PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf ·...

13

Click here to load reader

Transcript of PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf ·...

Page 1: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala ,,Corneliu Coposu’’

Zalau

DISCIPLINA: Limba română

CLASA : a VII-B

DATA : 14.10.2010

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

PROFESOR: BOIE LIANA

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vocabularul

CONŢINUTUL: Relatii semantice: Sinonimele şi antonimele;

paronimele şi omonimele

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare

MOTIVATIA : Lectia se justifica, deoarece ii consolideaza elevului

cunostinte privitoare la sinonime, antonime, omonime si paronime.

Lectia e importanta prin faptul ca se face fixarea unor

cunostinte acumulate anterior prin metode de lucru interactive care vor

favoriza activitatea elevilor si ii vor implica in actul de invatare.

In acelasi timp, lectia va permite elevilor sa-si insuseasca

suficiente achizitii teoretice incat sa aiba competenta necesara de a rezolva

diferite exercitii gramaticale despre sinonime, antonime, omonime si

paronime.

Lectia va permite exersarea unei modalitati de evaluare a

notiunilor studiate.

Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacităţii de utilizare corectă şi eficientă a

limbii române în diferite situaţii de comunicare

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- să definească în mod corect termenii de: sinonime, antonime, omonime

şi paronime;

Page 2: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

O2- să alcătuiască enunţuri cu sinonimele, respectiv antonimele anumitor

cuvinte;

O3- să prezinte sensul corect al fiecărui termen al perechilor de paronime,

respectiv omonime.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: dezbaterea, algoritmizarea, exerciţiul de

expresivitate, explicaţia, problematizarea, activitatea pe grupe.

b) Resurse :manualul, capacităţile receptive ale elevilor, DOOM, DEX,

dictionare de antonime, dictionare de sinonime etc.

c) Forme de organizare: - activitate frontală;

- activitate pe grupe

- activitate individuală.

d) Mijloace de învăţare: Limba română, manual pentru clasa a VII-a ,Ed.

Humanitas, 1999, tabla., fişe de lucru, DOOM, DEX etc.

e) Timp de lucru- 50minute.

f) BIBLIOGRAFIE :

Psihopedagogică şi metodologică:

Marinescu, Valeriu, Metodica predării limbii şi literaturii

române, Editura Fundaţiei România de Mâine, 2004

Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în

şcoală, Ed. Polirom, 1999

De specialitate:

Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane,Ed. Polirom,

Bucuresti,2004

Marilena Chiriac, Probleme de vocabular prin exercitii si teste,

Ed.Recif,Bucuresti,2001

Theodor Hristea, Sinteze de limba română, Bucureşti, 1984

Mioara Avram, Gramatica pentru toţi, Bucureşti, 1986

Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane,

2005

Page 3: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

DESFASURAREA ACTIVITATII

Organizarea clasei : notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea

celor necesare lecţiei.

I.Captarea atenţiei elevilor:

Profesorul enunţă obiectivele generale şi obiectivele operaţionale

urmărite.

Profesorul face schema de recapitulare pe tablă.

II.Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor:

Se reactualizeaza cunostintele dobandite in lectia precedenta

privitoare la Clasificarea cuvintelor dupa forma si sens.Relatii

semantice intre cuvinte: – definirea si clasificarea principalelor categorii

semantice : Sinonimia, Antonimia , Paronimia, Omonimia;

- defininirea Omografelor si Omofonelor;

- exemple pentru fiecare categorie semantica.

III. Obtinerea performantei:

Elevii sunt impartiti in 4 grupe: profesorul imparte fisele de lucru cu

exercitiile suport si sarcinile fiecarei grupe – anexa 1- si stabileste regulile

muncii in grup si rolurile: raportorul, secretarul si cronometrorul.

Sarcinile pe grupe sunt:

- grupa I: 1.Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.

2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege ,a plati, ,

zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a mustra. 3.Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie,

jertfa, speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos, tara,

strabun, agale, bucurie, sacrificiu, a abandona

Page 4: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

- grupa a II-a: 1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a

înrăutăţi, a permite, a dezgropa, a recunoaşte, , vremelnic,impertinent,

laconic, facultativ, incremenit.

2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu

ajutorul prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal,

prudent, continu, înfrunzit.

3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire,

obraznic, aici, devreme, de-a lungul.

- grupa a III-a : 1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :

Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .

Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.

A fost investit / învestit în noua sa funcţie.

A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.

Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.

Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.

Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.

Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.

2.Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:

Întreprindere – intreprindere

Preşedenţie – preşedinţie

Conjunctură – conjuctură

Complet – complect

3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-

complement, eminent-iminent, a proveni-a preveni,ordinal-

ordinar,evalua-evolua.

- grupa a IV-a:1.Indicaţi sensurile omonimelor şi precizaţi valoarea lor

morfologică:

care, poartă, şiret, vie, fin.

2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-

a, v-ar, var. 3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in

scris accentul.

a) Acele ceasornicului s-au oprit.

N-am mai vazut acele locuri de mult timp.

b) El forma o alta echipa.

Obiectul avea o forma ciudata.

Page 5: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

Activitatea dureaza 10 minute, apoi ,dupa epuizarea timpului de lucru,

fiecare grupa, prin intermediul raportorului ,prezinta rezultatul muncii.

Profesorul si elevii din celelalte grupe vor interveni cu intrebari si precizari

privind produsul muncii fiecarei grupe si vor nota in caiete raspunsurile.

IV. Asigurarea feedback-ului: are loc, permanent, pe parcursul

lecţiei, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale de profesor sau efectuarea

fulger a câtorva exerciţii de identificare şi de motivare de catre elevi.

V. Evaluarea :

Elevii vor primi fise de evaluare in care vor alege raspunsul corect la

cerintele date.

Fisa de evaluare consta intr-un test tip grila alcatuit din noua exercitii,

fiecare exercitiu este notat cu 1p, in total 9 puncte, iar 1 punct vor primi din

oficiu, in total 10 puncte (nota 10).

Raspunsurile corecte sunt: 1-a; 2-c; 3-a; 4-a; 5-c; 6-b; 7-c; 8-a; 9-b.

VI.Asigurarea retentiei si transferului :

Se da, ca activitate independenta acasa, realizarea unei compuneri de

circa 30 de randuri, pe o tema la alegere, folosind cel putin 3 serii de

sinonime , antonime, paronime si omonime.

Page 6: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA 1

1.Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.

2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege ,a plati, ,

zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a mustra..

3.Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie, jertfa,

speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos, tara, strabun,

agale, bucurie, sacrificiu, a abandona.

GRUPA 2

1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a înrăutăţi, a

permite, a dezgropa, a recunoaşte, , vremelnic,impertinent, laconic,

facultativ, incremenit.

2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul

prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent,

continuu, înfrunzit.

3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire, obraznic, aici,

devreme, de-a lungul.

Page 7: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

GRUPA 3

1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :

Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .

Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.

A fost investit / învestit în noua sa funcţie.

A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.

Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.

Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.

Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.

Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.

2. Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:

Întreprindere – intreprindere

Preşedenţie – preşedinţie

Conjunctură – conjuctură

Complet – complect

3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-complement,

eminent-iminent, a proveni-a preveni,ordinal-ordinar,evalua-evolua.

GRUPA 4

1.Indicaţi sensurile omonimelor lexico-gramaticale şi precizaţi valoarea

lor morfologică:

care, poartă, şiret, vie, fin.

2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-a, v-ar, var,

3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in scris accentul.

a) Acele ceasornicului s-au oprit.

N-am mai vazut acele locuri de mult timp.

b) El forma o alta echipa.

Obiectul avea o forma ciudata.

Page 8: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

TEST

1.(1p.) Au perechi omonime cuvintele:

a. sare, somn, banda;

b. alb, om, nou;

c. vechi, numar, sus.

2.(1p.) Sunt antonime cuvintele:

a. tot-netot, bun-nebun, a increti-a descreti;

b. mare-mic, inalt-scund, femeie-barbat;

c. drept-stramb, citet-ilizibil, vrednic-nevrednic.

3.(1p.) Sunt sinonime cuvintele:

a. cupru-arama, vocabular-lexic, tara-patrie;

b. ager-istet, prieten-inamic, a zice-a spune;

c. praf-colb, cusma-cizma, teama- frica.

4.(1p.) Sunt paronime cuvintele:

a. mortal-mortar;

b. mortal-moarte;

c. mortal-mutual.

5.(1p.) Cuvantul previzibil este antonim cu:

a. sibilinic;

b. inexorabil;

c. fortuit.

6.(1p.) Sinonimul cuvantului fortuit este:

a. . fortat

b. neprevazut

c. obligat

7.(1p.) Se pot forma antonime prin inlocuirea prefixului existent cu unul nou de la:

a .incorect, incoruptibil, nedrept, inegal;

b. a dezlega, ilegal, amoral, ireal;

c. a incuraja, a impaduri, a incarca,a infrunzi.

8.(1p.) Sunt sinonime totale cuvintele:

a. cupru-arama, kaliu-potasiu, vocabular-lexic, parataxa-juxtapunere;

b. ager-istet, povestire-istorisire, zgomot-galagie, a zice-a spune;

c. aprig-iute, strigat-chiot, teama-frica, vitalitate-forta.

9.(1p.) Cuvintele cer (substantiv), cer (verb, pers.I) sunt omonime: a .partiale;

b. lexico- gramaticale;

c. totale.

Din oficiu – 1 punct

Page 9: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

GRUPA I

1. Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.

2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege, a

asuda, zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a

mustra..

3. Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie,

jertfa, speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos,

tara, strabun, agale, bucurie, sacrificiu, a abandona.

Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !

Page 10: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

GRUPA a II-a

1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a

înrăutăţi, a permite, a dezgropa, a recunoaşte, vremelnic,impertinent,

laconic, facultativ, incremenit.

2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul

prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent,

continuu, înfrunzit.

3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire,

obraznic, aici, devreme, de-a lungul.

Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !

Page 11: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

GRUPA a III-a

1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :

Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .

Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.

A fost investit / învestit în noua sa funcţie.

A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.

Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.

Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.

Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.

Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.

2.Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:

Întreprindere – intreprindere

Preşedenţie – preşedinţie

Conjunctură – conjuctură

Complet – complect

3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-complement, eminent-

iminent, a proveni-a preveni,ordinal-ordinar,evalua-evolua.

Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !

Page 12: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII

GRUPA a IV-a

1.Indicaţi sensurile omonimelor şi precizaţi valoarea lor

morfologică:

care, poartă, şiret, vie, fin, sare, noi.

2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-a,

v-ar, var.

3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in scris accentul.

a) Acele ceasornicului s-au oprit.

N-am mai vazut acele locuri de mult timp.

b) El forma o alta echipa.

Obiectul avea o forma ciudata.

Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !

Page 13: PROIECT DE LECŢIE - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf · Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane, 2005 . DESFASURAREA ACTIVITATII