Proiect de Lectie

13
PROIECT DE LECTIE DATA: 19.04.2013 SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Alexandru Ioan Cuza, Bacau CLASA: a V- a STUDENT PROPUNATOR: Silvia Bodea, Anul II, ER OBIECTUL: Biologie UNITATEA DE INVATARE: Organele vegetative ale unei plante cu flori TEMA/SUBIECTUL: Functiile frunzei : Fotosinteza, Respiraţia, Transpiraţia TIPUL LECTIEI: de comunicare/insusire de noi cunostinte VARIANTA DE LECTIE: programata (conform manualului si a programei scolare) DURATA: 50 de minute OBIECTIVE DE REFERINTA/COMPETENTE SPECIFICE: Identificarea principalelor componente ale ţesuturilor şi ale sistemelor de organe la plante şi a funcţiilor acestora. Utilizarea investigaţiei şi a experimentului pentru evidenţierea şi explicarea funcţiilor în organismele vegetale. Construirea de modele pentru evidenţierea unor funcţii fundamentale ale organismelor vii. Explicarea unor procese fiziologice ale organismelor utilizând terminologia ştiinţifică adecvată. OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: - identifice componentele unei frunze; - deosebească frunzele simple de cele compuse; - asocieze frunza plantei corespunzătoare; - descrie alcătuirea internă a unei frunze. - să reprezinte schematic procesul fotosintezei STRATEGIE DIDACTICA Resurse procedurale: - metode si procedee: explicatia, observaţia, învăţarea prin descoperire, expunerea, conversaţia: - forme de organizare: frontală, pe echipe, individuală Resurse materiale (mijloace de invatamant): 1. Internet 2. Fişă de evaluare 3. Prezentare Power Point

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIE

DATA: 19.04.2013SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Alexandru Ioan Cuza, BacauCLASA: a V- aSTUDENT PROPUNATOR: Silvia Bodea, Anul II, EROBIECTUL: BiologieUNITATEA DE INVATARE: Organele vegetative ale unei plante cu floriTEMA/SUBIECTUL: Functiile frunzei : Fotosinteza, Respiraţia, TranspiraţiaTIPUL LECTIEI: de comunicare/insusire de noi cunostinteVARIANTA DE LECTIE: programata (conform manualului si a programei scolare)DURATA: 50 de minuteOBIECTIVE DE REFERINTA/COMPETENTE SPECIFICE:

Identificarea principalelor componente ale ţesuturilor şi ale sistemelor de organe la plante şi a funcţiilor acestora.

Utilizarea investigaţiei şi a experimentului pentru evidenţierea şi explicarea funcţiilor în organismele vegetale.

Construirea de modele pentru evidenţierea unor funcţii fundamentale ale organismelor vii. Explicarea unor procese fiziologice ale organismelor utilizând terminologia ştiinţifică adecvată.

OBIECTIVE OPERATIONALELa sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

- identifice componentele unei frunze;- deosebească frunzele simple de cele compuse;- asocieze frunza plantei corespunzătoare;- descrie alcătuirea internă a unei frunze.- să reprezinte schematic procesul fotosintezei

STRATEGIE DIDACTICA Resurse procedurale: - metode si procedee: explicatia, observaţia, învăţarea prin descoperire, expunerea,

conversaţia: - forme de organizare: frontală, pe echipe, individuală

Resurse materiale (mijloace de invatamant):

1. Internet2. Fişă de evaluare3. Prezentare Power Point4. Frunze de molid, pin, arţar, salcie, castan, floarea soarelui, grâu şi porumb.

BIBLIOGRAFIE - de specialitate: 1. F. Dobran, Biologie, cls a V-a, Ed. Teora; - psiho-pedagogica si metodica: 2. M.Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice

ANEXE (fise de lucru, scheme, proiecte facute pe tabla,sinteze ale continutului invatarii)

Page 2: Proiect de Lectie

Momentele lectiei

Obiective Competente Activitatea profesorului

Activitatea elevului Metode did. Mijloace Evaluare Durata

1. moment organizatoric

Pregateste elevii pentru desfasurarea in bune conditii a lectiei

Elevii pregatesc caietele si manualele

Observarea,conversatia

1-2 min

2. Captarea atentiei

- identificarea componentelor unei frunze

Se impart elevilor fise cu schema:

cu ajutorul careia se introduce tema ce va fi discutata

Elevii incearca sa identifice partile componente ale frunzei pe baza cunostintelor generale acumulate pana acum

Conversatia, expunerea

Fisa de lucru 5-min

3. Reactualizarea cunostintelor

Elevii sunt rugati sa isi aminteasca de lectiile invatate anterior.Si sa raspunda la intrebari precum:

1. Ce rol au organele vegetative?2. Daţi exemple de organe vegetative!3. Cum se clasifică tulpinile?4. Daţi exemple de tulpini aeriene şi subterane!5. Numiţi câteva

Elevii raspund la intrebari pe baza cunostintelor acumulate pana acum.

Dialogul Apreciere, corectare, atentionare

7 minute

Page 3: Proiect de Lectie

plante care au astfel de tulpini!6. Ce importanţă au tuplinile?

4. Prezentarea continului

-sa deosebească frunzele simple de cele compuse;-sa asocieze frunza plantei corespunzătoare;-sa descrie alcătuirea internă a unei frunze.- să reprezinte schematic procesul fotosintezei

Identificarea principalelor componente ale ţesuturilor şi ale sistemelor de organe la plante şi a funcţiilor acestora.

Elevilor li se comunica ca vor invata in cadrul acestei lectii Functiile si alcaturilea unei frunze. Am pregatit o prezentare power point pentru a ii ajuta pe elevi sa inteleaga mai bine explicatiile oferite de manual si de profesor.In paralel cu prezentarea power point profesorul face pe tabla o schema a lectiei pentru a-i ajuta pe elevi sa isi coordoneze atentia asupra momentelor importante din prezentare.

Schema lectiei este atasata la anexa 1 si prezentarea power point anexa 2.

In cadrul prezentarii power point apar termeni stiintifici cu care elevii este posibil sa interactioneze

Elevii noteaza titlul lectiei si isi indreapta atentia catre video proiector de unde vor fi nevoiti sa isi ia notite.

Elevii noteaza schema facuta de profesor la tabla si completeaza aceasta schema cu informatiile oferite in prezentare.

Elevii noteaza cuvintele necunoscute.

Conversatia, explicatia, expunerea

Prezentare power point, manual

Observarea comporta-entului elevilor; stimularea participării elevilor la desfasurarea lectiei

20 minute

Page 4: Proiect de Lectie

pentru prima oara de aceea ii rog sa isi noteze aceste cuvinte pe care ulterior le vor defini dupa manual.

5. Dirijarea invatarii

Explicarea unor procese fiziologice ale organismelor utilizând terminologia ştiinţifică adecvată.

Pe baza manualului elevii sunt rugati sa noteze definitiile cuvintelor necunoscute si sa rezolve exercitiile existente la rubrica aplicatii (anexe 3 si 4)

In timpul acesta profesorul adreseaza cateva intrebari, a caror raspuns se gaseste in exercitiile pe care elevii le rezolva din manual:În timpul lecţiei1.De ce frunzele au culoarea verde?2. De ce toamna se schimbă culoarea frunzelor?3. Ce este foliola?4.Ce este stomata?5. Câte straturi de celule are epiderma?

Elevii noteaza cuvintele necunoscute si rezolva exercitiile

Elevii raspund la intrebarile adresate de profesor

Dialogul,explicatia

manualul Observatia,Atentionarea

Analiza răspunsurilor stimularea elevilor şi evaluarea rezultatelor învăţării;

5 min

6. Obtinerea performantei

Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea şi explicarea funcţiilor în

Elevii sunt rugati sa inchida caietele si manualele si sunt rugati sa aseze pe masa frunzele oferite de profesor si sa

Elevii aseaza frunzele pe masa, le analizeaza si apoi raspund intrebarilor adresate de

Investigatia, observatia,dialogul

frunze adunate din parc

Animă participarea elevilor și evaluează răspunsurile formulate de

6 minute

Page 5: Proiect de Lectie

organismele vegetale.

raspunda pe baza acestora la urmatoarele intrebari:1.Care sunt componentele unei frunze?2. Cum se clasifică frunzele?3. Daţi exemple de plante care au frunze simple!4. Daţi exemple de plante care au frunze compuse!5. Care sunt componentele interne ale frunzei?

profesor elevi;

7. Feedback-ul Elevii sunt rugati sa se intoarca la prima fisa de lucru cu frunza si sa completeze pe baza a ceea ce au invatat astazi spatiile ramase libere sau completate incorect.

Elevii care au retinut ceva din lectia predata vor completa corect toate spatiile.

Observarea, conversatia

Fisa de lucru Stimularea elevilor, analiza răspunsurilor și evaluarea prin note

5 minute

Page 6: Proiect de Lectie

Anexa 1: schema lectiei deja completate pe baza power point

FRUNZA

DEFINIŢIE

Frunza este un organ vegetativ care prepară hrana plantei.Alcătuire externă:

1. nervură principală2. nervuri secundari3. limb4. peţiol5. teacă

Teaca se prinde de tulpină.Peţiolul este codiţa frunzei.Limbul este forma frunzei. Ea poate fi sub formă de :

ac (brad); inimă (tei); săgeată )săgeata apei); linie (porumb); ovală (păr).

Marginea limbului poate fi : întreagă (la liliac); crestată sau dinţată (la tei); formează lobi (stejar, viţă-de-vie).

Frunzele sunt întotdeauna verzi pentru că ele conţin cloroplaste.Nervurile sunt străbătute de fascicule libero-lemnoase.

FUNCŢIILE FRUNZEI

Principalele funcţii ale frunzei sunt: fotosinteza; respiraţia; transpiraţia.

1. FOTOSINTEZAFotosinteza este procesul prin care plantele prepară din apă şi sărurile minerale şi dioxid de carbon

(CO2), în prezenţa luminii şi a clorofilei, substanţe hrănitoare (sevă elaborată, adică substanţe organice).lumină

SEVA BRUTĂ + DIOXID DE CARBON AMIDON + OXIGEN(apă+ săruri minerale) (CO2) clorofilă (O2)

Seva brută este transmisă prin vase lemnoase. În prezenţa CO2 şi sub influenţa luminii şi a clorofilei din cloroplaste se transformă în seva elaborată (substanţe hrănitoare şi O2 ).

Factorii care influenţează fotosinteza:

Page 7: Proiect de Lectie

lumina – prin intensitate şi conţinut; temperatura – începe de la 0oC şi creşte până la 25-35 oC; apa – în timpul secetei fotosinteza scade până la încetarea completă.

2. TRANSPIRAŢIATranspiraţia este procesul prin care planta elimină apa sub forma de vapori pe la niovelul

stomatelor.

3. RESPIRAŢIARespiraţia este procesul prin care plantele iau oxigenul necesar arderii unei părţi din substanţele

organice pentru producerea de energie necesară creşterii plantei, formării frunzelor, florilor, fructelor, conducerii sevei brute şi sevei elaborate.

În urma respiraţiei, rezultă pe lângă energie şi dioxidul de carbon (CO2) care se elimină.Factorii care influenţează respiraţia:

interni:o vârsta plantei;o cantitatea de substanţe organice.

externi:o apa;o temperatura;o oxigenul.

Anexa 3: cuvintele necunoscute

Limb = partea lăţită a frunzei;Peţiol = codiţa frunzei;Teacă = baza funzei, partea care prinde frunza de tulpină;Foliolă= frunzuliţă,o componentă a frunzei compuse;Plantă carnivoră=planta care se hrăneşte cu insecte sau animale miciStomta= aparatul frunzei prin care intră oxigenul şi iese dioxidul de carbon;Epiderma superioară=stratul de suprafaţă al frunzei, are rol de apărareMezofil= miezul frunzei, produce hrana plantei;Epiderma inferioară= stratul de celule situate pe partea inferioară a frunzei;Tesut asimilator=ţesut cu celule alungite, situate perpendicular pe epiderma superioară şi bogate în cloroplaste;Ţesut lacunar=are celule aproape sferice, dar săreace în cloroplaste.

Page 8: Proiect de Lectie

Anexa 4: exerctiile din manual

ORGANELE VEGETATIVE ALE UNEI PLANTE CU FLORI. FRUNZA

1. Identifică şi notează în chenar tipul de frunză!2. Notează componentele frunzei acolo unde întâlneşti săgeţi!

3. Identifică pe desen componentele interne ale frunzei!