Proiect de Lectie

8
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Nr.206 DATA:20.II.2013 CLASA:Pregatitoare „Fluturasii” TEMA PROIECTULUI: „Vietuitoarele planetei” TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare/formare de priceperi si deprinderi ARIA CURRICULARA:Arte si tehnologii DISCIPLINA : Arte vizuale si abilitati practice TEMA ACTIVITĂŢII-tehnici de lucru cu hartia- origami(indoire,pliere) SUBIECTUL LECTIEI:”Catelul”” Competente generale: Realizarea de creatii functionale si/sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse. Competente specifice: 2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul lectiei,elevii vor fi capabili: O1 – să folosească corect instrumentele de lucru corespunzătoare tehnicii propuse ,pe baza experienței anterioare și a modelului oferit,in vederea obținerii unei lucrari practice ;

description

clasele primare

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Nr.206

DATA:20.II.2013

CLASA:Pregatitoare „Fluturasii”

TEMA PROIECTULUI: „Vietuitoarele planetei”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare/formare de priceperi si deprinderi

ARIA CURRICULARA:Arte si tehnologii

DISCIPLINA : Arte vizuale si abilitati practice

TEMA ACTIVITĂŢII-tehnici de lucru cu hartia-origami(indoire,pliere)

SUBIECTUL LECTIEI:”Catelul””

Competente generale:

Realizarea de creatii functionale si/sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse.

Competente specifice:

2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul lectiei,elevii vor fi capabili:

O1 – să folosească corect instrumentele de lucru corespunzătoare tehnicii propuse ,pe baza experienței anterioare și a modelului oferit,in vederea obținerii unei lucrari practice ;

O2.-sa realizeze lucrarea prin tehnica origami ,respectand etapele de lucru prezentate;

O3 – sa evalueze/autoevalueze lucrările pe baza criteriilor stabilite:

STRATEGII DIDACTICE:

Page 2: Proiect de Lectie

METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația,demonstația,exercițiul

FORMA DE ORGANIZARE: individual

MIJLOACE DE INVATAMANT: partile componente ale albinei decupate,lipici,tub carton , planse model

Page 3: Proiect de Lectie

DEMERS DIDACTIC

SECVENȚE DIDACTICE

Ob.

Op. CONȚINUTUL INVATARII

METODE ȘI

PROCEDEE EVALUARE

1.Moment organizatoric

Se va organizează spațiul educativ și climatul socio – afectiv corespunzător desfășurării in bune condiții a lectiei.

conversația;

instructajul;

Analiza comportamentului copiilor;

2. Captarea atenției

Se comunică copiilor faptul că ultima sarcina de a-l ajuta pe micul catel din poveste este aceea de a realiza alti catelusi..Astfel ,Zumzarel va avea mai multi prieteni.

Conversatia;

Explicatia; frontală/

orală

Analizarea comportamen-tului copiilor;

3.Anunțarea

temei și a obiectivelor

Copiii vor fi anunțați că vor realiza o lucrare practica ,avand ca subiect ”Catelul” .Se vor enunta obiectivele pe intelesul copiilor.

Explicatia;

Conversatia;

Frontală/

orală

4.Reactualizarea

cunoștințelor

5. Intuirea materialelor didactice

Se vor reactualiza cunoștințele cu

privire la instrumentele de lucru și utilizarea corectă a acestora.Se vor enunța tehnicile de lucru invățate si

modalitățile de realizare a acestora.

Se vor intui materialele necesare realizării temei propuse.Se vor distribui elementele compozitiei decupate .Se va discuta despre elementele componente ,facandu-se raportarea acestora la partile componenete ale unui caine.

explicația ;

conversația

conversația;

explicația;

Frontală/orală

frontală;

orală;

6. Explicarea Se va explica și demonstra tehnica si etapele de lucru de către invatatoare ; se vor afisa etapele de lucru.

Page 4: Proiect de Lectie

și demonstrarea tehnicilor de lucru și a criteriilor de evaluare

Se vor enunta criteriile de evaluare:

- lucrul ingrijit;

-folosirea tehnicilor de lucru propuse;

-finalizarea lucrărilor;

explicația ;

demonstrația ;

observația ;

Frontală/orală;

analizarea comportamen-tului copiilor

6. Incălzirea mușchilor fini ai mâinii

Se va realiza incălzirea mușchilor fini ai

mâinii printr-un set de exerciții specifice.Se vor executa jocurile muzicale ” Mișcăm degețelele” si

“Ploaia: , executand mișcările sugerate de text.

exercițiul;

explicația;

demonstrația;

Frontală/orală

observarea mișcarilor copiilor;

7.Desfășurarea

activității

propriu-zise-

dirijarea invățării

O2

O3

Se va dezvolta imaginația copiilor.Se va ura „Spor la lucru! ”.In timp ce copiii vor lucra , invatatoarea va trece pe la mesele lor și le va da indicațiile necesare .

demonstrația;

explicația;

observația;

exercițiul ;

Individuală/

practică

8. Evaluarea

O4

Se va organiza o expoziție cu albinutele realizate.Copiii vor evalua si autoevalua lucrările realizate pe baza criteriilor de evaluare prezentate:

-respectarea etapelor de lucru;

-finalizarea lucrării;

-acuratețea lucrării;

Toate lucarile vor fi expuse..

observația ;

conversația

turul galeriei

Practică\ Individuală

apreciri pozitive

9. Incheierea activiății

Se fac aprecieri pozitive globale și individuale.

apreciri pozitive

ANEXA

MIȘCAM DEGEȚELELE

Page 5: Proiect de Lectie

JOC MUZICAL

Mișcăm degețelele și batem pălmuțele(se mișcă degetele și se bat palmele),

Ale noastre degețele se transformă-n păsărele(se ridică mâinile,imitând aripile),

Zburăm sus și zburăm jos(se imită zborul prin mișcarea mâinilor in sus si in jos),

Și facem un cuib frumos (se strâng palmele,imitând un cuib),

Batem palmele ușor..1,2,3,(..se bat palmele),

Batem pamele cu spor..1,2,3,..(se bat palmele),

Eu strâng pumnii și-i desfac,(se strâng și se deschid pumnii),

Degetelor fac pe plac..1,2,3…(se mișcă degetele),

Mișcăm degețelele și apoi le îndoim(se mișcă degetele, apoi se indoaie),

De lucru ne pregătim !

PLOAIA

JOC MUZICAL

Ploua usor!..s-auzim....

Cu varful degetelor masa usor lovim

Cad picaturi mari pe trotuare,

Lovim masa din ce in ce mai tare!

Dar dintr-o data ploaia s-a oprit,

Pe cer un curcubeu a rasarit.

Rotim bratele usor ,

Norii sa-i alungam!

Page 6: Proiect de Lectie