pr

7
Proiect didactic Data:16.03.2015 Unitatea de învățămînt: Colegiul Pedagocic,,Al.Mateevici ”,Chișinău Disciplina:Pedagogie Grupa: 41muz.Specialitatea: Instruire musicală Subiectul lecției:Educația tehnologică și educatia profesională.Educatia in/pentru cariera Tipul lecției: combinată Timpul:40 min Profesor:Slimovschi Silvia Practicant: Meleca Elena Competențe specifice: Utilizarea adecvată a terminologiei pedagogice ; Asimilarea cunoștințelor esențiale despre educația tehnologică, educația profesională ; Aplicarea cunoștințelor teoretice în situații educaționale concrete.

description

h

Transcript of pr

Proiect didacticData:16.03.2015Unitatea de nvmnt: Colegiul Pedagocic,,Al.Mateevici ,ChiinuDisciplina:PedagogieGrupa: 41muz.Specialitatea: Instruire musicalSubiectul leciei:Educaia tehnologic i educatia profesional.Educatia in/pentru carieraTipul leciei: combinatTimpul:40 minProfesor:Slimovschi SilviaPracticant: Meleca ElenaCompetene specifice: Utilizarea adecvat a terminologiei pedagogice ; Asimilarea cunotinelor eseniale despre educaia tehnologic, educaia profesional ; Aplicarea cunotinelor teoretice n situaii educaionale concrete. Comunicarea i exprimarea propriilor idei vis-a vis de profesia aleas .

Obiective operaionale:O1- S identifice principiile educaiei tehnologice i a educaiei pentru carier;O2- S-i expun parerea vis-a vis de etapele educaiei pentru carier ;O3-s argumenteze necesitatea propriilor valori profesionale n alegerea profesiei n baza unui test pentru interesele profesionale;O4-S participe activ pe parcursul orei si s-si dezvolte capacitatea de a lucra n echip . Strategii didactice: explicatia , conversatia, Graficul T Resurse didactice: fise de lucruResurse bibliografice:1.Gutu V.,Pedagogie,Chisinau,USM,2013.2Macavei E.,Pedagogie,Teoria Educatiei,vol 1., Bucuresti: Editura Aramis,2001.3.Cristea S., Pedagogie,Litera,Bucureti,2000.

Demersul leciei

Etapele lecieiTimpObiectiveActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiStrategii didacticeTehnici de evaluare

ProcedeemetodiceForme de organiza-re

Evoca-rea13min

Profesoara salut elevii. Realizeaz un climat favorabil pentru nceperea leciei .Profesorul propune un proverb ,,Orice munc e frumoas daca e pe plac aleas.Adresez intrebarea ,,Considerai c o carier de success depinde de calitile omului , de performanele lui sau de de cunotine, bani.Elevii salut profesoara , pregtesc cele necesare pentru lecie. Elevii comenteaz, explic i expun prerile vis--vis de proverbul propus.

Elevii rspund la intrebare

Discuia ConversaiaFrontal

Individu-al

Realiza-rea sensului13minO2Propun elevilor s analizeze timp de cteva minute etapele educaiei pentru carierElevii analizeaza fisele de lucru si determina etapele educatiei pentru carieraDiscutia

O1O4Propun elevilor s lucreze n perechi si s determine principiile educaiei tehnologice, educaiei profesionale.Elevii lucreaz n perechi analizeaza si explic principiile educatiei tehnologice i profesionale.Gndete-perechi- rspunde Discuia FrontalVerificarea corectitudinii rspunsurilor elevilor

Reflexia

15min

O3Cred c fiecare dintre voi v-ai gndit la cariera profesional, acum propun s scriei n caiete profesia pe care o dorii, 2-3 asteptri de la cariera profesional.

Propun sa deseneze graficul T si sa propuna avaantajele si dezavantajele profesiei. Propun ca elevii sa analizeze contributia diferitor discipline de invatamint care contribuie la educaia tehnologic i profesional a elevilor

Ofer elevilor un test spre a rezolva, pentru a determina ce profesie li se potriveste . Elevii scriu n caiete

Deseneaz Graficul T i l completeaz.

Elevii completeaz testul

Graficul T

Discuia

Individual

Extensia2 minPropun sa noteze tema de acas in caiet,sa analizeze metodologia de realizare a educatiei tehnologice si profesionale Elevi noteaza in caiet tema pentru acasaindividual