Proiect de lectie Encefal
Click here to load reader
-
Upload
anamariafrincu -
Category
Documents
-
view
263 -
download
8
description
Transcript of Proiect de lectie Encefal
PROIECT DIDACTICObiectul: BiologieClasa: a VII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiUnitatea de învăţare: Funcţiile de relaţieTema: Alcǎtuirea encefaluluiProfesor: Ana – Maria BucuraTipul lecţiei : Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: Cunoaşterea alcǎtuirii sistemului nervos pentru conştientizarea importanţei acestuia în funcţionarea organismului.Competenţe generale : - Identificarea si observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman (1.1) - Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman (2.1) - Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1) - Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare (4.1)
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: - să precizeze localizarea encefalului; - să recunoască părţile componente ale encefalului; - să compare structura maduvei spinarii cu cea a encefalului ; Demersul didactic: a) Resurse procedurale: observatia, conversaţia euristică, demonstratia, problematizarea.b) Resurse materiale: Manualul, atlas de anatomie, planşe.Forma de activitate: frontalã, individualǎ.Evaluare: formativă prin chestionare orală.Locul desfăşurării: sala de clasă.Bibliografie: - Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora; - Zoe Partin, Luminiţa Logofǎtul, Cezar Niculescu. Manual pentru clasa a VII a, Editura Corint; - Viorel Lazǎr, Mariana Nicolae – Lecţia forma de bazǎ a organizării procesului de predare-învãţare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves; - Trevor Weston, Atlas şcolar de biologie, Vox; Ţibea F., Atlas şcolar de biologie- EDP, R.A. - Viorel Lazǎr, Daniela Cǎprǎrin – Metode didactice utilizate în predarea biologiei, editura Arves.
DESFǍŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECTIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILORMETODE
Organizarea clasei – verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei
- se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei conversaţia
Verificarea cunostintelor
- solicita elevilor sa-si reaminteasaca elementele componenete ale maduvei spinarii si rolul pe care il indeplineste aceasta pentru organism ;
-raspund la intrebari conversaţia
Captarea atentieiPorti cu tine peste tot o structura de aproximativ 1400 g care controleaza fiecare lucru pe care il faci.Te ajuta sa gandesti,sa invati,sa creezi,sa simti diverse emotii si iti controleaza fiecare respiratie si fiecare bataie a inimii.Acest centru fantastic de control este creierul.
- asculta explicatiile profesorului si raspund la intrebari
conversaţia
Anuntarea temei si obiectivelor
-Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele care exprima ceea ce elevii trebuie sa cunoasca la terminarea lectiei
Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele
explicaţia
Dirijarea invatarii
-Prezinta elevilor plansele si mulajele encefalului-se discuta pe baza materialului prezentat :-localizeaza encefalul -enumera pe baza mulajului encefalului componentele acestuia si le descrie-adreseaza intrebari in paralel despre structura maduvei spinarii-realizeaza schema lectiei la tabla
Raspund la intrebariIau notite Identifica pe mulaje componentele encefaluluiCompara structura encefalului cu cea a maduvei spinarii
conversaţia, observaţia, demonstraţia,
Asigurarea feed-back-ului
Distribuie fiecarui elev fisa de evaluare si solicita rezolvarea independenta a acesteia.Dupa expirarea timpului de lucru discuta cu elevii modul de rezolvare
Rezolva fisa de evaluare
Evaluare Chestioneaza oral elevii pe tot parcursul lectieiNoteaza elevii foarte activi care au dat raspunsuri corecte si complete
-Se gandesc si raspund la intrebari
conversaţia
SCHEMA LECŢIEI ENCEFALUL
Encefalul este localizat în cutia craniană.
Alcătuire:1. trunchiul cerebral; 2. creierul mic (cerebelul); 3. creierul mare.
1. Trunchiul cerebral este alcătuit din -bulbul rahidian; -puntea lui Varolio; -mezencefal;
2. Creierul mic (cerebelul)-emisfere cerebeloase (2);-vermis (porţiune mediană)
3.Creierul mare-alcătuit din 2 emisfere cerebrale care prezintă şanţuri superficiale şi şanţuri profundeSuprafata emisferelor cerebrale este împărţită în lobi: - frontali
- parietali - temporali - occipitali
Şanţurile superficiale împart emisferele cerebrale în giri sau circumvoluţii.
NERVII CRANIENI -12 perechi-senzitivi(organe de simt--encefal) -motori(encefal-muschi) -micsti(fibre senzitive+motorii)
FIŞǍ DE EVALUARE
I.Completeazǎ spaţiile punctate :
Encefalul se gǎseşte în.................... ............. şi este protejat de 3...................................Este format din...................... ................,........................si ................ ................Scoarţa cerebralǎ se numeşte.................Şanţurile mai adânci de la suprafaţa delimiteazǎ............... II.Alege rǎspunsul corect : 1.La nivelul cerebelului substanţa cenuşie se gǎseşte : a) la interior b) la exterior
2.La nivelul emisferelor cerebrale substanţa cenuşie se gǎseşte : a) la interior b) la exterior
III.Identificǎ şi denumeşte lobii cerebrali !
.