Proiect de Lectie

13
Unitatea şcolară : Scoala Nr. 7 Comanesti Clasa : a IV-a Data : 22. 01. 2010 Învăţător : Aria curriculară : Om şi societate Disciplina : Educatie civică Unitatea de învăţare : Manifestarea relatiilor dintre oameni in diferite situatii Subiectul : Drepturile copilului Tipul lecţiei : predare-invatare Scopul : stimularea reflectiei asupra respectarii drepturilor copilului. Obiective de referintă: 1.2 să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect concepte specifice educaţiei civice; 2.1. să recunoasca in diverse situatii respectarea sau nerespectarea acestui drept; 2.2. să identifice norme şi reguli de comportament civic în diferite situaţii; 3.3. să identifice in texte si in imagini cazuri de nerespectare a drepturilor copilului, interpretand mesajul transmis de acestea; 4.2. să formuleze şi să exprime opinii personale în aprecierea unor situaţii cu conţinut civic. 1.2. să înţeleagă semnificaţia dreptului copilului de a fi protejat; 2.7. să manifeste cooperare în diferite situaţii de comunicare Obiective operationale : a) cognitive: O1. să cunoască drepturile copilului din Conventia Drepturilor Copilului;

Transcript of Proiect de Lectie

Unitatea şcolară : Scoala Nr. 7 ComanestiClasa : a IV-aData: 22. 01. 2010Învăţător : Aria curriculară: Om şi societateDisciplina : Educatie civicăUnitatea de învăţare: Manifestarea relatiilor dintre oameni in diferite situatiiSubiectul : Drepturile copiluluiTipul lecţiei: predare-invatareScopul: stimularea reflectiei asupra respectarii drepturilor copilului.

Obiective de referintă:1.2 să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect concepte specifice educaţiei civice;2.1. să recunoasca in diverse situatii respectarea sau nerespectarea acestui drept;2.2. să identifice norme şi reguli de comportament civic în diferite situaţii;3.3. să identifice in texte si in imagini cazuri de nerespectare a drepturilor copilului, interpretand mesajul transmis de acestea;4.2. să formuleze şi să exprime opinii personale în aprecierea unor situaţii cu conţinut civic.1.2. să înţeleagă semnificaţia dreptului copilului de a fi protejat;2.7. să manifeste cooperare în diferite situaţii de comunicare

Obiective operationale : a) cognitive:O1. să cunoască drepturile copilului din Conventia Drepturilor Copilului;O2. să evidenţieze importanta respectării drepturilor copilului; O3. să analizeze cazurile prezentate;O4. să adopte măsuri juste de rezolvare a situaţiilor prezentate ;O5. să cunoască indatoririle care rezulta din fiecare drept;O6. să completeze,,Copacul asteptarilor”cu drepturile cunoscute;

O7. să motiveze răspunsurile date;b) afective   : O9. să participe cu interes si placere la realizarea activitatii;

c) psiho-motorii:O10. să lucreze cu interes,frontal si individual

Resurse:

Resurse materiale :-text- suport(fragment)din Morometii,de Marin Preda, de unde reiese nerespectarea unor drepturi ale personajului;-materiale didactice cu drepturile copiilor ;-plansa cu textul lacunar; plansa cu ,,Copacul asteptarilor”; o floare, o frunza, un fluture, o buburuza, din hartie glasata; manute din hartie, decupate;-fise de lucru in grup(perechi); markere; coli; manualul; -video-proiector, material Power- Point,,Drepturile copilului vazute prin ochi de copil”;

Resurse umane   : elevii clasei impartiti pe grupe(4 grupe a cate 4 elevi);

Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, studiul de caz, munca în echipa, problematizarea, turul galeriei, evaluarea.

Resurse de timp: 50 de minute

Forme de organizare: frontal, individual, in grup.

Bibliografie: Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru educaţie civică. Clasa a IV-a, Bucureşti, 2006 Liliana Cătrună, Gheorghe Mandizu Cătrună, Educaţie civică. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Didactică si

Pedagogică, R.A.Bucureşti, 2007 Conventia cu privire la drepturile copilului, Bucuresti, 2006 Indrumator pentru utilizarea manualului de Educatie civica, Ed.Aramis www.didactic.ro

Evenimentele

lecţiei

Ob.op.

Conţinutul lecţiei Strategia didacticăResurseprocedurale

Resursemateriale

Formede

organizare

Activitateaînvăţătorului

Activitateaelevilor

1.Momentorganizatoric

Pregătesc materialele si cadrul optim necesar lectiei. Organizez colectivul de elevi pe grupe. (4 grupe a câte 4 elevi)

Se pregătesc pentru lecţie.conversatia frontal

2.Reactuali-zarea cunostintelor

Despre ce am vorbit ora trecuta la educatie civica?Se vor reactualiza cunostintele elevilor despre relatiile dintre oameni in situatii,,limita”.

...despre solidaritate conversatia frontal

3.Captarea atenţiei

O9O10

Pe o plansă se află scrisă un text lacunar. Se va citi textul, iar apoi se va discuta pe marginea lui. (Anexa 1)De ce raspundea ingerasul?

Elevii vor completa textul folosind cuvintele potrivite, date in subsol.

De drepturile copiilor pe pamant.

conversatiaexercitiul

plansa cu textul lacunar

frontal

4.Anunţarea temei si a obiectivelor

O1

Astăzi, vom discuta despre”Drepturile copilului”. Voi scrie titlul lectiei la tabla. La sfarsitul orei va trebui sa cunoasteti cateva drepturi pe care le au copiii.

Ascultă cu atenţie si ras-pund ,iar invatatoarea va scrie pe tabla raspunsurile copiilor.

conversatia

frontal

Cine credeţi că va poate apăra drepturile pe care le aveţi?

4.Dirijarea activităţii

O9O10

O 2

O6

Întreaga omenire este răspunzătoare de asigurarea drepturilor omului, în general, şi ale copilului, în special. Drepturile copilului reprezintă “ceva” care vi se cuvine şi de care trebuie să vă bucuraţi. Trebuie să ştiţi că toate aceste drepturi sunt proclamate(stabilite) în Convenţia Drepturilor Copilului, adoptată la 20 noiembrie 1989,de Adunarea Generala a O.N.U. Aceste legi sunt internaţionale şi trebuie respectate de fiecare ţară în parte.

Elevii sunt impartiti in 4 grupe; GRUPA I-FLORILE; GRUPA II-NORII; GRUPA III-BUBURUZELE;GRUPA IV-SOARELE

Fiecare grupa va primi cate un simbol specific grupei.Veţi avea de completat pe floare , fluture, pe buburuza si pe soare , cate un drept pe care credeţi că il au copiii.

Asculta cu atentie

Fiecare grupa rezolva cerinta data.

explicatiaconversaţia

explicatiaconversatiaobservatia

Z simboluriplansa reprezen-tand ,,Copacul asteptarilor”

frontal

Lucru pe grupe

5.Obtinerea performantei

6.Asigurarea feed-back-ului

O 3

O 4O 2

O9O10

O 6O7O9O10

O5

După ce veţi termina, vom completa “Copacul aşteptărilor” de pe plansa data.

Veti citi acum drepturile pe care voi le-ati scris,iar eu va voi prezenta o plansa pe care sunt scrise drepturile copilului,drepturi care reies din Conventia Drepturilor Copilului.(anexa 2)Fiecare grupa primeste cate o fisa care cuprinde o povestioara ce sugereaza incalcarea unui drept.Acestea au sarcina de a gasi un drept potrivit, de care este privata persoana din povestioara.(anexa 3)

Credeţi că numai drepturi au copiii?Fiecare copil va scrie pe mâna decupată: în palmă, numele, pe primele patru degete drepturile de care se bucură, iar pe degetul mic o obligatie. Fiecare copil va lipi pe,,Copacul

Elevii citesc.

Elevii vor citi povestioara si vor scrie pe fisa dreptul care i-a fost incalcat persoanei in cauza.Fiecare grupa va expune plansa in fata clasei,citindu-se dreptul incalcat,descoperit de fiecare grupa.

Au si obligatii.

Copiii vor completa si vor lipi manutele scrise pe copac.

Elevii asculta cu atentie.

observatia

problematizareaconversaţia Turul galeriei

studiul de caz

problematizareaconversaţia explicatia

conversa-

plansa-drepturi

fişă de lucru cuprinzand texte –suport(fragmente)din diferite lectii

manute decupate

plansa-

Pe grupe

Lucru pe grupe

individual

frontal

asteptarilor”manuta scrisa.Voi prezenta o plansa pe care sunt scrise obligatiile copilului, obligatii care reies din ,,Regulamentul elevilor”elaborat de MECI.(anexa 4)

ţia obligatii

7.Incheierea lectiei

Voi aprecia,voi face observaţii, voi nota elevii si îi voi încuraja.Tema: de citit parintilor si bunicilor materialul ,,Sunt copil si am dreptul de a fi protejat.”(anexa 5)

Elevii primesc materialul.explicatia

fişă de lucru

Aprecieri generale şi particular

ANEXA 1.

Copilul si îngeraşul

Se spune că, într-o bună zi,îngeraşul însărcinat cu drepturile copiilor pe pământ, a făcut o CONVENTIE cu Dumnezeu să-l lase şi pe el să fie copil măcar pentru o zi.Tare mult i-ar fi plăcut! A semnat o DECLARATIE în faţa lui Dumnezeu că se va întoarce. De cum a ajuns pe Pământ, s-a grăbit spre un parc din care se auzea mare larmă. Copiii unei şcoli apropiate organizează o expoziţie cu desene reprezentând diferite ABUZURI. Un băieţel LINISTIT, stătea mai departe de grupul de copii. Îngeraşul s-a apropiat şi a început să-l chestioneze. A aflat că era ADOPTAT . Părinţii naturali îl EXPLOATASERĂ, punându-l să cerşească. Nu fusese la şcoala până la 8 ani, iar acum recupera din greu. Îngeraşul l-a încurajat spunându-i că totul o să fie bine. Puneţi în locul punctelor cuvintele următoare:

abuzuri, linistit, exploataseră, declaraţie, convenţie, adoptat.ANEXA 2

DREPTURILE COPILULUI

Dreptul la un nume si la nationalitate;

Dreptul la dragoste, la intelegere si la protectie;

Dreptul la egalitate, fara deosebire de rasa, de religie, de origine sau de sex.

Dreptul la o alimentatie sanatoasa, la o familie si la ingrijire medicala;

Dreptul la educatie gratuita, la odihna si la recreere;

Dreptul la ocrotire sociala pentru o dezvoltare armonioasa si sanatoasa;

Dreptul la securitate;

Dreptul la ingrijire in caz de invaliditate;

Dreptul la protectie impotriva exploatarii, a neglijentei, a comportamentelor necorespunzatoare;

Dreptul la protectie si educatie;ANEXA 3

“ – Eu nu mă mai duc cu oile, mamă! De două luni de zile nu m-am dus la şcoală. Au să mă lase repetent.

- Parcă dacă te duci nu te lasă! răspunse femeia.- N – auzi că nu mă lasă? zise băiatul necăjit.- Păi, învaţă! zise femeia.- Cum să învaţ?- Ia şi tu o carte când pleci cu oile şi învaţă!- Ce carte, mamă, care carte? Nici citire n-a vrut tata să-mi cumpere. Dacă m-ar lăsa să mă

duc la şcoală … “

(Marin Preda – Moromeţii)

De ce nu era copilul la scoala? De ce nu ducea el o viata decenta? Ce drept al copilului a fost incalcat?

ANEXA 4OLIGATIILE COPILULUI

sa frecventeze cu regularitate cursurile scolii ;

sa respecte cadrele didactice si intregul personal din scoala si din afara ei;

sa cunoasca si sa respecte regulamentul scolar ;

sa aiba o tinuta vestimentara decenta in scoala si in afara ei;

sa aiba grija de mobilierul scolii, de bunurile din scoala, sa nu le zgarie,sa nu le taie, sa nu le rupa, sa nu le strice ;

sa poarte asupra lor carnetul de elev, ecusonul ;

sa nu fumeze, sa nu consume bauturi alcoolice sau droguri ;

sa nu poarte asupra lor obiecte contondente cu care s-ar putea rani.

din,,Regulamentul elevilor” elaborat de Ministerul Educatiei Cercetarii si InovariiANEXA 5

SUNT COPIL SI AM DREPTUL DE A FI PROTEJAT TE ROG NU UITA CA   :

1. Manutele mele sunt inca mici, de aceea nu va asteptati la perfectiune cand fac patul, cand pictez un tablou sau cand arunc mingea.

2. Picioarele mele sunt inca mici, va rog frumos nu faceti pasi mari, ca sa pot tine si eu pasul cu voi.

3. Ochii mei nu au vazut lumea asa cum ati vazut-o voi, asa ca , va rog, lasati-ma sa aflu totul, fara sa ma pedepsiti pentru curiozitatea mea si nu ma limitati inutil.

4. De lucru va fi intotdeauna suficient, eu nu voi fi pentru multa vreme copil, de aceea faceti-va, va rog, timp si pentru mine, explicati-mi ce stiti despre lumea aceasta frumoasa si faceti lucrul acesta bucurosi si plini de dragoste.

5. Sentimentele mele sunt inca foarte gingase, fiti , va rog, sensibili la nevoile mele, nu ma cicaliti toata ziua, tratati-ma cum ati dori sa fiti tratati.

6. Eu sunt un dar deosebit din partea lui Dumnezeu, va rog, ingrijiti-ma foarte bine, trageti-ma la raspundere pentru ceea ce fac, dandu-mi indrumari clare, conform carora sa pot trai, iar daca este necesar, pedepsiti-ma cu dragoste.

7. Pentru a creste am nevoie de inucurajarea voastra, va rog sa va abtineti de la critica. Ganditi-va: puteti sa-mi criticati faptele, fara sa ma criticati ca persoana!