Pr. Didactic de Predare - Scufita Rosie
description
Transcript of Pr. Didactic de Predare - Scufita Rosie
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE: Burgus Adina CosminaGRUPA: MICĂ BCATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUIMIJLOC DE REALIZARE: POVESTIREA EDUCATOAREITEMA/SUBIECTUL: „SCUFIŢA ROŞIE”TIPUL ACTIVITĂŢII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERISCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde ideile principale şi mesajul educativ.OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive: OC 1 ~ Să asculte cu atenţie povestea spusă de educatoare;
OC 2 ~ Să reţină titlul si autorul povestirii; OC 3 ~ Să redea conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a desfăşurării evenimentelor;
OC 4 ~ Să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi: ,,scufiţă”, ,,vizită”, ,,sătul”, ,,păţanie”; OC 5 ~ Să desprindă mesajul povestirii cu ajutorul întrebărilor.
b) Psiho-motorii: OPM 1~ Să-şi dezvolte aparatul fono-articular în pronunţarea corectă a
cuvintelor; OPM 2 ~ Să-şi coordoneze mişcările în utilizarea materialului ilustrativ.
c) Afective: OA1 ~ Să-şi exprime aprobarea/dezaprobarea faptelor personajelor; OA2 ~ Să-şi exprime plăcerea şi interesul pentru activitate prin participarea
activă.STRATEGII DIDACTICE:a) Metode şi procedee : Povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, audiţia, piramida.b) Mijloace de învăţământ: planşe reprezentând momentele principale ale povestirii, siluete (Scufiţa Roşie, lupul, vânătorul, mama,
coş cu bunătăţi), stimulente, coş cu cozonac, carte cu imagini.c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală umane: copiii grupei, educatoarea;d) Resurse
temporale: 15-20 de minute.
e) Bibliografie: „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar”, Ediţia a 2-a revizuită, Florica Mitu şi Ştefania
Antonovici, Editura Humanitas Educational, 2005; „Poveşti, ilustrat”, Editura Unicart, 2007; „Ghid pentru proiecte tematice”, F.Grama, M.Pletea, C.Spânu, L.Culea, R. Fotache, A.Ciubotaru, Editura DPH, 2008.
Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii didactice EvaluareI. Moment
organizatoricAsigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic;- aranjarea scăunelelor în formă de semicerc;- asigurarea ordinii şi disciplinei (copiii se vor aşeza în linişte pe scăunele).
Observarea comportamentuluicopiilor.
II. Desfăşurarea activităţii
1. Introducerea în activitate
2. Captarea atenţiei
Le trezesc interesul copiilor pentru activitate prin prezentarea musafisurui nostru Scufiţa Roşie care a venit la noi să ne povestească păţania ei.,,Copii am auzit că voi acasă nu-i ascultaţi întotdeauna pe părinţii voştri,de aceea în activitatea care urmează o să auziţi ce a păţit o fetiţa care a făcut ca voi.”
surpriza conversaţia
Observarea comportamentuluicopiilor.
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi musafirul nostru o să ne povestească o poveste în care este vorba despre păţania Scufiţei Roşii ,pe care a mâncat-o lupul pt. Că nu a ascultat de mama sa.Povestea se numeşte”Scufiţa Roşie”Se precizează numele poveştii şi sarcinile care revin copiilor( de a asculta cu atenţie povestea Scufiţa Roşie pentru a putea să le-o povestească părinţilor)
Conversaţia explicaţia
Observarea comportamentuluiCopiilor.
4. Prezentarea noului conţinut
Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se inflexiunile vocii, mimica şi gestica corespunzătoare.Povestea este expusă după următorul plan:1. plecarea Scufiţei Roşii spre casa bunicii;2. întâlnirea Scufiţei Roşii cu lupul;3. dialogul dintre cei doi;4. plecarea lupului spre casa bunicii şi înghiţirea acesteia;5. dialogul dintre Scufiţa Roşie şi lup în casa bunicii, înghiţirea acesteia de către lup;6. salvarea bunicuţei şi a fetiţei de către vânător.
Explicarea cuvintelor noi se face pe parcursul povestirii:* scufiţă*? = căciuliţa care o poartă pe cap;* vizită = a merge la cineva acasă;* sătul = era hrănit , nu-i mai era foame;* păţanie = i s-a întâmplat ceva rău.Pe parcursul povestirii se vor afişa şi imaginile.Redarea de către copii a
Povestirea
Explicaţia
Itemi:Exprimă învăţătura desprinsă din această poveste(spune ce ai învăţat din această poveste).Răspunde la întrebări pentru a forma piramida.
Aprecieri pozitive
5. Consolidarea cunoştinţelor
6. Evaluare
momentelor principale ale poveştii , cu ajutorul imaginilor.
Se face prin metoda „Piramida”. Educatoarea le explică copiilor felul în care a aşezat plicurile pe spumă, că trebuie să răspundă la întrebările acesteia. Pentru fiecare răspuns va aşeza în plicul corespunzător imaginea răspunsului.
Planul de întrebări:1. Cum se numeşte povestea în care întâlnim personajul Scufiţa Roşie?2. Pe cine vroia lupul să mănânce?3. Ce personaje apar în poveste?
PovestireaExplicaţiaConversaţia
Piramida
III. Încheierea activităţii
Aprecierea modului cum s-au comportat copiii şi cum au răspuns.Primesc câte o felie de cozonac din coşul Scufiţei Roşii.
conversaţia
1. Cum se numeşte povestea în care întâlnim personajul Scufiţa Roşie?2. Pe cine voia lupul să mănânce?3. Ce personaje mai apar în poveste?