pregătitoare.doc
-
Upload
sveta-asineta -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
Transcript of pregătitoare.doc
Proiect didactic
Propunător: Secrier Svetlana
Data: 17.02.2015
Unitatea de învîțământ: Școala nr.10, I. Brătianu, jud. Iași
Clasa: Pregătitoare B
Disciplina: Religie Ortodoxă
Titlul lecției: Cum mă comport ca un creștin
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 min
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 Să își însușească un model de comportament pentru un bun creștin.
O2 Să ofere exemple de fapte bune și efectele acestora.
O3 Să înțeleagă că unele fapte rele pot să-i rânească pe cei din jurul lor.
Strategia didactică:
1. Strategia didactică: Metode și procedee: conversația, argumentarea, explicația, exemplul, observația, exercițiul, jocul de rol, citirea de
imagini, povestirea;
2. Mijloace de învățământ: auxiliar de religie pentru clasa Pregătitoare, fișe de lucru;
3. Forme de organizare ale activității elevilor: activitate frontală, individuală;
1
Bibliografie: 1. Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984.
2. Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa Pregătitoare, ed. Partoș, Timișoara,
2013.
3. Muha, Camelia, Religia micului creștin, caiet pentru elevi: clasa Pregătitoare, ed. Sf. Mina, Iași, 2013.
4. Grigorescu, Crinela, Coman, Camelia, Abc-ul micului creștin, clasa pregătitoare, Art, București, 2012.
5. Nechita, Pr. Dr. Vasile, Bălan Marina, Pârâială, D. Dumitru, Pârâială, Bogdan-Dimitrie, Pârâială, Cristian-George, Religie ortodoxă, clasa
pregătitoare, Euristica, Iași, 2013.
6. Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed. Reîntregirea, Alba Iulia,
2000.
7.Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Horga, Cercet. șt. dr. Irina, Religie: fișe de lucru: clasa Pregătitoare, ediția a II-a, Basilica,
București, 2013.
Etapele lecției
Ob op
TimpMin.
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și mijloace de învățământ
Forme de organizare
Instrumente de evaluare
Momentul org.
5 Salutul, Rugăciunea. Elevii răspund la salut, spun rugăciunea împreună cu profesorul.
Conversația,Rugăciunea,Conversația.
Activitate frontală, activitate individuală.
Actualizarea cunoștin-
țelor
5 Profesorul pune elevilor următoarele întrebări:
1. „Despre ce am învățat data trecută?”
2. „Ce înseamnă să fim
Elevii răspund la întrebări:1. „Data trecută am învățat
despre ce înseamnă să fim creștini”.
2. „Să fim creștini înseamnă să
Conversația. Activitate frontală,Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
2
creștini?”3. „Dar cine sunt creștinii?”4. „No suntem creștini?”
ne botezăm, înseamnă să mergem la biserică, să ne rugăm, etc”.
3. „Creștinii sunt prietenii Domnului nostru Iisus Hristos”.
4. „Da, noi suntem creștini pentru că suntem prieteni unii cu alții și cu Iisus Hristos și suntem Botezați”.
Anunțarea titlului
lecției noi și prezentare
a obiectivelor
propuse
3 Profesorul anunță lecția nouă. Dacă data trecută am învățat despre înseamnă să fim creștini, astăzi vom învăța despre cum ne comportăm ca un creștin: Cum mă comport ca un creștin..
Elevii ascultă explicația cu atenție. Explicația. Activitate frontală.
Aprecieri verbale.
Comunicarea cunoștin-
țelor
O1
15 Profesorul împarte elevilor fișele de lucru. Cu ajutorul metodei „Citirea de imagini”, de asemenea, se poate aplica și metoda „Jocul de rol” la alegere. Profesorul inițiază un joc: „Așa da/Așa nu pe baza imaginilor in fișa de lucru, care prezintă comportamente creștine, dar și comportamente nedemne de un creștin în diferite: în prima imagine băiatul rupe floarea, în a doua o familie ajută o bătrână (o plimbă), în imaginea trei samarineanul milostiv
Elevii participă la joc și își exprimă fiecare părerea. Unde imaginea exprima un lucru corect elevii răspund cu „Așa da!”, iar unde nu răspund cu: „Așa nu!”.Profesorul îi ajută pe elevii răspundă la întrebări. Aceștia răspundElevii pot să ofere exemple de fapte bune și efectele lor: nu jignesc, ofer complimente, rostesc adevărul, nu lovesc, ascult cu atenție, cer iertare, sunt harnic, păstrez ordinea, am răbdare,
Explicația,conversația,descrierea,
fișa de lucru,Exercițiul.
Citirea de imagini
Activitate frontală,Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
3
O2
face o faptă îl ajută pe cel căzut între tâlhari, în imaginea patru Tom și Jerry se bat, în imaginea cinci un băiat oferă un cadou unei fetițe bolnave, iar în imaginea șase o fată aruncă pe jos o hârtie.Analiza se poate realiza prin întrebări sau prin descoperirea de către elevi a aspectelor pozitive surprinse.Profesorul poate pune următoarele întrebări:
1. Ce ar fi putut face copiii/ Tom și Jerry în fiecare situație?
2. De ce credeți că au ales să procedeze așa?
3. Voiați trăit situații asemănătoare? Cum ați procedat?
4. Ce v-a îndemnat să alegeți să faceți o faptă bună?
folosesc cuvinte magice etc.
Fixarea noilor
cunoștințe
10 Folosindu-se de fișa de lucru profesorul cere elevilor să coloreze imaginile în care oamenii au un comportament frumos, un comportament de creștin.În timp ce ascultă o povestioară. Poveste pentru toți copii
Elevii ascultă cerința profesorului
Elevii ascultă.
Fișa de lucru.
Exercițiul.
Audiere
Activitate frontală,Activitate individuală.
Aprecieri verbale.
4
Aprecierea, asocierea,
generalizarea
5 Noi trebuie să vorbim și să ne comportăm frumos unii cu alții pentru că Domnul Iisus Hristos este prietenul nostru al tuturor și noi suntem creștini. Când vorbim și ne comportăm frumos unii cu alți noi spunem cuvinte din inimă, iar în inima noastră își are casă Domnul.
Elevii ascultă explicația cu atenție. Explicația,Descrierea.
Activitate suplimentar
ă
2 Li se comunică elevilor ca activitate suplimentară că au de participat la Sfânta Liturghie.
Elevii ascultă și notează activitatea în caiete.
Metoda îndrumării teoretice și
practice.
Activitate frontală. Activitate individuală.
Încheierea 5 Rugăciunea, salutul. Elevii spun rugăciunea și răspund la salut.
Activitate frontală.
5
Cum mă comport ca un creștin
6
Elevii sunt rugați de profesor să analizeze imaginile (povestesc despre imagini). Profesorul poate pune întrebări despre imaginile în care avem un comportament de adevărat creștin (de ex. Tom și Jerry se ceartă [se bat] așa face un creștin adevărat?). Elevii sunt rugați să coloreze doar imaginile care arată un comportament de creștin adevărat.
Profesorul prin jocul de rol poate pune întrebări fiecărui elev în parte despre cum se comportă: la joacă, la școală, pe stradă, în magazin, în biserică etc.
1 2
3 4
5 6