PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a...

19
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina Aria: Limbă și comunicare Matematică și științe ale naturii Consiliere și orientare Arte și tehnologii Disciplina: Comunicare în limba română -CLR Matematică și explorarea mediului- MEM Dezvoltare personală- DP Arte vizuale și abilități practice - AVAP Subiectul lecţiei: CLR: Iarna după Mihail Sadoveanu MEM: Înmulțirea numerelor naturale când unul din factori este 3 DP: Emoțiile. Îmi stăpânesc emoțiile AVAP: 1. Farmecul iernii carte 2. Bucuriile iernii- machetă Tipul lecţiei: CLR: Lecţie de comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe MEM: Lecţie de consolidare DP: Lecţie de recapitulare şi consolidare AVAP: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi Unitatea tematică: Farmecul iernii Forma de realizare: activitate integrată Domenii integrate: Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Arte vizuale şi abilităţi practice Competențe generale și specifice CLR: Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICĂ Data: 16.01.2019

Clasa a II-a B, Step by Step

Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca

PIP: Bob Crina Florina

Aria:

Limbă și comunicare

Matematică și științe ale naturii

Consiliere și orientare

Arte și tehnologii

Disciplina:

• Comunicare în limba română -CLR

• Matematică și explorarea mediului- MEM

• Dezvoltare personală- DP

• Arte vizuale și abilități practice - AVAP

Subiectul lecţiei:

CLR: Iarna – după Mihail Sadoveanu

MEM: Înmulțirea numerelor naturale când unul din factori este 3

DP: Emoțiile. Îmi stăpânesc emoțiile

AVAP: 1. Farmecul iernii – carte 2. Bucuriile iernii- machetă

Tipul lecţiei:

CLR: Lecţie de comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe

MEM: Lecţie de consolidare

DP: Lecţie de recapitulare şi consolidare

AVAP: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi

Unitatea tematică: Farmecul iernii

Forma de realizare: activitate integrată

Domenii integrate:

Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română,

Dezvoltare personală, Arte vizuale şi abilităţi practice

Competențe generale și specifice

CLR:

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Competențe specifice:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut

4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază

4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale

MEM:

Competențe generale:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare

3. Identificarea unor fenomene/ relaţii/ regularităţi/ structuri din mediul apropiat

4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică

5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

Competențe specifice:

1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, produs,

factorii unui produs, , <, >, =, +, -, ·) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele

sau regularităţi din mediul apropiat

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural și social;

4.1. Descrierea unui plan de lucru folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări prin desene şi

operatorii logici „ şi”, „sau”, „nu”

5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a·b=x; în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini

sau reprezentări schematice

DP:

Competențe generale:

2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi

Competențe specifice:

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

AVAP:

Competențe generale:

1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

Competențe specifice:

1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic

2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici

accesibile

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente

de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Organizarea activităţii: activitate frontală, activitate la centre (muncă individuală, în echipă)

Strategia didactică:

➢ Sistemul metodologic:

conversaţia, explicaţia, observaţia, lectura, exerciţiul, proiectul, jocul, cântece , munca independentă,

munca în echipă,

➢ Mijloace de învăţământ:

mesajul zilei, fişe de lucru, foi, carton color, lipici, foarfeci, decor, tablă cu magneţi, coli A3, laptop,

coli de desen A4, imagini diferite, zar,

Resurse interne:

a. CUNOŞTINŢE:

- iarna (familiarizarea cu textul).

- Identificarea emoțiilor transmise de textul studiat.

- Folosirea cuvintelor noi în propoziţii.

- Înmulțirea numerelor naturale când unul din factori este 3- consolidare.

b. CAPACITĂŢI INSTRUMENTALE:

- capacităţi intelectuale: îmbunătăţirea memoriei, rezolvarea fişelor, concentrarea atenţiei,

dezvoltarea imaginației; exersarea actului citirii; aflarea unei sume de termeni egali prin rezolvarea

unor probleme practice; efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-100 , prin adunări repetate sau

utilizând proprietăţi ale înmulţirii; identificarea algoritmului de rezolvare a unor exerciţii;

identificarea semnificaţiei datelor unei probleme;

- capacităţi comunicative: formularea unor întrebări şi răspunsuri orale la întrebări legate de tema şi

mesajul textului audiat, identificarea personajelor dintr-un text audiat, precizarea locului şi timpului

acţiunii prezentate, identificarea enunţurilor adevărate/ false referitoare la text, exprimare verbală

corectă; formularea de răspunsuri la întrebări referitoare la textul audiat („Cine?, Ce?, Cu cine?,

Cum?, Unde?, De ce?, Din ce cauză?, Cu ce scop?” etc.) , construirea unor enunţuri pe baza unui set

de cuvinte date şi/ sau a unui şir de imagini, participarea la discuţii în perechi/ în grup pe teme de

interes; verbalizarea modului de rezolvare a unor exerciţii și probleme

- capacităţi de învăţare: ascultarea celui care vorbeşte, efectuarea de înmulțiri; descoperirea şi

respectarea algoritmului de rezolvare pe fişe; identificarea cuvintelor care sugerează operaţii

aritmetice (înmulțit cu, mărit de... ori, de ... ori mai mare/ mult, dublu, întreit etc); rezolvarea de

probleme folosind obiecte concrete, desene sau reprezentări simbolice

- capacităţi de punere în practică a cunoştinţelor dobândite: folosirea convenţiilor limbajului scris

(scrierea cu majusculă/ cu alineat, utilizarea corectă a semnelor de punctuaţie), exprimarea prin

mimare a diferitelor emoţii şi reacţii, interpretarea emoţiilor şi reacţiilor celorlalţi, realizarea unor

lucrări de tip proiect, cu sprijin din partea cadrului didactic, realizarea portretelor anotimpurilor în

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

cuvinte, formă şi culoare, utilizarea diferitelor materiale (hârtie albă/colorată) pentru realizarea unor

lucrări având ca temă iarna; realizare de machete simple

c. ATITUDINI ŞI VALORI:

- cultivarea atitudinii pozitive faţă de învăţare;

- atitudine corectă faţă de dascăli, faţă de colegi şi faţă de alte persoane din jurul lor;

- capacitatea de evaluare şi autoevaluare obiectivă, dezvoltare personală continuă;

- Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;

Resurse temporale: 30 minute + 15minute activităţi în completare

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri

verbale, analiza produselor activității.

Bibliografie:

– Ministerul Educației Naţionale – Programa școlară pentru Clasa a II-a, 2013

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Întâlnirea de dimineaţă

Data : 16 ianuarie 2019

Clasa : a II-a B - Step by Step

Scopul: Formarea capacităţii de exprimare orală şi de relaţionare în cadrul grupului

Obiective:

O1- Să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile şi succesiunea zilelor

O2 - Să identifice emoțiile și modalități de stăpânire a emoțiilor negative

O3- Să desprindă informaţii de detaliu din mesaj și textul lecturat

O4- Să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date

O5- Să participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj

O6- Să manifeste iniţiativă, interes şi o atitudine degajată în comunicarea cu

persoanele cunoscute ( colegi, învăţătoare)

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, jocul, cântece

Mijloace de învăţământ: mesajul zilei, agenda zilei, calendar, planşe, ppt, videoclip,

Mod de organizare: activitate frontală, activitate în echipe

Noutăţi

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Mesajul zilei Bună dimineața, copii înfrigurați!

1. Prin zăpadă am venit

Și ..... mă simt!

Ce emoție îți transmite anotimpul iarna?

2. Gândurile rele vreau să le risipesc,

Emoțiile să le controlez

Și să -nvăț să mă calmez.

Cum îmi controlez emoțiile negative?

3. Caută și descoperă cuvinte.

4. Citește fragmentul și descoperă imaginea potrivită. Atașează fiecărei imagini 3 emoții.

BUCURIA

5. În text sunt: fragmente

dialoguri

nume de copii

6. Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. Pe costișă se bucurau de săniuș de 3 ori mai

mulți băieți. Câți băieți se dau acum cu sania?

V C I N C A N T A R E U M

I K A M U Z A M E N T R O

H L R E L A X A R E Z I L

K E N T U Z I A S M N A J

I B A D M I R A R E P R A

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Agenda zilei

8 - 850 Întâlnirea de dimineaţă

9 -1130 Activităţi la centre:

• CLR – Iarna după Mihail Sadoveanu

Exerciţii aplicative pe text

• MEM –

Înmulțirea numerelor naturale când unul dintre factori este 3

• DP – Emoții – Îmi stăpânesc emoțiile

• AVAP – Iarna- colaj; machetă

1130 – 1230 Evaluare parțială

1230-13 Pauza de prânz și de relaxare

1310-1340 Intervenţii individualizate

1340-15 Proiectul Iarna

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

CONŢINUTUL

INSTRUIRII

OBIECTIVE

OPERAȚIONALE

CONCEPEREA, ORGANIZAREA ŞI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

METODE ŞI

PROCEDEE

FEED-BACK

(EVALUARE)

Momentul noutăţilor

Să împărtăşească colegilor

noutăţile pe care le au.

Să formuleze clar şi corect

enunţuri verbale potrivite

unor situaţii date

Noutăţi :

Elevii înscrişi îşi vor expune noutăţile şi vor răspunde la

eventualele întrebări adresate de colegi.

Cântec: Fulgi de nea

Conversaţia

Cântec

Aprecieri

verbale

Completarea

calendarului

Să intuiască data.

Să marcheze data şi vremea

pe calendar.

Calendarul zilei:

Ghidaţi de învăţătoare, elevii completează calendarul

lunii ianuarie cu data corespunzătoare şi starea vremii;

Conversaţia

Aprecieri

verbale

Prezentarea

agendei zilei

Să se familiarizeze cu

agenda zilei.

Agenda zilei :

Învăţătorul prezintă elevilor agenda zilei.

Agenda zilei

8-9: Întâlnirea de dimineaţă

9-1130: Activităţi la centre (CLR, MEM, AVAP)

1130-1230 : Evaluare

1230-13: Pauza de masă şi de recreere

1310-1340: Jocuri în aer liber

1340-15: Proiectul Iarna

Conversaţia

Aprecieri

verbale

Mesajul zilei:

Captarea atenției

Să identifice emoții și

sentimente transmise de

anotimpul iarna

Să indice soluții pentru

stăpânirea emoțiilor

negative

Mesajul zilei:

Mesajul zilei debutează cu un videoclip.

Cu ajutorul videoproiectorului se realizează captarea

atenţiei printr-un filmuleţ ce prezintă nişte copii care se

dau pe derdeluş, iar elevii trebuie să deducă despre ce va

fi lecţia de azi.

Copiii trebuie să descopere sarcina ascunsă în plicuri, să

citească cerința și să o rezolve.

Conversaţia

Vizionarea

videoclipului

Aprecieri

verbale

ACTIVITATEA DIDACTICĂ

Întâlnirea de dimineaţă

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Anunţarea temei și a

obiectivelor lecţiei:

Să participe activ la discuții

Să specifice lunile de iarnă,

semnele anotimpului iarna

Să identifice sărbători și

tradiții specifice

anotimpului iarna

Să răspundă corect, în

propoziţie întrebărilor date.

Să descopere cuvintele

ascunse în careul magic

Să realizeze deducții pe

baza discuțiilor avute

Sarcina 1:

Prin zăpadă am venit

Și ..... mă simt!

Ce emoție îți transmite anotimpul iarna?

Sarcina 2

Gândurile rele vreau să le risipesc,

Emoțiile să le controlez

Și să -nvăț să mă calmez.

Cum îmi controlez emoțiile negative?

Sarcina 3 :

Urmăriți cu atenție prezentarea și participați la discuții

Introducerea efectivă în activitate se va realiza

printr-un ppt „ Farmecul iernii” pe marginea căruia se

vor adresa întrebări, ce se vor regăsi și în sarcinile de la

centrul de Scriere, legate de semnele anotimpului iarna,

forma fulgilor de zăpadă, sărbători și tradiții, sporturi

specifice anotimpului, opere literare în care se regăsește

iarna, precum și bucuriile copiilor.

Sarcina 4

Caută și descoperă cuvinte.

V C I N C A N T A R E U M

I K A M U Z A M E N T R O

H L R E L A X A R E Z I L

K E N T U Z I A S M N A J

I B A D M I R A R E P R A

Anunţarea obiectivelor lecţiei:

Pornind de la comunicarea realizată și jocul de căutare a

cuvintelor, elevii deduc că la CLR vor studia un text

despre iarnă.

Astăzi vom discuta despre anotimpul în care ne aflăm,

adică iarna, aşa cum este descris în operele literare ce le

vom studia în unitatea de învăţare cu titlul Farmecul

iernii. Vom identifica caracteristicile iernii, vom exersa

actul citirii și vom descoperi emoții transmise de textul

Conversația

ppt

Explicația

Conversația

Jocul

Conversația

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Dirijarea învățării

Obținerea performaței

Să descrie imaginea atașată

textului

Să precizeze titlul și autorul

textului

Să utilizeze în enunțuri

cuvintele noi

Să citească corect, coerent ,

cursiv și expresiv un text

lecturat, vom alcătui propoziţii diverse pe această temă,

vom realiza un proiect și o machetă, ne vom juca cu

înmulțirile învățate.

Se discută decorul:

Am încercat să aduc în clasa noastră câteva elemente

ilustrative pentru această povestire. ( vor fi aduse o sanie,

o căciulă, mănuși, fular, geacă, schiuri, patine, o cască,

colac de apă)

Haideți să vedem despre ce va fi vorba în textul de azi.

Deschideți manualul de CLR la pag 60

Se intuiește imaginea din manual:

Ce observați în imagine?

Ce fac copiii? Cum sunt îmbrăcați?

Haideți să citim textul.

Descifrarea textului

Lectura- model ( realizată de învaţător )

Care este titlul lecţiei ? Cine este autorul ?

Cum este aşezat titlul în pagină ?

Ce obiecte prezente în decorul nostru nu se regăsesc în

textul citit?

Care sunt cuvintele noi întâlnite în text?

Elevii alcătuiesc enunțuri în care folosesc cuvintele noi.

Exersarea actului cititului

( procedee diferite de lectură)

o Lectura independentă a textului ( în gând )

Sarcina 5

Fiecare copil va citi câte două propoziții, fiind atent până

unde a citit cel dinaintea lui.

o Citire în lanţ

o Citire selectivă

• Citeşte propoziţia din care aflăm ce anotimp este!

• Citeşte propoziţia în care apare cuvântul,,chiuind”!

• Citeşte întrebarea din text !

• Citeşte propoziţia care exprimă un îndemn !

• Citește enunțul care exprimă bucuria băiatului!

Conversația

Lectura

textului

Exercițiul

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Să răspundă corect, în

propoziţie întrebărilor date.

Să aplice cunoştinţele

dobândite în diferite

exerciţii, precum și în viața

de zi cu zi

Să integreze cunoștințele

dobândite la alte discipline

Să descopere emoții

transmise de text

Dialogul dirijat, referitor la conţinutul textului.

Sarcina 6 :

Citește cu voce tare întrebarea primită și provoacă un

coleg să răspundă. Fii atent la indiciile date referitoare

la colegul provocat.

Joc :

Întrebările vor fi scrise pe bilețele pe care le vor extrage

dintr-o cutie. Vor adresa aceste întrebări colegilor după

indicațiile de pe bilet ( Provoacă să răspundă la această

întrebare copilul care are ochelari și e blond etc)

Ce anotimp e prezentat în text ?

Cum era iarna ? Cum era pârâul ?

Când are loc întâmplarea ?

Ce a primit băiatul ? De la cine a primit sania ?

Unde au mers copiii cu săniile ?

Cum îl cheamă pe băiat ?Dar pe fratele lui ?

Cine îl învață să cârmuiască sania ?

Ce sfat îi dă Vasile ?

Cum mergea săniuța ?

Ce simți Tudoriță când o porniră la vale?

De ce chiuiau băieții ?

Decodarea textului

Sarcina 7:

Cum te simți când citești ?

Se împart în 3 echipe:

Echipa verde: Citește primul fragment! Alege imaginea

potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții potrivite!

Echipa roșie: Citește al doilea fragment! Alege imaginea

potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții potrivite!

Echipa albastră: Citește al treilea fragment! Alege

imaginea potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții

potrivite!

Care e emoția pe care o transmite în final textul?

BUCURIA

Lectura

explicativă

Jocul didactic

Conversația

Explicația

Observația

Conversația

Explicația

Argumentare

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Să rezolve o problemă cu

două operații

Sarcina 8:

Spune câte sunt și vei descoperi ce înmulțiri vei face azi:

Observăm că în text sunt:

fragmente

dialoguri

nume de copii

La MEM vom consolida înmulțirea când unul dintre

factori este 3

Care sunt cuvintele magice ale înmulțirii cu 3?

Alege norișorii potriviți!

Exerciții orale de înmulțire cu 2 și cu 3.

Sarcina 9:

Rezolvă problema! Folosește jetoanele de pe tablă!

Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. Pe costișă se

bucurau de săniuș de 3 ori mai mulți băieți. Câți băieți se

dau acum cu sania?

Plan de rezolvare

Știu : Câți copii pleacă spre derdeluș? – 2 copii

Nu știu, dar pot afla:Câți băieți erau pe costișă?

Subliniază cuvintele magice ! Ce operație voi face?-„x”

Care e deci prima întrebare a problemei?

1. Câți băieți erau pe costișă? -2x3=6

Care e întrbarea problemei?

2. Câți băieți se dau acum pe derdeluș? 2+6=8

R: 8 copii

Se scrie în caiete data,titlul lecţiei şi autorul .

Observația

Exercițiul

Aprecieri

verbale

Împărţirea la centre

Să participe activ la

activităţile ce vizează noua

temă.

Să scrie corect, lizibil şi

îngrijit texte

Se prezintă si se explică sarcinile de lucru, precum şi

fişele. Se realizează împărţirea elevilor la centrele de

activitate. La schimbarea centrelor se va realiza o

evaluare parţială pentru a lămuri eventualele neclarităţi, a

reaminti sarcinile de lucru şi a asigura succesul final al

activităţii desfăşurate.

Copiii care vor termina un centru, inclusiv Pentru

campioni, vor trece la Centrul Surprizelor unde vor da cu

zarul și vor primi o sarcină distractivă .

Exerciţiul

Observaţia

curentă

Evaluare

continuă

Evaluare

parţială

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Evaluarea la Scaunul Autorului Învăţătorul va urmări :

CLR -LECTURĂ

Citirea corectă , coerentă, conştientă şi expresivă Corectitudinea exprimării orale

Obiective ➢ Să citească conștient și expresiv, cu intonația impusă de semnele de punctuație

➢ Să alcătuiască enunțuri cu cuvintele noi

➢ Să descopere mesajul textului lecturat

➢ Să indice tipul textului lecturat

Modalităţi de evaluare :

• Se citeşte câte două enunțuri cu voce tare. Se explică eventualele cuvinte necunoscute. Se argumentează de ce este un text literar narativ

CLR- SCRIERE :

Scrierea corectă şi lizibilă a cuvintelor şi propoziţiilor

Obiective ➢ Să scrie lizibil şi caligrafic enunţurile

➢ Să formuleze corect întrebări pe baza textului citit

➢ Să răspundă corect, în propoziție întrebărilor formulate

➢ Să realizeze un proiect pe un subiect dat

Modalităţi de evaluare :

• Se evidenţiază copiii care au scris foarte frumos şi caligrafic. Se apreciază lucrările realizate și se finalizează cartea Farmecul Iernii

MEM :

Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii

Rezolvarea corectă a exerciţiilor , rezolvarea corectă a problemei

Obiective : ➢ Să completeze înmulțirile cu 3, să reprezinte grafic înmulțirile,

➢ Să efectueze corect operaţiile corespunzătoare expresiilor de... ori mai mari / de ...ori mai multe, înmulțit cu..., mărește de ...ori, întreitul,

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Modalităţi de evaluare :

• Se evidenţiază copiii care au scris foarte frumos, caligrafic, corect

DP

Cunoaşterea şi identificarea emoțiilor pozitive și negative

Conoașterea și folosirea unor soluții pentru stăpânirea emoțiilor negative

Obiective : ➢ Să conștientizeze importanța stăpânirii emoțiilor negative

Modalităţi de evaluare :

• Se evidenţiază alegerile făcute

ARTE :

Modul de realizare al lucrărilor

Obiective ➢ Să respecte etapele de lucru

➢ Să asambleze părţile componente ale lucrării, folosind etapele de lucru

➢ Să folosească în mod economic resursele (timp, spaţiu, instrumente de lucru) pentru realizarea unei sarcini;

Modalităţi de evaluare :

• Se apreciază lucrările realizate

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Sarcini la centre

CENTRUL DE LECTURĂ

16.01.2019

Iarna

după Mihail Sadoveanu

1. Citește și transcrie pe caietul C1 trei lucruri despre

autor.( Anexa 1A)

2. Transcrie și completează, folosindu-te de jetoanele de pe

masă.

3. Vocabular și enunțuri

4. Descoperă bucuria băiatului

Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!

Nivelul campionilor! Dă cu zarul! Ai căștigat o fișă surpriză!

( Anexa 1B)

CENTRUL DE MATEMATICĂ

16.01.2019

Înmulțirea nr. naturale cu 3

1. Completează cu rezultatele potrivite: ( Anexa 5)

2. Se dau înmulțirile:

a) 2x5 c) 3x7

b) 3x4 d) 2x 8 Model:

Reprezintă pe caiet aceste operații prin colorarea pătrățelelor.

3. Lipește pe caiet căsuța. Deschide ferestrele căsuței și scrie

rezultatul corespunzător fiecărei înmulțiri. ( Anexa 6)

4. În caietul elevului rezolvă :

➢ de la pag. 56 ex. 1 de la Exersez

➢ de la pag. 57 ex. 2,3,4,5

➢ de la pag 57 problema 6 -pe caietul C1 cu plan de

rezolvare

Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!

Nivelul campionilor ( Anexa 7)

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

3. Cine?

4.Ce? 2. Unde?

5. De ce? 1. Când?

Iarna

CENTRUL DE SCRIERE

16.01.2019

Iarna

după Mihail Sadoveanu

Muncă în grup

1. Realizați în grup un proiect cu tema scrisă pe bilet.

( Anexa 4) – Cartea „Farmecul iernii”

Muncă individuală

2. Formulează cinci întrebări în

legătură cu textul citit.

( Anexa 3)

3. Răspunde în scris la fiecare

întrebare.

4. Rezolvă pe caiet jocul de la pag. 60 din manual

5. Transformă după model:

băieți -băieții

Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!

Nivelul campionilor! Dă cu zarul! Ai căștigat o fișă surpriză!

( Anexa 2)

CENTRUL DE ARTE

16.01.2019

Iarna

Alege o culoare. Citește și rezolvă problema de pe cartonaș.

Colorează și decupează ceea ce îți indică problema.

Macheta „Bucuriile iernii”

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

MACHETA CLASEI ( Anexa 8)

1. Pe o pârtie schiau 4 fete și de 3 ori mai mulți băieți. Câți copii schiau pe pârtie?

Rezolvare

Colorează atâția schiori câți spune problema.

Decupează-i, pune-i pe schiuri și lipește-i pe pârtie

2. La un concurs de patinaj au participat 5 băieți și de 3 ori mai multe fete. Câți copii au participat la concurs?

Rezolvare

Colorează atâția patinatori câți spune problema.

Decupează-i și lipește-i pe pârtie

3. Pe un derdeluș se dădeau cu sania 2 copii și de 3 ori mai mulți copii urcau costișa. Câți copii erau la derdeluș?

Rezolvare

Colorează atâția copii cu sănii câți spune problema.

Aranjează copiii la derdeluș după indiciile din problemă.

4. Lângă părtie erau 3 brazi mari și de 3 ori mai mulți brăduți. Câți brazi erau lângă pârtie?

Decupează brazii după indiciile din problemă

Rezolvare

Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina

Sarcinile copilului cu CES sunt diferențiate ( Anexa 9)

La sfârşitul muncii pe centre se realizează Evaluarea, momentul în care se fixează cunoştinţele nou dobândite, se

prezintă rezultatele muncii la cele patru centre şi se fac aprecieri.

Page 19: PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ · PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.01.2019 Clasa a II-a B, Step by Step Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca PIP: Bob Crina Florina