proiect de lectie locomotia la animale si plante

7
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA CLASA: a VI-a DATA: 16.10.2008 DISCIPLINA :Biologie SUBIECTUL: Locomoţia TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare-învăţare-evaluare SCOPUL LECTIEI: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să definească locomoţia; O2: să descrie alcătuirea scheletului la iepure; O3: să recunoască părţile componente ale scheletului la iepure; O4: să enumere rolul oaselor; O5: să precizeze rolul muşchilor în mişcare METODE SI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: creta,tabla,manualul, scheletul de iepure, fişe de activitate

Transcript of proiect de lectie locomotia la animale si plante

Page 1: proiect de lectie locomotia la animale si plante

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA

CLASA: a VI-a

DATA: 16.10.2008

DISCIPLINA :Biologie

SUBIECTUL: Locomoţia

TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare-învăţare-evaluare

SCOPUL LECTIEI: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1: să definească locomoţia;

O2: să descrie alcătuirea scheletului la iepure;

O3: să recunoască părţile componente ale scheletului la iepure;

O4: să enumere rolul oaselor;

O5: să precizeze rolul muşchilor în mişcare

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: creta,tabla,manualul, scheletul de iepure, fişe de activitate

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală, pe grupe

BIBLIOGRAFIE: Sarivan L., …-Predarea interactivă centrată pe elev, Ed 2000+, Bucureşti, 2005

Brânduşoiu M.,Biologie-Manual pentru clasa a VI-a, EDP.Bucureşti 1999

Feider Z., Zoologia vertebratelor, EDP. Bucureşti 1976

Page 2: proiect de lectie locomotia la animale si plante

DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT.

ETAPELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSEACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

•face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

conversaţia timp:2 min.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

•adresează întrebări referitoare la lecţia Organizarea generală a unui mamifer-iepurele de câmp:-Unde trăieşte iepurele de câmp?-Ce aspect exterior are iepurele de câmp?-Din ce este alcătuit corpul?-Care sunt organele din cavitatea toracică? Dar cele din cavitatea abdominală?-Argumentaţi că iepurele de câmp este mamifer!

•răspund la întrebările adresate; conversaţia timp:15 min.

3. Trecerea la lecţia nouă

•anunţă obiectivele lecţiei noi;•notează titlul lecţiei la tablă

•sunt atenţi la obiectivele lecţiei;•notează titlul lecţiei în caiete;

explicaţia timp:3 min.

4. Comunicarea noilor conţinuturi

O1

O2

• iniţiază discuţii referitoare la organele cu ajutorul carora se realizeaza mişcarea;•defineşte locomoţiaLocomotia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul.• distribuie elevilor fişe cu textul referitor la sistemul osos

• centralizează informaţiile la tablă, într-un tabelSistemul osos este alcătuit din

•precizeaza că miscarea se realizează cu ajutorul muşchilor şi oaselor;•sunt atenţi şi notează în caiete;

•vor citi textul individual şi vor marca informaţiile din text folosind semnele:-V-cunoştinţe confirmate de text;-+-cunoştinţe noi, neîntâlnite până acuminformaţiile obţinute individual vor

conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG

timp:20 minute,creta, tabla,manualul,schelet de iepure, fişe de activitate

Page 3: proiect de lectie locomotia la animale si plante

O2O3

O4

O5

totalitatea oaselor din organism.Scheletul corpului cuprinde:1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului)3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioareRolul oaselor-dau forma corpului-protejează organele interne-mişcarea corpului•Defineşte sistemul muscularSistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism.Muşchii se prind de oase prin tendoane. •Precizeaza rolul muşchilor în mişcareMişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.

fi discutate în perechi, apoi în grupe de câte patru elevi;•observă părţile componente ale scheletului la iepure;

• participă la discuţii referitoare la rolul oaselor şi al muşchilor în mişcare

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

O2O5

•adresează elevilor întrebări referitoare la sistemul osos şi sistemul muscular;•solicită elevilor să indice părţile componente ale scheletului la iepure;

•răspund la întrebări;•indică părţile componente ale scheletului la iepure

conversaţia;demonstratia

timp:10 minuteschelet de iepure

Page 4: proiect de lectie locomotia la animale si plante

Schema tablei

LOCOMOŢIA

Locomoţia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul.Sistemul osos:

V (informaţii cunoscute) + (informatii noi)Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism.Scheletul corpului cuprinde

1. Scheletul capului2. Scheletul trunchiului3. Scheletul membrelor

Rolul oaselor

-mişcarea corpului

1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei

2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului)3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioareRolul oaselor-dau forma corpului-protejează organele interne

Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism.Muşchii se prind de oase prin tendoaneMişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.

Page 5: proiect de lectie locomotia la animale si plante

FIŞĂ DE ACTIVITATE

CLASA a VI-aLOCOMOŢIA

Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent, iar cu semnul +, informatiile noi!

Sistemul osos

Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde

1.Scheletul capului2.Scheletul trunchiului3.Scheletul membrelor

1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare Rolul oaselor

-dau forma corpului-protejează organele interne-mişcarea corpului