Proiect de lecţie -Prietenie

10
Pr oiect de lecţie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita “Raza de soare” DATA: 26.11.2015 CLASA: grupa mica DOMENIUL: Educatie pentru societate TEMA ANUALA: TEMA ACTIVITATII: Cunoasterea de celalalt FORMA DE REALIZARE : activitate integrată . SCOPUL ACTIVITĂŢII :-Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi armonie în relaţiile cu cei din jur. COMPETENŢE GENERALE: 1.Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pizitive fata de sine si fata de ceilalti 2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi; 3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în gradinita. COMPETENŢE SPECIFICE:

description

Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi armonie în relaţiile cu cei din jur.

Transcript of Proiect de lecţie -Prietenie

Page 1: Proiect de lecţie  -Prietenie

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita “Raza de soare” DATA: 26.11.2015 CLASA: grupa mica DOMENIUL: Educatie pentru societate TEMA ANUALA: TEMA ACTIVITATII: Cunoasterea de celalalt FORMA DE REALIZARE : activitate integrată . SCOPUL ACTIVITĂŢII :-Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi armonie în relaţiile cu cei din jur.

COMPETENȚE GENERALE:

1.Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pizitive fata de sine si fata de ceilalti2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în gradinita.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare

2.2. Identificarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

2.3. Explorarea caracteristicilor fiintelor si obiectelor preferate si a interactiunii simple cu acestea

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a)cognitive :

OC1 - sa audieze cu atentie poezia ;

Page 2: Proiect de lecţie  -Prietenie

OC2 - sa aprecieze comportamentul personajelor din poezie;

OC3 -șă-si prezinte prietenii;OC4 -să respecte regulile de comunicare (vorbirea pe rând, ascultarea activă);

b)psiho-motorii :

OPM - să mânuiască materialele puse la dispoziţie;

c)afective :

OA1 – dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de colegi şi lecţie pe toată durata orei ;

OA2 – stimularea participării active în desfăşurarea scenariului didactic ;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia ,povestirea;b) Mijloace didactice : jucarie ursuleti,c) Forme de organizare : frontală;

BIBLIOGRAFIE:

***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.N., 2013; ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la

şcolarii mici “ – 2013; Alexandra Manea ,Claudia Matache-Ed. Del ta Car t Educat ional -Pi tes t i -2013 “Ghid prac t ic

pent ru c lasa pregat i toare

Page 3: Proiect de lecţie  -Prietenie

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele activitatii Obiectiveoperationale

Continuturi Strategia didactica

EvaluareMetode Mijloace Forme de

organizare

1.Captarea atentieiSalutul:”Bună dimineața, clasa iepurasilor !- Stirile zilei:Prezentarea musafirilor “ursuletii”

conversaţiaJucarie ursuleti

frontalăaprecieri verbale

2.Reactualizarea cunostintelor Cei doi ursuleti sunt

prieteni,”Voi aveti prieteni copii?” “Stiti ce este acela un prieten”?

Page 4: Proiect de lecţie  -Prietenie

3.Enuntarea scopului si a obiectivelor activitatii

Astazi ,la domeniul om si societate vom vorbi despre prietenie. Cei doi ursuleti ne-au propus sa citim o poezie pentru a afla mai multe lucruri despre prieteni. Copii vor audia poezia si vor raspunde la intrebari ,la sfarsitul lectiei acestia vor fi recompensati de catre cei doi ursuleti.

Explicatia Frontala

Page 5: Proiect de lecţie  -Prietenie

4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

OC1

OC2

Citesc poezia „Doi prieteni” dupa C. A.Munteanu(Anexa 1)Se poarta discutii.- Ce personaj intanim in poezie?-Ce gaseste pe drum gandacelu?-Ce vrea sa faca gandacelu cu boaba gasita?-Reuseste gandacelu sa duca boaba acasa?-Cine ii vine in ajutor?- Credeti ca acum cei doi gandacei vor reusi sa duca boaba acasa?-Voi aveti prieteni ?Se poarta discutii despre prietenie

conversaíaexplicaţia

conversaţia

individual

individual

observareasistematică

observareasistematică

aprecieri verbale

5.Obtinerea performantei si a feedbackului

OC3

Se face prin jocul de cunoastere/ intercunoastere “Pot sa te prezint eu?”,in care fiecare copil isi prezinta prietenul .(Prietenul meu este…. .El este prietenul meu pentru ca…. . )

Jocul

conversaţiaexplicaţia

individual observareasistematică

aprecieri verbale

Page 6: Proiect de lecţie  -Prietenie

6.Evaluarea performantei si incheierea activitatii.

Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lecţie

conversatia

frontala aprecieriverbale

Page 7: Proiect de lecţie  -Prietenie

ANEXA 1

Ajutor frățesc - C. A. Munteanu

Un gândac, cu pas grăbit,

Pe potecă a pornit.

Și găsind o boabă grasă

S-a-nhămat s-o ia acasă.

Dar s-o miște abia poate,

Fiindcă boaba nu-i pe roate.

Și la vale grija-i mare,

Boaba luneca prea tare.

 O proptește, biet, ca racul

Să n-o ia de-a berbeleacul.

Mai veni inc-un gândac,

Tot ca primul, fără sac.

Doi, alăturea, cu spor,

Duc povara mai ușor

Page 8: Proiect de lecţie  -Prietenie