Proiect 26 Nov

5
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 26 noiembrie 2013 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. Nr. 28 Sibiu PROPUNĂTOR: Joarză Mihaela Anca NIVEL I+II - grupa combinată TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” PROIECT: „România –i ţara mea şi eu mă mândresc cu ea!” TEMA ACTIVITĂŢII: „La mulţi ani, România!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (DLC+DOS) TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi DOMENII EXPERIENŢIALE: - Domeniul Limbă şi comunicare - Domeniul Om şi societate MIJLOACE DE REALIZARE: - joc didactic - activitate practică OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- Să denumească în mod corect elementele prezentate (valori româneşti); O2- Să alcătuiască minim două propoziţii corecte din punct de vedere gramatical folosind cuvintele date; O3- Să despartă corect cuvintele: „daci”, „romani”, „domnitori”, „ţărani”, „meşteşuguri”, „mânăstiri”, „nai”, „munte”, „mare”, „deltă”, „Bucureşti”, „paradă”, „steag”, „ţară”, „stemă” O4- Să lucreze îngrijit folosind tehnicile învăţate (decupare, lipire), pentru a realiza o hartă a României. REGULI DE JOC: Copii vor fi împărţiţi în 2 echipe – marea şi muntele. Copii trebuie să potrivească bucăţile de puzzle şi să formeze harta României. Cuvintele folosite: „Cu drapelul fermecat/ voi numi grupa pe-dat’“. La primirea stickerului, echipa respectivă va delega trei reprezentanţi. Realizarea corectă a sarcinilor de joc va fi însoţită de aplauze şi de recompense. Dacă un copil nu poate realiza corect sarcina de joc, poate fi ajutat de un membru al grupului. SARCINI DIDACTICE: Un copil din cei aleşi va alege un sticker şi-l va denumi. Al doilea va despărţi cuvântul în silabe şi va arăta la panoul cu cifre câte silabe are cuvântul. Al treilea copil va formula propoziţii cu acel cuvânt. ELEMENTE DE JOC: Întrecere, surpriză, mişcare, aplauze, recompense STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee didactice: Explicaţia, demonstraţia, jocul, exerciţiul, conversaţia, TURUL GALERIEI

description

proiect didactic lectie deschisa cu tematica zilei de 1 decembrie

Transcript of Proiect 26 Nov

Page 1: Proiect 26 Nov

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 26 noiembrie 2013UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. Nr. 28 SibiuPROPUNĂTOR: Joarză Mihaela AncaNIVEL I+II - grupa combinatăTEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”PROIECT: „România –i ţara mea şi eu mă mândresc cu ea!”TEMA ACTIVITĂŢII: „La mulţi ani, România!”FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (DLC+DOS)TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderiDOMENII EXPERIENŢIALE: - Domeniul Limbă şi comunicare - Domeniul Om şi societateMIJLOACE DE REALIZARE: - joc didactic - activitate practicăOBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- Să denumească în mod corect elementele prezentate (valori româneşti); O2- Să alcătuiască minim două propoziţii corecte din punct de vedere gramatical folosind cuvintele date; O3- Să despartă corect cuvintele: „daci”, „romani”, „domnitori”, „ţărani”, „meşteşuguri”, „mânăstiri”, „nai”, „munte”, „mare”, „deltă”, „Bucureşti”, „paradă”, „steag”, „ţară”, „stemă” O4- Să lucreze îngrijit folosind tehnicile învăţate (decupare, lipire), pentru a realiza o hartă a României.REGULI DE JOC: Copii vor fi împărţiţi în 2 echipe – marea şi muntele. Copii trebuie să potrivească bucăţile de puzzle şi să formeze harta României. Cuvintele folosite: „Cu drapelul fermecat/ voi numi grupa pe-dat’“. La primirea stickerului, echipa respectivă va delega trei reprezentanţi. Realizarea corectă a sarcinilor de joc va fi însoţită de aplauze şi de recompense. Dacă un copil nu poate realiza corect sarcina de joc, poate fi ajutat de un membru al grupului.SARCINI DIDACTICE: Un copil din cei aleşi va alege un sticker şi-l va denumi. Al doilea va despărţi cuvântul în silabe şi va arăta la panoul cu cifre câte silabe are cuvântul. Al treilea copil va formula propoziţii cu acel cuvânt.ELEMENTE DE JOC:Întrecere, surpriză, mişcare, aplauze, recompenseSTRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee didactice: Explicaţia, demonstraţia, jocul, exerciţiul, conversaţia, TURUL GALERIEIMijloace şi material didactic: laptop, fişe de lucru, lipici, foarfeci, imagini de decupat cu valori româneşti, harta României-contur, cartoane colorate pentru puzzle RomâniaForma de organizare: frontal, individual şi pe grupuriMATERIAL BIBLIOGRAFIC:-„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,Editura Publishing House, Bucureşti, 2009;-„Metode interactive de grup -ghid metodic- 60 metode şi 200 aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar”, Breben S., Editura Arves, 2002;

Page 2: Proiect 26 Nov

DEMERS DIDACTICNr.Crt.

Evenimente didactice

Obiective operaţionale

Conţinutul esenţializat Strategii didactice

Metode de evaluare

1. Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.Aşez mesele şi scaunele pe trei grupe.Pregătesc materialul didactic .Aşez copiii iniţial în semicerc, aşezaţi pe pernuţe.

2. Captarea atenţiei

După ce obţin momentul de linişte, introduc elementul surpriză- o cutie şi un bileţel de la un expeditor necunoscut.Bileţelul este adresat fiecărui copil de la grupă şi conţine următoarele versuri: ,, De-mi arăţi că mândru eşti, Că român tu te numeşti Şi ştii multe lucruri despre România de poveste, Un cadou de vei primi Bucuros acum să fii.”

Element surpriză, bileţel, frontal

Oral

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Copii, astăzi vom desfăşura împreună o activitate numită ,,Sunt mândru că sunt român!”, în care vom redescoperi valori româneşti, vom despărţi cuvinte în silabe, vom realiza o hartă plină de culoare a României, pe scurt vom demonstra că suntem mândri că suntem români. Dacă vom reuşi să demonstrăm acest lucru, vom primi daruri din cutia primită la grupă.

frontal Oral

4. Reactualizarea cunoştinţelor copiilor

01 Se va r ealiza prin intermediul unor ghicitori prezentate în Power Point. Ghicitorile se referă la denumirea ţării, a capitalei, a însemnelor naţionale (steag, stemă) şi la denumirea unor obiecte populare.

Joc-exerciţiu;ghicitorile;frontal

Oral

5. Dirijarea învăţării

O1,O2,O3

Împart copiii în trei grupe: Grupa roşie, grupa galbenă, grupa albastră. Voi spune următoarele versuri: „Cu drapelul fermecat/ voi numi grupa-ndat’ “. La primirea stickerului, echipa respectivă va delega trei reprezentanţi. Un copil din cei aleşi va alege un sticker şi-l va denumi. Al doilea va încerca să ghicească sunetul cu care începe cuvântul şi va merge la panoul cu litere pentru a indica litera corespunzătoare. Al treilea copil va despărţi cuvântul în silabe şi va indica la panoul de cifre câte silabe are cuvântul. Realizarea corectă a sarcinilor de joc va fi însoţită de aplauze şi de recompense. Dacă un copil nu poate realiza corect sarcina de joc, poate fi ajutat de un membru al grupului..Se explică şi se execută jocul demostrativ împreună cu copiii, apoi jocul de probă.

Pe grupe, stickere cu valori naţionale, panou cu punctaje pe grupe

Explicaţia,Demonstraţia

practic

6. Obţinerea performanţei şi asigurarea transferului de

O1, O2, O3, O4

Secvenţa 1 - Executarea propriu-zisă a jocului.Se execută jocul pe cele trei grupe. Grupa care va da cele mai multe răspunsuri corecte şi implicit va avea cele mai multe recompense, va fi declarată câştigătoarea primei runde a întrecerii.

conversaţia, jocul, execiţiul pe grupe,explicaţia,

practic

Page 3: Proiect 26 Nov

cunoştinţe Complicarea jocului: Voi stabili noi reguli de joc şi noi sarcini.La ridicarea steguleţului tricolor, fiecare grupă va lucra împreună la rezolvarea unei fişe colective de evaluare. Fiecare membru al grupului va trebui să participe la rezolvarea fişei de evaluare.Secvenţa 2Se realizează printr-o activitate practică.,,Am primit şi o hartă a României pe care trebuie să o asamblăm prima dată din 6 piese de puzzle. Apoi o vom completa cu însemnele pe care le-am găsit împreună mai devreme.”După intuirea materialului pe grupe, analiza şi demonstrarea modului de lucru şi încălzirea muşchilor mici ai mâinii, se trece la efectuarea lucrărilor de către copii pe grupe.Fiecare grupă îşi va potrivi apoi va lipi bucăţile.La final copiii vor lipi îngrijit pe harta României elementele descoperite la activitatea anterioară. Copiii care vor întâmpina dificultăţi vor fi ajutaţi de membrii ai grupului din care fac parte sau de educatoare.

fişe de lucruobservaţia, exerciţiul individual,exerciţiul pe grupeimagini cu valori româneşti, harta României-contur, bucăţi puzzle, foarfeci, lipici

7. Asigurarea conexiunii inverse şi a evaluării

Secvenţa 1Se analizează fişele de evaluare ale celor trei grupe. Se apreciază rezultatele şi modul de participare la joc şi se declară câştigătoare grupa care a obţinut cele mai multe răspunsuri corecte şi implicit a obţinut cele mai multe recompense.Secvenţa 2 Se analizează lucrarea colectivă, respectiv harta României, urmărindu-se acurateţea realizării elementelor, poziţionarea lor corectă, dar şi modul de realizare a lucrării finale.Se fac aprecieri generale şi individuale privind modul de lucru şi comportamentul copiilor pe parcursul activităţii.

conversaţia,jocul,exerciţiul, explicaţia,lucrările copiilor (fişele de lucru şi harta României)recompense

practic,

oral

8. Retenţia „Cum s-a numit activitatea?”, „ Ce am realizat împreună?” turul galeriei,discuţia

oral

Grupa roşie: Petru, Andrei, Raul

Grupa galbenă: Georgiana, David, Lavinia

Grupa albastră: Armando, Giulia, Ovidiu