Pro i Ect Did a Catic Plante

7

Click here to load reader

description

Proiect

Transcript of Pro i Ect Did a Catic Plante

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA:

Propunator: Colici Alina Ionela

CLASA: I B

ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii

DISCIPLINA: Cunoaterea mediului SUBIECTUL LECIEI: Alctuirea plantelor TIPUL LECIEI: Predare nvareOBIECTIVE DE REFERIN

1.3-s enumere caracteristici specifice ale unor plante din mediul nconjurtor

2.1-s utilizeze un limbaj specific tiinelor naturii n descrierea unor vieuitoare

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s identifice prile componente ale unei plante;O2 s recunoasc prile comestibile ale unei plante;

O3 s stabileasc corespondena dintre plant i num[rul acestora ; O4- sa efectueze adunri i scderi cu obiecte sau prin operaie invers; O.5- s stabileasc condiiile de dezvoltare ale unei planteSTRATEGII DIDACTICE:

a) METODE I PROCEDEE:

-exerciiul , explicaia, problematizarea, jocul didactic, ciorchineleb) MATERIAL DIDACTIC:

- fie de munc independent

- ilustraii, fie de evaluare

c) FORME DE ORGANIZARE

-frontal, individual , pe gurpe

FORME DE EVALUARE:

- observaia sistematic

- evaluare oral

- tem de lucru n clas

BIBLIOGRAFIE:

- Manualul de Cunoaterea mediului editura SIGMA

Cunoaterea mediului nconjurtor suport didactic-editura ARAMIS-Curriculum- programe colare-Bucureti , 2003

Desfurarea leciei

Ob.

de

invEtapele leciei Activitatea nvtorului Activitatea elevuluiMetode procedee i materialeForme

de organizareForme

de evaluare

1.Moment oranizatoric

2 .Captarea atenieiPregatesc materialele necesare si conditiile optime pentru buna desfasurare a orei.Citete ghicitori despre flori, legume , pomiRspund la ghicitori si lipesc jetoanele cu imaginileExplicaia Ciorchinele

Coli albe

Jetoane cu plante

Lipici Frontal Aprecierea individual

Dirijarea invatariiIi intreb pe copii ce au vazut in drumul spre scoala.Cum arata natura si le cer sa-mi dea exemple de plante pe care le-au vazut in drumul lor spre scoala.

O.14.Identificarea prilor componente ale unei plante de floarea soareluimparte fiele de lucruPrimesc fiele i lucreaz pe grupe

-noteaz prile componente ale unei plante folosind simbolurile

rdcin tulpin

-frunzefloare

-fructExplicaia Munca independent

Fie de lucru Activitate pe grupe Produsele de grup

O.35.Realizearea corespondenei dintre plante i numarul acestoraLe cer elevilor sa se uite la primul exercitiu si sa il rezolveDeschid crile i realizeaz corespondeneApreciaz activitatea colegilor Explicaia

Manualul Activitate individualProdusele individuale Interevaluarea

O.2Identificarea prilor comestibile ale unei plantemparte elevilor fieFiecare grup are cte o legum Coloreaz corespunztor doar partea pe care o folosesteExplicaia Activitate pe grupe Produsele de grup

O.4O.56.Asigurarea reteniei i a transferului

Adevrat sau fals?

De ce are nevoie o plant pentru a se dezvolta?mparte grupelor fie

Ce s-ar ntmpla dac smna unei plante ar ajunge pe pmnt uscat , pe pmnt umed , pe asfalt?Vor scrie A n dreptul enunurilor adevrate i Fn dreptul celor false

Rspund la ntrebare Explicaia

Fie de lucru

Problematizarea Activitate pe echipe

Frontal Observarea sistematic a elevilor

Produsele de grup

Observarea sistematic a elevilor

7.A.T-memorizareRecit poezia Frunza gospodin Recit dup model Poezia Frontal

8.Tema pentru acas Deseneaz planta preferat innd cont de prile ei componente Ascult explicaiile Frontal

PAGE 5