PROIECT DE LECTIE

3
PROIECT DE LECTIE (PROIECTAREA UNITATII DIDACTICE) DATA: CLASA: a VI-a; UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA: Limba romana; ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare; PROFESOR: Alexandra Sandu(Calin); UNITATEA DE INVATARE: Morfologia si sintaxa; TEMA: Modurile verbului; TIPUL LECTIEI: De recapitulare si sistematizare; LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa; I. OBIECTIVE DE REFERINTA: sa manifeste curiozitate si interes fata de lectie; sa se adapteze la situatia concreta de sintaxa; sa manifeste interes pentru participarea la ora; sa utilizeze in redactarea raspunsurilor cunostintele de morfo-sintaxa; sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat. II. OBIECTIVE OPERATIONALE: a) Cognitive: La sfarsitul lectiei elevii trebuie: O1 – sad ea definitia corecta a verbului; O2 – sa identifice in vorbire verbul si ce arata acesta; O3 – sa recunoasca modurile personale si nepersonale are verbului; O4 – sa conjuge verbele la modurile personale; O5 – sa recunoasca marcile distinctive ale modurilor nepersonale si sa le diferentieze de cele personale; b) Afective: O6 – sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare; O7 – sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale precum si pentru felul in care scriu; O8 – sa paricipe cu interes la lectie; O9 – sa fie dispusi sa resolve sarcinile prezente; 1

Transcript of PROIECT DE LECTIE

Page 1: PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE(PROIECTAREA UNITATII DIDACTICE)

DATA:CLASA: a VI-a;UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA: Limba romana;ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare;PROFESOR: Alexandra Sandu(Calin);UNITATEA DE INVATARE: Morfologia si sintaxa;TEMA: Modurile verbului;TIPUL LECTIEI: De recapitulare si sistematizare;LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa;

I. OBIECTIVE DE REFERINTA: sa manifeste curiozitate si interes fata de lectie; sa se adapteze la situatia concreta de sintaxa; sa manifeste interes pentru participarea la ora; sa utilizeze in redactarea raspunsurilor cunostintele de morfo-sintaxa; sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat.

II. OBIECTIVE OPERATIONALE:a) Cognitive:La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

O1 – sad ea definitia corecta a verbului;O2 – sa identifice in vorbire verbul si ce arata acesta;O3 – sa recunoasca modurile personale si nepersonale are verbului;O4 – sa conjuge verbele la modurile personale;O5 – sa recunoasca marcile distinctive ale modurilor nepersonale si sa le diferentieze de cele personale;

b) Afective:O6 – sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare;O7 – sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale precum si pentru felul in care scriu;O8 – sa paricipe cu interes la lectie;O9 – sa fie dispusi sa resolve sarcinile prezente;O10 – sa stapaneasca informatiile pentru a le putea folosi;

c) Formative:1. Sa creeze comunicari in care sa se foloseasca diferite moduri personale si

nepersonale;2. Sa cunoasca ortografia modurilor pesonale in comunicarea scrisa;

III. CONTINUTURI (centrate pe obiective):C(O1) – verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, starea sau existenta;C(O2) – verbul la modurile personale indeplineste functia sintactica de predicat al

propozitiei din care face parte;C(O3) – dupa tipul de predicat pe care il realizeaza, verbul este de doua feluri: predicativ

si copulativ;C(O4) – verbul auxiliar ajuta la formarea moduri si timpuri;

1

Page 2: PROIECT DE LECTIE

C(O5) – verbul cu functie de predicat se acorda in persoana si numar cu subiectul;C(O6) – verbele la cele 4 moduri personale au categoria gramaticala a persoanei

indeplinind si functia de predicat, iar cele la moduri nepersonale neavand categoria persoanei, indeplinesc alte functii sintactice decat cea de predicat, si anume subiect, nume predicativ, atribut sau complement.

IV. STRATEGIA DIDACTICA: mixtaa) Metode si procedee: dictarea, analiza gramaticala, conversatia, tabla, exercitii creatoare,

algoritmizarea.b) Resurse: - materiale: manual, fisa de lucru, culegere de exercitii;

- umane: colectivul de elevi, capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior de catre ei despre verb.

c) Forme de organizare: - activitate frontala combinata cu activitate independenta, individuala.

d) Evaluare: sumativa, curenta, orala si scrisa.e) Mijloace de invatamant: texte lingvistice, testul de evaluare sumativa.

Eveniment instructional

Activitate de invatare Durata Activitatea elevilor

Organizarea clasei

Profesorul face prezenta, asigura un climatFavorabil desfasurarii lectiei

1min -se linistesc-se pregatesc-se autocontroleaza

Actualizarea cunstintelor invatate anterior

Se reactiveaza prin conversatie catihetica, notiunile de baza privind partile de vorbire: flexibile si neflexibile

3min -raspund-observa-compara-reactulizeaza-explica-exemplifica

Captarea atentiei elevilor

Profesorul scrie la tabla urmatorul enunt: „Eu merge la scoala” si asteapta reactiile elevilor, care nu vor intarzia sa apara. Elevii vor vor observa ca verbul este elementul central

2min -asculta-observa-accepta-se mobilizeaza

2