Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

10
Data: Disciplina: Istoria Profesor: Tamara Bercu Clasa: a X-a Unitatea de învățare: Subiectul: Situația politică a Moldovei în etapa a doua (1473-1504) a domniei lui Ștefan cel Mare Tipul lecției: de predare învățare Subcompetențele: - Analiza activității personalității; Obiectivele operaționale: La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil: O 1 : Să idetifice3-4 caracteristici a situației internaționale 1473-1504 în baza textului din manual p.83 O 2: Să analizeze principale bătălii (Vaslui, Valea Albă, Codrii Cosminului) completînd fișa, în baza textului din manual. O 3: Să plaseze pe harta de contur 3 bătălii duse și 4cetăți construite de Ștefan cel Mare utilizând harta Moldovei în secolele XIV-XVI O 4: Să argumenteze importanța domniei lui Ștefan cel Mare pentru Moldova si pentru Europa Tehnologii didactice: Metode: lucru cu manualul, conversația, problematizarea, Știu- vreau să știu- am învățat, explicație, comparația, jod de rol, dezbaterea, lucrul cu imaginea, lucru cu harta, lucrul cu axa cronologică Mijloace didacitce: fișe, tablă, Harta Țărilor Române secolele XIV – XVI;

description

Proiect didactic, care reprezintra a doua parte a domniei lui Stefan cel Mare

Transcript of Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Page 1: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Data:

Disciplina: Istoria

Profesor: Tamara Bercu

Clasa: a X-a

Unitatea de învățare:

Subiectul: Situația politică a Moldovei în etapa a doua (1473-1504) a domniei lui Ștefan cel Mare

Tipul lecției: de predare învățare

Subcompetențele:

- Analiza activității personalității;

Obiectivele operaționale:

La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil:

O1: Să idetifice3-4 caracteristici a situației internaționale 1473-1504 în baza textului din manual p.83O2: Să analizeze principale bătălii (Vaslui, Valea Albă, Codrii Cosminului) completînd fișa, în baza textului din manual.

O3:Să plaseze pe harta de contur 3 bătălii duse și 4cetăți construite de Ștefan cel Mare utilizând harta Moldovei în secolele XIV-XVI

O4: Să argumenteze importanța domniei lui Ștefan cel Mare pentru Moldova si pentru Europa

Tehnologii didactice:

Metode: lucru cu manualul, conversația, problematizarea, Știu- vreau să știu- am învățat, explicație, comparația, jod de rol, dezbaterea, lucrul cu imaginea,

lucru cu harta, lucrul cu axa cronologică

Mijloace didacitce: fișe, tablă, Harta Țărilor Române secolele XIV – XVI;

Forme de activitate: individual, frontal, grup,

Bibliografia:

Page 2: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Etapele

lecției

Obiectivele

lecției

Activitatea profesorului Activtatea elevului Timp Metode

I.Evocare Momentul organizatoric.

Elevilor li se propune să complete tabelul: Știu! Vreau

să știu! Am aflat! – referindu-se la personalitatea și

domnia lui Ștefan cel Mare (numai primele 2

compartimente ale tabelului).

Se anunță tema: Situația politică a Moldovei în etapa a

doua (1473-1504) a domniei lui Ștefan cel Mare

Elevilor li se propune să construiască o faxă cronologică

pe care să plaseaze toate evenimntele legate de domnia

lui Ștefan cel Mare.

Elevii completează tabelul

8min

Conversația

Știu! Vreau să

știu! Am aflat!

Realizarea

sensului

O1

Profesorul informează că adouă parte a domniei lui

Ștefanc cel Mare este o continuare a realizărilor din

prima perioadă, adică voievodul la fel a luptat pentru

consalidarea țării și păstrarea independenții ei.

Elevii sunt împărțiți în 4 grupuri:

I grup va descrie Lupta cu Imperiul Otoman (Bătălia de

la Vaslui), în baza textului din manual, a schemei

bătăliei (anexa nr.1) și a fișei propuse spre completare

(anexa nr.2)

II grup va caracteriza bătălia de la Valea ALbă

(Războieni) conform textului din manual, a schemei

bătăliei (anexa nr.3) și vor completa fișa.

III grup va carcteriza bătălia dusă cu Polonia de la

Discută despre personalitatea

lui Ștefan cel Mare

Analizează principalele bătălii

duse de Ștefan cel Mare,

schemele bătăliilor,

completează fișele și după

aceea prezintă informația.

23min

Lucrul cu

manualul

Analiza

documentului

Analiza schemei

Discuția dirijată

Page 3: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

O2

O3

Codrii Cosminului în baza textului din manual, a

imaginii din manual și va complete fișa.

Elevilor lise propune să construiască axa cronologică

plasînd cele mai importante evenimente din domnia lui

Ștefanc el Mare

Elevii vor lucre cu harta mută, plasând pe cele mai

importante bătălii duse și cetăți construite de Ștefan cel

Mare (anexa nr.4)

Reflecția

O4

Elevii sunt împărțiți în trei grupe:

Procurorii: care-l învinuiesc pe Ștefan cel Mare că deși

a realizat foarte multe lucruri bune pentru Moldova, el a

fost totuși un domnitor dur și rău (de exemplu: tactica

pământului părjolit suferea și populația autohtonă,

otrăvea apa din fîntîni, a pierdut Cetatea Alba și Chilia)

Avocații – apară personalitatea lui Ștefan cel Mare și

prezintă doar faptele scrise cu litere de aur în istorie;

Judecătorii – au poziție neutră, ascultă și realizează unele concluziiLa sfîrșit elevii sunt rugați să completeze ultima rubric de la tabelul: Știu! Vreau să știu! Am învățat1

Elevii participă la dezbateri și

își expun părerea

7min

Dezbateri

Joc de rol

Problematizarea

Extinderea Elevilor li se propune să-l compare pe Ștefan cel Mare cu un alt mare conducător de stat din Europa (regii Franței, a Anglei)

Elevii își expun părerea vis-à-

vis de întrerea propusăb

5min

Anexa nr.1

Page 4: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Schema Bătăliei de la Vaslui

Anexa nr. 3

Page 5: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Schema Bătăliei de la Războieni

Page 6: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

Anexa nr.2Fișă de lucru: Ștefan cel Mare și războaiele purtate de el

1.Părțile beligerante __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________2. Anul

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

3.Cauzele războiului:

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

4.Forțele participante:

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Tactici de luptă:

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

6.Consecinț

e:______________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 7: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan

________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________

Anexa nr.4

Page 8: Proeict II Parte Domnie Lui Stefan