Proiect ,,Cum sa fiu sanatos?''
-
Upload
ioana-oanna -
Category
Documents
-
view
1.208 -
download
54
description
Transcript of Proiect ,,Cum sa fiu sanatos?''
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT,,CUM S FIU SNTOS?
Cei ce zic c nu au timp s fac exerciii pentru un corp mai sntos cu siguran mai trziu vor avea timp pentru boal
(Edward Stanley)EDUCATOARE: GRJDEANU IOANA
Grdinia Licurici str. I, Cluj-Napoca
GRUPA MARE (BOBOCEILOR)
DATA: 30.05.2013UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Licurici, Cluj-Napoca
EDUCATOARE: Grjdeanu Ioana
DATA: 30.05. 2013
GRUPA: Mare Boboceilor
TEMA ANUAL: CINE SUNT/ SUNTEM?
TEMA SPTMNII: Alimente sanatoase si miscare
TEMA ZILEI: Cum sa fiu sanatos?MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat (DOS+DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare i verificare de cunotine, priceperi i deprinderiFORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupeSCOPUL:
- Educarea n spiritul respectului fa de propria sntate, i cunoaterea factorilor de mediu care pot influena starea de sanatate;
- Meninerea sntii i prevenirea mbolnvirilor;- Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vadere fonetic, lexical i gramatical;- Consolidarea priceperii i deprinderii de a realiza modele cu semnele grafice cunoscute.ACTIVITATI DE INVATARE:
ADP: ntlnirea de diminea (Salutul, prezena, noutatea zilei, activitatea de grup);
ALA (Activiti liber-alese) Centre de interes:
Bibliotec: Nu uitai! (lectur dup imagini);
Art: Obiecte de igien personal (modelaj);Stiinte: ,,Microbi si bacterii (observare la microscop)Joc de mas: Alegei i grupai obiecte de uz personal.Tranziie - Joc muzical: Unu, doi
ADE (Activiti pe domenii experieniale):
DOS (Domeniul om i societate): Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc (convorbire)
DEC (Domeniul estetic i creativ): Prosopul i batista(desen decorativ)
Obiective operaionale:ALA BIBLIOTECA S lectureze imaginile din poezia Nu uitai! de S. Mihnea; S le aeze pe text n ordinea impus de textul poeziei;
S formeze propoziii i scurte fraze;
ARTA S modeleze obiecte igienice;
S foloseasc tehnicile de lucru cunoscute;
S participe la analiza i aprecierea lor;
JOC DE MASA S aleag i s grupeze obiectele de uz personal dup utilitatea lor;
S participe la constituirea piramidei ca o sintez a elementelor alese i grupate.STIINTE Sa observe la microscop microbi si bacterii
Sa constientizeze importanta igienei in prevenirea bolilor.DOMENIUL OM I SOCIETATE: s cunoasc i s respecte normele necesare integrrii n viaa social, precum i reguli de securitate personal; s identifice comportamente pozitive care conduc la pstrarea sntii;
s recunoasc comportamente negative care duc la degradarea sntii;
s respecte regulile de igien personal i un regim sntos de via n vederea pstrrii sntii fizice i psihice;
s alctuiasc propoziii i fraze scurte, corecte din punct de vedere gramatical; s-i reprime dorina de a efectua micri inutile in timpul activitii;
DOMENIUL ESTETIC I CREATIV: s observe culori, puncte, linii, forme n mediul nconjurtor; s compare linii: drepte, orizontale, verticale;
s dispun alternativ dou sau mai multe elemente decorative;
s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o bun coordonare oculo-motorie;
s modifice modelul dat, prin adugare sau restructurare;
s descrie lucrrile proprii sau ale celorlali copii, innd cont de aspectul lor.Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, piramida, turul galeriei, surpriza, problematizarea, joculMijloace didactice: ppua Murdrica (Curica), imagini, jocuri de mas, plastilin, planete, panouri, schia pentru piramid, prosoape, erveele, modelul educatoarei, foi de desen, carioci, microscop.Forme de organizare: frontal, grupal, individual
SCENARIUL ZILEII. ADP
Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea: 1.Salutul: copiii salut obiectele de uz personal de la centrul tematic evidenind caracteristicile acestora. Exemplu.,, Bun dimineaa ! drag periu tu m ajui s am dinii albi. 2.mprtirea cu ceilali: ,,De ce credei voi c v-am salutat aa? Ce obiecte de uz personal cunoatei? 3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebri. Vom face cateva exercitii de inviorare iar apoi copiii vor primi medalioane i la momentul potrivit vor fi ndrumai spre centrele pregtite pentru ei.4. Noutatea zilei: Astazi vom vorbi despre igiena, sanatate si cum putem sa ne ferim de microbi si de boli, iar apoi vom decora cu ajutorul creioanelor cerate, prosopul si batista care ne ajuta sa fim mereu curati.II. ALACopiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotec copiii vor lectura imaginile din poezia Nu uitai! de S. Mihnea, le vor aeza pe text n ordinea impus de textul poeziei si vor forma propoziii i scurte fraze; la Art copiii vor modela obiecte igienice; la Joc de masa vor alege i vor grupa obiectele de uz personal dup utilitatea lor, iar la Stiinte copiii vor observa la microscop microbi, bacterii.III. ADE: DOS: Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc (convorbire) DEC: Prosopul i batista(desen decorativ)DEMERSUL DIDACTICSecvenele
didacticeConinutul tiinificStrategii
didacticeEvaluarea
Momentul organizatoricCrearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii;Aerisirea slii de grup;
Aranjarea mobilierului pe trei centre de lucru;
Pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;
Introducerea copiilor n sala de grup.observaia
Captarea atenieiDiminea cnd am venit la grdini, am gsit pe scri o ppu czut jos plngnd. Am ridicat-o i am ntrebat-o ce-a pit. Ea mi-a povestit c i-a murdrit hainele, faa, prul este nengrijit i au prsit-o toi copiii. Nu tie cum s se ngrijeasc, ce obiecte s foloseasc pentru ngrijire. Eu am invitat-o la noi la grupa mare s-o ajut, s-o nvm noi cum s procedeze, cu ce i cum s-i ngrijeasc corpul. Suntei de acord?
Vom desfura mai multe activiti. Vom ncepe cu cele pe centre, dup preferinele voastre. Ascultai cu atenie apoi v alegei centrul preferat.PovestireaConversaia
Observarea sistematic
Anunarea temelorLa centrul Biblioteca: Vom lectura imagini din poezia Nu uitai de S. Mihnea;La centrul Joc de masa. Alegei i grupai obiecte de uz personal
Centrul Arta. Obiecte de igien personal (modelaj).Centrul Stiinte. ,,Observam la microscopNe gndim ce vrem s facem i apoi ne deplasm spre centre.
Tranziie: Bat din palme... (vezi Anexa) ExplicaiaExerciiul
Reactualiza-rea cunotinelorALA: La sectorul Biblioteca sunt 6 copii care vor lectura imaginile din poezia Nu uitai!. Vor verbaliza aciunile formnd propoziii dezvoltate i scurte fraze. Pe msur ce vor fi lecturate imaginile vor fi expuse pe panou.
La sectorul Joc de masa copiii vor alege i vor grupa obiecte de uz personal. Le vor grupa dup utilitate. Dup ce le grupeaz pe masa de lucru vom construi o piramid la panou:
1. La baza piramidei vor sta obiectele igienice pe care le folosim pentru igiena corporal: cad, burete, spun, prosop;
2. Pe rndul al-II-le obiectele pentru igiena dinilor: pasta de dini, periua i paharul;
3. Pe rndul al-III-lea obiectele pentru ngrijirea prului: amponul i pieptenele;
4. n vrful piramidei apa, care este cea mai important n igiena corporal.La sectorul Stiinte copiii copiii vor observa la microscop microbi, bacterii.La sectorul Arta copiii vor modela obiecte de igien personal: pieptene, periu de dini, spun, perie de pr, perie de unghii etc. n final vom organiza o expoziie cu lucrrile copiilor.
Tranziie: Unu, doi(joc cu text i cnt)(vezi Anexa) Observaia conversaia, exerciiulProblematizarea, piramida
Exerciiul, expunerea
exerciiulExaminarea practicEvaluarea oral
Fixarea i verificarea cunotinelorn continuare ppua Murdrica rmne musafirul nostru.Eu tiu c voi suntei voinici i sntoi pentru c avei grij de sntatea voastr. Acum a vrea s stm de vorb i s vorbim despre ce trebuie s facem s ne pstrm sntatea i cum s prevenim mbolnvirea organismului nostru.Tema convorbirii noastre este:
Singurel m ngrijesc
i de boli eu m feresc
Planul de ntrebri:
- Ce trebuie s facem pentru a ne feri de boli?
- Trebuie s ne ngrijim corpul, s mncm sntos i s facem mult, mult micare.
1. ngrijirea corpului
- Din ce este format corpul nostru?- Cum ne ngrijim capul?(faa, dinii, nasul, prul) Cu ce?- Cum ne ngrijim trunchiul?( facem baie sptmnal, splm minile ct mai des, picioarele n fiecare sear, ne tiem unghiile i la mini i la picioare...)
- De ce s tiem unghiile?
- Ce sunt microbii? Cum arata microbii?- De ce s ne splm pe tot corpul?
Sinteza parial: De reinut! Reguli igienice:
Spal-i dinii dup fiecare mas! Spal-te pe mini nainte de mas i ori de cte ori este nevoie!
Spal-i sptmnal tot corpul!
2. Alimentaia sntoas
Ca s se dezvolte, corpul nostru trebuie bine hrnit. S mncm de toate dar mai ales: multe fructe i legume proaspete i mai puine dulciuri. De ce?
- Ce trebuie s facem cu fructele i legumele nainte de ale consuma?
- S consumm mult lapte i produse lactate. De ce? (Conin calciu care ne ntrete dinii, oasele, muchii, devenim mai puternici)
De reinut! Reguli:
Mnnc ct mai multe fructe i legume!
Spal fructele nainte de a le mnca!
Mestec bine hrana!
3. Mult, mult micare!
Pentru a ne pstra sntatea trebuie s facem mult, mult micare: s alergm, s srim ca iepuraii, s facem gimnastic, s mergem cu bicicleta, cu rolele, s ne jucm, s practicm un sport preferat etc.Sinteza general: Jocul Adevrat sau fals(Propoziii false sau adevrate):
Mrul este otrvitor.(fals)mi spl dinii cu spun.(fals)
mi corpul cu spun i cu burete(adevrat)
Doctorul este dumanul copiilor(fals)
Mama i spal prul cu ampon.
Medicul te consult cu siringa.
Fructele i legumele conin multe vitamine.
n final 5-6 copii vor recita cte o strof din poezia Nu uitai!(vezi Aneza).
Ppua le mulumete copiilor i pleac s pun n aplicare ce a nvat. (Se spal i i pune haine curate)
Concluzii:
i-am prezentat ca la carte
Mici reguli de sntate
De vei fi atent la toate
Vei avea de multe parte.
Sntos, mare-o s creti
Pe prini s-i mulumeti
Tranziie: (Spre activitatea de desen)
Cu creioane...(vezi Anexa)PovestireaConversaia, exerciiul
Jocul, exerciiul
Verificarea oral,
Aprecieri stimulative
Evaluare individual
Evaluarea individual, aprecieri stimulative
Obinerea performaneiNe vom aeza la mese i vom decora Prosopul i batista, obiecte foarte necesare pentru igiena personal.Se distribuie instrumentele de lucru;
Se prezint modelul educatoarei;
Se analizeaz;
Se antreneaz minile prin jocul Cinci pitici
Urmeaz decorarea obiectelor dup modelul prezentat sau modele create individual. Spor la lucru!Vom organiza o expoziie cu lucrri pe care o vom vizita.Observaia
Expunerea
exerciiul
Analiza produselor activitii
Evaluarea performane-lorAprecierea lucrrilor: formularea de enunuri argumentative pentru aprecierile fcute (mi place lucrarea colegului...)ncheiem cu cntecul Dis-de-diminea (vezi Anexa)Revine ppua Curica, de data aceasta, i-i servete pe copii cu mere, pentru rezultatele bune la activiti. ObservaiaConversaia
Explicaia,
Turul galerieiFormuleaz enunuri corecte, argumentate logic;
Evaluare global i individual.
ANEXSalutul: Bun dimineaa, copii sntoi
n fiecare diminea
S-avem gndul bun pe fa.
De la soare, de la plante
Avem numai sntate.
Sntoi noi vrem s fim
Iubire s druim.
i-atunci oriice copil
n fiecare diminea
Are gndul bun pe fa.Tranziie spre centrele de interes:
,, Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvartim , ne rasucim
Si spre centre noi pornim.Joc tranziie: Unu,doi
I.Unu, doi, unu,doi,
Vino s te prinzi cu noi
Vino-ncoa, nu mai sta
Hai i joac uite-aa!Refren:
Cine intr-n joc cu noi
E de vineri pn joi
Cuminel i sntos
Bate tare jos!
II.Stai mai drept, scoate piept
C doar eti copil detept
Un, doi, trei, mrunei,
Dar la joac se fac zmei.
Refren:.............................
III. La, la, la, la, la, la,
La, la, la, la, la, la......Refren..............................Nu uitati! de S. Mihnea
Zilnic cu o periuta,
Dintii curata-i usor, Ca de n-o faci, ei se strica
Si te dor.
Mainile de-ti sunt murdare
Cand mananci, te-mbolnavesti,
Spala-te ades pe ele
Si-o sa-mi multumesti.
Fructe si legume multe
Sa mananci, iti folosesc,
Caci sunt bune, sunt gustoase
Si hranesc.
Ce voios esti cand faci baie
Si curat esti, ca un crin,
Fa in orice saptamana,
Una... cel putin!
Fa gimnastica si jocuri
Si alearga cat esti mic,
De voieti
S cresti mare i voinic.
Larg s i deschizi fereastra
Seara cnd e s te culci,
Aerul curat i face
Visurile dulci!Tranziia spre activitatea de Educaie plastic Desen
Cu creioane ne jucm
i frumos noi desenm
Lucruri multe, minunate
Lucrri frumos realizate.
Dis-de-diminea (cntec)
Dis-de-diminea
Eu m spl pe fa
Apoi ud prosopul
i frec bine corpul.
Cur ct se poate,
Degetele toate
Folosind spunul
Nu scap nici unul.
Dinii, ca s fie
Sntoi, se tie,
Dau cu periua
i cltesc guria.
Ascultai, voi bine!
S facei ca mine
Cci acestea toate
i dau sntate..PAGE - 2 -