Proiect de Lecţie

4
Proiect de lecţie I. Date generale Data: 03.04.2015 Clasa: a V–a Profesor: Petre Melania - Mihaela Disciplina: Matematică / Geometrie Titlul lecţiei: Patrulatere Unitatea de învăţare: Elemente de geometrie Tipul lecţiei: predare - învăţare Scopul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Durata lecţiei: 50 de minute II. Competenţe generale: Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii; Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme; Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate III. Competenţe specifice Identificarea unor elemente de geometrie si a unor unitati de masura in diferite contexte. Caracterizarea prin descriere si desen a unei configuratii geometrice date; Interpretarea unei configuraţii geometrice în sensul recunoaşterii elementelor ei; Determinarea perimetrelor , triunghiului, pătratului şi dreptunghiului IV. Obiective La sfârşitul acestei lecţii elevii vor fi capabili: Să descrie figurile geometrice învăţate; Să construiască figuri geometrice cu rigla sau echerul; Să recunoască un patrulater, şi să identifice deosebirile dintre un pătrat, romb, dreptunghi şi paralelogram; Să calculeze perimetrul unui patrulater V. Metode şi strategii didactice: Materiale support: tabla, creta, caiete, fişe de lucru, planse

description

proiect de lectie matematica

Transcript of Proiect de Lecţie

Page 1: Proiect de Lecţie

Proiect de lecţie

I. Date generale

Data: 03.04.2015Clasa: a V–a Profesor: Petre Melania - MihaelaDisciplina: Matematică / GeometrieTitlul lecţiei: PatrulatereUnitatea de învăţare: Elemente de geometrieTipul lecţiei: predare - învăţareScopul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţeDurata lecţiei: 50 de minute

II. Competenţe generale:

Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;

Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;

Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic;

Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate

III. Competenţe specifice

Identificarea unor elemente de geometrie si a unor unitati de masura in diferite contexte. Caracterizarea prin descriere si desen a unei configuratii geometrice date; Interpretarea unei configuraţii geometrice în sensul recunoaşterii elementelor ei; Determinarea perimetrelor , triunghiului, pătratului şi dreptunghiului

IV. Obiective

La sfârşitul acestei lecţii elevii vor fi capabili:

Să descrie figurile geometrice învăţate; Să construiască figuri geometrice cu rigla sau echerul; Să recunoască un patrulater, şi să identifice deosebirile dintre un pătrat, romb, dreptunghi şi

paralelogram; Să calculeze perimetrul unui patrulater

V. Metode şi strategii didactice:

Materiale support: tabla, creta, caiete, fişe de lucru, planse Metode: conversaţia, învăţărea prin descoperire, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, Forme de organizare a activităţii: frontal, individual Resurse: Editura Niculescu, Culegere Exerciţii şi probleme, Semestrul II, 2014;

Editura Art, Culegere de matematică Clubul Matematicienilor, 2014; Editura Paralela 45, mate 2000+, 2014

Page 2: Proiect de Lecţie

A

VI. Scenariul activităţii

1. Moment organizatoric – salutul, pregătirea pentru lecţie, captarea atenţiei;2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

– se verifică tema pentru acasă cantitativ şi calitativ ( prin citirea rezultatelor), urmând a fi rezolvate la tablă exerciţiile ce au pus în dificultate elevii;

se impart elevilor fişe de lucru , cu exerciţii care vor fi lucrate individual si frontal; se reamintesc definiţiile noţiunilor învăţate orele anterioare, prin sondaj :

- Ce este o dreaptă? R: Dreapta este o figură geometrică formată dintr-o infinitate de puncte. - Ce este un segment de dreaptă?R: Segmentul de dreaptă este porţiunea de dreaptă cuprinsă între două puncte fixate pe dreaptă.- Ce sunt dreptele concurente? R: Dreptele concurente sunt dreptele care se intersectează într-un punct ( dreptele care au un punct comun ) - Ce sunt dreptele perpendiculare?R: Dreptele perpendiculare sunt dreptele care la intersecţia lor formează un unghi drept.- Ce este un unghi?R: Unghiul este figura geometrică formată din două semidrepte care au aceeaşi origine. - Ce este un triunghi? R: Triunghiul este linia frântă inchisă formată din trei segmente.

se rezolvă exerciţiile după fişa numărul 1. 3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei : Patrulaterul4. Desfăşurarea lecţiei:

Definiţie: Patrulaterul este o linie frântă închisă formată din 4 segmente.

Se identifică componentele unui patrulater: AB, BC, CD, DA se numesc laturi, iar punctele A, B, C , D se numesc vârfurile patrulaterului ABCD, iar AC şi BD se numesc diagonalele patrulaterului.

Tipuri de patrulatere: paralelogram, dreptunghi, romb, pătrat, trapez Definiţie: Paralelogramul este patrulaterul care are laturile opuse paralele.

Definiţie: Paralelogramul care are un unghi drept se numeşte dreptunghi.

Lungime = latura mare a dreptunghiului ( pe care o notăm cu L)

Patrulaterul ABCD

BC

D

Page 3: Proiect de Lecţie

Lăţime = latura mica a dreptunghiului ( pe care o notăm cu l)Exerciţiu : Desenaţi un dreptunghi cu L = 7cm şi l = 4cm. Trasaţi diagonalele dreptunghiului. Cu ajutorul riglei măsuraţi fiecare diagonală în parte. Ce observaţi?R: diagonalele au lungimi egale.

Definiţie: Rombul este paralelogramul care are două laturi consecutive de aceeaşi lungime.

Definiţie: Pătratul este rombul cu un unghi drept.

Definiţie: Trapezul este patrulaterul care are două laturi paralele şi două neparalele.

Definiţie: Perimetrul unui patrulater este suma tuturor laturilor. Se rezolvă prin sondaj şi la tablă exerciţiile de pe fişa numărul 2

5. Aprecierea activităţii elevilor: elevii care s-au evidenţiat prin răspunsuri corecte pe parcursul întregii lecţii vor fi recompensaţi cu notă în catalog. 5. Se anunţă tema pentru acasă : culegere Clubul matematicienilor: pag 128, ex. 16 , pag 131, ex. 35

Page 4: Proiect de Lecţie