Proiect a 6a Folclor

7
PROIECT DIDACTIC Şcoala : Clasa :a VI-a Nivelul clasei - bun Data : Disciplina :Educaţie muzicală Profesor :Dobre Oana Subiectul lecţiei :Muzica populară rom ânească- Folclorul copiilor Capitolul :Genuri de muzică TIPUL :însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE : - a recunoaste si a învăţa cantecele noi precum si problemele teoretice. - de a verifica lectia anterioara. PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport): Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice - notele muzicale învăţate - cântare corecta în grup - valori de note studiate - cântarea individuală - măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte - alteraţii şi tonalităţi învăţate -sa aiba o poziţie corectă în cântat - noţiunea de gen si miniatura -sa asculte în linişte audiţia muz.

description

folclorul - proiect didactic

Transcript of Proiect a 6a Folclor

PROIECT DIDACTIC

Şcoala  :Clasa :a VI-a Nivelul clasei - bunData  : Disciplina :Educaţie muzicalăProfesor  :Dobre OanaSubiectul lecţiei :Muzica populară rom ânească- Folclorul copiilor Capitolul :Genuri de muzicăTIPUL  :însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE :- a recunoaste si a învăţa cantecele noi precum si problemele teoretice.- de a verifica lectia anterioara.

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice- notele muzicale învăţate - cântare corecta în grup- valori de note studiate - cântarea individuală- măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte- alteraţii şi tonalităţi învăţate -sa aiba o poziţie corectă în cântat - noţiunea de gen si miniatura -sa asculte în linişte audiţia muz. -sa comenteze pe baza analizei muz.

Competente :

a). Competente specifice Probe corespunzătoare  - sa cunoasca anumite trăsături ale - cântare pe note şi pe cuvinte muzicii populare româneşti - să identifice şi să arate caracteristicile - să identifice melodii din folclorul copiilor muzicii populare româneşti

b). Competente specifice Probe corespunzătoare : - sa-şi însuşească notiunea de Folclor al copiilor - scrierea în caiete - să identifice genul învăţat - să analizeze muzica populară

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea didactică, exerciţiul, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului cu manualul( si alte materiale)

2. Forme de organizare: cu clasa.3. Resurse, material didactic:manualul clasei a-VI-a,retroproiector, PC portabil,

flip-chart, fişe de consolidare, materiale pentru constructia unor pseudo-instrumente, creta, tabla,

4. Îndrumar metodologic si Metodica predarii ed. muz.in gimnaziu si liceu5. Cântecele din manualul de educaţie muzicală:

-”Auraş, păcuraş”, Numărătoare”, “Ala, bala”, „La moară”, „Cărăbuşe, cărăbuş”

- auditia muzicala:”Cât e Siriul de mare”-Benone Sinulescu B

SECVENŢELEACTIVITĂŢIIDIDACTICE

ACTIVITATEAPROFESORULUI

ACTIVITATEAELEVULUI

BUGE-TULDE

TIMP

I.PREGĂTIREA CLASEI

1. Moment organizatoric

2. Pregătirea muzicală- exerciţii de cultură vocală

- creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei de educaţie muzicală- organizează colectivul de elevi- pregăteşte materialul didactic

- pune absente- intonează cu elevii

arpegiul şi tonica gamei Do

- Intonează exerciţii de emisie, respiraţie, omogenizare pe sunetele gamei Do Major

- se pregăteşte pentru oră asigurând:

-disciplina-pregătirea caietelor şi a manualelor

-intonează exerciţii de cultură vocală

-intoneaza cu profesorul,exercitii de emisie,respiratie,etc.

2’

3’

2

II.REACTUALI-ZAREA CUNOŞTINŢELOR ŞI DEPRINDERI-LOR MUZICALE NECESARE NOII ACTIVITĂŢI

-verifica lectia precedenta-pune cateva intrebari legate de problema teoretica anume :Cum se clasifica vocile umane?

Ce tipuri de formatii corale se pot forma din punct de vedere vocal?Dati exemple de coruri celebre din România.

Desenează pe o foaie de flip-chart mai multe flori şi cere elevilor sa noteze pe fiecare petală vocile umane care aparţin diferitelor formaţii indicate.

Intonează cântecul « Cucul » şi conduce clasa în interpretarea lui

-se pregatesc pentru ascultare si verificare.-răspund la întrebări :

Vocile se clasifică după timbru şi ambitus în : voci feminine şi de copii (sopran, mezzosopran şi alto), voci bărbăteşti (tenor, bariton, bas)Coruri de copii, de femei, de bărbaţi şi mixte

Bimbam, Allegretto, Madrigal, Gaudeamus, Lyra, etc.Scriu în forma desenată pe flip-chart cuvintele cerute

Interpretează în grup cântecul « Cucul»

7’

III.PREGĂTIREA FONDULUI APERCEPTIV

IV.PREZENTAREA MATERIALULUI NOU

Prezintă un material video despre muzica populară şi interpretează un cântec popular-va scrie titlul lectiei pe tabla : MUZICA POPULARĂ ROMÂNEASCĂFolclorul reprezintă creaţia spirituală a unui popor care trăieşte într-un spaţiu delimitat geografic şi vorbeşte aceeaşi limbă.- Etimologia : din lb.

engleză

- urmăresc materialul prezentat şi cântă piesa propusă

- copiii notează în caiete

- copiii ascultă şi notează

15’

3

folk = popor, lore=înţelepciune-Creaţia materială face obiectul etnografiei. -Folclorul este colectiv, oral, anonim şi sincreticFolclorul se împarte în : ocazional şi neocazional(după criteriu social)In folclorul ocazional întâlnim : obiceiurile de iarnă (colinde, cântece de stea, Capra, Ursul, Pluguşorul, Sorcova, etc.), obiceiurile de primăvară-vară (Paparuda, Caloianul, Drăgaica), cântecul de nuntă şi cântecul de înmormântare.In folclorul neocazional întâlnim : folclorul copiilor, cântecul propriu-zis, cântecul de joc şi melodiile instrumentale de joc, doina şi balada.

-asculta şi notează

V.APLICAŢIE PENTRU MATERIALUL NOU

VI. FIXAREA LECTIEI

VII. MOMENT DE ÎNCHEIERE

-analizează şi interpretează exemplele din manual şi altele din repertoriul copiilor- împarte elevilor, grupaţi în echipe, fişe cu rime, pentru a compune cântecele pentru copii- adreseaza întrebări din lecţia nouă

-evaluează contribuţia elevilor la lecţie, notează în catalog -strânge materialele folosite la lecţie

-interpretează diverse cântece din folclorul copiilor

- compun, cu ajutorul rimelor propuse, un cântecel pentru copii

-raspund corect la intrebarile puse.

-ascultă evaluarea profesorului

-strâng materialele folosite

15’

5’

3’

4