Proiect de Lectie

9
Proiect de lecţie CLASA a XII-a DISCIPLINA: Consiliere şi orientare COMPONENTA EDUCATIVĂ: Managementul informaţiilor şi al învăţării TEMA: A învăţa să înveţi - o necesitate actuală şi viitoare DURATA: 50 minute TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi Realizat de: prof. COMPETENŢE GENERALE : 1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sine 2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicare 3. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariere 4. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritate 5. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale 6. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a conştiinţei de sine COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili : 1. să stabilească relaţia dintre mediul de învăţare şi calitatea învăţării; 2. să analizeze factorii favorizanţi ai învăţării; 3.să aplice elemente de management al timpului pentru succesul în învăţarea şcolară. 4. să desprindă regulile pentru o învăţare eficientă;

description

Proiect dirigentie

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

Proiect de lecţie

CLASA a XII-a DISCIPLINA: Consiliere şi orientareCOMPONENTA EDUCATIVĂ: Managementul informaţiilor şi al învăţăriiTEMA: A învăţa să înveţi - o necesitate actuală şi viitoare DURATA: 50 minuteTIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderiRealizat de: prof. COMPETENŢE GENERALE :1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sine2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicare3. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariere4. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritate5. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale6. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a

conştiinţei de sine

COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili :1. să stabilească relaţia dintre mediul de învăţare şi calitatea învăţării;2. să analizeze factorii favorizanţi ai învăţării;3. să aplice elemente de management al timpului pentru succesul în învăţarea şcolară.4. să desprindă regulile pentru o învăţare eficientă;5. să acceseze diferite surse de informaţii privind activitatea de învăţare;6. să identifice stilul propriu de învăţare; 7. să-şi formeze deprinderi de control al mediului de învăţare şi de automonitorizare a învăţării

STRATEGIA DIDACTICĂ● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: prelegerea, conversaţia, expunerea, exemplul, aprobarea,

dezaprobarea,exerciţiul forme de organizare: frontal, individual ● RESURSE MATERIALE: fise de lucru , prezentari power-point, videoproiector, laptop

Page 2: Proiect de Lectie

DESFASURAREA ACTIVITATII

NR.CRT ETAPELE

LECŢIEI

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

ACTIVITATEA DIRIGINTELUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZAR

E

RESURSE MATERIALE

1 2 3 4 5 6 7

1.Moment

organizatoric

Se consemnează absenţele. Se discută despre problemele

apărute săptămană anterioară; motivarea absentelor,etc

Se anunţă tema orei de dirigenţie;

Răspund la întrebări.Prezintă aspectele de disciplină şcolară

conversaţia frontalcatalogcaiete de dirigenţie

2.Anunţareatemei şi acompeten-telor lecţiei

Precizează competenţele şi condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă: A învăţa să înveţi - o necesitate actuală şi viitoare

Elevii notează tema conversaţia

expunereafrontal

caiete de dirigenţie

3. Captarea atenţiei

Se prezintă materialul „Poveste despre... o zi din viaţa unui elev” material realizat în Power Point, ce are menirea de ai determina pe elevi să se oprească o clipă şi să se gândească la viaţa lor, la propriile provocări şi la forţa interioară pe care cu siguranţă cu toţii o avem, şi să o privească, poate, într-o altă lumină.

Elevii comentează materialul expus

expunerea

conversaţia

frontal

individual

videoproiector, laptop

Page 3: Proiect de Lectie

1 2 3 4 5 6 74. Desfăşurarea

dezbaterii

Exerciţiu de dezgheţ

Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului power point, prin care dirigintele solicită elevilor să stabilească şi să explice regulile de studiu eficient, necesitatea realizării unor pauze, a stabilirii unui loc de învăţare, impunerea unui nivel optim de zgomot, planificarea în timp a materiei. Se prezintă materialul ″Liceenii de ieri si de azi″, material preluat de pe google, ce are menirea de ai convinge pe elevi, că trebuie să înveţe pentru a şti, să vadă învăţarea ca o provocare, nu ca o corvoadă. Se defineşte învăţarea: Învăţarea este o activitate conştientă, practică şi intenţionată cu care dobândiţi anumite cunoştinţe şi competenţe.

Se precizează bugetul de timp stabilit studiului individual şimotivaţia învăţării. Motivaţia învăţării: -motive pozitive: dorinţa de dezvoltare a personalităţii; -motive negative: teama de note, de profesor, de eşec;

Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.

Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei cunoscute şi prin comentarea în momentul vizionării PPT-ului.

conversaţia

exemplul

aprobarea

frontal

individual

videoproiector, laptop

Page 4: Proiect de Lectie

-motive apropiate: pentru notă, lucrare, teză; -motive îndepărtate: pentru profesia viitoare, pentru viaţă; -motive interioare: dorinţa de a şti, de a fi folositor; -motive exterioare: pentru premii, laude, examene.

Dirigintele solicită elevilor să completeze şi să răspundă cu ajutorul fişei de lucru ”CUM SĂ ÎNVĂŢ EFICIENT!” Dirigintele precizează faptul că a şti cum să înveţi eficient devine, mai mult ca oricând, un imperativ major al vieţii fiecăruia dintre noi. Totuşi oamenii au un stil de învăţare preferat, cu ajutorul căruia învăţă mai eficient. Se menţionează stilurile de învăţare care au importanţă în îmbunătaţirea performanţelor şi a învăţării. După modalitatea senzorială implicată, există trei stiluri de învățare principale:

auditiv vizual kinestezic

Dirigintele menţionează că procesul de memorare o dată

Caută informaţiile de care au nevoie pentru sarcina respectivă

Elevii discută despre importanţa stilurilor de învăţare

Elevii se implică activîn dezbaterea

dezaprobarea

exerciţiul

conversaţia

frontal

individual

frontal

videoproiector, laptop

fişa de lucru

video

Page 5: Proiect de Lectie

cunoscut, aduce rezultate excepţionale oricui doreşte să înveţe rapid şi eficient. Procesul de memorare presupune trei faze:

întipărirea conservarea reactualizarea.

Se prezintă materialul ″Lecţii de viaţã ″, material realizat în Power Point şi preluat de pe www.didactic.ro, ce are menirea de a le spori încrederea în propia persoană.

aspectelor propuse. conversaţiaindividual

proiector, laptop

5. Fixarea noţiunilor

Consideraţi că există anumite secrete ca să înveţi mai uşor pentru examene??? Li se cere elevilor să evalueze ora de consiliere şi orientare scriind pe foaia de flipchart un adjectiv. câţiva elevi fiind rugaţi să motiveze alegerea acestui adjectiv.

Citesc materialeleComentează, sunt de accord sau nu

conversaţia

exemplul

frontal

individual

6. Se anunţă tema orei următoare

Elevii primesc sarcina de a realiza ca temă de lucru pentru acasă „Programul meu de studiu săptămânal”, bazat pe regulile de învăţare eficientă stilul de învățare predominant și informațiile noi obținute în cadrul acestei activități.

Notează tema. explicaţia frontal

Page 6: Proiect de Lectie