Proiect de Activitate Integrată

22
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ “ ÎN LUMEA GINGAŞELOR INSECTE” DATĂ: 15.05.2014 EDUCATOARE: PREDA CLAUDIA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂnt: G.P.N. CUNGREA NIVEL: I (GRUPA MIJLOCIE) TEMA ANUALĂ: ,,CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” SUBTEMĂ: ,,MINUNATĂ LUME A INSECTELOR” TEMA ZILEI: ,ÎN LUMEA GINGAŞELOR INSECTE” FORMĂ ACTIVITĂŢIi: Activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢIi: Verificare, consolidare FORMĂ DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual DURATA: 1 ZI SCOPURILE ACTIVITĂŢIi: Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi a utiliza numerele în limitele 1-5 intrebuitand un limbaj adecvat. Formarea deprinderii de a picta cu ajutorul elementelor de limbaj plastic:pată de culoare. Activităţi de învăţare: Activitatea integrată : “ În lumea gingaşelor insecte” ADP+ĂLA+DS+DEC Activităţi de dezvoltare personală (ADP) Întâlnirea de dimineaţă

Transcript of Proiect de Activitate Integrată

Page 1: Proiect de Activitate Integrată

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“ ÎN LUMEA GINGAŞELOR INSECTE”

DATĂ: 15.05.2014

EDUCATOARE: PREDA CLAUDIA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂnt: G.P.N. CUNGREA

NIVEL: I (GRUPA MIJLOCIE)

TEMA ANUALĂ: ,,CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

SUBTEMĂ: ,,MINUNATĂ LUME A INSECTELOR”

TEMA ZILEI: ,ÎN LUMEA GINGAŞELOR INSECTE”

FORMĂ ACTIVITĂŢIi: Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢIi: Verificare, consolidare

FORMĂ DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual

DURATA: 1 ZI

SCOPURILE ACTIVITĂŢIi:

• Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi a utiliza numerele în limitele 1-5 intrebuitand un limbaj adecvat.

• Formarea deprinderii de a picta cu ajutorul elementelor de limbaj plastic:pată de culoare.

Activităţi de învăţare: Activitatea integrată : “ În lumea gingaşelor insecte”

ADP+ĂLA+DS+DEC

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă

Tranziţii : “ Fluturaşul”, “ Fă la fel că mine!”

Rutine : “ Ştiu să mă îngrijesc! “

Moment de mişcare: “Cursa insectelor! “

Page 2: Proiect de Activitate Integrată

Activităţi liber alese

ĂLA 1: Construcţii: “ Gradul grădinii “

Artă: “ Micile insecte”-confecţionarea

Joc de masă: “Insecte “- puzzle

Joc de rol: “ Albinuţe hărnicuţe”

ĂLA 2: Joc distractiv “ Ce ne aduce primăvară? “

Activităţi pe domenii experientiale : “ Zborul fluturaşului catifelat “ DS+DEC

Sarcini de lucru:

ĂLA1:Artă:

• Să lipească elementele componente ale omiduteoi, respectiv ale mămăruţei, albinei (corp,aripi,ochi, antene, buline)

Construcţii :- să realizeze gradul din beţişoare

-să treacă hârtia alternativ printre beţişoare , prin faţă şi prin spatele beţişorului

-să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie

-să coopereze cu colegii

Joc de rol:-să completeze mierea/ polenul din borcane

-să eticheteze borcanele corect

-să lege borcanele cu elastic

Joc de masă:-să reconstituie imaginea insectelor

Obiective operaţionale:

DOMENII EXPERIENTIALE:

Page 3: Proiect de Activitate Integrată

-să numere în limitele 1-5

-să raporteze numărul la cantitatea corelându-l cu cifra

-să identifice grupa cu “tot atâtea”, “mai puţine”, “mai multe” elemente prin compararea grupelor

-să utilizeze numărul ordinal în şirul numeric

-să verbalizeze acţiunea efectuată şi rezultatul obţinut

-să recunoască insectele, precizând numele fiecăreia

-să obţină forme spontane prin fuzionarea culorilor şi plierea hârtiei

-să lucreze curat şi ordonat

Strategii didactice:

Metode şi procedee :converatia, explicaţia , conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea , demonstraţia, puzzle, muncă pe grupuri, pătratul divizat, turul galeriei.

Material didactic: jetoane cu insecte, flori, puzzle cu insecte, borcane cu miere/polen, etichete faguri, , dopuri de pluta, hârtie colorată, lipici, cifre, cofraje de ouă, beţe, plastilină, ecusoane, polostiren, floricele, fişe de lucru.

Noutatea zilei: Elementul surpriză- cutia cu surprize de la Zână Primăvară şi fluturaşul.

BIBLIOGRAFIE

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ministerul Educaţie şi Cercetării, Bucureşti,2009

2. Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri, Editura Casă Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009

3. Revista Învăţământul Preşcolar nr. 1-2/2010, Editura Arlequin, Bucureşti,2010.

SCENARIUL

Page 4: Proiect de Activitate Integrată

Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul se realizează prin jocul : “Albinuţa şi florile”, prilej cu care toată lumea interacţionează, observând totodată şi cine a sosit la grădiniţă.

Atenţia copiilor se îndreaptă către Calendarul naturii , stabilindu-se dacă este o zi bună sau nu pentru albinuţe şi prietenele sale să adune miere, completându-se astfel tabloul.

Momentul de mişcare se realizează prin jocul: “Întrecerea insectelor”.

Copiii vor primi o cutie surpriză de la Zână Primăvară. Această conţine : un plic cu floricele colorate pentru fiecare copil , un fluturaş şi alte materiale necesare activităţilor pe centre. Fluturaşul este foarte necăjit deoarece s-a pierdut de familia să şi de prietenii săi, fiind luat de o furtună puternică. Această avea pe căpşorul sau o coroniţă, pentru că era prinţul fluturaşilor. Astfel, Zână Primăvară îi roagă pe copii să ajute fluturaşul să-şi găsească grădina cu flori şi coroniţă pierdută. Copiii se împart pe grupe după culoarea florii primite.

Se vor prezenţa centrele şi sarcina de lucru.

În prima parte a zilei se va lucra pe arii de stimulare , în cadrul cărora se va avea în vedere pregătirea pentru activităţile pe domeniile experientiale.

Trecerea de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile pe arii de stimulare se va realiza prin jocul “Fluturaşul”.

Joc de rol: “ Albinuţe hărnicuţe”

Materiale: şorţuleţe, baticuri, borcane cu miere, borcane cu pollen, etichete, elastic:

Sarcina:-să completeze mierea/ polenul din borcane

-să eticheteze borcanele correct

- să lege borcanele cu miere.

Construcţii : “Gărduleţul grădinii”

Materiale :beţişoare de lemn, fâşii de hârtie, polistiren;

Sarcina: -să construiască gardul din beţişoare şi hârtie

-să treacă hârtia alternativ prin beţişoare.

Page 5: Proiect de Activitate Integrată

Artă: “Micile insecte”

Materiale : dopuri de pluta, aripioare din hârtie, ochisori , plastilină, cofraje de ouă, beţişoare;

Sarcina:- să lipească elementele componente ale albinei, respectiv ale mămăruţei/ omidutei (aripi, buline,picioare,ochi,ac,antene).

Joc de masă: “Insecte”-puzzle

Materiale : puzzle;

Sarcina :- să reconstituie imaginea insectelor.

Trecerea de la activităţile pe arii de stimulare la activităţile pe domenii experientiale se va realiza prin jocul: “Întrecerea insectelor”. Fluturaşul le povesteşte copiilor că este chiar prinţul fluturaşilor , însă din cauza că şi-a pierdut coroniţă, prietenii şi familia nu-l mai recunosc, de aceea a plecat în căutarea ei.

Fluturaşul îi roagă pe copii să-l ajute să găsească coroniţă şi să-l călăuzească în zborul sau.

Activitatea pe domenii experientiale va integra domeniile Ştiinţă şi Domeniul estetic şi Creativ.

Copiii vor fi aşezaţi pe scaunele, împărţiţi în patriu grupe, la măsuţe.

Pe parcursul întregii zilei, se vor realiza tranzacţii şi activităţi de rutină.

“ Ştiu să mă îngrijesc!”- deprinderi de igienă, de ordine , servirea micului dejun şi prânzului.

În evaluarea zilei se vor rememora principalele activităţi ale zilei şi finalităţile fiecăreia. Copiii realizează o macheta mare a grădinii unde poate rămâne prinţul fluturaşilor. Fluturaşul este foarte bucuros acum de aceea le mai oferă un dar.

EVENIMENTUL/

Page 6: Proiect de Activitate Integrată

SECVENŢă DIDACTICĂ

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

1. Moment organizatoric Voi asigura condiţiile optime pentru bună desfăşurare a activităţii: aerisirea sălii de grupa, aranjarea mobilierului, pregătirea materialului didactic necesar

2. Captarea atenţiei Poştaşul a lăsat în grupa o cutie însoţită de o scrisoare de la Zână Primăvară. Zână Primăvară a trimis, pentru lucrurile frumoase realizate până acum, floricele colorate pentru fiecare copil. În cutie, copiii descoperă şi un fluturaş care este foarte necăjit deoarece s-a pierdut de familia şi prietenii săi, de grădina să cu flori, fiind luat de o furtună puternică. Acesta este tocmai prinţul fluturaşilor din grădina să, însă vijelia i-a luat coroniţă de prinţ şi nu-l mai recunoaşte nimeni fără ea.

Astefel, Zână Primăvară îi roagă pe copii să-l ajute pe fluturaş să-şi găsească grădina cu flori şi coroniţă

Explicaţia ;

Conversaţia ;

Page 7: Proiect de Activitate Integrată

Observarea comportamentului non verbal al copiilor;

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor Voi anunţă tema:

“ Astăzi vom călători cu fluturaşul “În lumea gingaşelor insecte “. Fluturaşul va porni în căutarea grădinii cu flori şi a coroniţei, însă va trebui să treacă peste câteva obstacole, aşa că trebuie să-l ajutaţi să numere, să recunoască cifrele şi să le aşeze la locul corespunzător, trebuie să-i reamintim unde locuieşte el, care sunt prietenii săi şi familia să , chiar jocurile sale preferate.”

Conversaţia ;

Observarea comportamentului copiilor;

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării Copiii vor fi împărţiţi pe grupuri, se vor aşeza după floricică pe care au primit-o la următoarele centre de interes:

Joc de masă: “Insecte” –puzzle

Materiale folosite la acest centru sunt puzzle-uri ce reprezintă diverse scene cu insecte cunoscute de copii.

Sarcina de îndeplinit la acest centru este reconstituie imaginea din bucăţi.

Joc de rol: “Albinuţe hărnicuţe”

Materiale folosite sunt: borcane , miere, etichete, pollen, şorţuri, elastic.

Sarcina de îndeplinit la acest centru este să completeze borcanele cu miere şi polen, să le eticheteze şi să le lege.

Page 8: Proiect de Activitate Integrată

Construcţii : “Gărduleţul grădinii”

Materiale folosite la acest centru sunt :beţişoare de lemn, fâşii de hârtie, muşchi.

Sarcina la acest centru este să construiască gardul din beţişoare şi hârtie şi să treacă hârtia alternativ prin beţişoare.

Artă: “Micile insecte”

Materiale la acest centru sunt: dopuri de pluta, aripioare din hârtie, ochisori , plastilină, cofraje de ouă, beţişoare;

Sarcina la acest centru sunt este să ansambleze materialele corespunzatorobtinand astfel omidute şi mămăruţe.

La fiecare centru de interes voi face precizări referitoare la modul de lucru , se vor intui materialele şi voi deminstra modul de realizare al sarcinilor.

Materialele realizate la centrele de interes vor fi aşezate într-o miniexpoziţie (o macheta).

Prin jocul “Cursa insectelor” se va realiza trecerea de la activităţile pe arii de stimulare la activităţile pe domenii experientiale , care integrează elemente din Domeniul Ştiinţe şi Domeniul Estetic şi Creativ.

Încă de la începutul activităţilor pe domenii experientiae, copiii se vor aşeza pe grupuri la mese, în funcţie de culorile florilor din piept. Fiecare grup va avea un “ observator” care urmăreşte evoluţia grupei sale.

“Dragi copii, fluturaşul va porni în zbor în căutarea grădinii cu flori şi a coroniţei. Va trebui să-l ajutaţi să numere, să recunoască cifrele, să aşeze corespunzător cifrele , doar aşa fluturaşul va ajunge la grădina să cu flori

Fluturaşul porneşte în clatoria să cu acea grupa de copii care-i va spune o propoziţie formată din trei cuvinte. Fiecare grupa formează o propoziţie , apoi fluturaşul îşi alege cea mai frumoasă propoziţie şi porneşte cu acea grupa de copii la drum.

Pentru fiecare răspuns corect fluturaşul poate înainte, iar grupa de copii primeşte o floricică.

La fel se vor realiza şi celelalte sarcini:

• Numără petalele şi aşează cifra corespunzătoare numărului de petale în mijlocul florii.

• Aşează pe buburuza tot atâtea buline câte arată cifra!

• Numără insectele şi vezi : care grupa are mai multe insecte?

• În care grupa sunt mai multe elemente? În care grupa sunt mai puţine elemente? Cum putem face să fie tot atâtea elemente în fiecare grupa/

Page 9: Proiect de Activitate Integrată

Tranziţie

Copiii sunt provocaţi de către fluturaş să se joace cu el un joc distractiv : “Fă la fel că mine! “

DEC

După ce s-au mai relaxat puţin, fluturaşul observă că i s-a scuturat praful colorat de pe aripioare , astfel , îi roagă pe copii să-i refacă coloritul aripioarelor. Fluturaşul le spuen copiilor că aripile sale sunt foarte subţiri şi multicolore, că nu toţi fluturaşii au aceleaşi culori pe aripioare, că sunt foarte sensibile.

Se realizează aripioare multicolore prin tehnică plierii hârtiei şi fuzionarea culorilor.

Conversaţia ;

Explicaţia ;

Page 10: Proiect de Activitate Integrată

Demonstraţia ;

Page 11: Proiect de Activitate Integrată

Explicaţia ;

Page 12: Proiect de Activitate Integrată

Explicaţia ;

Instructajul verbal;

Page 13: Proiect de Activitate Integrată

Metodă pătratelor divizate ;

Apreciera modului de cooperare cu ceilalţi copii

Page 14: Proiect de Activitate Integrată

Aprecieri verbale ;

Page 15: Proiect de Activitate Integrată
Page 16: Proiect de Activitate Integrată

Evaluarea răspunsurilor copiilor ;

Page 17: Proiect de Activitate Integrată

Aprecieri verbale individuale ;

5.

Obţinerea performanţeiPentru că fiecare grupa a adunat într-o minigrădină câteva floricele în urmă răspunsurilor date, fluturaşul îi roagă pe copii , că din bucăţile lor să încerce să realizeze o grădina mai mare. Copiii recunosc formă grădinii obţinute şi o denumesc,invitându-l pe fluturaş să locuiască în ea.

După asamblarea grădinii, fluturaşul descoperă sub una dintre flori coroniţă pierdută.

În timpul executării jocului voi urmări realizarea obiectivelor propuse şi voi sprijini pas cu pas derularea jocului.

Toate lucrările obţinute sunt expuse într-o macheta, fiecare grupa de copii va trece pe la fiecare lucrare făcând aprecieri.

Page 18: Proiect de Activitate Integrată

Turul galeriei;

Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date ;

6. Încheierea activităţii În final, fluturaşul le mulţumeşte copiilor că l-au ajutat să găsească coroniţă, că iu-au făcut atâtea aripioare minunate şi că i-au realizat o grădina în care se poate juca cu toţi prietenii săi.

ĂLA 2

Jocul “ Ce ne-aduce primăvară? “- joc distractiv

Un copil este primăvară, şi aduce copiilor diverşi vestitori ai primăverii. Pentru fiecare vestitor se stabileşte o mişcare,iar copiii o execută de cte ori se anunţă mişcarea respectivă( în limitele 1-5). Exemplu: trei ghiocei, respectiv trei sărituri.

Copiii vor gustă mierea albinutelo şi din polenul la centrul Joc de rol.

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor.

Copiii vor primi recompense. Conversaţia ;

Page 19: Proiect de Activitate Integrată

Exerciţiul.

Aprecieri individuale şi colective