Pro i Ect Didactic Semafor Ul

7
PROIECT DIDACTIC DATA: 30.04.2010 GRUPA: MARE „C”- GRUPA ALBINUTELOR EDUCATOARE:TOADER NICOLETA DANIELA PROIECT TEMATIC: „Invat de pe acum” SUBTEMA: „Cu ce calatorim?” TEMA ZILEI : SemaforulDOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul Limba si Comunicare DOMENIUL DE ACTIVITATE:Educarea limbajului MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare TEMA:” Semaforul licurici” de Elena Dragos TIPUL ACTIVITATII: Predare- invatare SCOPUL :Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, imbogatindu- si astfel vocabularul cu cuvinte si expresii noi. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 Sa înţeleaga conţinutul poeziei ; O2 Sa memoreze logic si constient poezia; O3 Sa recite poezia corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele ; O4 Sa- si insuseasca sensul urmatoarelor cuvinte: licurici, bievoitor,zebra, traversarea,voiniceste; O5 Sa formuleze propozitii cu cuvintele noi; STRATEGII DIDACTICE:

Transcript of Pro i Ect Didactic Semafor Ul

Page 1: Pro i Ect Didactic Semafor Ul

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30.04.2010GRUPA: MARE „C”- GRUPA ALBINUTELOREDUCATOARE:TOADER NICOLETA DANIELAPROIECT TEMATIC: „Invat de pe acum” SUBTEMA: „Cu ce calatorim?” TEMA ZILEI : „Semaforul”DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul Limba si Comunicare DOMENIUL DE ACTIVITATE:Educarea limbajuluiMIJLOC DE REALIZARE: MemorizareTEMA:” Semaforul licurici” de Elena DragosTIPUL ACTIVITATII: Predare- invatareSCOPUL :Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, imbogatindu-si astfel vocabularul cu cuvinte si expresii noi.OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 Sa înţeleaga conţinutul poeziei ;O2 Sa memoreze logic si constient poezia;O3 Sa recite poezia corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele ;O4 Sa- si insuseasca sensul urmatoarelor cuvinte: licurici, bievoitor,zebra, traversarea,voiniceste;O5 Sa formuleze propozitii cu cuvintele noi;

STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul verbal, demonstraţia,explicaţia, surpriza. MATERIAL DIDACTIC:”semafor”- imagine reprezentativaDURATA ACTIVITĂŢII: 30-35’LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:„Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, MEC Bucureşti, 2000

Revista învăţământului preşcolar, nr. 1-2/2008, Bucureşti; Noul curriculum naţional pentru învăţământul preşcolar 2008

Page 2: Pro i Ect Didactic Semafor Ul

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Reactualizarea cunostinţelor si familiarizarea cu continutul poeziei

Se asigura conditii optime pentru buna desfasurare a activitatii: -aerisirea salii de grupa;-asezare scaunelelor in semicerc ;-pregatirea materialului didactic necesar.

Se realizeaza printr-o ghicitoare:„Sta afara, in colt de strada,Pe toata lumea dirijeaza,Cand e rosu- stau pe loc,La galben ei se pregatesc,Iar la verde toti pornesc.”(semaforul)Le voi prezenta copiilor o plansa cu imaginea unui semafor. Vom purta o scurta discutie despre cum circulam pe strada: „ - Ce este semaforul?

- Ce culori are semaforul?- Ce semnificatie au culorile

semaforului?- Pe unde trebuie sa traversam?- Ce este o zebra?”

Le voi spune o scurta poveste, care de fapt va fi conţinutul poeziei.

Prin aceasta poveste voi introduce cuvintele noi din text:”licurici, bievoitor,zebra, traversarea,voiniceste”.

-conversaţia-frontal

-explicaţia

-conversatia

-explicaţia-conversaţia

Observarea comportamentului verbal a copiilor

Observarea comportamentului verbal si nonverbal a copiilor

Observarea comportamentului copiilor

Page 3: Pro i Ect Didactic Semafor Ul

Anunţarea temei

Prezentarea noului conţinut

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Evaluarea

Incheierea activitatii

Copiii vor fi instiintati ca astazi la activitatea de educarea limbajului vor asculta si vor invata o poezie despre seamfor. Poezia se numeste „Semaforul licurici” scrisa de Elena Dragos.

Voi recita model de 1-2 ori poezia rar si expresiv, folosind mimica şi gestica corespunzătoare. La ultima recitare model voi cere copiilor sa repete si ei in gand versurile, pentru a le memora.

Pentru a se asigura insusirea poeziei de catre intreaga grupa va fi memorata pe unitati logice .Se va repeta prima strofa cu 2,3 copii,apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima,astfel se va fixa in memorie fragmentele logice in succesiunea lor fireasca.La fel se va proceda si cu a doua, cel de-a treia si a patra strofa: se reia prima strofa,a doua , a treia si apoi a patra.Se va urmari la toti copiii pronuntarea clara, corecta a cuvintelor si recitarea expresiva.

Pentru a-si insusi cuvintele noi copiii formuleaza propozitii cu acestea.

La finalul activitatii pentu verificarea invatarii poeziei se propune jocul”Continua tu!” in care copiii numiti vor recita poezia de unde a ramas copilul solicitat anterior( recirarea in lant) .

Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului cum au raspuns copiii la activitate.

-demonstraţia-recitarea model

Recirarea pe unitati logice

jocul

stimulente

-observarea corectitudinii exprimării

- observarea modului de recitare a poeziei

aprecieri verbale-acordare de recompense

Page 4: Pro i Ect Didactic Semafor Ul
Page 5: Pro i Ect Didactic Semafor Ul

Semaforul licuriciElena Dragos

Semaforul licuriciAre grija de cei miciRosu- verde cand se-aprindeParca zice:luati aminte

Binevoitor le-arataCum se traverseaza o stradaNumai pe culoarea verdePe la zebra ce se vede.

Rosie cand e culoareaSe opreste traversareaPoarta grija celor miciSemaforul licurici.

Stam pe loc, desi apareGalben, pufulet de soare,Dar cand verdele zambeste,Trecem veseli voiniceste.