Proiect de Activitate Logopedică Ş

12
Proiect de activitate logopedică

description

Proiect de Activitate Logopedică Ş

Transcript of Proiect de Activitate Logopedică Ş

Page 1: Proiect de Activitate Logopedică Ş

Proiect de activitate logopedică

Profesor logoped MITU MONICA SCOALA PROFESIONALA SPECIALA „ION TEODORESCU”SLOBOZIA

Page 2: Proiect de Activitate Logopedică Ş

Data : 26.02.2014Clasa : a I- a A - deficiente mentale severe/asociate Aria curriculara : Consiliere si orientare Disciplina : Terapia tulburărilor de limbajTulburarea de limbaj : Dislalie – dislexie - disgrafieSubiectul activitatii : Sunetul si litera Ş Tipul activitatii : Corectiv-terapeuticăForma de organizare a activitatii : terapie de grup – 2 elevi Durata : 45 minute .

OBIECTIV GENERAL : Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de pronunţie corectă a sunetului „Ş” si de citire şi scriere corectă a literei „Ş” . OBIECTIVE OPERATIONALE: Terapia generala : o1 - sa execute corect exerciţii de gimnastica a corpului ; o2 - sa execute exerciţii de respiraţie ; o3 - sa execute exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului fono – articulator .Terapia specifica : a) cognitive

1. să pronunţe corect sunetul Ş în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte. 2. să recunoască auditiv sunetul Ş si locul său in silabe , cuvinte , propoziţii ;3. să recunoască litera Ş si ş de tipar ;4. să citească în ritm propriu, atent şi conştient silabe, cuvinte si propoziţii ;5. să scrie corect litera Ş si ş mic de mana .6. sa rezolve sarcinile cat mai corect .

b) afectiv – atitudinale7. să isi menţină atenţia concentrata asupra activitatii cat mai mult timp ;8. să colaboreze eficient cu colegii de grupă;9. să participe activ la activitate .

STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica , demonstraţia articulatorie, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza fonetică a cuvântului.

2

Page 3: Proiect de Activitate Logopedică Ş

MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE : panou , planşe, foi flipchart, fişe de lucru, carioca, pixuri , creioane colorate, tablite si litere magnetice.

Bibliografie

1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 19982. Cucoş Constantin  – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 20003. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap,  Editura Didactică şi Pedagogică RA, Bucureşti,

1998;4. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor

didactice, Editura Polirom, Iaşi, 20055. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 19956. BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie şcolară, Editura Primus Oradea, 2009.7. JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca, 1999.8. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Să învăţăm cu...plăcere. Fişe de exerciţii logopedice în comunicarea orală şi

scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007.9. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti, 1997.10. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei, Asociaţia

Reninco România, 2009.11. www.edu.ro 12. www.didactic.ro

3

Page 4: Proiect de Activitate Logopedică Ş

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE LECTIEI

TIMP

OB.OP

Conţinutul activitatii STRATEGIA DIDACTICA

EVALUAREACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACEDE INVATAMANT

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Pentru buna desfăşurare a lecţiei voi asigura: - aerisirea cabinetului de logopedie - pregătirea materialelor - intrarea ordonată a elevilor în cabinet si aşezarea lor pe scaune.

Se pregătesc de activitate.

Conversaţia euristica

2. CAPTAREA ATENTIEI

O7O8O9

In cabinet am adus un catel de plus. Ii rog pe copii sa isi dea cu părerea cum se numeşte căţelul. Este ŞUŞU care se va uita la noi cât de cuminţi suntem si la sfârşit vă va recompensa daca veţi fii atenţi si veţi lucra frumos . Pe panou sunt aşezate planşe cu literele Ş si ş de mana si de tipar . Îl întreb pe Silviu daca el recunoaşte litera care este afişată la panou si ii spun ca astazi o vom ajuta pe Raluca sa ii aminteaca cum se pronunta sunetul Ş si el ne va scrie si ne va citi litera Ş mare si litera ş mic .

Asculta cu atenţie . Raspund la intrebari .

Conversaţia euristica

Jucărie de plus , poezie ,planşe didactice .

4

Page 5: Proiect de Activitate Logopedică Ş

3. TERAPIE GENERALA

o1

o2

o3

Mai întâi vom face câteva exerciţii de gimnastica generala si a mâinilor :

- ridicarea braţelor sus ;- aşezarea mâinilor pe umeri ;- mâinile pe langa corp ;- rotirea braţelor ;- scuturarea mâinilor ;- închidere şi deschidere a pumnului;- cântatul la pian;- mişcarea bobârnac.

Executam apoi câteva :1. Exerciţii de încălzire a aparatului fono-

articulator:- Închiderea/ deschiderea ochilor ;- mirare/zâmbet/ încruntare ;- ţuguierea buzelor ;- umflarea obrajilor ;- limba sus-jos , stânga-dreapta;- închiderea/ deschiderea gurii ;- gargară, căscat, sforăit.2. Exerciţii pentru educarea respiraţiei:- suflatul în lumânare, umflarea balonului, utilizarea jucăriilor de suflat.3. Exerciţii pentru dezvoltarea auzului

fonematic (pentru aceste exerciţii primesc o fisa ajutătoare cu imagini )

- cum face ursul: morr, morr, morr;- cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr;- cum face roata: scârţ, scârţ;- cum face câinele supărat: mârrr ,mârr,

mârr;- cum tremurăm de frig: bârr, bârrr;- cum oprim caii: pârrr,- cum chemăm oile: bârr .

Execută jocuri şi exerciţii pentru gimnastica generală, pentru aparatul fono-articulator, pentru educarea respiraţiei.

Pronunţă onomatopee.

ExerciţiulDemonstraţiaImitaţia

Baloane, instrumente de suflat .

Planşe

Fisa cu imagini si onomatopee

FrontalaOrala

5

Page 6: Proiect de Activitate Logopedică Ş

4. TERAPIE SPECIFICA

O1

O2

O7O8O9

După ce ne-am încălzit, ii întreb ce sunet si litera am spus ca repetam ?”R „ Cum se pronunţa corect acest sunet ? Pronunţăm sunetul R cu toţii (în şoaptă, apoi cu voce normală) si le aduc aminte poziţia care trebuie luată pentru pronunţarea sunetului ( buzele deschise, uşor zâmbet, dinţii uşor distanţaţi, limba vibrează ). Copiii repeta apoi concomitent cu logopedul silabe care conţin sunetul R:-în poziţie iniţială: ra, re, ri, ro, ru, ră.-în poziţie finală: er, ir, âr, ăr, ar, or, ur.-în poziţie mediană: ara, ere, iri, ără, uru, oro.-în poziţie iniţială şi finală: rer, rir, rar, ror, rur. Citim/rostim apoi împreuna cuvinte si stabilim unde in cuvânt se afla sunetul R : la început , in interior , la sfârşit .- rac, rând, ren, rest, roi, rod, romb, rus(-);- ora, zori, era, greu, brad, surd,urs,turn;- car, cor, dor, fir, dur, ger, jar, mar, nor, pur, rar, fier,zer ,var,- ramă, rază, raţă, rană, rege, rece, robot, roată, român, rufe, rudă(--);- bara, curea, erou, floare, gara, garaj, gura, hora, mare ,mere, cartof, tigru,- aur, abur, canar, cocor, fular, pahar, muştar, greier, sudor, ţânţar, şofer ,zidar,ziar,şcolar .- rachetă, radio, rândunică, răsărit, receptor, reţetă, revistă, ridiche, robinet, rochie, rugăciune(---);- trompeta, trăsura, ursuleţ, lanterna, cerneala ,grămada , brăţara , trandafir , leopard ;- armurier , abecedar, ajutor, bucătar,

Pronunţă sunetul r, prin adoptarea unei poziţii corecte.

Repetă concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r.

Repetă concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r. Stabilesc locul sunetului r in cuvintele rostite.

Scriu cuvinte pe tablita

Conversaţia euristica

Explicaţia

Demonstraţia articulatorie

Exerciţiul

Analiza fonetică a cuvântului

Planşe didactice

Planşe cu cuvinte si imagini

FrontalaOrala

Observarea sistematica a comportame- ntului.

6

Page 7: Proiect de Activitate Logopedică Ş

O3O4O5

O1 O7O8O9

O4O5O6O7O8O9

calendar, frăţior, iubitor, lănţişor, puişor,pompier, semafor, verişor . Scriem câteva din cuvinte pe tăbliţa magnetica ca sa vadă mai uşor locul sunetului R in cuvânt . Le propun copiilor sa jucam „Eu spun una, tu spui multe” : Profesorul logoped spune un cuvânt, iar elevul trebuie să transforme cuvântul din unul/una în mai mulţi/mai multe. Desfăşor jocul didactic „Cuvintele alintate (mângâiate)”. Copilul trebuie să transforme cuvintele după model: raţă-răţuşcă… Bun după ce ne-am amintit cum se pronunţa sunetul R si cum arata litera R de tipar vreau sa vad daca va mai amintit cum se scrie litera R mare si litera r mic de mana Le dau elevilor o fisa pe care scriu un rând cu litera R mare si unul cu r mic , silabe si cuvinte care conţin R la început , la mijloc si la sfârşit si o propoziţie scurta .

magnetica cu ajutorul profesorului .

Participă la joc.

Participă la joc.

Rezolva fisa primita cu ajutor .

Jocul didacticExplicaţia

Jocul didacticExplicaţia

Conversaţiaeuristica

Explicaţia Analiza fonetică a cuvântului

Tablita si litere magnetice .

7

Page 8: Proiect de Activitate Logopedică Ş

5. FIXAREA CUNOSTINTELOR

O1-O9

Pentru fixare vor primi o fişă cu imagini, vor trebui sa „citească” imaginile,sa le denumească şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.

Denumeşte imaginile şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.

Conversaţia euristica

Fise de lucru,creioane

IndividualaOrala

6. APRECIERI SI RECOMANDARI

Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii. Va fi evidenţiat copilul care a manifestat interes, a fost activ şi a răspuns corect, iar Zdreanţa va avea grija sa ii răsplătească cu o jucărioara .

Sunt atenţi la discuţie . Evaluarea Jucărioare FrontalaOrala

8

Page 9: Proiect de Activitate Logopedică Ş

9