Marea Istorie Ilustrata a Lumii_Vol. 1 - Preistoria_Primele Imperii
Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”
-
Upload
patriciapopescu11 -
Category
Documents
-
view
99 -
download
6
description
Transcript of Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”
PROIECT DE LECȚIE
Data: 19.11.2013
Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu”
Clasa: a V-a
Tema: Regate și imperii ale Orientului Antic
Lecția: India și China
Tipul lecției: Mixtă
Timp desfășurare: 50 minute
Profesor: Popescu Elena-Patricia
Bibliografie: Valentin Bănuțoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2009; Zoe Petre, Laura Căpiță, Monica Dvorski, Carol Capiță, Ioan Grosu, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2001.
Mijloace de învățare: manualul, tabla și creta, atlasul, fișe de lucru
Metode de învățare: expunerea, conversația, lucrul cu manualul, problematizarea
Competențe generale: dobândirea de cunoștințe cu privire la formarea Indiei și a Chinei, la viața pe care o duceau locuitorii regatelor, la cronologia și evoluția acestora
Competențe specifice: localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor, folosind sursele istorice; relatarea unui fapt istoric din realitate folosind informații din sursele istorice, utilizarea termenilor specifici epocii antice
Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
- Identifice originile civilizațiilor indiene și chineze- Plaseze regatele în timp și spațiu- Cunoască evoluția civilizațiilor- Identifice structura societății- Identifice dinastiile conducătoare și decăderea regatelor
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Succesiunea momentului lecției și timpul afectat
Succesiunea elementelor de conținut
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Momentul organizatoric
1 minut
Pregătesc mijloacele de predare
Evaluare din lecția anterioară5 minute
Cauzele, numărul și urmările Cruciadelor
Întreb elevii cauzele, numărul și urmările
cruciadelor
Elevii răspund la întrebări
Dobândirea noilor cunoștințe
33 minute
Spațiul și timpul desfășurării
evenimentelor istorice;
Civilizația Indusului;
Civilizația chineză
Schițez lecția pe tablă fixând cronologic și în spațiu, cu ajutorul hărții, evenimentul
istoric
Încep predarea cu civilizația indiană.Le prezint elevilor
originea civilizației, structura societății, etapele evoluției, orașele, religia
indienilor, decădere. Îi provoc să răspundă la întrebări și să pună
întrebări
Continui predarea cu civilizația chineză.Le prezint elevilor
originea civilizației,Etapele evoluției,
Unificare,decădere
Elevii notează pe caiete și sunt atenți la
hartă
Elevii sunt atenți la explicații, răspund la
întrebări, pun întrebări și notează
pe caiete
Elevii sunt atenți, răspund și pun
întrebări, notează pe caiete
Fixarea cunoștințelor10 minute
Fișă de lucru cu două puncte de rezolvat
Dau fiecărui elev o fișă de lucru ce
conține două puncte de rezolvat pentru a-
și fixa mai bine cunoștințele
Elevii rezolvă cerințele și îmi
prezintă fișa de lucru
Temă pentru acasă1 minut
Învățarea lecțieiCa temă pentru acasă,
le cer elevilor învățarea lecției
predate
Elevii notează tema pe caiete