Pr de Lectie Ritmul Plastic
-
Upload
loredana-bocioaga -
Category
Documents
-
view
1.478 -
download
4
Transcript of Pr de Lectie Ritmul Plastic
UNIVERSITATEA « CONSTANTIN BRÎNCUŞI »TÂRGU-JIU
PROIECT DE LECŢIELECŢIE FINALĂ
Unitatea de învăţămînt :Disciplina: Ed. PlasticăClasa : a VI aData : 4 .04.2008Propunător: ROŞU LOREDANA
PROIECT DIDACTIC DE REALIZARE A LECŢIEI CU TEMA: RITMUL PLASTIC –EXPRESIVITĂŢII
Obiective operaţionale Analiza resurselor educaţionale
Strategii didactice Evaluareaformativă
Conţinut. Cap. De înv.
Sarcini de învaţare
Situaţii de
învăţareLa sf.lecţiei elevi vor fi capabili : O1-sa identifice elementele de limbaj intro comp. plastică;
C(o1)Elemente de limbaj plastic
Clasa de elevi
Să identifice
Manualul,planşe de desen
-identifică elementele de limbaj plastic,ţi răspund cerinţelor
O2–să identifice ritmul plastic pe reproduceri de artă; C (o2) ritmul plastic
Să identifice
Manualul ,desene
-identifică şi răspund cerinţei
O3 –să exprime ritmul în compoziţii, C (o3) ritmul plastic
Să deseneze
Planşe demonstrative
-răspund cerinţei de a realiza o comp plastică sau decorativă după indicaţiile date
-răspund cerinţei de a folosi corect instrumentele de lucru
O4 –să realizeze comp. aplicative plastice sau decorative folosind ritmul plastic;
C (o4) comp. plastica sau decorativă
Să deseneze
Planşe demonstrative
O5 –să folosească corect instrumentele de lucru ; C(o5) comp. plastică
Să folosească instrumentele de lucru
Caiet,pensule,acuarele,creion
O6-să participe cu interes la lecţie ; Să fie atenţi la lecţie
Plansa de bloc de desen
-participă cu interes la lecţie
Scenariul desfăşurării lecţiei cu tema :RITMUL PLASTIC-EXPRESIVITĂŢITipul lecţiei : mixtăEvenimentul instrucţional Durata Activitatea de învăţare
Organizarea clasei şi captarea atenţiei 5` Elevii scot materialele pt. lecţie ,fac prezenţa şi verific tema dată ora trecută
Enunţul obiectivelor 3` Elevii sunt atenţi la obiectivele enunţate;O1-să identifice elementele de limbaj plastic ţi să stie care sunt acestea;O2-să identifice ritmul pe reproduceri de artă ţi nu numai;O3-să exprime ritmul în comp.;O4 –să realizeze o comp.plastica sau decorativă folosind expresivităţi ale ritmului;O5-să folosească correct instrumentele de lucru;O6-să participe cu interes la lecţie
Reactualizarea ancorelor 5` Verificarea cunoştinţelor despre elementele de limbaj plastic ,compoyitie plastică ,clasificarea acesteia,diferenţa dintre o comp. decorativă şi cea plastică
Conducerea noii învăţăţări 3o` Se anunţa titlul lectiei ,elevi vor nota în caiete cîteva notiuni noi:-ce este ritmul plastic ;-expresivităţile acestuia.Pe reproduceri şi pe desene se identifică şi se explică ritmul plastic.Se trece la realizarea unei compoziţii aplicative după indicaţiile date.Pe parcurs ce se realizează tema data ,elevii vor fi încurajaţi sa lucreze,procedeele de lucru sa fie respectate ,fac corecturi individuale şi colective,cer elevilor să lucreze intrun ritm susţinut.Pe măsură ce elevii avansează în lucru exemplific după caz acele lucrări care corespund obiectivelor stabilite
Asigurarea feed-backului 2` Elevilor li se vor pune întrebări pentru a se conststa dacă sau realizat toate obiectivele anunţate ,în acest timp ei vor continua să lucreze, vor fi încurajaţi pentru a termina căt mai mulţi lucrarea.
Evaluare să asigurarea retinţiei 3` Se face pe masură ce lucrările vor fi terminate prin realizarea unei expoziţii în faţaclasei unde elevii îşi vor analiza şi aprecia lucrările,evidenţiezelevii care au realizat
rezultate bune şi îi notez in catalog.se face curat la locul de lucru