transcript of Proiect de Lecţie Română, Cls a II-A

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    1/12

    1

    UNIVERSITATEA DIN ORADEA

    FACULTATEA: TIINE SOCIO-UMANE

    CATEDRA DE TIINE ALE EDUCAIEI

    PROIECT DE LECIE

    Specializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar, An II

    Propuntoare: Mirela DANA

    NUMELE I

    PRENUMELE

    NOT SEMNTURA

    nvtoare Prof. Cristina GRUIE

    Prof. Metodist Prof. Andra PERE

    DATA: 20.11.2013

    ORADEA,

    NOIEMBRIE, 2013

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    2/12

    2

    PROIECT DE LECIE

    DATA:20.11.2013

    UNITATEA DE APLICAIE:COALA GENERAL, Nr. 11, Oradea

    CLASA:a II-a E

    INSTITUTOR/NVTOR:GRUIE CRISTINA

    PROPUNTOR:DANA MIRELA ALINA

    OBIECTUL:LIMBA I LITERATURA ROMN

    SUBIECTUL:SEMNELE DE PUNCTUAIE. RECAPITULARE.

    UNITATEA DE NVARE:N FAMILIEARIA CURRICULAR:LIMB I COMUNICARE

    TIPUL LECIEI: DE RECAPITULARE I SISTEMATIZARE

    OBIECTIVE CADRU :

    OC1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

    OC2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

    OC3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea)

    OC4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

    OBIECTIVE DE REFERIN:

    OR.1.5. S manifeste interes fa de mesajul partenerului de dialog

    OR.2.2. S pronune clar i corect enunuri

    OR.3.1. S identifice elementele de baz ale organizrii textului n pagin

    OR.3.3. S citeasc fluent, corect i expresiv un text cunoscut de mic ntindere

    OR.4.5. S utilizeze convenii ale limbajului scris (semnul exclamrii,semnul ntrebrii,

    linia de dialog, virgula, dou puncte)

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    3/12

    3

    OBIECTIV FUNDAMENTAL :

    - Dezvoltarea deprinderii de a formula enunuri, corecte din punct de vedere fonetic,lexical i gramatical

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    OO.1. S rezolve rebusul propus

    OO.2. S citeasc corect, coerent i contient enunurile date;

    OO.3. S sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun scris;

    OO.4. S construiasc enunuri orale/ scrise, la sfritul crora s foloseasc semnele depunctuaie nvate;

    OO.5. S pronune clar i corect, cu intonaia potrivit, enunuri date/ construite de ctreelevi;

    OO.6. S completeze un text cu semnele de punctuaie potrivite;

    OO.7. S respecteortografia i punctuaia n enunuri proprii.

    STRATEGII DIDACTICE :

    1. Resurse procedurale : Conversaia, Explicaia, Exerciiul, Problematizarea, Observaia

    2. Resurse materiale : Plane, Fie de lucru

    3. Resurse umane : elevii

    4. Resurse de timp : 50 minute

    5. Forme de organizare : frontal, individual

    6. Forme de evaluare : oral, scris

    Bibliografie :

    1. Marcela Pene,Limbai literatura romn,Manual pentru clasa a II-a, Editura ANA,Bucureti, 2000

    2. Curriculum Naional,Programe colare pentru nvmntul primar,clasa a II-a

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    4/12

    4

    DESFURAREA ACTIVITII

    MOMENTELE

    LECIEIOO

    DEMERSUL DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE EVALUA

    ACTIVITATEA

    NVTOAREI

    ACTIVITATEA

    ELEVILOR

    Durata Mijloace

    didactice

    Metode i

    procedee

    Forma de

    organizare

    1.Moment

    organizatoric

    Se creaz condiiile optimepentru desfurarea leciei:pregtirea materialuluididactic necesar, stabilirealinitii, ndrumarea elevilorn activitatea de pregtire,mprirea fielor de lucru.

    Pregtescinstrumentele descris. 1 Fie de

    lucruConver-

    saiaFrontal

    2. Pregtirea

    psihologic

    OO1

    Ora ncepe cu rezolvarea

    unui rebus, pentru a li sereaminti elevilor noiunileelementare ale acestuicapitol (plan, anexa 1).-Astzi vom recapitula,mpreun, toate semnele de

    punctuaie nvate.

    Pentru nceput, vom ncercas desluim cuvntul secret

    Ascult indicaiile

    oferite.

    Particip activ larezolvarearebusului.

    5 Plan Conver-saia,

    Exerciiul

    FrontalOral

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    5/12

    5

    pe care acest rebus ni-l

    ascunde.

    Trebuie s fii activi i srezolvm mpreun rebusul.

    3. Reamintireatemei i aplanului

    Se reamintete elevilor ceeace se va recapitula, pe ntregparcursul orei (semnele de

    punctuaie: punctul, virgula,dou puncte, linia de dialog,semnul ntrebrii, semnulexclamrii).Se prezint fia de lucru,dup carese va lucruntreaga or (anexa2).-Acum, c ne-am amintit cesemne de punctuaie ai

    nvat, vom rezolvaexerciiile propuse pe fia de

    lucru.

    Le vom rezolva mpreun,pe rnd, iar ultimul

    exerciiu l vei rezolvasinguri.

    Ascult cu atenieceea ce seprezint.

    4 Fiadelucru

    Conver-saia,

    explicaiaFrontal

    4. Recapitularea

    i sistematizareacunotinelor

    OO2OO3OO4OO5OO6OO7

    Se rezolv exerciiile de pefia de lucru, mpreun.

    Ultimul exerciiu, se varezolva independent.Se verific corectitudinearealizrii ultimului exerciiu.

    Elevii participactiv la rezolvareaexerciiilor,att laclas, ct iindividual.

    35Fia delucru

    Conver-saia,

    Explicaia,Exerciiul.

    Frontal,Individual

    Oral

    Scris

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    6/12

    6

    5. Evaluare /

    Aprecieri -

    Criterii

    Se apreciaz modul n careau lucrat elevii att la clas,ct i individual.Se ofer anumite aprecieri,referitoare la ritmul de lucrual acestora, dar nu seneglijeaz nici sugestiile

    pentru mbuntireaactivitii elevilor, la aceastunitate de nvare (dac enecesar).

    Se ascult cuatenie de ctreelevi, ceea ce secomunic.

    2 Conver-saia

    Frontal

    6. Indicaiipentru studiul

    individual

    Se ofer indicaiile decuviin pentru ntreagaclasei, ceea ce mai trebuie saprofundeze, pentru a puteaobine rezultate excelente laevaluarea final a acestuicapitol.

    Elevii ascult cuatenie indicaiile.

    2

    7. Incheierea

    lecieiSe mulumete pentruparticiparea activ la or ise ncurajeaz meninereaacestui ritm activ pe ntreagadurat a colarizrii.

    Elevii sunt atenila sfaturi.

    1 Conver-saia

    Frontal

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    7/12

    7

    Anexa 1

    REBUS

    Completai rebusul urmtor i aflai cuvntul ascuns!

    1. Propoziia este alctuit din ..2. La sfritul propoziiei care exprim: o urare, o strigare, o mirare, un ndemn se pune

    semnul 3. Propoziia: nva! exprim un 4. Primul cuvnt din propoziie se scrie cu liter 5. La sfritul propoziiei care transmite o informaie se pune .6. Se folosete ntre cuvintele unei enumerri.........7. La sfritul propoziiei prin care cerem o informaie se pune semnul .8. Linia de .. arat nceputul vorbirii directe a fiecrei persoane care ia parte

    la convorbire.9. Propoziia: - Mihai, vino la mas! este o

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    8/12

    8

    Anexa 2

    Nume : Data:

    Prenume : ..

    Clasa :

    FI DE LUCRU

    1. Completeaz textele urmtoarecu semnele de punctuaie care lipsesc:

    a) Doamna a avut o idee A spusHaidei s facem o expoziie

    Mitic a ntrebat nedumerit

    Ce fel de expoziie

    b)Ionel l ntreab pe Mircea:

    - i-ai scris temele

    - Nu

    - De ce

    - Am fost bolnav

    - Vrei ste ajut

    - i mulumesc Le rezolv singur

    c) Anica sora mai mare a Deliei s-a ntors din excursie

    A nceput s povesteasc despre cum a fost vremea ce a vizitat acolo i pe ce acheltuit banii

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    9/12

    9

    2. Pune li nia de dialogla locul cuvenit, iar n caseta alturat scrie care suntpersonajele ce iau parte la convorbire: Cine este acela care -a cutezat s calce hotarele

    mele i s intre n casa mea? ntreb zmeul.

    Eu sunt, zise Prslea.

    mi pare bine c te gsesc nalt i frumoas, urm Lizuca.Noi ne ducem la bunicua i la bunicul.

    Foarte bine, aprob floarea-soarelui.

    Cine -i acolo? Nepoica dumitale, Scufia-Roie, rspunse

    Lupul, prefcndu-i glasul. i aduc o plcint i oulcic cu unt trimise de micua.

    3. Scrie pe liniile alturate ce exprim fiecare din propoziiile de mai jos:

    - Bun seara, copii! ___________________

    - Maria, vino la mine! ___________________- Ce curat este camera ta! ___________________-Nu v jucai cu focul! ___________________

    4. n propoziia: La Zoo am vzut lei uri girafe i ponei lipsescurmtoarele semne de punctuaie:

    o punctul, dou puncte;o punctul, virgula, dou puncte;o virgula, punctul

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    10/12

    10

    5. Alctuiete cte o propoziie cu cuvntul soare care s exprime , pe rnd:

    - o ntrebare :

    _________________________________________________________________

    - o mirare :

    _________________________________________________________________

    6. Ordonai cuvintele pentru a obine propoziii la sfritul crora s punei:semnul exclamriisau semnul ntrebrii:

    noastr, se, ara, cum, numete;______________________________________________

    minunat, avem, natur, ce;______________________________________________

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    11/12

    11

    MUNC INDEPENDENT

    7. Scrie cte o propoziiepentru fiecare semn de punctuaie nvat:

    . ________________________________________________________________

    ? ________________________________________________________________

    ! ________________________________________________________________

    , ________________________________________________________________

    - ________________________________________________________________

    : _____________________________________________________________________

  • 5/25/2018 Proiect de Lecie Romn, Cls a II-A

    12/12

    12

    Anexa 3

    Nume : Data :

    Prenume : ..

    Clasa :

    F I DE LUCRU

    1. Alctuiete un scurt text cu titlul Toamna. (5-6 rnduri)_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________