Prim Ajutor

12
PROIECT DIDACTIC Data: 27. 04. 2008 Clasa: a VI-a Profesor : NICULINA PINTILII Scoala: Grup scolar “Nicanor Morosan” Pirtestii de Jos, Suceava Obiectul: Consiliere şi orientare Modulul: Calitatea stilului de viata Submodulul: Calitatea vietii personale Subiectul lectiei: PRIMUL AJUTOR- PRIMII PASI Scopul lecţiei : Sa inteleaga ca acordarea primului ajutor in crucialele prime minute poate insemna diferenta dintre viata si moarte. Obiective operaţionale: La finalul orei, elevii vor fi capabili: O1 - sa explice ce inseamna acordarea primului ajutor; O2 - sa stie cum sa intervina, in caz de urgenta, pana la sosirea medicului/ ambulantei; O3 – sa comunice informatii corecte in cazul apelului de urgenta la 112; O4 – sa aplice tehnica/ metoda Heimlich (compresiune abdominala); O5 – sa imobilizeze o fractura de membru superior; O6 – sa acorde primul ajutor in cazul unei hemoragii externe. O7– sa bandajeze o rana deschisa, facand diferenta intre pansament şi bandaj O8 – sa verifice pulsul (artera carotida); O9 – sa cunoasca strictul necesar pentru trusa medicala de prim ajutor din clasa; Strategie didactică: 1

Transcript of Prim Ajutor

Page 1: Prim Ajutor

PROIECT DIDACTIC

Data: 27. 04. 2008Clasa: a VI-a Profesor : NICULINA PINTILIIScoala: Grup scolar “Nicanor Morosan” Pirtestii de Jos, SuceavaObiectul: Consiliere şi orientareModulul: Calitatea stilului de viataSubmodulul: Calitatea vietii personaleSubiectul lectiei: PRIMUL AJUTOR- PRIMII PASIScopul lecţiei : Sa inteleaga ca acordarea primului ajutor in crucialele prime minute poate

insemna diferenta dintre viata si moarte.

Obiective operaţionale: La finalul orei, elevii vor fi capabili:

O1 - sa explice ce inseamna acordarea primului ajutor; O2 - sa stie cum sa intervina, in caz de urgenta, pana la sosirea medicului/

ambulantei; O3 – sa comunice informatii corecte in cazul apelului de urgenta la 112; O4 – sa aplice tehnica/ metoda Heimlich (compresiune abdominala); O5 – sa imobilizeze o fractura de membru superior; O6 – sa acorde primul ajutor in cazul unei hemoragii externe. O7– sa bandajeze o rana deschisa, facand diferenta intre pansament şi bandaj O8 – sa verifice pulsul (artera carotida); O9 – sa cunoasca strictul necesar pentru trusa medicala de prim ajutor din clasa;

Strategie didactică:a) Metode şi procedee: conversatia euristică, jocul de rol, studiul de caz, exercitiul,

expunerea, puzzle.b) Materiale didactice: halate albe şi bonete albe, trusa doctorului (set jucarii), trusa

medicala de prim ajutor, coli de fleep-chart, marchere, fasa de tifon, comprese sterile, leucoplast fluture, leucoplast rola, foarfeci, vata, algocalmin, termometru, spatulă pentru gat, penseta, ace de siguranta, alcool sanitar, sapun, lanterna.

c) Forme de organizare: activitate frontala combinata cu activitatea pe grupe, pe echipe si individuala.

d) Bibliografie: -P r o g r ame s c o l a r e pentru Aria curriculara Co n s i l i e r e s i orientare, clasele a V-a a VIII-a, aprobate prin Ordinul ministrului , Nr. 5286 / 09.10.2006, Bucuresti, 2006-Traian Cosma, Ora de dirigentie in gimnaziu, EDP, 2007;-Leif Kvalum, Primul ajutor,editata de Consiliul norvegian de prim ajutor;

1

Page 2: Prim Ajutor

-Asociatia medicala americana, Primul ajutor in starile de urgenta pana la sosirea medicului, Editura LIDER, Bucuresti, 2007.-Internetul .

DESFASURAREA ACTIVITATII

I. Moment organizatoric: - salutul, absenţii, pregătirea celor necesare începerii lecţiei;- elevii vor fi impartiti pe grupe: spectatorii si actorii.

II. Captarea atenţiei:- se va realiza prin dramatizarea: Cabinetul medical de Ana Maria Butnaru. (Anexa nr 1).

III. Anunţul temei şi a obiectivelor operationale- titlul va fi scris pe tabla si voi anunta obiectivele lectiei;

IV. Dobandirea cunoştinţelor:- voi prezenta elevilor pe invitatul la ora, asistentul medical de la Cabinetul Medical Individual al medicului de familie- voi numi un elev sa citeasca motoul lectiei: “Diferenta dintre viata si moarte o reprezinta minutele in care poti acorda primul ajutor.”- voi numi un elev sa citeasca PLANUL DE DEZBATERE al lectiei scris pe o coală fleep-chart:

1. Ce este de facut intr-o urgenta? (Masuri imediate. Ce trebuie spus in cazul apelului de urgenta?);

2. Ce se poate intampla cand nu stim sa acordam corect primul ajutor ? Metoda Heimlich;3. Materiale necesare in primul ajutor. Trusa medicala de prim ajutor din clasa;4. Primul ajutor in cazul:a) unei fracturi a antebratului;b) unei arsuri;c) unei hemoragii externe:

c.1. compresiunea locala directa;c.2. garoul;c.3. hemoragia nazala.

5. Concluzii.

-voi discuta impreuna cu elevii fiecare punct din planul lectiei. - voi numi un elev sa citeasca Anexa 2 pe care o discut cu elevii;

2

Page 3: Prim Ajutor

-voi da elevilor piesele unui puzzle si vor descoperi, dupa reconstituirea acestuia, raspunsul la intrebarea Cum se verifica pulsul? (artera carotida). Dupa ce vor descoperi locul unde se verifica pulsul, le voi spune ca prezenta pulsatiilor semnifica activitate cardiaca. Voi cere elevilor sa verifice pulsul colegului de banca.- domnul asistent va explica elevilor ce trebuie spus in cazul in care apeleaza 112 ppentru a semnala un accident (nu se fac farse la acest număr pentru că întotdeauna cei care au sunat in gluma au fost depistati si parintii lor au primit amenzi usturatoare)- un elev va citi un articol din ziar: Anexa 3;- alt elev va citi Anexa 4;- dupa lectura anexelor se poarta discutii si, cu ajutorul domnului asistent, elevii vor exersa aplicarea Metodei Heimlich;- voi explica elevilor ce este un pasament, un bandaj si o atela (Materiale folosite: Plansa coala fleep-chart /Dictionarul ptr explicarea termenilor: pansamentul, bandajul, atela)

- voi prezenta elevilor continutul trusei medicale de prim ajutor din clasa; - voi citi din cartea Primul ajutor in starile de urgenta pana la sosirea medicului, Editura LIDER, Bucuresti, informatii depre fracturi, arsuri, hemoragii externe, iar invitatul la ora, domnul asistent, va arata si va explica elevilor cum se acorda primul ajutor in situatiile prezentate. - voi intreba elevii daca vor sa puna intrebari domnului asistent (discutie libera: elevi- invitat).

V. Concluzii:- voi spune elevilor ca de dorit este ca niciodata sa nu fim nevoiti sa acordam primul ajutor,dar daca apar situatii de urgenta, acordarea primului ajutor poate salva o viata. Sunt multe de invatat, sunt multe alte situatii decat cele prezentate, insa in orice este un inceput si lectia de astazi a avut ca scop si evidentierea faptului ca nepasarea fata de semeni poate duce la pierderi de vieti omenesti. Implicarea in acordarea primului ajutor poate salva viata unui om care a avut nesansa sa fie victima unui accident stupid.

VI. Anuntarea temei pentru ora urmatoare:- voi anunta eleviilor tema orei urmatoare si planul de dezbatere.

3

Page 4: Prim Ajutor

ANEXA 1

DRAMATIZARE: Cabinetul medical

Secvenţa I.1.Mă adresez vouă, celor de aici,Cadrul medical să vi-l prezint.În dispensarul comunal lucrează, Sănătatea vă veghează,Aici primeşti ajutor mereu De eşti bolnav, de ţie răuTe faci iute sănătosŞi creşti mare şi frumos.

2..Când durerea te doboară,La doctor te vei duce iară,Iar eu acum îţi voi arătaCă fără teamă poţi intra:

Secvenţa a II-aa) Acasă la doctoriţa DanielaDoctoriţa:

- Ai terminat?- Astăzi a venit timpul să vezi cum se desfăşoară o zi de muncă pentru mine.- Vei merge cu mine la cabinet dar vei sta cuminte şi nu vei deranja pacienţii. - Bine! Să mergem!

Copilul Danielei:- Da!- Mulţumesc, mamă! Astăzi voi afla multe.... abia aştept! Acum ştiu că voi putea face o

compunere frumoasă despre munca mamei mele!

b) La cabinetDoctoriţa: - Bună dimineaţa!Asistentul:- Bună dimineaţa! Oare ce ne aşteaptă azi? Gripa ne cam dă târcoale iar copiii vor scutiri! Unii au doar chiulangită! Sunteţi gata pentru o nouă zi? D: - Să intre primul pacient!A: - Cine e primul la rând? Doamna doctor te aşteaptă! Intră, te rog!Pacientul1: Eu! Bună dimineaţa!D:- Ce ai păţit?P1: - Nu ştiu, nu ştiu ce să mai fac! Răguşită-s tot mereu, ochii mă tot dor şi-mi simt capul tot mai greu!

4

Page 5: Prim Ajutor

D: - Ai mâncat de dimineaţă? P1: - Da, dar mi-a venit greaţă!D: - Hai să văd cum e în gât! Cască gura să mă uit! Vai ce amigdalite mari! Spune drept: mănuşi nu porţi, fularu-l uiţi acasă-n cui iar căciula-n cap n-o pui!P1: - Cum v-aţi dat seama? Vă rog, să nu afle mama că ……..D: - Uite, reţeta e gata! C1: - Mulţumesc! Promit s-o iau îndată! Le revedere!A: - Următorul, vă rog!P2: - Eu sunt! Bună ziua! Doamna doctor, urgent am nevoie de scutire! D: - Dar ce ai păţit?P2: -Îmi este foarte rău! am ameţeli, capul, burta, toate mă dor, cred că am şi febră…..D: (Îl consultă cu stetoscopul, se uită în gât, se uită în ochii pacientului)- De când îţi este rău?P2: - Nu ştiu! De azi!... De dimineaţă!A: - Tu nu eşti în clasă cu fiica mea?P2:- Ba da!A: - Ai aflat că azi veţi da test la matematică?P2: - Da!... Adică nu! Nu am fost ieri la ore! De fapt, am fost, dar numai la primele trei ore. Apoi………nu, nu ştiam de lucrare. Doamna doctor, îmi daţi vă rog scutire să merg acasă? Mi-e tare rău!D: - Măi copile, tu ai rău de şcoală! Mergi la ore! Am să te spun doamnei diriginte!P2: - Vai, nu , promit că nu mai fac! Merg la ore neapărat! La revedere!N: - La revedere!( Agitaţie mare. Intră doi copii, unul cu capul spart)P3: - Doamna doctor! Vă rog, ajutaţi-mi colegul! Ionel şi-a spart capul .Alerga pe hol uitându-se în spate după cel care-l fugărea. Un geam era deschis şi a intrat cu capul în el, sticla s-a spart şi, priviţi, îi curge sânge!D:- Nicoleta, ajută-mă!A:- Imediat!(Doctoriţa şi asistenta îl îngrijesc pe pacient)D: - Calmaţi-vă! Se rezolvă imediat! Nu e grav! Ai avut noroc! Doar o mică zgârietură! Curăţăm rana, apoi te pansăm şi poţi pleca liniştit la ore!P3: - Nu are nevoie de odihnă? Poate ar trebui să-l duc acasă?! D:- Nu! Dar va trebui sa vină iar mâine să-i schimbăm pansamentul!P3+P4:- Mulţumim! La revedere!

Doctoriţa către asistenta Nicoleta, apoi catre copilul ei : O zi întreagă am muncit,Mulţi bolnavi am lecuit.Acum, hai să ne-odihnim,Că de mâine iar muncim.Tu, copile, ai aflatCa la doctor trebuie Să mergi neapărat.

5

Page 6: Prim Ajutor

Nu cu boli inventate,Ci când durerea te ia Pe neaşteptate.Pe doctor nu-l aglomera Cerând scutiri pentru lenea ta.

Copilul Danielei: - Mulţumesc, mamă! Utilă lecţie am învăţat!

Acum trebuie să mai aflu neapărat Cum se descurcă aceşti copii Când doctorul este plecat, Dirigintele:- Primul ajutor trebuie acordat De orice om interesat Învaţă să salvezi o viaţă: Acordă primul ajutor. Oferă victimei speranţă. ANEXA 2

 Primul-ajutor, acordat in mod corect la timp poate salva multe vieti.

Trebuie insa sa stim cum sa intervenim in anumite situatii neprevazute ca: accidente, traumatisme, stop cardiorespirator, coma si care sunt primele masuri pe care le puteti lua pana la sosirea personalului medical calificat.     Daca esti pus intr-una din situatiile de urgenta medicala  trebuie sa stii ca:     - mai intai incerci sa stabilesti comunicarea cu persoana ranita prin intrebari de genul: ce s-a intamplat cu tine?, ma auzi?, cum te numesti?, ce te doare? Sunt situatii in care persoana accidentata nu poate vorbi, dar daca reactioneaza si raspunde prin gesturi la intrebarile puse, la diversi stimuli externi, inseamna ca este constienta.     - in al doilea rand, daca accidentatul nu raspunde si nu reactioneaza in nici un fel la stimulii verbali sau la atingeri, tu esti cel care verifica imediat cele doua functii vitale: respiratia si circulatia, putant sa-ti dai seama in acest mod daca respira si daca ii functioneaza inima la parametrii optimi.     - in a treia ordine de idei, dar nu si cea din urma, deoarece este cea mai importanta metoda, pentru a ajuta la salvarea vietii unui om este nevoie de resuscitarea cardiorespiratorie. Trebuie sa stii ca in caz de oprire a inimii, ai aproximativ 4 minute la dispozitie in a acorda primul-ajutor, pentru a efectua cu succes resuscitarea.     Dupa aceasta perioada se considera ca lipsa de oxigen la nivelul creierului duce la leziuni cerebrale care transforma bolnavul  intr-o fiinta vegetativa, intra in coma sau decedeaza..

6

Page 7: Prim Ajutor

ANEXA 3

INTREBARE: Putea fi salvat copilul inecat cu o napolitana?

Un elev citeşte un articol dintr-un ziar local:

  “ Soc ieri la scoala din localitatea Parhauti, comuna Todiresti, judetul Suceava. Un elev de clasa a V-a a murit în pauza mare, înecindu-se cu o banala napolitana. Colegii sai spun ca in momentul producerii tragediei, elevul se afla pe iarba si se odihnea dupa ce alergase. Baiatul a luat o napolitana, dar s-a înecat, ceilalti elevi alertind imediat profesorii. In scurt timp a început sa se sufoce. „M-am dus la el imediat. Prima data m-am uitat in gura, sa vad daca are vreo bucata de mincare, si nu mi s-a parut ca ar avea ceva. Nu raspundea deloc, l-am dus in clasa, i-am facut masaj cardiac, i-am suflat in gura, i-am ridicat trupul de mai multe ori“, povesteste profesorul Claudiu Rusu, care a incercat sa salveze elevul. „Copilul statea cu ochii intredeschisi. I-am dat si dupa cap, dar nu a reactionat. Probabil daca era un corp strain, o bucata de mincare, ar fi sarit“ continua profesorul Claudiu Rusu.L-am dus la cabinetul medical din comuna „L cabinet nu aveau nici macar o masca de oxigen“ Copilul a fost dus imediat la Dispensarul uman din comuna Todiresti, insa profesorul Rusu sustine ca l-a socat indiferenta personalului medical. „Asistenta mi-au spus ca e mort. Medicul de familie lipsea, plecase la un consult la domiciliu.Cu greu am convins-o pe asistenta sa mai incerce sa-i faca masaj cardiac, pentru ca stiam ca ar trebui facut pina la o ora de la producerea accidentului. Nu aveau nici macar o masca cu oxigen », a mai povestit profesorul.

Chiar daca profesorul de sport i-a aplicat rapid diferite metode de resuscitare, nimeni nu a stiut sa aplice corect manevra Heimlich, o masura de prim ajutor care se efectueaza în cazuri de înec cu dop alimentar. Docorul Ioan Calistru de la Serviciul Judetean de Ambulanţa, sosit la fata locului, a afirmat ca baiatul ar mai fi trait daca cineva l-ar fi resuscitat corect. Ambulanta solicitata a ajuns într-un timp bun dar s-a constatat decesul copilului. “Victima ar fi putut fi salvata daca se aplica manevra de resuscitare Heimlich“, a precizat dr.Ioan Calistru. El spune ca in primul rind se face un control digital al cavitatii bucale, iar apoi, pentru desobstructionarea cailor respiratorii, se aplica metoda Heimlich, cu miscari de inainte-inapoi si de jos in sus, care sa actioneze pe diafragma si sa puna presiune pe caile aeriene pentru a da dopul alimentar afara. „Daca era vorba si de o secretie, pentru a pastra libere caile aeriene, pacientul trebuia culcat pe lateral. Metoda Heimlich poate fi inlocuita cu compresiuni toracice facute corect, insa eficienta lor este mai mica. Folosirea acestei metode era o sansa in plus pentru pacient“, adauga Ioan Calistru.        Parintii copilului sint socati de ceea ce s-a întimplat, fiind sesizate Politia si conducerea Inspectoratului Scolar Judetean Suceava(IJS). „Este o ancheta în curs pentru a se stabili daca exista vinovati în acest caz, mai ales ca am inteles ca elevul putea fi salvat daca stia cineva sa-i acorde corect primul ajutor“, a declarat Camelia Gavrila, inspector general al ISJ. Copilul de doar 12 ani mai avea un fratior, elev in clasa I. Micutul provenea dintr-o familie in care doar un parinte lucreaza. „Vom incerca sa facem tot posibilul pentru a ajuta aceasta familie, greu incercata in acestea momente“, ne-a spus Neculai Botezatu, primarul comunei Todiresti.

7

Page 8: Prim Ajutor

Reprezentantii Inspectoratului de Politie Judetean (IPJS) sustin ca politistii din comuna s-au deplasat imediat la scoala. „Profesorul de sport Claudiu Rusu de la Scoala generala I-VIII Parhauti a incercat sa resusciteze minorul Ilie Rusu, fara rezultatul dorit, apoi s-a deplasat cu masina personala la Dispensarul uman din comuna Todiresti. Aici se afla doar asistenta medicala Dorina Popovici si împreuna au încercat de mai multe ori resuscitarea minorului. La scurt timp a sosit ambulanta iar medicul de pe ambulanta Ioan Calistru a constatat decesul minorului prin inec cu dop alimentar la ora 11 si 45 min. Nu sint suspiciuni de omor. S-a dispus efectuarea necropsiei, urmind ca, în functiei de rezultatele acesteia, sa se ia masurile legale“, a spus Virginia Pralea, purtator de cuvint al IPJ Suceava.  “Drama elevului Ilie Rusu de 12 ani din localitatea Parhauti i-a socat pe colegi si pe profesori si a lasat in urma o familie indurerata”.

( Monitorul de Suceava- 23 .04.2008)

ANEXA 4

Manevra Heimlich

Manevra Heimlich ( compresiune abdominala) este o metoda la care se poate apela intr-o urgenta in care victima se sufoca din pricina astuparii cailor aeriene cu un corp strain. Lovirea spatelui- loviri cu palma in mod repetat si cu forta intre omoplati – se foloseste numai la copii si adulti la care manevra Heimlich nu a fost eficienta pentru dislocarea corpului strain aspirat pe trahee.

Semnul general de insuficienta respiratorie obstructiva (astuparea cailor aeriene): Persoana care se sufoca duce invonluntar mana la gat.

Pasii Manevrei Heimlich la un adult:A. Pentru o pozitie corecta plasati degetul mare spre abdomenul victimei, putin mai sus de

ombilic si mai jos de coaste si stern.B. Daca victima sta in picioare sau asezata pe scaun, plasati-va in spatele ei cu bratele in

jurul taliei sale. Apucati-va pumnul cu cealalta mana si efectuati 4 miscari de impingere in sus, rapid si cu forta.

Manevra Heimlich la un copil: Asezati-va in spatele copilului cu bratele in jurul taliei lui. Puneti pumnul ca si la adult,

prindeti-l cu cealalta mana si efectuati 4 miscari de impinere in sus, rapid si cu forta. S-ar putea sa fie necesara repetarea manevrei de 6 pana la 10 ori.

Trebuie avut in vedere ca nu trebuie exercitata niciun fel de presiune aupra coastelor victimei cu bratele dumneavoastra. Trebuie folosit doar pumnul, aplicat pe abdomen.

8