Proict v Interjectia
-
Upload
moraruelena -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
Transcript of Proict v Interjectia
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
1/8
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR : Iordăchioaie TeodoraDATA: 9 martie 2011CLASA: a V-aOBIECTUL: Limba românăSUBIECTUL LECŢIEI: INTERJECŢIATIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţeDURATA: 50’
COMPETENŢE SPECIFICE:2. a!cătuirea unor "ro"o#iţii şi $ra#e corecte din "unct de %edere &ramatica!
.' (e(i#area corectitudinii uti!i#ării cate&orii!or &ramatica!e )n%ăţate'. a!cătuirea unor "ro"o#iţii şi $ra#e corecte din "unct de %edere &ramatica!* $o!o(ind corect (emne!e orto&+unctuaţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să definească in e!"ec#ia $i să !ec%n&ască aceas ă 'a! e de (&!)i!e *n c&n e+ e difO- – să c.asifice in e!"ec#ii.e *n f%nc#ie de s !%c %!a .&! $i de ceea ce e+'!i/ă e.e,O0 – să iden ifice !&.%. in e!"ec#iei *n c&/%nica!e,O – să f&.&sească c&!ec se/ne.e de '%nc %a#ie ce *nsesc in e!"ec#ii.e,O2 – să iden ifice (a.&!i /&!f&.&3ice dife!i e a.e %n&! c%(in e,
STRATE4IA DIDACTIC5:
RESURSE:-ca"acităţi norma!e de )n%ăţare a!e e!e%i!or,-!oc de de($ăşurare: (a!a de c!a(ă
METODE 6I PROCEDEE:("ar&erea &heţii* e "!icaţia* )n%ăţarea "rin de(co"erire* e erciţiu!*con%er(aţia
MATERIALE 6I MI7LOACE:%ideo-"roiector* $!i"-chart* mar ere* $işe de !ucru*
FORME DE OR4ANI8ARE:$ronta!* "e &ru"e şi indi%idua!
FORME DE EVALUARE:e%a!uare ora!ă* te(t $ormati%
BIBLIO4RAFIE:Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, /ucureşti* 2002+am$i!* !ina Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală, !u3* 200'+ar$ene* on(tantin Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi* 1999
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, 4ditura umanita( 4ducaţiona!
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
2/8
6uţu-7oma!o* V. Corectitudine şi greşeală, /ucureşti* 1982
SCENARIUL DIDACTIC
4;T4 T>L L4 =I4I ?T7 T46II @I@ TI 4 +7 /L4 4 @4 4V L> 74
A 7 4@4 76.
74?>7?4 T.
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
3/8
onducerea)n%ăţării şi
a(i&urarea $eed- bac -u!ui
1
2
D’
2’
5’
5’
4!e%ii (unt in%itaţi (ă "ri%ea(că ("re%ideo-"roiector. co!o %or ob(er%adi$erite ima&ini )n(oţite de (unete.Li (e cere e!e%i!or (ă note#e )ncaiete (unete!e "e care !e %or au#i.
Em"reună cu e!e%ii (e de$ineşteinter3ecţia:-'a! ea de (&!)i!e ca!e9 f&.&si ăe+c.a/a i(9 e+'!i/ă s ă!is%f.e e$ i9 *nde/n%!i sa%!e'!&d%ce s%ne e sa% 3&/& e dinna %!ă;
4!e%ii (unt a"oi (o!icitaţi (ăc!a(i$ice inter3ecţii!e )n $uncţie de(tructura !or B(im"!e F com"u(eC şi)n $uncţie de ceea ce e "rimăace(tea:-sen a#ii sa% s ă!i s%f.e e$ i
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
4/8
'
5
5’
5’
+ornind de !a enunţuri!e $ormu!atede e!e%i* !i (e cere ace(tora (ăob(er%e ro!u! inter3ecţiei )ncomunicare:
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
5/8
/
1. En(oţeşte (ub(tanti%u! din ca#u! acu#ati%.2. +arte de %orbire care ţine !ocu! unui (ub(tanti%.. +arte de %orbire care denumeşte obiecte* !ucruri*'. +arte de %orbire care e "rimă un număr (au ordine
obiecte!or "rin numărare.5. +arte de %orbire care e "rimă acţiunea* (tarea* e i(tenţa.G. +arte de %orbire care e "rimă o )n(uşire.8. +arte de %orbire care determină un %erb (au un ad3ecti% şi arată caracteri(tica unei acţiuni* a unei (tări (
)n(uşiri.D. Ae!u! numera!u!ui care e "rimă număru!.9. rtico! care arată că obiectu! denumit de un (ub(tnti% e(te cuno(cut %orbitoru!ui.10. rtico! ce )n(oţeşte un (ub(tanti% )n &eniti%.11. +arte de %orbire care )n(oţeşte (ub(tanti%u! şi arată )n ce mă(ură obiectu! denumit e(te cuno(cut de %orb
Ane+a -
(ociaţi $iecărui de(en cu%inte!e "otri%ite* &ru"ându-!e a"oi )n $uncţie de ce
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
6/8
hai!, ura!, na!, băi!, of!, au!, brrr!, aha!, aoleu!
-stari su etesti:
-senzatii:
-indemn:
-adresare:
Ane+a 0
FISA DE LUCRU- GRUPA 1
1 . 6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* )n $uncţie de (tructura !or:
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
7/8
hH* ohH* cri-criH* macH* hodoronc-troncH* "!eo(cH* %aiH* măiH
2. 6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* )n $uncţie de ceea ce e "rimă e!e: (tări (u$!eteştidin natură (au a3ută !a adre(area către o "er(oană:
IatăH* %aiH* auH* mor-morH* #brrrH* "!eo(cH* uhH* hamH
. Indicaţi ce "arte de %orbire e(te cu%ântu! (ub!iniat )n enunţuri!e de mai 3o(:• m cules un coş de mere.• !e,e greu sa munceşti.• Cartea colorată a "lenei s-a pierdut.• # ici te ascundeai#
FISA DE LUCRU-GRUPA 2
16ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* )n $uncţie de (tructura !or:
"iuH* hăi(H* hei-ru"H* iatăH* breH* mor-morH* !i"a-!i"aH* marşH
2.6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* )n $uncţie de ceea ce e "rimă e!e: (tări (u$!ete#&omote din natură (au a3ută !a adre(area către o "er(oană:
ri-criH* ao!euH* heiH* $aH* măH* şontâc-şontâcH* "ic-"icH* bu$
. Indicaţi ce "arte de %orbire e(te cu%ântu! (ub!iniat )n enunţuri!e de mai 3o(:• m cules un cos de mere.• !e,e greu să munceşti• Cartea colorată a "lenei s-a pierdut.• # ici te ascundeai#
FISA DE LUCRU-GRUPA 3
16ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* )n $uncţie de (tructura !or:
tura-%ura* haida-deH* miauH* haiH* auH* tic-tacH* ham-hamH* iacătaH
-
8/16/2019 Proict v Interjectia
8/8
2.6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o(* in $uncţie de ceea ce e "rimă e!e: (tări (u$!ete#&omote din natură (au a3ută !a adre(area către o "er(oană:
IaH* măH* ţuştiH* "!eo(cH* tro(cH* u$$H* ohH* ci"-ciri"H
. Indicaţi ce "arte de %orbire e(te cu%ântu! (ub!iniat )n enunţuri!e de mai 3o(:• m cu!e( un co( de mere.• @e*e &reu (a munce(tiH• artea co!orata a 4!enei (-a "ierdut.• H ici te a(cundeaiH
FISA DE LUCRU-GRUPA 4
1. 6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o( )n $uncţie de (tructura !or:ahH* cri-criH* hodoronc-troncH* "!eo(cH* hei-ru"H* marşH* miauH* ham-hamH
2. 6ru"ea#ă "e două co!oane inter3ecţii!e de mai 3o( )n $uncţie de ceea ce e "rimă e!e: (t(au imită #&omote din natură:%aiH* auH* "!eo(cH* ham-hamH* o$H* uraH* bu$H* cucuri&uH
. Indicaţi ce "arte de %orbire e(te cu%ântu! (ub!iniat )n enunţuri!e de mai 3o(:
m cu!e( un coş de mere.@e9e &reu (ă munceştiH artea co!orata a 4!enei (-a "ierdut. H ici te a(cundeai.