Proiect de Lectie

3
Proiect de lectie I. Date de identificare Unitatea scolara: L.T.P. Betel Clasa a XII-a Disciplina: Biologie Unitatea de invatare: Determinismul genetic al principalelor caractere fenotipice umane Aria curiculara: Matematica si stiinte Data: 11.12.13 Propunator: stud. Sandra Rebeca Damaris II. Continut Tema: Determinismul genetic Tipul de lectie: Lectie mixta III. Finalitati educative Obiective generale: Transferarea si iintegrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi (5) Obiective specifice: 5.1, 5.2 Obiective operationale: Elevii vor fi capabili o O1: sa identifice diferitele simboluri reprezentative pentru pedigree o O2: sa descrie trasaturile specifice pentru transmiterea autozomal dominanta/recesiva/legata de X o O3: sa poata face diferenta intre un genotip homozigot si unul heterozigot o O4: sa identifice mmodalitatile de transmitere a genelor IV. Strategii didactice 1) Metode si procedee didactice: Expunerea Explicatia Conversatia Problematizarea Exercitii scrise Demonstratie 2) Mijloace didactice Manualul Planse Video proiector Foi de lucru 1

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

Proiect de lectie

I. Date de identificare Unitatea scolara: L.T.P. Betel Clasa a XII-a Disciplina: Biologie Unitatea de invatare: Determinismul genetic al principalelor caractere fenotipice umane Aria curiculara: Matematica si stiinte Data: 11.12.13 Propunator: stud. Sandra Rebeca Damaris

II. Continut Tema: Determinismul genetic Tipul de lectie: Lectie mixta

III. Finalitati educative Obiective generale: Transferarea si iintegrarea cunostintelor si metodelor de lucru

specifice biologiei in contexte noi (5) Obiective specifice: 5.1, 5.2 Obiective operationale: Elevii vor fi capabili

o O1: sa identifice diferitele simboluri reprezentative pentru pedigreeo O2: sa descrie trasaturile specifice pentru transmiterea autozomal

dominanta/recesiva/legata de Xo O3: sa poata face diferenta intre un genotip homozigot si unul heterozigoto O4: sa identifice mmodalitatile de transmitere a genelor

IV. Strategii didactice1) Metode si procedee didactice:

Expunerea Explicatia Conversatia Problematizarea Exercitii scrise Demonstratie

2) Mijloace didactice Manualul Planse Video proiector Foi de lucru

3) Formele de organizare Activitate frontala Grupe Individuala

V. Scenariul didactic

1

Page 2: Proiect de Lectie

Etapele lectiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Timpul

1). Etapa organizatorica

- prezenta- verifica tema

- organizeaza clasa in vederea inceperii orei

- elevii raspund la prezenta- elevii isi prezinta tema de casa

- elevii se organizeaza pentru inceperea orei

5 min

2). Reactualizarea cunostintelor

-ce este genetica umana?- ce este genomul uman?

- care sunt tipurile de cromozomi?- care e scopul tehnicilor de bandare?

- este o ramura a geneticii care studiaza ereditatea si variabilitatea in

populatiiile umane- reprezinta intreaga informatie

ereditara a unui organism- cromozomii autozomi si cromozomii

sexuali- cu ajutorul lor pot fi identificati

cromozomii

10 min

3). Dirijarea invatarii

- profesorul face legatura intre etapa de reactualizare si dirijare, prezentandu-si obiectivele

urmarite, pentru ca elevii sa stie ce inseamna determinismul genetic al caracterelor fenotipice- scrie titlul pe tabla: „Determinismul genetic”

- defineste caracterele fenotipice- prezinta tipurile de gene

- va descrie trasaturile genelor

- participa activ la ora- elevii scriu in caiete

- elevii adreseaza intrebari- elevii completeaza afirmatiile

profesorului

25 min

4). Fixarea si consolidarea

Profesorul revine prin solicitarea de a raspunde clasa la cerintele:

-„ce intelegeti prin fenotip”- „descrieti metoda pedigriului”

- „identificati termenii cheie din noua lectie”

- un elev raspunde ca „fenotipul este totalitatea insusirilor unui individ”

- un elev da raspunsul care consta in; „consta in studiul unor caractere

ereditare normale si patologice prin analiza ascendentei de-a lungul mai

multor generatii”- termenii noi: fenotip, homozigot,

heterozigot, dominant, recesiv, pedigri

5 min

5). Evaluarea si notarea elevilor

Profesorul face o apreciere, dar si observatii privind raspunsurile si implicarea elevilor la ora

-elevii isi argumenteaza raspunsurile- cei nominalizati pentru a obtine nota

ii prezinta carnetul de elev5min

VI. Bibliografie;- Autor: Elena Hutanu Crocnan- Manual: Biologie, Manual pentru clasa a XII-a- An aparitie: 2009- Editura: Didactica si Pedagogica, R.A., Bucuresti

Data intocmirii: 10.12.13Intocmit de: - stud. Sandra Rebeca

Facultatea de Medicina si Farmacie OradeaSpecializarea: MedicinaAnul: II

2