Proiect de Lectie

6
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA: 22 Aprilie 2015 CLASA: a VII-a PROFESOR: Cucu Diana-Elena OBIECTUL: Istorie SUBIECTUL LECTIEI – Revoluția tehnologică și industrializarea- caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare- învățare, însușire de cunoștințe noi COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității istorice. 2. Transferarea unor elemente din matematică, științe și tehnologie în studierea mediului terestru. 3. Dobândirea unor deprinderi și tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă. COMPETENTE SPECIFICE: 1. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor: revolutie idustriala, manufacturi, meșteșugari 2. Elaborarea unui text coerent utilizând termeni istorici 3. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile 4. Explicarea necesității de dezvoltare a societății 5. Explicarea importanţei de a exista o societate dezvoltată și perfecționată pe diferite cunoștințe 6. Identificarea soluţiilor de protecţie și perfecționare a noilor schimbări revouționare OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 – să definească termenul de industrie, industrializare si revolutie industriala pe baza informatiilor din textul manualului. O 2 - sa enumere 2-3 inventii care au schimbat modul de productie în Anglia în sec al XVIII -lea O 3 – sa caracterizeze etape ale revolutiei industriale O 4 – să enumere cel putin 2 ramuri ale industriei citind si interpretand notiunile din suportul de curs O 5 - sa mentioneze 2 caracterstici pentru fiecare ramura industriala O 6 – sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, video- proiectia MATERIALUL DIDACTIC - prezentare power point elaborată pe baza sintezei, - videoproiectorul - harta fizică a lumii

description

didactica istoriei

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA: 22 Aprilie 2015CLASA: a VII-aPROFESOR: Cucu Diana-ElenaOBIECTUL: IstorieSUBIECTUL LECTIEI – Revoluția tehnologică și industrializarea- caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare- învățare, însușire de cunoștințe noi

COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității istorice.2. Transferarea unor elemente din matematică, științe și tehnologie în studierea mediului terestru.3. Dobândirea unor deprinderi și tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE:1. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor: revolutie idustriala, manufacturi, meșteșugari2. Elaborarea unui text coerent utilizând termeni istorici3. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile 4. Explicarea necesității de dezvoltare a societății 5. Explicarea importanţei de a exista o societate dezvoltată și perfecționată pe diferite cunoștințe6. Identificarea soluţiilor de protecţie și perfecționare a noilor schimbări revouționare

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :O1 – să definească termenul de industrie, industrializare si revolutie industriala pe baza informatiilor din textul manualului.O2- sa enumere 2-3 inventii care au schimbat modul de productie în Anglia în sec al XVIII -leaO3 – sa caracterizeze etape ale revolutiei industriale O4 – să enumere cel putin 2 ramuri ale industriei citind si interpretand notiunile din suportul de cursO5 - sa mentioneze 2 caracterstici pentru fiecare ramura industriala O6– sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, video-proiectiaMATERIALUL DIDACTIC - prezentare power point elaborată pe baza sintezei,

- videoproiectorul - harta fizică a lumii

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Ope

rt.

Doz

are

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei

- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior: Numiti 2 ramuri ale agriculturii

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Conversatia catehetica Exercitiu

Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si

Page 2: Proiect de Lectie

titlul “Agricultura ” prin intreb. scurte

Care sunt factorii care influenteaza agicultura ?

Numiti plantele din care se extrage zaharul!

Numiti cateva produse lactate!

evaluarea rezultatelor invatarii

1 -2’ Pregatirea perceptiva

Profesorul intreaba: daca elevii mai cunosc o alta activitate economica in afara de agricultura ?

Reflecteaza si raspund la sub indrumarea profesorului.Industria

Conversatia euristica

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1 Anuntarea temei

Precizează obiectivele şistrategia de rezolvare,condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă - Revoluția industrială-aspecte generale

Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet

Expunere,lucrul la

tablă

Observarea comportamentuluielevilor;

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Sa încercăm să precizăm definitia revoluției industriale

Elevii analizeaza textul lectiei si raspund sub indrumarea profesorului.Producția manufacturilor nu mai satisfăcea nevoile populației care devenea tot mai mare, de aceea această schimbare este numită drept Revoluție industrială.

Descoperirea

Observarea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2

Profesorul le expune faptul că industria a aparut în secolul al –XVIII- lea in Anglia cand in scopul prelucrarii materiilor prime au aparut masinile

Indentificati inventiile care au schimbat modul de productie in Anglia si notatile in caieteProfesorul le explica faptul ca englezii cu ajutorul acestor masini au inceput sa produca mai repede, mai usor si mai ieftin si asa au aparut o multime de fabrici in care lucrau foarte multi muncitori. Aest fenomen se numeste Industrializare. Procesul prin care industria devine principala ramura a economiei se numeste revolutie industriala.

Elevii sunt atenti si noteaza in caiete Elevii analizeaza materialul supus atentiei si indentifica inventiile care au declansat revolutia industriala si industrializarea

Prelegerea

Descoperirea Lucru cu manualul

Prelegerea

Idem

O3

Elevii sunt împărțiți pe grupe. Elevii primesc o fișă de lucru evaluativă. Ei trebuie să răspundă la itemi pe baza cunoștințelor dobândite pe parcursul lecției.

Elevii sunt atenti analizeaza materialul supus spre analiza si raspund sub indrumarea profesorului.

Conversatia euristica Fixarea cunoștințelor

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa

Page 3: Proiect de Lectie

Elevii pot consulta notițele.Cand a apărut revoluția industrială ?Ce se întâmplă în această etapă a revolutiei industriale?Care sunt inventiile care au aparut acum ?

Elevii rezolvă fișele de lucru.

dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4

Rezolvarea celor 2 fișe de lucru

Elevii raspund sub indrumarea profesorului: combustibili, minereude fier si neferoase, sarea, etc.

Conversația euristică

Învățarea prin descoperire

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O5 Corectarea greșelilor Elevii analizeaza răspunsurile

Lucru pe baza fișei

Idem

3’ - 4‘ Atingerea feed- backului

Analizeaza notitele si raspund

Descoperirea

Conversatia

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note, recompense.

O6

10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor

Completati fisa de lucru cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si

dialogul.

Evaluarea finala

1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Tema pentru acasa.

Asculta si noteza. Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va preda șefului de clasă INDUSTRIA

Industria este ramură a economiei care se ocupă cu valorificarea bogățiilor minerale, a energiei electrice, cu transformarea materiilor prime în produse fabricateIndustria a aparut in a in a doua jumatate a secolului XVIII-lea in Anglia, cand in scopul prelucrarii materiilor prime au inceput sa foloseasca masinile.Astfel in 1765 Watt inventeaza motorul cu abur 1785 a aparut razboiul de tesut mecanic 1795 presa idraulica 1800 strungul mecanic

Page 4: Proiect de Lectie

Cu ajutorul acestor descoperiri s-a schimbat modul de productie in Anglia si astfel marfurile se produceau mai usor, mai repede si mai ieftin. In scurt timp au aparut o multime de fabrici in care lucrau multi muncitori acest fenomen se numeste Industrializare Procesul prin care industria a devenit cea mai importanta ramura a economiei poarta numele de revolutie industrialaLa inceputul secolului al- XIX – lea industria patrunde in tarile din vestul continentului european ( Belgia, Franta, Germania, Olanda) ulterior in alte regiuni ale lumii .Industrializarea s-a facut in mai multe etape:

1) Mecanizarea –sfarsitul secolului al – XVIII- lea si inceputul secolului al - XX-lea Acum masinile preiau o mare parte din munca omului, la inceput masinile cu aburi si apoi cele cu ardere interna . Mecanismul motorului cu aburi exista din secolul I, însă într-o formă ce nu servea unui scop util. Până când inginerul scoțian James Watt l-a îmbunătățit în 1765. Apoi motorul cu aburi a fost adaptat pentru ceea ce va înlocui manufacturile....FABRICA.

Într-o fabrică, procesele prin care se obțin obiecte sunt executate de mașini. Datorită acestui fapt poate crește rata șomajului, însă producția crește și este realizat un profit mult mai mare.Iar, la începutul secolului al XIX-lea au fost proiectate primele locomotive cu aburi ce au revoluționat transportul, fiind înființate primele căi ferate.

În concluzie, putem spune că revoluția industrială a schimbat economia cu ajutorul motorului cu aburi, ce a modernizat statele lumii, făcând posibile invențiile ce modelează azi lumea.

FISA DE LUCRU Fixarea cunostintelor se va face printr-o tema de lucru