PR DEC

5
 PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: TEŞUICĂ LAURA GEORGIANA GRUPA: mare- pregătitoare DATA: 10.04.2008 CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie plastică TEMA: „ Coşul cu flori de primăvarăFORMA DE REALIZARE:  pictură OBIECTIVE CADRU: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi. Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să ob ţ in ă efecte plasti ce, for me spontane şi elabo rate prin te hni ci spe cif ice  picturii. Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora. Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic. Să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE a. co gni ti ve O1- să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate; O2- să recunoască şi să numească florile pe care le observă; O3- să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii originale; O4- să elaboreze creaţii individuale cu temă dată; b. afectiv-volitive O5- să participe cu plăcere la activitate; O6- să descrie lucrările colegilor, ţinând cont de aspectul lor şi de sentimentele pe care acestea le trezesc în sufletul copiilor; O7- să propună posibilităţi de valorificare a lucrărilor (expoziţii, aniversări, concursuri); c. psiho-motorii O8- să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie ; O9- să utilizeze corect instrumentele de lucru (pensulă, burete, ştampilă, ghem, pai) în exprimarea liberă a gestului grafic;

Transcript of PR DEC

5/17/2018 PR DEC - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pr-dec 1/5

 

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: TEŞUICĂ LAURA GEORGIANAGRUPA: mare- pregătitoareDATA: 10.04.2008CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie plastică

TEMA: „ Coşul cu flori de primăvară”FORMA DE REALIZARE: picturăOBIECTIVE CADRU:

Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi. Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice

 picturii. Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să

aplice reguli de utilizare a acestora. Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic. Să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE

a. cognitiveO1- să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate;O2- să recunoască şi să numească florile pe care le observă;

5/17/2018 PR DEC - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pr-dec 2/5

 

METODE ŞI PROCEDEE:• explicaţia;• demonstraţia;• convorbirea;• exerciţiul;•  pictura cu pensula;

• tehnica buretelui;• tehnica ghemului de aţă;

• tehnica ştampilării;

• tehnica suflării cu paiul .

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT

imagini cu flori de primăvară;  planşe model; acuarele;  pensule;  bureţi; gheme de aţă;

ştampile; medalioane cu flori; casetofon şi casetă.

DURATA: 35 minute

5/17/2018 PR DEC - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pr-dec 3/5

DURATA: 35 minute 

MOMEMTELEACTIVITĂŢII

OB STRATEGIA DIDACTICĂ METODE ŞIPROCEDEE

TI

MP

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR 

IMOMENT

ORGANIZATORIC

- aranjarea mobilierului în aşa fel încât să permită lucrul pe grupe;- pregătirea materialelor necesare desfăşurării

activităţii;- introducerea copiilor în sala de grupă.

- intră în sală şi ocupă locurile indicatede educatoare;

IIIREACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR 

O1

O2

Sunt denumite instrumentele şi materialele de pemăsuţe. Se reactualizează cunoştinţelereferitoare la florile de primăvară.- Ce materiale aţi primit pe măsuţe?

- Ce activitate vom desfăşura cu ajutorul acestor materiale?

- Care este tema proiectului din aceastăsăptămână?- Unde cresc florile?

- Puteţi să denumiţi câteva flori?

Pentru că vouă vă plac foarte mult florile v-am pregătit o surpriză, nişte tablouri foarte

frumoase.

- .......acuarele, pensule, bureţi, ghemede aţă, pahare cu apă, ştampile, paie, planşe cu coşuleţe.- ......activitate plastică.

-.......flori de primăvară.

-.....în păduri, pe câmp, pe apă, pemunte, cultivate de om în grădini, însere, în parcuri.-..... narcise, lalele, zambile, ghiocei,viorele, panseluţe, ciuboţica cucului, brânduşe, liliac, toporaşi, albăstrele.

Conversaţia

3

IICAPTAREAATENŢIEI

O5

Voi expune planşele realizate de mine pe tablamagnetică. Împreună cu copiii voi analizatehnicile de lucru folosite în realizarea lor, precum şi alte aspecte referitoare la modul delucru ( pictăm mai întâi florile şi apoi codiţele şifrunzele), la dispunerea florilor (cu codiţele încoşuleţ), la culorile folosite.

- privesc planşele model;-răspund întrebărilor educatoarei;

ExplicaţiaConversaţia 3

5/17/2018 PR DEC - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pr-dec 4/5

 

IVANUNŢAREA

TEMEI

- Astăzi, la activitatea artistico-plastică, vom picta „ Coşul cu flori de primăvară”.

- repetă titlul temei; 1

VDESFĂŞURAREA

ACTIVITĂŢII

O3

O4

O5

O8

O9

Le voi reaminti copiilor tehnicile de lucru şi le

voi demonstra pe scurt.- Vom realiza această temă prin mai multetehnici şi de aceea aţi fost împărţiţi în mai multegrupe.I.Grupa lalelelor va lucra cu pensula.II. Grupa narciselor va folosi tehnica bureteluişi ghemului de aţă.- Aveţi pe masă mai multe gheme de aţă şi bureţi. Pentru a nu fi nevoiţi să spălaţi de multeori, folosiţi un burete ( un ghem) pentru o

singură culoare. Codiţele florilor le veţi picta cu pensula.III. Grupa zambilelor va folosi tehnica suflăriicu paiul.- Voi puneţi culoare multă cu pensula, ţineţi paiul deasupra şi suflaţi prin el.IV. Grupa lăcrămioarelor va realiza tema cuajutorul ştampilelor.- Aveţi pe masă ştampile cu lalele, narcise,zambile, liliac, lăcrămioare. Aplicaţi culoarea cu

 pensula pe ştampilă, apoi ştampilaţi planşa.Pentru realizarea lăcrămioarei şi zambilei vatrebui să pictaţi mai întâi codiţa cu verde peştampilă, floricelele cu alb, albastru, roz, apoiaplicaţi pe planşă.- Planşele mele vă pot fi de ajutor, dar mi-ar  plăcea să pictaţi şi alte flori pe care nu le vedeţiaici!

- ascultă explicaţiile şi sunt atenţi la

demonstrarea tehnicilor de lucru;

Explicaţia

Conversaţia

Demonstraţia

25

5/17/2018 PR DEC - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pr-dec 5/5

 

Le urez copiilor „ Spor la lucru!”.În timp ce aceştia lucrează, voi da indicaţii acolounde este cazul şi îi voi ajuta pe cei care aunevoie.

- execută lucrarea conform proprieiimaginaţii pe un fond muzical adecvat.

Exerciţiul

VI

EVALUAREA O6

O7

Se analizează lucrările împreună cu copiii după

următoarele criterii:- respectarea temei;- dispunerea corectă a florilor în coşuleţ;- varietatea culorilor folosite şi a tipurilor deflori;- aspectul îngrijit al lucrării;

- participă la analiza lucrărilor;

3

VIIÎNCHEIEREAACTIVITĂŢII

Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la realizarea temei.Vor fi expuse toate lucrările copiilor.

Depozitează materilele folosite şi facordine la locul de lucru.